- Maria Treben – Moje léčivé rostliny – Křen selský
- MIKA K. Fytoterapia z pera lekára. Chren dedinský. 2016. Osveta. s.95-96. [cit. 05.12.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0
- verywellhealth.com - What Is Horseradish?
- healthline.com - What Is Horseradish? Everything You Need to Know
- webmd.com - Health Benefits of Horseradish
- britannica.com - Horseradish
Chren ako zázrak pre zdravie? Neoceniteľné výhody a účinky na dosah
Chren dedinský je požívatina typická svojou ostrou chuťou. Konzumuje sa koreň rastliny, obsahujúci účinnú látku sinigrín. Táto bylina pochádza zo Stredomoria.
Charakteristika
V angličtine sa ujal pre chren výraz „horseradish“, čo v preklade znamená niečo ako „konský koreň“. Prečo konský? Údajne sa niekedy v minulosti používal chren na meranie konskej sily. Čím silnejšia bola reakcia koňa na chren, tým viac výkonnejší bol tátoš.
Pre svoje liečivé účinky sa pestuje už dlhé obdobia. V starovekom Egypte sa zvykol chren používať ako afrodiaziakum, v Grécku zas pri bolestiach chrbta.
Za pálivú chuť je zodpovedná látka sinigrín, ktorú koreň obsahuje. Táto látka pomáha znižovať zápal v organizme, predpokladá sa tiež účinok v boji proti ateroskleróze (kôrnatenie ciev).
Zelenina sa pestuje pre známy koreň, ktorý je mäsitý a má ostrú chuť. Používa sa ako korenina, ale aj príloha k rôznym jedlám. Rástol hlavne v oblasti Stredomoria, no postupne sa ako burina rozniesol po celom svete. V Japonskej kuchyni býva náhradou za wasabi (Eutrema japonicum).
Chren sa pestuje na záhradách, ale rastie aj voľne v prírode - v priekopách s vysokou vlhkosťou, na riečnych násypoch a brehoch rybníčkov.
Je známe, že koreň obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Jeho jedávanie je prevenciou vzniku skorbutu, no zlepšuje aj hojenie, imunitu či reštitúciu kolagénu.
Chren je vhodné konzumovať aj pri pľúcnom emfyzéme (rozdutie), resp. chronickej obštrukčnej chorobe pľúc. Uvoľňuje totiž hlien v dýchacích cestách a pomáha odkašľať. Ujal sa aj pri liečbe prieduškovej astmy.
Účinné látky v chrene znižujú hladinu kyseliny močovej, tým pomáhajú predchádzať dne (podagra).
Obsahuje aj vitamín B1, železo, vápnik, horčík a draslík.
Koreň chrenu dedinského je povzbudivý už pri malých dávkach. V prvom rade stimuluje tráviacu sústavu. Okrem toho je chren močopudný, čo sa využíva pri liečbe opuchov tela. Opuchy sa môžu vyskytovať pri srdcovom zlyhávaní, problémoch s dýchaním, ale aj pri úrazoch končatín a pod.
Obklady s chrenovou kašou pomáhajú pri ústrele či migréne.
Niektorí autori popisujú po užití chrenu úľavu od reumatických ťažkostí.
Spolu s ďalšou zeleninou (cesnak, cibuľa) sa postará chren o odchod škrkaviek a iných parazitov z tela.
Samotnou drogou je teda koreň (Armoraciae radix).
Účinky chrenu:
- Antibakteriálne účinky – aj napriek tomu, že chýbajú relevantné štúdie s ľuďmi, bolo zistené, že sinigrín eliminuje niektoré typy baktérií, napr. Escherichia coli. To je možné využiť pri niektorých prebiehajúcich infekciách, napr. urogenitálnych.
- Antiinflamatoricum – protizápalové vlastnosti, zmierňujú zápal v organizme, čo sa osvedčuje hlavne pri ochoreniach doprevádzaných bolesťou a dlhotrvajúcim neustupujúcim zápalom.
- Antioxidans – znižuje oxidačný stres buniek (účinok voľných radikálov), má antimutagénny efekt aj kardioprotektívny
- Antiuraticum – zmierňuje dnu a znižuje hladiny kyseliny močovej v krvi
- Antiastmaticum – uľavuje pri astme a pľúcnom emfyzéme zvýšenou produkciou hlienu
- Diureticum – močopudný, zvyšuje vylučovanie tekutín z tela, tým tiež reguluje tlak krvi
- Antireumaticum – úľava pri reumatickom ochorení
- Anticancerogenicum – experimentálne spomaľuje rast nádorov, chýbajú však relevantné štúdie
- Expektorans – stimuluje vykašliavanie hlienu z dýchacích ciest
- Metabolicum – chren zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov a celkovo zlepšuje premenu látok
Pri rozdrvení koreňového pletiva vznikajú účinné prchavé antibakteriálne látky. Okrem toho vysoký obsah vitamínu C je tiež dôvodom, prečo sa odporúča ako preventívny i terapeutický prostriedok pri vírusových a ďalších infekčných ochoreniach.
Chren tiež pomáha neutralizovať črevnú mikroflóru, ordinuje sa na zlepšenie metabolizmu pri sedavom spôsobe života, aj na tonizáciu organizmu pri rekonvalescencii.
Pri prikladaní na kožu sa pozoruje tiež zvýšené prekrvenie hlbšie uložených tkanív, urýchľuje sa hojenie a regenerácia.
Pri neuralgickej a reumatickej bolesti je tiež chren dedinský účinný.
Vnútorné použitie
Ostrý koreň býva často miešaný s octom, cukrom a soľou, pričom vzniká typická chrenová šťava.
Z koreňa chrenu sa vyrába aj sirup, tinktúra a víno.
Servíruje sa väčšinou ako príloha k mäsu, rybe alebo súčasť šalátov.
Najčastejšie sa užíva chren ako 3 % zápar v dávke 2 - 3 šálok denne. Bežná dávka chrenovej šťavy je 25 - 50 gramov na deň. Chuťovo príjemnejšie je jeho užívanie s postrúhanými jablkami.
Vonkajšie použitie
Chrenové placky – pri neuralgiách a bolestiach kĺbov, pomer chrenu k múke a masti je 3:5:1. Koncentrácia nemá byť vyššia, pričom sa aplikuje placka na pokožku len krátky čas
Zber a skladovanie
Tým, že nerastie na ochudobnenej pôde, zachová si typickú arómu (okrem ostrej chuti).
Pestovatelia to robia niekedy tak, že nakladú do zeme kusy koreňa veľkého ako ceruzka (1 - 2 cm hrubé a dlhé aj 20 centimetrov) pod určitým uhlom. Predtým z korienkov odstránia vedľajšie výhonky.
Takýmto spôsobom pestovania sa dá docieliť, aby sa rastlina príliš nevetvila a vyživoval sa hlavne samotný koreň.
Chren dedinský sa ľahko v záhrade udomácňuje, aj sa jednoducho množí vďaka koreňovým odrezkom. Tie sa sadia do pôdy buď na jeseň, alebo skoro na jar, do hĺbky približne 12 centimetrov.
Skladuje sa v suchu, môže sa aj zamraziť. Nie je vhodné chren dlhodobo vystavovať slnečným lúčom. Ideálne je skladovanie v pivnici na piesku spolu s mrkvou.
Ostatné doplňujúce informácie
Z aktívnych látok, ktoré chren obsahuje, spomíname flavonoidy a glykozidy. Sinigrín je zodpovedný za ostrú chuť.
Odporúčaná dávka je 3 - 4 gramy denne, suchý koreň môže vážiť aj 20 gramov. Suchý koreň môže byť denne jedený v tejto dávke.
Neodporúča sa užívať chren pri hypotyreoidizme (znížená funkcia štítnej žľazy), vredoch, zápale žalúdka, ochoreniach obličiek, v tehotenstve a pri kojení.
Je potrebná obozretnosť pri prvom užívaní chrenu - zriedkavo sa môžu vyskytnúť alergie.
Treba si dávať pozor pri požívaní chrenu, aby sa prsty nedostali do kontaktu s očami. Môže dôjsť k dotykovému podráždeniu oka.
Koreň môže obsahovať glukozinoláty, ktoré sú toxické. Znamená to, že po vyšších dávkach by mohlo dôjsť k otráveniu - bolesť brucha, pocit na vracanie, slabosť a dezorientácia.
Chren môže interagovať s liekmi na štítnu žľazu, konkr. levotyroxínom, ktorý sa užíva pri zníženej funkcii tejto žľazy. Nie je vhodné preto užívať chren pri takejto liečbe.
Akú nutričné hodnoty má chren?
15 gramov chrenu má 7 kalórií, menej ako 1 gram proteínov, menej ako 1 gram tukov, 2 gramy karbohydrátov a pol gramu vlákniny.
Recept ako bonus?
Na záver uvádzame jeden recept na chutnú a zároveň zdravú chrenovú nátierku.
Suroviny, ktoré budete potrebovať:
- 250 gramov tvarohu,
- 100 gramov bryndze,
- 4 lyžice kyslej smotany,
- 1 lyžica chrenu,
- soľ a pažítka.
Zmiešame tvaroh, bryndzu, kyslú smotanu, primiešame chren a pridáme soľ a pažítku.
Vznikne nám lahodná pomazánka.
Na záver..
Koreň chrenu dedinského obsahuje látku sinigrín, ktorá je zodpovedná za jeho ostrú chuť. Na pestovanie nie je rastlina náročná. Je známa vysokým obsahom vitamínu C a účinkami naprieč celým telom.
Zaujímavé zdroje informácií
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →