späť na zoznam príznakov

Výpadok zorného poľa

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Výpadok zorného poľa môže znamenať nejakú poruchu priamo v oku, ale môže ísť aj o príznak niektorých nervových ochorení či problémov. Niekedy je takýto výpadok len dočasný, inokedy však môže trvať dlhšie. Bez ohľadu na to, či nastal výpadok rýchlo alebo boli problémy s videním dlhodobejšie, je potrebné navštíviť očného lekára kvôli vyšetreniu očného pozadia, zmeraniu vnútroočného tlaku a tiež kvôli diagnostike zorného poľa a ostrosti videnia.

Odborne sa nazýva výpadok zorného poľa aj skotom môže nastať aj pri problémoch kardiovaskulárneho systému, konkrétne pri upchatí tepny či cievy, ktorá vyživuje sietnicu oka. Nedostatočný krvný obeh v cievach sa prejavuje aj niekoľkosekundovými problémami so zrakom a krátkodobým výpadkom zorného poľa, ktorý sa pravidelne opakuje. Ak sprevádzajú problémy videnia aj bolesti za okom, môže sa jednať napríklad o zápal očného nervu, čo je nervová choroba.

Problémom sú aj očné zákaly. Pri šedom zákale dochádza k rozostrenému videniu a tiež miestami k problémom s výpadkom zorného poľa, pričom tento zákal je charakteristický zakaľovaním šošovky, čo je dobre viditeľné aj navonok a človek trpí najmä poklesom zrakovej ostrosti do väčšej diaľky. Pri zelenom zákale dochádza k zvýšeniu vnútroočného tlaku, čo sa prejaví bolesťou a tlakom v oku a človek má rozostrené videnie a zhorší sa mu zrak.

Aj ďalšia choroba očí, konkrétne diabetická retinopatia, sa prejavuje zhoršením zraku a výpadkom zorného poľa, pričom toto ochorenie je spôsobené zmenami sietnice a jej ciev, ktoré sú patologické. Ochorenie sa ale nevyskytuje samostatne, ale je vyvolané inou príčinou v organizme, najčastejšie cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo zvýšením krvných tukov. Problémy s výpadkom zorného poľa nastávajú aj pri viacerých komplexných nervových poruchách.

Napríklad pri epilepsii počas epileptických záchvatov dochádza k viacerým problémom nielen so zrakom. Zvyčajne má človek poruchy periférneho videnia, výpadky zrakového poľa, môže vidieť nejaké záblesky a hrozí dokonca aj dočasná slepota. Poruchy zorného poľa, rozmazané videnie, prípadne aj rôzne svetelné či tmavé škvrny môže vidieť človek aj s migrénou. Nastáva to v stave aury, čiže predzvesti samotnej migrény, ktorá je typická najmä intenzívnou bolesťou hlavy.

Vážnym ochorením nervovej sústavy, pri ktorom môže nastať aj výpadok zorného poľa, je roztrúsená skleróza, známa aj ako skleróza multiplex. Ide o ochorenie postihujúce centrálny nervový systém, konkrétne mozog a miechu. V dôsledku ochorenia dochádza k rozpadu myelínového obalu nervov, ktorý je zodpovedný za správnu distribúciu nervových signálov a vzruchov. Človek tak má problémy s pohybom, videním, môže trpieť aj únavou a závratmi.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Výpadok zorného poľa

Výpadok zorného poľa patri medzi príznaky Očí
Ďalšie názvy: skotom
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako včas rozpoznať  cievnu mozgovú príhodu? Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu?

Cievna mozgová príhoda , mozgový infarkt, iktus, porážka, mŕtvica a mnoho iných názvov pomenováva náhle vzniknutý stav odohrávajúci sa v našom mozgu . Spôsobuje ju buď neprekrvenie...

Ako rozpoznať migrénu od bežnej bolesti hlavy? Ako rozpoznať migrénu od bežnej bolesti hlavy?

Migréna je bolesť hlavy vyskytujúca sa takmer u 10-15% populácie. Ide o opakujúce sa záchvatové ataky pulzujúcej bolesti strednej až silnej intenzity. Dalo by sa hovoriť o...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Jurko 15.01.2018 12:46

V poslednom období cca 2 mesiace som zaregistrol a aj moji blízsky, že pri natočení očí smerom hore mi ľavé oko samovoľne zaškúli - okrem pohybu tohto oka smerom hore, sa očna buľva natočí ku koreňu nosa. Je to choroba? ak uno aka?