späť na zoznam príznakov

Zhrubnutie hlasu

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Zhrubnutie hlasu
Zdroj foto: Getty images

Za zhrubnutím hlasu môže byť vysušenie hlasiviek, k nemu dochádza hlavne počas vykurovacej sezóny, ale aj cez leto. Často je príčina v preťažení hlasiviek. Ale aj ochorenia dýchacích ciest. V ľahších prípadoch sú to zápaly, v horších nádor. Za zhrubnutím hlasu môžu byť aj iné príčiny, napríklad hormonálne zmeny.


Zhrubnutý hlas je príznakom pre hormonálne zmeny, ale aj pre ochorenia. Medzi choroby, ktoré sú jeho príčinou, patria menej závažné infekty horných dýchacích ciest, ale aj vážne nádorové zmeny.

Obrázok znázorňuje popis hlasiviek
Popis hlasiviek

Hormonálne zmeny

Zhrubnutie hlasu je typické najmä pre chlapcov v puberte. Keď v dôsledku hormonálnych zmien prichádza k fyziologickému zhrubnutiu hlasu, čo je prirodzenou súčasťou dospievania.

Vďaka zvýšenej hladine hormónov nastáva rozšírenie hrtanu, čím sa vytvorí aj väčší priestor na rezonanciu hlbšieho tónu hlasu.

Chlapec v puberte, hnedé vlasy, oblečená bledý sveter
Prirodzené zmeny v puberte, aj ako znak dospievania

V mnohých prípadoch ale dochádza k týmto zmenám aj u dievčat v dôsledku nadbytku hormónu. Čo už je chorobný stav spôsobený zvýšenou produkciou hormónov.

Pokiaľ však u chlapcov nie je dostatočná tvorba hormónov, tak u nich k zhrubnutiu hlasu nepríde, a to je treba tiež riešiť. Zhrubnutie hlasu ale sprevádza aj ľudí s hypotyreózou. Ochorenie štítnej žľazy, ktorá neprodukuje dostatočné množstvo hormónov. A toto ochorenie trápi najmä ženy.

Hypotyreóza sa prejavuje rôznymi príznakmi. Napríklad, únavou, búšením srdca, zimomrivosťou, ale napríklad aj zhrubnutím hlasuchrapotom namiesto rozprávania.

Vplyv fajčenia a respiračných ochorení

S hlasom sa môžu ale vyskytnúť aj iné problémy, okrem zhrubnutia môžu byť problémy celkovo s hlasom a rečou. To je typické či už pre silných fajčiarov alebo pre ľudí s respiračnými ochoreniami.

Niekedy súvisí strata hlasu alebo jeho zhrubnutie aj s rôznymi infekciami v dýchacích cestách. Najčastejšie ide o prejavy infekcie horných dýchacích ciest, ako sú napríklad angína alebo laryngitída.

Laryngitída je zápalové ochorenie hrtanu, prebieha buď v akútnej, alebo chronickej forme. Typické pre takéto infekčné ochorenia je podráždenie hrdla, jeho bolestivosť, vyskytuje sa aj suchý kašeľchrapot. Takéto zhrubnutie alebo strata hlasu sú však našťastie vždy len dočasné.

Po presilení hlasiviek a pri ich ochoreniach

Dievča kričí, namáha si hlasivky
Zhrubnutie hlasu aj po ich nadmernom namáhaní, potrebné je ich nechať oddychovať

Zhrubnutie hlasu sa vyskytuje aj pri presilení hlasiviek alebo pri zvýšenej námahe hlasiviek počas kratšieho obdobia. Veľakrát postihuje napríklad deti, ktoré často kričia a namáhajú si tak ešte rozvíjajúce sa hlasivky.

To môže mať vplyv aj na vývoj ich hlasu do budúcnosti. Hrozí nielen dočasná strata hlasu, ale aj problémy v čase dospievaniadospelosti s kvalitou hlasu. Každopádne by nemal byť tento príznak ignorovaný, pokiaľ nejde o symptóm respiračného ochorenia.

Po námahe alebo pri ochorení je dôležité, aby hlasivky oddychovali. Inak je riziko vzniku komplikácií. A to v podobe vytvorenia uzlíkov, polypov či opuchu hlasiviek. 

Nádor ako príčina zhrubnutia hlasu

Niekedy sa zhrubnutím hlasu prejavujú aj nádorové ochorenia. Či už v ústnej dutine alebo v hrtane. Môžu spôsobiť problémy aj s výslovnosťou a bolestivé prehĺtanie. To je typické najmä vtedy, ak sa vytvorí v krku prekážka v podobne nádoru alebo aj zdurenia.

Žena si drží hrdlo, bolí ju
Pridružuje sa aj bolesť hrdla, zhoršená prehĺtaním

Práve toto je spolu s chrapotom príznakom napríklad pre nádor hrtanu, ktorý môže byť zhubný ale aj nezhubný. Najčastejším typom nádoru je papilom a jeho príčinou je HPV vírus. Najčastejšie sa týmto typom vírusu nakazia deti od matky a vytvorí sa u nich nezhubný nádor.

Zhubná podoba má tri formy, a to glotickú, supraglotickúinfraglotickú. V každom prípade, nádor v hrtane ohrozuje pacienta. Hlavne obmedzením príjmu potravy, ale aj dýchania, a preto sa musí vždy odstrániť.

Samotné hlasivky môžu byť postihnuté onkologickým procesom. Hlavný dôvod je fajčenie, ale aj dlhodobé pôsobenie dráždivých látok, plynov.

Ostatné príčiny zhrubnutia

Okrem uvedených príčin, existujú aj iné, ktoré sú príčinou zhrubnutia hlasu. Nie vždy je to len ochorenie. Medzi najčastejšie príčiny zhrubnutia hlasu sa zaraďujú:

  • lieky, a to inhalácia kortikosteroidov, pri ochoreniach pľúc a astme
  • alergia
  • pooperačné stavy, ale aj poškodenie počas operácie
  • úraz
  • okrem fajčenia sa podieľa na zhrubnutí aj alkohol
  • znečistené prostredie
  • vyschnutie v hrdle, suché prostredie
  • psychogénne príčiny
  • gastroezofágový reflux
  • neurologické príčiny, napríklad Skleróza multipex, Parkinsonova choroba, po cievnych mozgových príhodách
Infografika uvádza zhrnutie najčastejších príčin zhrubnutia hlasu
Zhrubnutie hlasu má rôzne príčiny

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Správna liečba angíny u detí Správna liečba angíny u detí

Angína , tonzilitída alebo v latinčine tiež tonsilitis acuta je zápal krčných (podnebných) mandlí , konkrétnejšie ide o Waldeyerov lymfatický prstenec. Ich základnou úlohou je boj...

Štítna žľaza: Aké sú príznaky zníženej či zvýšenej poruchy funkcie? Štítna žľaza: Aké sú príznaky zníženej či zvýšenej poruchy funkcie?

Príznaky poruchy činnosti štítnej žľazy majú telesnú aj duševnú stránku. Nefunkčná štítna žľaza môže produkovať nadbytok hormónov alebo je jej funkcia nedostatočná. Symptómy hypertyreózy...

Cysty na vaječníkoch: Je prasknutie nebezpečné? A čo v tehotenstve? Cysty na vaječníkoch: Je prasknutie nebezpečné? A čo v tehotenstve?

Ochorenia vaječníkov komplikujú život nejednej žene. Cysty vaječníkov môžu prebiehať asymptomaticky. Žena o nich nemusí vedieť, môžu sa zistiť náhodne počas tehotenstva, či pri vyšetrení...

Naposledy aktualizované 28.11.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.