späť na zoznam príznakov

Rozpad červených krviniek: Čo je to hemolýza a prečo vzniká?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Rozpad červených krviniek: Čo je to hemolýza a prečo vzniká?
Zdroj foto: Getty images

Tento príznak je znakom rôznych ochorení. Vzniká pri anémii, iných ochoreniach krvi. Ale aj pri poškodení funkcie pečene či obličiek. Rozpad krvi zapríčiní aj pôsobenie toxínov baktérií alebo jedov. V niektorých krajinách je rozšírený parazit, ktorý spôsobuje maláriu.


Choroby s príznakom "rozpadu červených krviniek"

Rozpad červených krviniek je vážnym klinickým príznakom a symptómom, ktorému sa odborne hovorí aj hemolýza. Nastáva pri ňom krvinkový deficit. Môže ísť o prejav ochorenia, a to priamo srdcovo-cievneho charakteru. 

Veľakrát je tento príznak prítomný aj pri niektorých iných chorobách.

Hemolýza sa vyskytuje  pri dedičnej poruche hemoglobínu, pri tzv. kosíčikovej anémii. Tá sa vyskytuje prevažne u detí čiernej farby pleti. Taktiež môžu hemolýzu zapríčiniť niektoré poruchy imunity

Sprievodným znakom je žltačka. Pri rozpade červených krviniek sa totiž uvoľňuje železo a hem, teda červené farbivo, to sa následne mení na žlté farbivo zvané bilirubín. To odchádza z organizmu žlčou a stolicou.

Pri vysokej hladine bilirubínu v krvi, farbí kožu, sliznice a aj očné bielka nažlto. Toto hromadenie v krvi má na príčine zvýšený rozpad červených krviniek, ale aj porucha funkcie pečene, a to napríklad pri zápale pečene, teda hepatitída, alebo aj pri cirhóze.

Iným stavom je, keď sa žlč hromadí a neodteká do čreva. 

Anémia

Poznáme tieto príčiny anémie:

  • znížená tvorba červených krviniek (poruchy kmeňových buniek, nedostatok vitamínu B12 a kyseliny listovej)
  • zvýšená strata červených krviniek, teda erytrocytov, pri hemolýze a krvácaní
  • pri zvýšenom objeme plazmy, vzniká takzvaná relatívna anémia

Príznaky pri anémii:

  • únava, slabosť, znížená telesná výkonnosť
  • bledosť kože a slizníc
  • dýchavičnosť, podľa stupňa aj pri minimálnej námahe
  • zvýšený pulz
  • pri zvýšenom rozpade aj žltá koža, sliznice a očné bielka
Červená krvinka
Červená krvinka, čiže erytrocyt. Zdroj foto: Getty images

Najčastejšie je rozpad erytrocytov charakteristický pre anémiu, ľudovo nazývanú aj chudokrvnosť. Anémia je ochorenie krvi, pri ktorom sa zníži hladina hemoglobínu, čo je červené krvné farbivo viažuce kyslík a zároveň sa zníži počet krviniek.

Je aj forma anémie, pri ktorej dochádza k zvýšeniu straty už existujúcich červených krviniek, a to práve ich rozpadom. Takéto anémia vzniká, napríklad pri poškodení kostnej dreni, pri nedostatku železa v organizme

A tiež pri nedostatku kyseliny listovejvitamínu B12, keď vzniká zhubná anémia, inak aj perniciózna či megaloblastová. Je dôsledkom zníženého príjmu stravou, ale aj ako následok celiakie, Crohnovej choroby alebo ulceróznej kolitídy, ako pri malabsorbcii živín.

Krvné straty pri úrazoch

Okrem toho môžu nastať zvýšené straty erytrocytov pri krvácaní v dôsledku zranenia. Pri úraze môže krv vytkať z rany priamo do vonkajšieho prostredia. Pri niektorých úrazoch nastáva aj krvácanie do iného orgánu či dutiny.

Ruka, krv, krvácanie, úraz
Krv mimo cievy sa rýchlo suší, krvinky sa rozpadajú. Zdroj foto: Getty images

Ak sa hromadí pod kožou, sú viditeľné krvné podliatiny, hematómy. Tie menia svoju farbu, a to podľa toho ako sa rozpadá červené farbivo. Krvné bunky mimo krvné riečisko rýchlo odumierajú.

Pri poruche vnútorného prostredia

Krv rýchlo reaguje na zmenu vnútorného prostredia. Homeostáza je dlhodobo udržiavaný stav vnútorného prostredia v život potrených hodnotách. Ak sa z nejakého dôvodu nedá udržať stálosť vnútorného prostredia, je následkom aj rozpad červených krviniek.

Tie citlivo reagujú na nízky alebo vysoký obsah tekutiny a iónov, a to hlavne sodíka a  vo vnútrobunkovom priestore. Informácie o vnútornom prostredí sú uvedené v magazínovom článku o prekyslení.

Iné ochorenia krvi

Napríklad, pri trombotickej trombocytopenickej purpure, označovanej aj TTP. Taktiež pri hemolyticko uremickom syndróme, HUS alebo pri ochorení DIC, čiže pri diseminovej intravaskulárnej koagulopatii.

Akútna hemolytická reakcia, keď dochádza k náhlemu a akútnemu rozpadu erytrocytov. Nastáva napríklad pri transfúzii krvi v prípade, ak nesúhlasia krvné skupiny. Prípadne aj medzi matkou a plodom z toho istého dôvodu.

Problém môže nastať aj pri implantovanej srdcovej chlopni. Ako reakcia erytrocytov na cudzí predmet. Keď sa pri prechode v blízkom okolí umelej náhrady poškodzujú krvinky. A inou príčinou môže byť aj talasémia.

Ostatné príčiny

Rozpad červených krviniek nastáva aj pri cirhóze pečene a niektorých vzácnejších ochoreniach. Taktiež pri cukrovke dochádza k rozpadu červených krviniek.

Pričom, je to prítomné najmä u diabetikov s poškodenou funkciou obličiek, príčinou je diabetická nefropatia.

Pečeň poškodená cirhózou
Problém môže vzniknúť aj pri cirhóze pečene, ale aj iných ochoreniach. Zdroj foto: Getty images

Niekedy môže byť rozpad červených krviniek ale zapríčinený aj mimo samotnú červenú krvinku. Napríklad pri poškodení bakteriálnymi toxínmi (príkladom baktérií sú stafylokoky, streptokoky) alebo parazitmi (plasmodium, spôsobuje maláriu). A napríklad, aj pri poškodení jedmi, ako je aj hadí jed alebo ťažké kovy, čiže olovo.

Pri malárii tiež dochádza k napadnutiu červených krviniek. Pokiaľ príde k malarickému záchvatu, tak napadnuté červené krvinky sa rozpadajú, a to vplyvom práve popraskania krvinky, ktorá bola napadnutá parazitom (plasmodium) spôsobujúcim maláriu.

Našťastie v našich zemepisných šírkach je výskyt malárie takmer nulový.

Infografika úvádza informáce o tom čo je krv, čo obsahuje, ako sa volajú krvné bunky, čo je erytrocyt a hemoglobín
Stručné informácie o krvi, červenej krvinke a hemoglobíne

Video o hemolýze

Video o hemolýze

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Rozpad červených krviniek: Čo je to hemolýza a prečo vzniká? patri medzi príznaky Kardiovaskulárneho a lymfatického systému
Ďalšie názvy: hemolýza
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Som chudokrvný  - anemický? Príčinou nemusí byť len strava Som chudokrvný - anemický? Príčinou nemusí byť len strava

Anémia, alebo anemický syndróm patrí medzi časté chorobné stavy. Väčšina príčin chudokrvnosti predstavuje nedostatok živín potrebných pre tvorbu červených krviniek, či krvného farbiva....

V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky? V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky?

Tehotenstvo predstavuje určitú záťaž pre celý organizmus. Srdce i pľúca už nepracujú len pre jedno telo. Zvyšuje sa objem krvi, ktorá sa musí postarať i o potreby nenarodeného dieťaťa. S...

Aké môžu byť príčiny zelenej stolice u detí? Aké môžu byť príčiny zelenej stolice u detí?

Stolica bábätka i väčších detí nám môže veľa povedať o ich trávení, ale aj o celkovom zdravotnom stave. Zelená stolica je stále spojená s mnohými mýtmi i polopravdami.

Bielkovina v moči počas tehotenstva? Môže i nemusí byť problém Bielkovina v moči počas tehotenstva? Môže i nemusí byť problém

Proteinúria je odborný názov pre prítomnosť bielkovín v moči. Počas tehotenstva je dôležitá jeho pravidelná kontrola. Jej výskyt totiž môže signalizovať vážne komplikácie ako napríklad...

Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali

Prítomnosť krvi v moči (haematuria) nie je samostatná choroba. Je závažným symptómom ochorenia obličiek , močového ústrojenstva , vyskytuje sa pri veľkom množstve iných chorôb...

Naposledy aktualizované 23.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.