späť na zoznam príznakov

Padanie viečok

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Padanie viečok patri medzi príznaky Očí
Ďalšie názvy: ptóza
V obsahu nájdete:


Padanie viečok alebo pokles viečok môžu byť spôsobené napríklad vrodenou nedostatočnosťou príslušných svalov alebo aj príznakom niektorého z ochorení či už priamo oka alebo iného typu choroby. V prípade vrodenej svalovej slabosti viečok je možné riešiť tento stav operačne a tým pomôcť viečku k správnej funkcionalite. Problémom môže byť aj postihnutie nervu, ktorý ovláda viečko, pričom v tomto prípade ide o ochorenie zväčša jedného viečka.

Nerv môže byť poškodený následkom nejakých úrazov alebo zranení, či už priamo na hlave, alebo v rámci širšej neurologickej poruchy. Niekedy sa pokles viečka prejavuje aj pri cievnej mozgovej príhode alebo inej širšej chorobe cievneho či nervového systému. Problémy s viečkom nastávajú aj pri zväčšení kožnej riasy na viečku, čo vzniká u ľudí vplyvom starnutia kože. Aj tento problém sa dá obvykle riešiť chirurgicky odstránením nadbytočnej kože.

Ptóza, ako sa padanie a pokles viečka nazýva, nastáva aj pri nervovosvalovej chorobe zvanej myasthenia gravis. Tu je typické jedno padnuté viečko a to v dôsledku celkového oslabenia pohybov priečne pruhovaného svalstva. Niekedy sa môže vyskytovať aj pokles oboch viečok. Problémy s touto chorobu sa prejavujú aj v reči, neschopnosti ovládať jazyk a tiež v ťažkom prehĺtaní. Najčastejšie sa ochorenie lieči podávaním farmaceutických prípravkov a rôznych liekov.

Aj pri diabetickej neuropatii nastáva postihnutie nervov a nervového systému, pričom príznaky závisia od druhu postihnutia a toho, aké nervy sú chorobou napadnuté. Najčastejšie sa ochorenie vyskytuje u ľudí postihnutých aj cukrovkou. Ochorenie je charakteristické postihnutím funkcie aj štruktúry nervov a sú dva typy choroby, periférna a autonómna. Typické sú poruchy vnímania bolesti, svalová slabosť či problémy s kožou, vrátane pokles viečok.

Niekedy sa môže padanie a pokles viečok vyskytovať aj pri určitých formách nádorov a rakoviny ústnej dutiny, ale ide len o príznak, ktorý nie je typický a charakteristický a nevyskytuje sa u všetkých postihnutých, ktorí majú toto nádorové ochorenie. Charakteristickejšie symptómy v tomto prípade sú najmä škriabanie v krku, bolestivé prehĺtanie alebo poruchy prehĺtania, prípadne poruchy reči, podľa toho, kde sa nádor nachádza.

Poklesom a padaním viečka na jednej strane tváre sa ale prejavuje lymská borelióza, čo je infekčné ochorenie postihujúce najmä kožu, nervy, kĺby a srdce. Je spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi, ktorá sa prenáša na človek najčastejšie kliešťom. Ochorenie je sprevádzané obrnou lícneho nervu, čo sa prejavuje na tvári jednak poklesom jedného kútika úst, ale aj poklesom spodného viečka na oku na tej strane tvári, na ktorej nastala obrna lícneho nervu.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Trápi vás nespavosť? Pozrite sa s nami bližšie na jej príčiny Trápi vás nespavosť? Pozrite sa s nami bližšie na jej príčiny

Potreba spánku je pre život nevyhnutná rovnako tak ako voda či vzduch. Čo všetko sa deje počas spania je v poslednej dobe predmetom záujmu vedcov a lekárov z rôznych medicínskych...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.