Myastenia gravis je ochorenie nervového systému, konkrétne ide o nervosvalové autoimunitné ochorenie. Imunitný systém pri tejto chorobe produkuje protilátky proti nervovým receptorom. Nervových receptorov ubúda a tak acetylcholín, ktorý je neuromediátor, sa nemá kam nadviazať. Táto látka totiž sprostredkuje nervovosvalový prenos signálov a zaisťuje sťah svalov. Pokiaľ však na povrchu bunky neuroreceptor chýba, nemá sa kam neuromediátor naviazať.
Príznaky Myastenia gravis
Charakteristika
Myastenia gravis je choroba postihujúca nervovosvalový prenos signálov, pri ktorom dochádza k oslabeniu voľného pohybu, ktorý vykonáva priečne pruhované svalstvo. Najviditeľnejším prejavom choroby je problém udržať viečko v obvyklej polohe, kedy je oko otvorené a zvyčajne tak jedno viečko na tvári neustále padá. Pri tejto chorobe imunitný systém blokuje alebo ničí acetylcholinové receptory protilátkami a tiež tak nemôžu prijať nervový signál.
Toto ochorenie nie je príliš rozšírené a postihuje najviac ženy vo veku od 20 do 40 rokov, ale môže sa vyskytnúť prakticky v ľubovoľnom veku, u mužov napríklad viac medzi 60. a 80. rokom života. Pre chorobu je typická svalová únava postihujúca najviac mimické a očné svalstvo, svaly mäkkého podnebia, jazyka, šije a svaly pletencov horných končatín. Najčastejšie je s týmto ochorením spojené aj zväčšenie týmusu, čo je orgán produkujúci imunitne aktívne biele krvinky.
Príčiny
Ochorenie je autoimunitného charakteru, kedy dochádza k poruche imunitného systému, zväčša k poruche v týmusu ktorý produkuje imunitné bunky zodpovedné za napádanie nervových receptorov na povrchu buniek priečne pruhovaného svalstva. V dôsledku tejto poruchy nie je možný prenos nervových signálov do svalstva, ktoré slabne a je unavené, čo sa prejavuje v rôznych častiach organizmu. rizikovým faktorom je nadužívanie rôznych liekov, ale aj výskyt ochorenia už predtým v rodine.
Príznaky
Najčastejšie je možné myastenia gravis rozpoznať podľa svalovej únavy a oslabenia, kedy sa svaly veľmi rýchlo unavia a prestávajú plniť svoje funkcie tak, ako to je v prípade zdravých svalov. Veľmi časté je padanie a poklesnutie jedného viečka, problémy so zrakom celkovo, napríklad dvojité videnie, poruchami reči a ťažkou výslovnosťou, niekedy pri vážnejších prípadoch sú aj problémy so spracovaním potravy v ústach, prípadne dokonca problémy s prehĺtaním potravy.
Taktiež sa prejavuje choroba problémami s držaním hlavy vo vzpriamenej polohe a v prípade postihnutia dolných končatín aj problémami s chôdzou po schodoch alebo s náhlym padaním. Každý desiaty človek s týmto ochorením má aj problémy s dýchaním, ktoré je ťažké, v extrémnych prípadoch dokonca nie je organizmus schopný dýchať sám bez prístrojov. Vonkajšie prejavy ochorenia súvisiace so svalovou slabosťou stúpajú počas dňa aj spolu s fyzickou námahou.
Diagnostika
Vyšetrenie spočíva jednak v klinickom testovaní postihnutých svalov záťažovými testami, ale tiež je dôležité cez EMG otestovať reakcie svalov na elektrické stimuly, pričom táto nízkofrekvenčná stimulácia môže najviac ukázať poškodenie nervových receptorov na postihnutých svaloch. Okrem toho sa môže spraviť aj laboratórne vyšetrenie krvi a zistiť prítomnosť konkrétnych protilátok, ktoré imunitný systém produkuje. Vykonáva sa aj CT vyšetrenie týmusu.
Symptómy Myastenia gravis
Symptómy Myastenia gravis
Priebeh
Choroba má čiastočne progresívny charakter, pričom začína dlhodobejšie a nie náhle. Človek má postupne väčšie a väčšie problémy s rýchlou unaviteľnosťou svalov, najmä v oblasti tváre a ústnej dutiny, čo mu spôsobuje problémy pri komunikácii a interakcii s okolím. Čím viac sa človek počas dňa namáha, tým skôr mu svaly vypovedajú funkciu. Ochorenie je časom progresívne do tej miery, že môžu nastať myastenické krízy, kedy môže prísť k zlyhaniu dýchacích svalov.