späť na zoznam príznakov

Voda v bruchu

Voda v bruchu

Voda v bruchu je stav, kedy sa nachádza voda alebo podobná tekutina v brušnej dutine, ale mimo tráviacu sústavu. Tento stav sa nazýva aj ascites a ide o nebezpečný symptóm viacerých ochorení či už tráviacej sústavy, pečene, niekedy aj príznak ochorení v pohlavnej sústave alebo niektorých infekčných či nádorových ochorení. Pokiaľ sa tento stav nerieši, dochádza k zvyšovaniu objemu vody v bruchu, dokonca je možné dlhodobo nahromadiť objem aj viac litrov.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Vodou v bruchu

Voda v bruchu patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: ascites
V obsahu nájdete:


Čo znamená voda v bruchu a ako sa prejavuje

Tvorba vody v brušnej dutine sa dá rozoznať zvonku najmä vyklenutím brucha pri stoji, pokiaľ človek leží, je zas oblasť brucha roztiahnutá do šírky. Čím viac vody je v bruchu, tým viac sa napríklad vyhladí aj pupková jazva alebo môžu vznikať strie z dôvodu natiahnutia pokožky brucha. Zároveň telo reaguje na prítomnosť vody vyplavením hormónov, ktoré ju v telu zadržujú, takže z tohto dôvodu objem rastie a stav sa zhoršuje. Preto je treba ho odhaliť a riešiť čo najskôr.

Medzi typické príznaky súvisiace s vodou v bruchu patria meteorizmus, čiže nadúvanie, dýchavičnosť, problémy s pohybom a tráviace ťažkosti. Ide o súvisiace prejavy, ktoré sú súčasťou klinického obrazu, no vyskytujú sa až v momente, kedy je vody v bruchu viac. Pri veľmi malom množstve a začínajúcom stave nie sú prítomné. Okrem toho, už na pohľad, je možné napríklad pozorovať úplne vyhladený pupok. Na potvrdenie prítomnosti vody v bruchu sa používa ultrazvukové vyšetrenie.

Problémy srdcovocievneho aj iného charakteru

V niektorých prípadoch spôsobuje vodu v bruchu napríklad nejaká srdcová choroba, pri ktorej dochádza k nedostatočnému čerpaniu krvi v žilách, prípadne sa tento príznak vyskytoval aj v niektorých prípadoch tuberkulózy alebo nádorových ochoreniach na vnútornej sliznici brucha. Môže ale ísť napríklad aj o portálnu hypertenziu, kedy dochádza k problémom v prekrvení orgánov brušnej dutiny a môže prísť k rôznym zápalom v pobrušnici, čo sa prejaví vznikom ascitu.

Voda v bruchu môže byť súčasťou klinických prejavov napríklad aj pri pravostrannom srdcovom zlyhávaní, pankreatitíde, karcinomatóze, chlamýdiovej infekciialebo pri nefrotickom syndróme. Pri posledných dvoch chorobách je však už prítomnosť príznaku menej častá a menej charakteristická. Pri portálnej hypertenzii sa vyskytuje aj zvýšenie krvného tlaku a prichádza k prieniku albumínu do mimoobehového priestoru. Ascites je v tomto prípade nielen symptóm, ale aj následok stavu.

Ascites a pečeň

Voda v bruchu a pečeň
Najčastejšie sa vyskytuje voda v bruchu v prípade problémov s pečeňou

Práve s chorobami pečene sa voda v bruchu najviac spája. Napríklad pri cirhóze pečene je možné pozorovať vodnateľnosť brucha, únavu, poruchy vyprázdňovania stolice a tiež bolesti v pravej oblasti pod rebrami. Pri cirhóze dochádza k odumieraniu pečeňových buniek a ich nahradzovaniu väzivovými bunkami, v dôsledku čoho vzniká uzlovitá prestavba pečene. Cirhózu spôsobujú nielen nadmerná konzumácia alkoholu, ale aj metabolické poruchy či hepatitída.

Pečeň môže postihnúť aj rakovina, pričom tá má v tomto prípade viacero foriem. Najzávažnejšou je hepatocelulárna rakovina pečene, ktorá vychádza z hepatocytových buniek. Až dve tretiny prípadov tejto rakoviny majú podklad práve v cirhóze pečene. Rakovina sa prejavuje bolesťami brucha, únavou, teplotami, nechuťou do jedla a niekedy aj zožltnutím kože. Ako jeden z príznakov môže byť prítomná aj voda v bruchu či výpotok v brušnej dutine.

Pri rakovine ide o jeden z mnohých príznakov

Niekedy sa podobný výpotok v brušnej dutine alebo voda v bruchu nachádzajú ako súčasť príznakov, ktorými je typická rakovina. U žien je to napríklad rakovina vaječníkov. Tento stav vzniká vtedy, ak sa nádory z vaječníkov štiepia a zakladajú v brušnej dutine ďalšie ložiská, ktoré produkujú tekutinu podobnú vode, pričom typické je zväčšenie objemu brucha a bolesti v brušnej dutine v dôsledku výskytu tejto tekutiny. Nie všetky nádory majú ale tento príznak, nezhubných sa to netýka.

V brušnej dutine sa môžu tvoriť okrem rakovinových nádorov aj nezhubné, prípadne tu môžu vznikať rozličné cysty. Okrem toho vznik ascitu môže súvisieť napríklad aj s podvýživou, poruchou vstrebávania živín alebo pri problémoch žlčníka. Problémy môžu spôsobiť aj nádory metastázujúce do okolia portálnej žily, prípadne ju priamo utláčajúce. Sem patria nádory pečene, žlčníka, žlčových ciest a pankreasu. Vzácnou príčinou je aj Budd-Chiariho syndróm, jeho výskyt je ale len 1 k miliónu.

Hernia
Hernia - jedna z častých komplikácii tohto problému

Komplikácie a dôsledky neliečenia

Ascites môže byť buď nezápalový alebo zápalový. Nezápalový vzniká najčastejšie v dôsledku porušenia rovnováhy medzi onkotickým tlakom vo vnútri ciev a hydrostatickým tlakom, ktorého pôsobením je krvná plazma vytlačovaná von z ciev. Zápalový vzniká na podklade rozličných zápalov, najčastejšie priamo v brušnej dutine. V oboch prípadoch môžu nastať rôzne komplikácie pri nedostatočnom liečení alebo pri ignorácie liečby. Niektoré z nich sú až životohrozujúce.

Najčastejšie ide o nasledovné komplikácie:

  1. Prietrž - nastáva najmä vtedy, ak je voda v bruchu už v príliš veľkom objeme
  2. Prasknutie - pokiaľ príde k prasknutiu, ide už o život ohrozujúci stav a treba urýchlene lekársky zásah
  3. Pickwickov syndróm - syndróm spojený s obezitou, jeho následkom sú dýchacie ťažkosti
  4. Refluxná ezofagitída - ide o zápal dolnej časti pažeráka spojený s návratom kyslých žalúdočných štiav do jeho priestoru
  5. Peritonitída - zápal pobrušnice, ktorý vznikne prestupom črevných baktérií do pobrušnice cez oslabenú črevnú stenu v dôsledku ascitu

Liečba závislá na príčine

Zavodnenie spôsobené zlyhávaním srdca, cirhózou či zlyhaním obličiek sa lieči diétami a liekmi určenými na posilnenie srdcového svalu. Spčíva to v obmedzení príjmu sodíka, ktorý zväčšuje krvný objem a zvyšuje tak krvný tlak. Okrem toho sa podávajú aj ditretiká, čiže látky podporujúce močenie a tým znižovanie krvného tlaku. Veľmi vhodné je obmedzenie soli na menej ako 2 g na deň. Pri ľahšej forme ascitu sa podáva spironolakton, pri ťažšej silne pôsobiaci furosemid, ktorý je vhodné kombinovať s thiazidmi.

Ako vyzerá paracentéza, teda terapeutická punkcia ascitu? Tu je infografika vysvetľujúca tento proces:

Voda v bruchu a liečba odsávaním


(Autor Cancer Research UK (Original email from CRUK) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)

Radikálne riešenie závažnejšej formy ochorenia je odsávanie. Popri tom je samozrejme nutné liečiť samotnú príčinu ascitu. Ak pacient zle znáša, alebo nemôže akceptovať dietický režim, používa sa vyššie uvedená terapeutická punkcia. Do oblasti brucha je opatrne napichnutá ihla a za sterilných podmienok sa odstraňuje veľké množstvo tekutín. Najviac to môže byť 2 litre za 30 minút. Táto metóda vie bezpečne zbaviť telo až 4 až 5 litrov tekutiny, čo prinesie okamžitú úľavu.

Priebeh paracentézy v praxi

Priebeh paracentézy v praxi

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aká diéta je najvhodnejšia pri pankreatitíde? Aká diéta je najvhodnejšia pri pankreatitíde?

Pankreatitída sužuje vysoké percento pacientov. Spôsobuje rôzne ťažkosti vrátane bolesti, ktoré sa bez liekov a prísnej diéty nedajú zvládnuť. Správne stravovanie a prísne diétne...

Rakovina pankreasu: Najhoršie  prognózy onkológov Rakovina pankreasu: Najhoršie prognózy onkológov

Rakovina pankreasu je najzákernejšie onkologické ochorenie s najvyššou mierou úmrtnosti vôbec. Prvé symptómy sa zväčša objavia až v pokročilom štádiu, kedy je liečba takmer nemožná...

Čo by ste mali vedieť o zápale pankreasu? Čo by ste mali vedieť o zápale pankreasu?

Zápal pankreasu je zápalové ochorenie podžalúdkovej žľazy, ktoré je nesprávne pripisované výhradne pacientom závislým od alkoholu. Súčasné vedecké poznatky dokazujú, že ňou trpí menej...

Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz! Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz!

Pečeň je životne dôležitý orgán s obrovskou regeneračnou schopnosťou . Napriek schopnosti regenerácie je denne zaťažovaná z vonka, a preto je dôležité ju chrániť a pravidelne...

Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán , ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný .  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Nebola to voda - Liana 03.08.2019 06:09

Brucho mi vyzeralo, ako by som išla rodiť. Spravili mi vyšetrenie ultrazvukom a vyzeralo to, že budem musieť na operáciu. Potom sa lekár rozhodol zobrať vzorku moču, ale keďže som bola pred vyšetrením sa vymočiť, rozhodol sa mi vycievkovať, aby mal vzorku. Keď spravil zákrok nechápal vlastným očiam. V mechúre som mala 3,3litra moču. Vraj sa s takým ešte nestretli. Nemusí byť všetko pod ultrazvukom tak ako to vyzerá. Domov som prišla ako modelka. Som úplne šťastná.

Čo mi pomohlo

To, že ma nič nebolelo, len mi rástlo bruško.

monicca 07.08.2019 19:15

po vycievkovani ste uz bola v poriadku? viac sa nezbieral moc?