späť na zoznam príznakov

Bolestivé lymfatické uzliny: Čo značia, ak bolia a sú zväčšené?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Bolestivé lymfatické uzliny: Čo značia, ak bolia a sú zväčšené?
Zdroj foto: Getty images

Sú príznakom pre zápal v danej oblasti ich zväčšenia. Signalizujú časté zápaly horných dýchacích ciest, a teda zväčšením a dotykovou bolestivosťou uzlín v oblasti hlavy a krku. Môžu byť príznakom pri zápale prsnej žľazy, a to v podpazuší. Rovnako, tak aj v prípade zápalu na akomkoľvek mieste tela.


Bolestivé lymfatické uzliny znamenajú väčšinou prítomnosť nejakej infekcie v tele. Ľudský organizmus má uzliny na viacerých miestach - na krku, pod dolnou čeľusťou, v podpazuší, na trieslach, čiže slabinách, v hrudníku medzi pľúcami a tiež na ďalších miestach.

Signál zápalu

Uzliny sú akýsi signalizátor zápalu, pretože, ak niekde v tele je infekcia, uzliny blízko nej sa zväčšia a po dotyku sú bolestivé. To preto, lebo v nich prebiehajú imunitné reakcie a väčšinou zápal začína práve tu.

TIP: o zväčšených lymfatických uzlinách sú informácie v článku o príznaku.

V prípade infekcie a zápalu však nemusia byť uzliny zväčšené príliš. Skôr len mierny opuch a okolie na povrchu kože pri lymfatických uzlinách je začervenané. Aj to je vonkajší symptóm toho, že sa niečo v uzlinách deje.

Pokožka má ale nielen červenú farbu, ale je aj teplá. A v prípade, že ide o väčší zápal alebo neliečenú infekciu, môžu sa lymfatické uzliny natoľko zduriť, že ich je vidno ako menšiu hrčku. To je ale veľmi zriedkavé a ide potom už o iný typ príznaku ako bolesť.

Uzliny hlavy a krku

Model lymfatických uzlín hlavy a krku
Lymfatické uzliny hlavy a krku

Na obrázku nižšie je vidieť, ako sú rozložené lymfatické uzliny v oblasti hlavy a krku. Pri rôznych zápaloch, ale aj iných ochoreniach sa v príslušnej oblasti môže objaviť ich zväčšenie, samozrejme, aj bolestivosť.

1. uzliny pred ušnicou
2. za ušami
3. parotické, povrchové a hlboké
4. zátylne
5. podčeľustné
6. podbradové, niekoľko drobných uzlín
7. - 9. bočné krčné, vonkajšie krčné, povrchové a hlboké
10. predné krčné
11. uzliny nad kľúčnou kosťou

Čoho príznakom sú bolestivé uzliny?

Bolestivé zväčšené uzliny v mieste, kde je infekcia v organizme, veľakrát spôsobujú postihnutému človeku väčšie problémy ako bolesti samotnej choroby, ktorá sa cez uzliny prejavuje. Napríklad ak ide o bolesti v krku, veľakrát je bolesť z lymfatických uzlín na krku alebo pod dolnou čeľusťou väčšia ako samotná bolesť v hrdle.

Pri väčšine infekcií ale uzliny bolia len po dotyku na danom mieste a samé o sebe nemusia byť až takým veľkým problémom pre človeka. Bolestivosťou uzlín sa prejavuje viacero skupín chorôb.

Ide jednak o zápalové ochoreniainfekčné choroby dýchacích ciest, ako napríklad zápal nosohltanu, angína, teda tonzilitída alebo zápalové ochorenia na orgánoch horných dýchacích ciest.

Žena, drží si krk rukami, má bolestivé lymfatické uzliny ako následok zápalu, lekár píše nález
Bolesť značí zápal

No bolestivé uzliny môžu signalizovať aj úplne iné choroby. Napríklad uzliny vzadu na hlave na úrovni uší môžu byť príznakom pre toxoplazmózu. Prípadne, pod ušami môže bolestivosť uzlín upozorniť na zápal stredného ucha.

Medzi okom a uchom sú zas lymfatické uzliny, ktoré bolia pri zápale spojiviek. Na krku sa lymfatické uzliny zduria a bolia pri záškrte, angíne a iných ochoreniach v ústnej dutine.

Ak sa zväčšia a sú bolestivé uzliny v podpazuší, môže ísť o zápal prsnej žľazy. Rozlišovacím znakom medzi zápalom a napríklad nádorom je práve bolesť. Lebo pri nádorovom ochorení prsnej žľazy uzliny nebolia, sú iba zväčšené.

Bolestivé uzliny pri slabinách, čiže trieslach, signalizujú infekčnézápalové ochorenia buď v oblasti dolných končatín alebo v rámci pohlavných orgánov, napríklad pri syfilise, herpetických ochoreniach spôsobených vírusmi alebo pri chlamýdiovej infekcii, ktorá napadá najmä ženské pohlavné orgány.

Sú však aj choroby, ktoré spôsobujú bolestivosť viacerých uzlín. Napríklad infekčná mononukleóza, HIV alebo ovčie kiahne. Podobne, zdurenie všetkých lymfatických uzlín nastáva pri ochoreniach, ako je napríklad infekčná mononukleóza, toxoplazmóza, ale aj pri HIV.

Bolestivé uzliny môžu upozorniť aj na menej rozšírené ochorenia, ako sú napríklad šarlach, mastitída prípadne chronický únavový syndróm. Avšak, tu sú ,samozrejme, prítomné aj ďalšie symptómy, ktoré môžu viac napovedať o konkrétnej diagnóze.

Pozor na zväčšenie uzlín, ale bez ich bolesti

Zväčšenie lymfatických uzlín prebieha aj pre nádorové ochorenia, ale v tomto prípade nie je prítomná dotyková bolesť. Tak sa aj dajú odlíšiť zväčšené uzliny pri leukémii a lymfóme, ale aj iných nádorových ochoreniach.

Model ženy, prsná žľaza, podpazušné lymfatické uzliny
Nie každé zväčšenie uzliny v podpazuší značí rakovinu

Samozrejme, pre určenie týchto závažných ochorení je potrebné odborné lekárske vyšetrenie.

Varovné príznaky zväčšenia lymfatickej uzliny:

 • náhle zväčšenie a rýchly rast
 • zväčšenie nad 3 cm
 • chýba začervenanie
 • chýba bolesť
 • pevná konzistencia
 • v oblasti podpazušia, krku a nad kľúčnou kosťou
 • zvýšenie telesnej teploty do 38°C
 • únava
 • chudnutie
 • výrazné potenie v noci
 • svrbenie kože
 • dýchavičnosť
 • opuchy tela, napríklad hlavy, krku, podpazušia, slabín, dolných končatín
Infografika uvádza varovné príznaky, ktoré je potrebné si všimnúť pri zväčšení a bolesti lymfatických uzlín
Pozor na varovné príznaky

Video o lymfatických uzlinách

Video o lymfatických uzlinách

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 4 skúsenosti užívateľov s Bolestivými lymfatickými uzlynami

Bolestivé lymfatické uzliny: Čo značia, ak bolia a sú zväčšené? patri medzi príznaky Kardiovaskulárneho a lymfatického systému
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií? Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií?

Žijeme v časoch, keď každé obyčajné prechladnutie vzbudzuje v ľuďoch obavy a strach. Vedomosť o základných prejavoch a rozdieloch najčastejších ochorení dýchacích ciest je tým správnym...

Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa , ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi , patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov , ktorá...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie...

Naposledy aktualizované 16.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Homeopatiká - Adriana 05.10.2017 16:52

Moja 7 ročná dcéra mala 1.krát zväčšenie uzlín na krku, keď bola prechladnutá a riešili sme to biorezonanciou. Prechladnutie, kašeľ a soplik prešli, ale uzliny na krku mali 3 cm.

Čo mi pomohlo

Detská lekárka to riešila okamžite antibiotikami. Ale poradila nám aj homeopatiká, konkrétne LYMPHOMYOSOT. Odvtedy dcéra často reaguje na infekcie v krku a nose bolestivými zdúrenými uzlínami. Vždy jej homeopatiká rýchlo pomôžu.

Uzliny v slabinách - Marek 24.02.2017 08:12

Mne diagnostikovali lymskú boreliózu ktorú som dostal z kliešťa a momentálne sa liečim.Myslíte že bolesť uzlín v slabinách na dotyk a aj pri pohybe može byť z tejto choroby ? Ďakujem za odpoveď.

Lymfaticke uzliny v čreve - Janka 24.07.2016 22:58

V čreve mám zväčšene lymfaticke uzliny 9x5mm a nevedia mi zistit čo mi je ..neviete mi poradiť?

lesia 11.08.2016 08:33

je potrebné vylúčiť IBD

Andrej 25.11.2016 10:28

Dobry den, momentalne mam ten isty problem a nevedia mi na nic prist a uz ani neviem na ake vysetrenie ist. Povodne som myslel ze to je slepak,siel som na pohotovost ked mi prisli na tuto diagnozu a len pokrcili ramena ze nevedia. Ako ste to prosim Vas vyriesili popr.ake vysetrenie,liecbu ste mali. Ďakuje m za odpoved

Ewell 16.01.2021 16:50

V Košiciach alebo v šatci sú veľmi dobrý doktori

Ewell 16.01.2021 16:50

V Košiciach alebo v šatci sú veľmi dobrý doktori

Ako dlho to bolí - Fabre 04.04.2016 20:15

Bolela ma uzlina na krku od Piatka po Nedeľu v Pondelok som už šiel k doktorvi dal mi lieky ako dlho potvrá kým bolesť ustúpy? Lebo ani jesť poriadne neviem. Ďakujem

vlado 05.04.2016 13:49

Neviem, či to je to isté, čo som mal viackrát aj ja, ale mne to vždy prešlo po pár dňoch. Nič mi na to nezaberalo, len proste vydržať. Ak by problém pretrvával, tak by som s tým šiel zas doktorovi.

Fabre 09.04.2016 13:03

Už ma nebolí no teraz ma začala bolieť uzlina na druhej strane rovnako veľmi ako tá na ľavej

Maria 12.03.2021 12:19

Infekcia "vandruje", je raz na ľavej, raz na pravej strane bolesť. Veľa piť treba, aspom 2,5l denne. : ) Pilepší sa určite.