späť na zoznam príznakov

Rozpad zuba

Autor: Michal Hrebík , Redaktor

Rozpad zuba môže súvisieť najčastejšie so vznikom zubného kazu, ktorý človek zanedbal a ignoroval príznaky, takže sa kaz rozšíril a natoľko narušil štruktúru zubného tkaniva, že došlo až k deštrukcii zuba. Niekedy môže ale byť príčina zložitejšia a spočíva napríklad v odumretí zuba z rôznych príčin, najčastejšie v dôsledku zápalu a infekcie zubného koreňa. Pri odlomení časti zuba môže ísť aj o problém so zápalom ďasna a samozrejme aj o reakciu na úraz.

Veľakrát je totiž rozpad a zlomenie zuba spôsobené mechanickým pôsobením, napríklad pri páde alebo narazení dochádza k poškodeniu stability zubnej skloviny v horizontálnom a tiež aj vertikálnom smere a to môže zapríčiniť zlomenie. Odlomenie väčšej časti zuba môže byť príznak aj pre zápal ďasna, prípadne pre paradentózu alebo paradontopatiu, čo sú zápalové ochorenia ďasna, ktoré môžu ovplyvniť aj fixný aparát zuba a rozšíriť sa priamo do zubnej skloviny.

Najčastejšie je však rozpad zuba spôsobený zubným kazom. Zubný kaz je jedno z najčastejších ochorení, ktoré trápi ľudstvo a najmä v súčasnosti je pomerne častým aj vďaka zmene stravy, ktorá obsahuje viac vlákniny a je chemicky a mechanicky upravovaná. Najčastejšou príčinou vzniku zubného kazu je zubný povlak, ktorý sa vyskytuje najmä v miestach, ktoré si človek nevie pri bežnom čistení zubov vyčistiť kvôli ich sťaženej dostupnosti kefkou.

Ide najmä o krčky zubov, jamy a ryhy medzi zubami a tiež priestory na zubných korunkách. Najčastejšie súvisí množstvo zubného povlaku so zubnou hygienou človeka a preto má aj správna zubná hygiena najväčší podiel na predchádzaní vzniku kazu. Zubný povlak obsahuje totiž množstvo baktérií, ktoré premieňajú najmä cukry na organické kyseliny a tie následne spolu s enzýmami týchto baktérií narušujú zubnú sklovinu a dostanú sa aj do tvrdých zubných tkanív.

Zubný kaz sa z poškodenej skloviny následne šíri smerom do hĺbky až do dreni zuba a tiež až k fixačnému aparátu zuba, ktorý tak oslabuje. Sklovina zubu je následne oslabovaná pravidelne aj pri prežúvaní či hryzení tvrdej stravy a tak je len otázkou času, kedy príde rozpad zuba alebo jeho čiastočné nalomenie či odlomenie časti zuba. Komplikáciou niekedy následne býva aj zápal nervu zuba, čo môže spôsobiť problémy aj v ďasnách a celom fixačnom aparáte.

Zubný kaz sa najčastejšie prejavuje citlivosťou na sladké, kyslé, chlad a teplo. Až v neskoršej fáze začne zub typicky bolieť, čo je už znamenie pre človeka, aby navštívil zubára. Pri zápale nervu môže dôjsť nielen k rozpadu zubu, ale napríklad aj k jeho odumretí a následnom vyhnisaní do vnútra fixačného aparátu. To sa prejavuje bolesťami a najmä tupou bolesťou pri dotyku alebo poklopaní na zub. Aj v tomto prípade hrozí rozpad zuba alebo častejšie jeho zlomenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný? Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný?

Zuby sú dôležitou súčasťou tráviacej sústavy. U človeka sa prispôsobili spôsobu získavania potravy a k metóde jej spracovania. Potrava sa prvotne spracuje v ústnej dutine a následne môže...

Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá? Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá?

Ústna, a teda dentálna hygiena, pravidelné a správne čistenie zubov, zdravé zuby a pre mnohých aj krásny úsmev. Tieto slová spájajú jednu tému. Do tejto kategórie spadá aj zubná kefka....

Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo? Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo?

Fajčenie predstavuje celosvetový problém , ktorý pripraví o život jednu miliardu ľudí ročne. Napriek tomuto faktu, počet fajčiarov stúpa . Kde sa tu cigarety vzali, ako je možné, že...

Cukor: Najsladší nepriateľ? Ako sa rozdeľuje? Aké ochorenia spôsobuje? Cukor: Najsladší nepriateľ? Ako sa rozdeľuje? Aké ochorenia spôsobuje?

Má vysokú energetickú hodnotu a žiadne vitamíny . Napriek tomu, že sa o jeho škodlivosti vie už celé roky, stále sú ho plné regály. Nachádza sa v cukrovinkách, sladených nápojoch,...

Osteoporóza, osteogenesis u detí? Prečo vzniká ako sa prejavuje, lieči Osteoporóza, osteogenesis u detí? Prečo vzniká ako sa prejavuje, lieči

Osteoporóza je ochorenie spôsobujúce rednutie kostí úbytkom kostnej hmoty . Jeho nárast rok čo rok stúpa v súvislosti so zvyšujúcim sa vekom populácie. Z toho je zrejmé, že sa jedná o...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.