Zlý vývoj kostí

Zlý vývoj kostí môže byť spôsobený či už vrodenými vadami pohybového aparátu, prípadne metabolickými ochoreniami alebo nedostatkom niektorej veľmi dôležitej látky v organizme. Vzhľadom na to, že kosti sa vyvíjajú najmä u detí a dospievajúcej mládeže, nezanedbateľný je aj vplyv okolia a ich životný štýl. Veľa ochorení a porúch vývoja kostí vzniká napríklad pri nesprávnom sedení, čo sa týka najmä...

Zlý vývoj kostí môže byť spôsobený či už vrodenými vadami pohybového aparátu, prípadne metabolickými ochoreniami alebo nedostatkom niektorej veľmi dôležitej látky v organizme. Vzhľadom na to, že kosti sa vyvíjajú najmä u detí a dospievajúcej mládeže, nezanedbateľný je aj vplyv okolia a ich životný štýl. Veľa ochorení a porúch vývoja kostí vzniká napríklad pri nesprávnom sedení, čo sa týka najmä chrbtice, ale tiež aj v dôsledku napríklad nedostatku vitamínov.

Napríklad v dôsledku chýbajúceho vitamínu D sa môže vyskytnúť aj krivica. Toto ochorenie vzniká v detstve v čase, kedy ešte nie je dokončená osifikácia, čiže prestavba chrupavkových kostí na skutočné kosti a ak tento proces neprebieha dostatočne, kosti zostávajú mäkké, neunesú hmotnosť rozvíjajúceho sa tela dieťaťa a krivia sa. Nastáva tak deformácia, ktorá sa prejavuje napríklad na dlhých kostiach dolných končatín, ale tiež na chrbtici, rebrách, panve a lebke.

Problémom je aj dedičné ochorenie spojivového tkaniva zvané Osteogenesis imperfecta. Základným prejavom ochorenie je nadmerná krehkosť kostí a zlý vývoj kostí, kvôli čomu vznikajú rôzne deformácie a kosti majú nadmernú lámavosť, najmä dlhé kosti. Okrem toho ovplyvňuje choroba aj zuby, ktoré sú tiež nadmieru lámavé. Veľmi časté sú tak mnohopočetné zlomeniny, najmä u detí alebo mladistvých. Choroba môže byť buď včasná alebo neskorá.

Častým kostným ochorením je aj osteoporóza, ktorá má tiež vplyv na zlý vývoj kostí. Ide o metabolickú kostnú poruchu, ktorá sa prejavuje rednutím kostí, pretože sa v kostiach vytvárajú póry a dochádza k strate vápnika a iných minerálov. Príčinou je buď nedostatok vápnika či iných minerálov, ale aj vek, nedostatok pohybu, ktorý vedie k zvýšenému odbúravaniu kostí. Niekedy nastáva vo zvýšenej miere osteoporóza u žien v menopauze v dôsledku úbytku estrogénu.

V období rastu detského organizmu, kedy dochádza k vývoju kostí, má veľký význam aj vápnik. Ten je dôležitý tak pre rast kostí ako aj pre zdravý vývoj zubov, pretože skoro 99 percent z obsahu vápnika v organizme smeruje do kostí a zubov a len 1 percento je v svaloch a ostatných tkanivách. Keďže vápnik je anorganického pôvodu, človek ho musí prijímať v podobe stravy z externých zdrojov a to platí najmä pre deti, ktoré chcú mať zdravý vývoj kostí.

Z toho dôvodu zlý vývoj kostí nastáva u deťoch vtedy, ak nie je v organizme dostatok vápnika a dieťa ho ani neprijíma. Najlepším zdrojom vápnika je mlieko a rôzne mliečne výrobky, tiež ryby, vajcia a najmä vaječný žĺtok a vápnik možno v menšej miere nájsť aj v zelenine alebo ovocí. Z ovocia stoja za zmienku citróny či hrozienka, v zelenine je vápnik v brokolici, kapuste, póre, špenáte, maku, hrachu, fazule a iných strukovinách, ktoré by malo dieťa vo vývoji jesť.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané