späť na zoznam príznakov

Začervenanie jazyka a podnebia

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Začervenanie jazyka a podnebia v ústach obvykle značí nejaký zdravotný problém či už priamo v ústnej dutine, alebo môže ísť aj o systémové ochorenie v organizme. Začervenanie sliznice v ústach sa prejavuje napríklad aj u detí postihnutých Kawasakiho chorobou, čo je ale u nás nie až tak časté ochorenie, kedy dochádza k zápalu steny malých a stredne veľkých tepien. Oveľa častejšie je ale začervenanie spôsobené priamo problémom alebo chorobou v ústnej dutine.

Napríklad pri glositíde, čiže zápale jazyka, dochádza k jeho začervenaniu ale aj zmenách na povrchu. Takýto zápal má viacero foriem a môže byť spôsobený buď nejakou chorobou v tráviacom trakte, prípadne sa vyskytuje samostatne, čo je ale menšina prípadov. Niekedy je zápal jazyka spôsobený alergiou, predošlým poranením jazyka alebo precitlivenosťou na ústnu vodu či iné látky. Liečba spočíva vo vyriešení príčiny tohto zápalu a vo zvýšení ústnej hygieny.

Taktiež sa začervenanie jazyka a podnebia vyskytuje pri stomatitíde, čo je zápal sliznice ústnej dutiny. Aj tu môže byť viacero rôznych príčin tohto zápalového ochorenia od nedostatočnej hygieny, cez infekčný pôvod až p problémy s hormonálnou rovnováhou. Niekedy môže byť dôvodom aj autoimúnne ochorenie. Zápal sliznice sa prejavuje začervenaním, ale napríklad tiež výskytom vriedkov a pľuzgierikov. Najčastejšia forma liečby je antibiotická.

Aj pri výskyte aftov, čo sú menšie bolestivé vriedky v ústnej dutine, dochádza k začervenaniu jej sliznice. Najčastejšie sa afty vyskytujú u mladých ľudí a častejšie postihujú ženy ako mužov. Najčastejšou príčinou ich výskytu je buď nejaká porucha imunity alebo problém priamo v ústnej dutine. Afty sú problémové najmä pri pití a príjme potravy, ale niekedy môžu spôsobiť problém aj pri hovorení. Liečba je skôr symptomatická a afty by mali po istej dobe zmiznúť aj bez zásahu.

Narušenie povrchu kože ale aj slizníc je typické tiež pri syfilise, čo je pohlavne prenosné infekčné ochorenie spôsobené baktériou, ktoré sa prenáša vo väčšine prípadov pohlavným stykom. Ochorenie sa môže prejavovať aj na ústnej sliznici a to začervenaním jazyka a podnebia v ústach, aj keď nejde o charakteristický príznak. Začervenanie a prípadne aj zdurenie sliznice môže nastať aj v nosohltane a človek má problémy s prehĺtaním, ktoré je bolestivé.

Začervenanie jazyka aj podnebia v ústnej dutine je tiež typickým symptómom rôznych infekčných ochorení v horných dýchacích cestách, napríklad pri angíne. Tá môže mať bakteriálny, vírusový aj mykotický pôvod a prejavuje sa najmä na krčných mandliach, ktoré sú tiež začervenané a zdurené. Charakteristické je aj škriabanie a bolesti v krku a zväčšené uzliny na krku. Najčastejšie sa angína lieči podávaním antibiotík a tiež symptomatickou liečbou.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Správna liečba angíny u detí Správna liečba angíny u detí

Angína , tonzilitída alebo v latinčine tiež tonsilitis acuta je zápal krčných (podnebných) mandlí , konkrétnejšie ide o Waldeyerov lymfatický prstenec. Ich základnou úlohou je boj...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
filip 05.04.2017 15:51

Mam problém sucho v ústach a na podnebie fajčil som rok a a už som prestal asi mi nefunguju slinné žľazi môžete mi pomôcť ďakujem

Čo mi pomohlo