- mayoclinic.org - Esophageal varices
- verywellhealth.com - Causes of Bleeding From Esophageal Varices
- healthline.com - What You Should Know About Bleeding Esophageal Varices
- webmd.com - Digestive Problems and Bleeding Varices
- my.clevelandclinic.org - Esophageal Varices
Krvácanie z pažerákových varixov: Príčiny, prejavy a klasifikácia varixov
Krvácanie z pažerákových varixov býva spojené s pečeňovým ochorením. Často sa vyskytuje u chronických alkoholikov. Môže byť maskované a tak sa horšie diagnostikuje.
Ezofageálne alebo pažerákové varixy sú zväčšené cievy pažeráka.
Pažerák je orgán, ktorý sa nachádza medzi hltanom a žalúdkom.
Najhlavnejšou príčinou zväčšenia týchto vén (žíl) sú vážne ochorenia pečene. Jedným z nich je cirhóza pečene, no môže to byť napríklad aj nádorové ochorenie.
Čítajte tiež: Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky
Pri cirhóze pečene dochádza postupne k jej prestavbe. Býva zapríčinené zvýšeným dlhodobým požívaním alkoholu, zriedkavejšie vystavením sa iným toxickým vplyvom. Krv začne tiecť spätne, čo zvyšuje tlak vo veľkých žilách, konkrétne v portálnej žile. Jedná sa o portálnu hypertenziu.
Portálna žila (vrátnica) znáša krv z orgánov brušnej dutiny do pečene. Keď je v tomto riečisku zvýšený tlak, krv prechádza do ďalších častí organizmu cez kratšie žily, ako napríklad tie, ktoré tvoria okolo pažeráka pletenec. Zväčšia sa a môžu aj prasknúť, čo vedie ku krvácaniu.
Tieto varixy sa vytvárajú, keď je zablokovaný prívod normálny prívod krvi do pečene. Môže to byť spôsobené krvnou zrazeninou, alebo pečeňovou jazvou.
Pažerákové varixy môžu krvácať. Proti tomu je niekoľko medicínskych procedúr.
Ezofageálne varixy sa vyskytujú s niekedy nekontrolovaným vracaním krvi.
Môže byť prítomná aj čierna stolica, celková bledosť kože, v niektorých prípadoch aj strata vedomia a šokový stav. Stolica je čierna a tmavá preto, lebo sa krv v tráviacom systéme natrávi.
Základom je správne lekárske zdiagnostikovanie pečeňového ochorenia. Vtedy býva prítomné žlté sfarbenie pokožky a očí, ľahké krvácanie a podliatiny a typickým je ascites (brušná vodnatieľka) - vtedy je v brušnej dutine prítomné veľké množstvo tekutiny. Môžu byť prítomné opuchy.
V niektorej literatúre sa uvádza aj príznak hlavy medúzy. Žilná kresba okolo pupka býva typicky u ľudí, ktorí vo zvýšenej miere požívajú dlhodobo alkohol. Kresba tiež svedčí pre vysoké riziko pažerákových varixov.
Aj napriek tomu, že je niekedy ťažké rozpoznať krvácanie z pažerákových varixov, je potrebná rýchla a adekvátna liečba.
Krvácanie z pažerákových varixov býva spojené s pečeňovým ochorením. Ochorenie je životunebezpečné a býva časté u alkoholikov s cirhózou pečene.
Podľa niektorých štúdií varíruje výskyt ezofageálnych varixov pri cirhóze pečene od 8 do 83%. Je to veľmi široký rozptyl. Vyššie percento sa vyskytuje samozrejme po dlhšom trvaní základného cirhotického ochorenia.
Klasifikácia pažerákových varixov:
- Grade 1 – malé – minimálne elevované žily nad povrchom steny pažeráka
- Grade 2 – stredné – vinuté žily zaberajúce 1/3 priesvitu pažeráka
- Grade 3 – veľké – žily zaberajúce viac ako 1/3 priesvitu pažeráka
Hlavné príčiny tohto typu krvácania
Medzi hlavné príčiny ezofageálnych (pažerákových) varixov patria:
- Cirhóza – niektoré pečeňové ochorenia zahŕňajúce hepatitídu (infekciu), alkoholické pečeňové ochorenie, stukovatenie pečene môžu viesť práve k cirhóze
- Trombóza – krvná zrazenina portálnej žily (vrátnice) či slezinnej žily môžu viesť k týmto varixom
- Parazitická infekcia – hlavne sa jedná o schistozomiázu, kedy parazit poškodzuje orgány vrátane pečene
Medzi rizikové faktory vzniku ezofageálnych varixov s krvácaním patria:
- Portálna hypertenzia – zvýšený tlak vo vrátnici
- Veľkosť varixov – čím sú varixy väčšie, tým je väčšie riziko krvácania
- Červené značky na varixoch – niekedy je možné pomocou endoskopu pozorovať drobné začervenania na týchto zväčšených žilách. Sú to miesta s väčším rizikom krvácania.
- Cirhóza a poškodenie pečene – sú rizikovým faktorom vzniku pažerákových varixov
- Požívanie alkoholu – vedie k zhoršeniu celkového stavu pacienta aj k väčšej náchylnosti ku krvácaniu z pažerákových varixov- súvisí to zo zmenou priesvitu ciev po požití alkoholu
- Zhoršenie zrážania krvi – pri poškodení pečene môže byť zhoršené zrážanie krvi, pričom môže tento stav viesť k ťažko zastaviteľnému krvácaniu z ezofageálnych varixov
Zaujímavosti
Medzi hlavné komplikácie pažerákových varixov patrí ich krvácanie. Pri veľkých stratách krvi môže pacient upadnúť do šoku a stratiť vedomie.
Ku krvácaniu z pažerákových varixov môže dôjsť pri dráždení stien pažeráka jedlom či nápojmi. Býva to vo vyšších štádiách ochorenia.
Jedná sa o tzv. maskované (okultné) krvácanie, kedy je problém ho bežne rozoznať. Krv mizne v tráviacom trakte a navonok krvácanie nebýva väčšinou priekazné.
K udržaniu zdravej pečene je potrebné siahnuť po sérií krokov, aby sme obmedzili jej vážnejšiemu poškodeniu. Patrí sem vyhýbanie sa alkoholickým nápojom a iným toxínom, zdravá diéta s obmedzením tukov či vakcinácia proti hepatitíde hlavne u predisponovaných jedincov.
Pečeň slúži na detoxikáciu organizmu.
Diagnózu je možné stanoviť pomocou endoskopie, konkrétne gastrofibroskopie. K tomu nám poslúžia aj krvné testy, prípadne CT alebo MRI obrázky.
Pri ruptúre (prasknutí) týchto varixov môže byť aj bolestivosť v oblasti žalúdka. Ku krvácaniu do brušnej dutiny však nedochádza, nakoľko sa krv dostáva do tráviacej trubice.
Niekedy k cirhóze pečene môže viesť aj autoimunitná hepatitída (zápal spôsobený imunitnou reakciou proti vlastným tkanivám).
Pri otvorenej rane a teda aj prasknutí varixu je vhodné nasadiť aj preventívnu antibiotickú liečbu, aby sa zabránilo zaneseniu infekcie do krvného obehu.
Z celkovej štatistiky vyplýva, že pri prvej epizóde krvácania z pažerákových varixov je mortalita 20 %, avšak pri druhej epizóde stúpa táto hodnota na 30 %.
V 40 % krvácaní dôjde k spontánnej úprave stavu a krvácanie sa zastaví samo.
Prežitie po dĺžku jedného roka je u cirhózy a krvácania z pažerákových varixov v miere 50 %.
Prevencia a liečba
Hlavnou úlohou liečby je:
- kontrolovať aktívne krvácanie
- predchádzať budúcemu krvácaniu
- redukovať portálnu hypertenziu
Pri akútnom ochorení je okrem úpravy celkového tlaku krvi potrebné podať pacientovi aj tekutiny.
Adekvátna je liečba, ktorá kontroluje portálnu (vrátnicovú) hypertenziu. To zníži risk vzniku pažerákových varixov.
Endoskopická sklerotizácia využíva endoskop k injektáži, teda nastreknutiu varixov liečivou látkou typu vazopresorika. Vtedy dôjde k tomu, že napuchnuté žily sa scvrknú.
Je možné urobiť ligatúru, teda podviazať varixy. Používa sa k tomu elastická gumená bandáž z pások, ktorá sa nasadí na niekoľko dní a výkon sa tiež robí endoskopicky.
Používa sa aj špecifická liečba liekmi, ktoré spomaľujú akciu srdca a tým znižujú aj tlak krvi. Radíme do ich do skupiny betablokátorov.
Pri liečbe endoskopom je terapeut opatrný, aby nepoškodil napuchnuté žily. Je tu totiž vyššie riziko.
Ďalšou z možností liečby je tzv. shunting, teda vytvorenie nových cievnych spojov. Zákrok sa robí pod röntgenovou kontrolou, ale aj chirurgicky invazívne.
Ďalšou chirurgickou procedúrou je resekcia pažeráku s odstránením tej časti, kde sú varixy.
V niektorých prípadoch je nutná transplantácia pečene. Po prijatí nového orgánu sa vyrovnávajú tlakové pomery vo vrátnicovom krvnom obehu.
Jedným z hlavných preventívnych opatrení u toxikomanov je nezdieľanie ihiel k aplikácií drog.
Vyvarovanie sa alkoholu je tiež správnou cestou prevencie ezofageálnych varixov.
Zdravá strava je základným pilierom prevencie. Prikláňame sa k proteínovej diéte s obmedzením tukov a cukrov. Vhodné je ovocie a zelenina.
Choroby s príznakom "Krvácania z pažerákových varixov"
Zaujímavé zdroje informácií
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →