späť na zoznam príznakov

Zvýšená tvorba slín: Čo signalizuje nadbytok slín a ústa plné slín?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Zvýšená tvorba slín: Čo signalizuje nadbytok slín a ústa plné slín?
Zdroj foto: Getty images

Dochádza k nej reflexne, teda ak sa dráždia senzorické zmysli. Napríklad pri pohľade na jedlo alebo ak zacítime jeho vôňu. Vyvolá ju aj žutie. V tehotenstve sa vyskytuje hlavne v prvom trimestri. A v niektorých prípadoch je príznakom rôznych ochorení.


Zvýšená tvorba slín, odborne aj hypersalivácia, môže byť spôsobená podráždením slinných žliaz v ústach. 

Napríklad z dôvodu mechanického podráždenia pri konzumácii ostrej a korenenej potravy, alebo z dôvodu zápalového procesu v ústnej dutine.

Typická a normálna hypersalivácia

Nadmerná tvorba slín je typická aj pre rôzne psychické alebo senzorické podnety. Reflexne k nej dochádza napríklad, ak človek vidí či cíti chutné jedlo. Rovnako, aj pri žuvaní nastane zvýšenie tvorby slín a aktivovanie chuťových receptorov.

Sekréciu slín riadi parasympatikus, ktorý sa nachádza v čele. Medzi psychické faktory, ktoré môžu spôsobiť zvýšené slinenie, patrí napríklad aj stres alebo strach.

Hamburger, chutné jedlo, zvyšuje tvorbu slín
Zrakový a čuchový vnem chutného jedla zvyšuje tvorbu slín. Foto: Thinkstock photos

V tehotenstve

V prvom trimestri sa zvýšená tvorba slín objavuje hlavne ako sprievodný príznak ranných nevoľností. Ale môže byť prítomná počas celého obdobia tehotenstva. Presná príčina nie je známa.

Avšak, aj keď nie je príznakom choroby, znepríjemňuje a znižuje komfort života. Prípady, keď sa zvýšeným slinením vyprodukuje aj liter slín, zhoršujú zdravotný stav, a to dehydratáciou. Preto je vhodná konzultácia s lekárom.

Ptyalzimus pri ochoreniach

Zvýšená tvorba slín, inak odborne aj ptyalizmus, sa vyskytuje pri viacerých ochoreniach. Je sprievodným príznakom napríklad pri vracaní.

Zvýšená sekrécia slín môže nastať pri:

 • neurologických chorobách (epilepsii, cievna mozgová príhoda, skleróza multiplex, ALS, myasthenia gravis)
 • poruchách CNS, teda centrálnej nervovej sústavy
 • ťažkostiach s tráviacou sústavou (napríklad GERD, môže byt cítiť pachuť v ústach a nadmerné slinenie, aj pri ochoreniach pankreasu a pečene)
 • otravách (ťažké kovy, hríby, alkohol)
 • zápaloch a infekciách v ústnej dutine (stomatitídy)
 • zápale horných dýchacích ciest
 • psychiatrických poruchách (mentálne retardácie, demencia)
 • užívaní niektorých liekov (parasympatikomimetiká)
 • alergickej reakcii
 • poranení v ústnej dutine, aj priamo slinných žliaz
 • cukrovke, pre zhoršenú imunitu sú časté zápaly v ústnej dutine, ale aj pri hypoglykémii
 • porucha prehĺtania napríklad pri nádore v ústnej dutine

Slinenie pri otrave

Pesticídy, poľnohospodárske hnojivá
Ako príznak otravy hnojivom. Foto: Thinkstock photos

Aktivácia parasympatika nastáva aj pri intoxikácii, čiže otrave, pričom v tomto prípade ide aj o život ohrozujúci stav. V prípade otravy dochádza k tomuto javu len v niektorých prípadoch.

Najčastejšie ak ide o otravu pesticídmi, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve. Prípadne, ak sa človek otrávi ťažkými kovmi, insekticídmi, organickými rozpúšťadlami alebo hríbmi.

V prípade otravy hríbmi sa prvé príznaky prejavia obvykle do hodiny. Človeku sa zúžia zreničky, nastanú bolesti bruchazvýšená tvorba slín. Po krátkej dobe však sliny vymiznú a vystrieda ich sucho, niekedy človek upadne do kómy a treba okamžite privolať lekársku pomoc.

Zvýšená tvorba slín v tomto prípade je varovným príznakom. Pokiaľ sa dá, treba vyvolať zvracanie. Jed sa musí dostať čo najskôr preč z tráviacej sústavy aby nenastalo jeho natrávenie v črevách a rozšírenie do celého organizmu.

Pri zápale v ústnej dutine

Často dochádza k nadmernej produkcii slín pri zápaloch v ústnej dutine. Sprievodným problémom môže byť aj bolestivé prehĺtanie. Bolesť sa pri hltaní zhoršuje, sliny sa hromadia v ústach. 

Malé dieťa, kojenec, slintá, raste mu prvý zub
U malých detí ako prejav rastu zubov. Foto: Thinkstock photos

Napríklad, je to tak pri angíne, teda tonzilitíde. Prejavuje sa tiež začervenaním mandlí, ich opuchom, bielym povlakom. Ale aj nepríjemnou bolesťou v krku, ktorá môže mať charakter škriabania, zhoršená je prehĺtaním, a to je príčinou zvýšeného slinenia.

U detí sú časté chronické ťažkosti s hornými dýchacími cestami. Ale, nebezpečná je napríklad epiglotitída. Keď je jedným z príznakov zvýšené slinenie, zhoršené dýchanie a vynútená poloha hlavy čuchajúceho psa.

Nadmerná tvorba slín, a teda aj slinenie sa vyskytuje u malých detí aj pri raste zubov. V tom prípade to nie je prejavom ochorenia. Deti v tomto prípade môžu byť nepokojné, majú potrebu viac žuť rôzne predmety, a to hlavne v mieste, kde sa im tlačí nový zub.

Pri niektorých neurologických ochoreniach

Viaceré ochorenia nervového systému sa prejavujú tiež nadmerným slinením a niekedy dokonca aj vytekaním slín z úst. Napríklad Huntingtonova choroba, čo je neurodegeneratívne ochorenie spôsobujúce poruchy hybnosti a kontroly pohybu.

Okrem toho aj poruchy hybnosti kĺbovpsychické poruchy ako demenciu, depresiu či poruchy reči, prejavuje sa aj hypersaliváciou. Poruchy reči, prehĺtania a tiež nadmerná produkcia slín sú typické najmä v neskorších fázach ochorenia.

Zvýšená sekrécia slín, ale napríklad aj sĺz a potu, nastáva tiež na úvod Parkinsonovej choroby, čo je tiež neurologické ochorenie. Podstatou choroby je úbytok nervových buniek v strednej časti mozgu. Z toho plynú problémy s ovládaním a koordináciou pohybu. Typická je aj stuhnutosť svalovneustále trasenie.

Slinenie a besnota

Slintanie u psa, možný prenos ochorení, napríklad besnoty
Prenos vírusu po pohryzení, slinami. Foto: Thinkstock photos

Nadmerné slinenie je príznakom aj pre besnotu. Spôsobuje ju vírus prenášaný práve slinami a najčastejšie sa človek nakazí po kontakte s postihnutými zvieratami. Ochorenie sa prejavuje nielen slinením, ale aj záchvatmi a treba okamžite začať liečbu.

V každom prípade, pokiaľ nie je nadmerná tvorba slín vyvolaná bežnou príčinou alebo vonkajším podnetom, je vždy potrebné sa zaoberať diagnostikou tohto stavu.

 

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny nadmernej tvorby slín
Najčastejšie príčiny zvýšenej tvorby slín

Video o príčinách nadmerného slinenia

Video o príčinách nadmerného slinenia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s Zvýšenou tvorbou slín

Zvýšená tvorba slín: Čo signalizuje nadbytok slín a ústa plné slín? patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: Hypersalivácia, ptyalizmus, nadmerná tvorba slín
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť? Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť?

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej...

12. týždeň tehotenstva: Má už plod skutočnú podobu dieťatka? 12. týždeň tehotenstva: Má už plod skutočnú podobu dieťatka?

Za posledné tri týždne sa veľkosť vášho dieťatka zdvojnásobila, rastie veľkou rýchlosťou. Už teraz meria od temena po kostrč približne 5 - 6 cm. 

Aká je správna diéta pri hnačke, zápche či vracaní? Ako ich zastaviť? Aká je správna diéta pri hnačke, zápche či vracaní? Ako ich zastaviť?

Hnačka, zápcha či vracanie sú stále aktuálne problémy. Majú rozličné príčiny a rôznorodú terapiu. Pri liečbe je dôležitá správna diéta. Dnešná téma odhaľuje zásady vhodného stravovania,...

Trápia vás žalúdočné vredy? Toto sú ich najčastejšie príčiny Trápia vás žalúdočné vredy? Toto sú ich najčastejšie príčiny

Vredové ochorenia žalúdka a dvanástnika patria k civilizačným ochoreniam. Postihujú približne 10 % populácie. Ich príčinou je nerovnováha medzi ochrannými faktormi a agresívnymi faktormi.

Naposledy aktualizované 01.03.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Ľudmila 23.05.2017 14:41

Aj ja mám veľký problém s nadmerným slinením. Navštívila som už hádam všetkých odborníkov, ktorí by niečo so slinami mohli mať spoločné (ORL, gastro, zubára, endokrinológa, neurológa, alergológa), no všetci sa tvária, že buď nemajú s tým nič, alebo, že sa s niečim takým ešte nestretli, alebo na mňa pozerajú ako na "divnú". Naposledy som navštívila stomatochirurga, bežným vyšetrením tiež na slinných žľazách nič nevidí, ale poslal ma aspoň na gamagrafiu slinných žliaz (nukleárna medicína), momentálne čakám na pridelenie termínu. Trápi ma to už takmer 2 roky, nik mi doposiaľ nepomohol. Najhoršie je, že sa nepozná príčina. Ťažko je vôbec potom niečo liečiť. Spôsobuje mi to nesmierne problémy v spoločenskom styku, sliny mi buď vytekajú cez kútiky z úst, alebo ľudí doslova opľúvam. Zle sa mi rozpráva, lebo pri nadmernom slinení to ani nie je možné. Netrvá to 24 hodín denne, len tak epizodicky, niekedy keď veľa rozprávam, inokedy bez akéhokoľvek podnetu, v kľude. Ak mi vie niekto pomôcť, budem rada.

pacutova 07.04.2018 10:09

prosim Vás ako sa citite po tom vyšetrení gamagrafia slinných žiaz už je to lepšie. čo bola príčina nadmerneho slinenia, zaujima ma to lebo mam to isté. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.

Ľudmila 12.05.2018 11:14

Gamagrafiou mi zistili, že mám zníženú funkciu slinných žliaz. Je to absolútny paradox, lebo podľa toho by som mala mať sucho v ústach. Ja však naopak, sliním nadmerne. "Pomohlo" mi to akurát tak k tomu, že sa na mňa lekári dívajú ako na ešte väčšieho exota ako predtým. Na základe výsledku mi stomatochirurg odporučil návštevu reumatológa. Ten, ako ináč, opäť nič nezistil. Najhoršie je, že to nik nepovažuje za problém. Aj preto ton nemajú lekári vôľu riešiť. Vraj mám byť rada, že nemám sucho v ústach, že sa mi tak nekazia zuby. Všetkým týmto "optimistom" by som želala len 1 jediný deň žiť s tou "radosťou".

Marta 07.04.2018 10:11

prosim Vás ako sa citite po tom vyšetrení gamagrafia slinných žiaz už je to lepšie. čo bola príčina nadmerneho slinenia, zaujima ma to lebo mam to isté. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.

Jaroslava Hegedusova 21.12.2018 16:07

Dobry den -zacal mi tento problem(nastastie z kutikou mie este nevyteka ale ostatne problemy mam).Zacalo to postupne-vinnkom je privela rozpravania.Odkedy mi ohluchla mama musim strasne vela rozpravat a ma to aj stresuje.Predtym len obcas brala som to od zaludka problem(pecen,zlcnik s tym mam problemy zlcnik ten je problemovy).Mozno aj lieky ktore pouzivam kazdy den.Su to kardiologicke lieky,lieky na kt,a endokrinologicke.Napadlo ma ze zacalo to odkedy mi pridala kardiologicka liek Norvasz.A jedno potom z druhym tie tazke dorozumievania sa s mamou(vela rozpravat vysvetlovat a stresovat sa potom z toho).Ale lekarovi som sa nezdoverila a ani nemienim.Chcem sa s tym popasovat sama.Hygienu dodrzujem.Uvazujem brat lieky na zlcnik a pankreas a menej rozpravat.No a liecit sa cajmi.Dolezite menej rozpravat a samozrejme nestresovat sa.Inak rada spievam a pri speve ma to obtazuje.Pokoj relax a bilinky.Nejaky liecitel co pracuje s energiu by bol tiez napomocny.

zvysena tvorba slin - peter 15.03.2017 02:49

nenapisali ste ako to odstranit

alena 11.09.2018 00:09

Tiež by som rada vedela ako sa dá nadmerne slinenie odstraniť, ako sa toho zbaviť