Choroby vyšetrované koronarografiou

Angina pectoris
Angina pectoris alebo angína pektoris, je jednou formou ischemickej choroby srdca. Vzniká následkom nepomeru medzi potrebou a prísunom krvi, a teda aj kyslíka i živín, do srdca. Typicky sa vyskytuje pri zvýšenej fyzickej či psychickej záťaži. Záchvaty angíny pektoris sa opakujú a ich prejavom je tlaková alebo zvieravá bolesť na hrudi.

Ateroskleróza
Ateroskleróza je ochorenie tepien. Stena tepny je postihnutá chorobným procesom. Prebieha dlhodobo a pre negatívne podmienky progresívne.

Infarkt myokardu
Infarkt myokardu alebo aj infarkt srdcového svalu je akútnou formou ischemickej choroby srdca. Ischémia, čiže nedokrvenie, vzniká na základe upchatia koronárnej cievy, ktorá vedie krv k bunkám srdcového svalu. Hlavnou príčinou je náhle uzatvorenie alebo dlhodobé zužovanie cievy.

Čo je to Kawasakiho choroba? Aké má príčiny, príznaky a ako sa lieči?
Kawasakiho choroba je akútne horúčkové ochorenie, ktoré je charakteristické zápalom malých a stredne veľkých ciev. Ochorenie vo väčšine prípadov postihuje deti vo veku do 5 rokov, a to najmä chlapcov. U nás je pomerne vzácne. Najčastejšie trápi deti z Japonska. Choroba má viacero fáz a vo väčšine prípadov dochádza k uzdraveniu.

Marfanov syndróm
Marfanov syndróm je vzácne vrodené ochorenie spôsobené genetickou mutáciou a ide o chorobu spojenú s poruchou systémového spojiva. Táto genetická porucha systémového tkaniva sa prejavuje viacerými fyziologickými príznakmi, pričom vo väčšine prípadov je zdedená priamo po rodičoch, ale zhruba 25 percent prípadov vzniká na základe novej mutácie,...

Ischemická choroba srdca
Ischemická choroba srdca, známa tiež pod označením ICHS, nás trápi nedostatočným prekrvením srdca. Dôvodom je najmä postihnutie srdcových, čiže koronárnych ciev. Môže mať akútnu alebo chronickú formu. Pod akútny typ sa radí aj obávaný infarkt srdcového svalu.

Aneuryzma: Čo je to cievna výduť, ako sa prejavuje a aké má riziká?
Aneuryzma, známa aj pod označením cievna výduť, je závažné ochorenie ciev. Postihuje tepny, teda artérie a aorty. Rozdeľuje sa na pravú, disekujúcu a nepravú. Človek môže s nerozpoznanou aneuryzmou žiť dlhé roky, avšak, jej prasknutie bezprostredne ohrozuje život človeka.

Srdcové zlyhanie
Srdcové zlyhanie: Stav, keď srdce nie je schopné zabezpečiť prečerpávanie krvi do organizmu a zásobovať orgány či tkanivá kyslíkom a živinami.

Kardiogénny šok
Infarkt srdca alebo srdcové zlyhanie môže prejsť do kardiogénneho šoku. A to hlavne pri zanedbaní včasnej liečby. Avšak, existujú aj iné príčiny jeho vzniku.

Šokový stav: Čo je medicínsky výraz šok, aké má príčiny, typy a fázy?
Šok - tento pojem používame zväčša v hovorovej forme ako označenie stresovej reakcie. Avšak, v medicíne má úplne iný význam. Označuje stav, keď je človek akútne ohrozený na zdraví a živote.

Endokarditída
Endokarditída je ochorenie vnútornej výstelky srdca. Ide o zápalové ochorenie, ktoré má vo väčšine prípadov infekčný pôvod. Avšak, nie vždy.

Pľúcne srdce - Cor pulmonale
Pľúcne srdce je srdce zväčšené z pľúcnych príčin. Môže prebiehať akútne či chronicky.

Pľúcna hypertenzia
Pľúcna hypertenzia je ochorenie, ktoré obmedzuje celkovú výkonnosť, kvalitu i dĺžku života človeka. Príčina vzniku nemusí byť vždy jasná alebo je za ňou iné ochorenie.

Vaskulitídy
Vaskulitídy - pojem označuje širokú skupinu ochorení, ktoré sa vyznačujú zápalom až nekrózou cievnej steny. Zasahujú všetky typy ciev a kdekoľvek v organizme.