späť na zoznam príznakov

Opuch

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Opuch
Zdroj foto: Getty images

Opuch je častým symptómom rôznych ochorení alebo zdravotných ťažkostí. Vzniká pri chorobách ciev, srdca, ale aj pri mnohých problémoch s kožou, metabolizmom a aj pri poraneniach. Opuchy môžu byť generalizované, keď vznikajú celotelovo alebo lokálne. Vtedy postihujú len určitú časť tela. Odborne sa označuje ako edém.


Opuchy vznikajú rôznym spôsobom, či už ide o zvýšený krvný tlak vo vlásočniciach, prípadne o nedostatok bielkovín, prípadne o hromadenie lymfatickej tekutiny v niektorej časti tela.

Veľmi často sú rôzne opuchy spôsobené aj poruchou riadnej činnosti obličiek alebo pečene, prípadne pri vysokom zavodnení organizmu.

Najvážnejšie sú opuchy, ktoré vzniknú akútne a za veľmi krátky čas, čo môže signalizovať vážny problém alebo život ohrozujúci stav človeka.

 

Opuch aj pri ochoreniach tráviacej a vylučovacej sústavy

Častokrát opuchy signalizujú problémy tráviacej sústavy. Je to napríklad pri celiakii, čo je chronické autoimunitné ochorenie tenkého čreva, ktoré je citlivé na lepok.

Človek má opuchy a pocit nadúvania.

Nebezpečná je aj portálna hypertenzia, kde vznikajú opuchy po celom tele v dôsledku nedostatku bielkovín, prítomná je aj únava a chudnutie.

Pri zápale obličiek a ich zlyhávaní, ktoré sú súčasťou vylučovacieho systému, vznikajú opuchy na tvári a na viečkach v dôsledku zadržovania tekutín. 

Všimnúť sa dá aj opuch v oblastí dolných končatín.

Opuch vysoko pod kolená a opuch celého tela býva prejavom neskorej fázy obličkvého zlyhávania.

Ochorenia srdcovo - cievneho systému a opúchanie

Opuchy sú často prítomné aj pri ochoreniach obehového systému a ciev.

Problémy so srdcom vedú často krát k opuchnutiu, či už ide o vysoký krvný tlak, zápalové ochorenie srdcovej svaloviny zvané myokarditída alebo pri zápale srdcovej blany zvanom perikarditída.

Samozrejme tieto ochorenia sú charakteristické aj inými symptómami, ktoré sa prejavia bolesťou na hrudi, únavou alebo inými ťažkosťami.

Liečbu je treba zveriť do rúk odborníkom.

Zvlášť je treba zdôrazniť opuch oboch dolných končatín a teda aj opuch nôh pri zlyhávaní srdca. Pri dlhodobom opuchu býva ich opúchanie pomalšie, chronické.

Avšak pri akútnom zlyhaní srdca nastáva náhle, teda akútne opuchnutie. Najzávažnejším prejavom v tomto prípade je opuch pľúc.

Objaviť sa môže aj opuch brucha.

Ten je výsledkom zlyhania srdca, ale častejšie býva príznakom zlyhania pečene. Či už pri jej cirhóze alebo po zápalových ochoreniach.

Odborne sa tento opuch brucha nazýva ascites.

Typický je opuch pri zápale žíl dolných končatín najmä pri upchatí žily alebo stvrdnutí. Okrem opuchu býva prítomná zmena sfarbenia pokožky. 

Pri tomto type opuchu je dobré si uvedomiť, že zväčša opúcha jedna dolná končatina a nie obe, ako je to v prípade zlyhávania srdca. 

Ascites opuch brucha a popis
Výrazný opuch brucha, ascites pri zlyhaní funkcie pečene

Opuch pri a po zlomenine

Opuch v okolí poranenia alebo v mieste zlomeniny kosti je osobitou jednotkou. Pri úraze býva narušená lokálna cirkulácia, zvýšené prekrvenie, pri zlomeninách porušené cievy a tým spôsobené krvácanie. 

Pri zlomenine členka vzniká dobre viditeľný opuch a ako pripomienka sa vracia mesiace až roky po vyhojení.

Pri omrzlinách, čiže pri pôsobení chladu na telo človeka, vznikaj opuchy v mieste tohto pôsobenia a sú príznakom omrzlín prvého stupňa. Pri popáleninách, čiže pri styku kože s tepelnými podnetmi, môžu vzniknúť na týchto miestach tiež opuchy.

 

Kožné ochorenia a opuch

Viaceré ochorenia kože sa tiež samozrejme prejavujú opuchmi. Môže ísť o ružovku, čo je dermatózne ochorenie príbuzné akné, ktoré sa prejavuje začervenaním kože a tiež aj menším opuchom v oblasti menších pupienkov.

K lokálenmu opuchu prichádza aj pri paraztárnom kožnom ochorení zvanom svrab.

Okrem opuchu sa vyskytuje aj začervenanie kože sprevádzané svrbením a tým pádom aj škriabaním, čo väčšinou vedie k zaneseniu infekcie a sekundárnemu zápalu kože. 

 

Opuch nôh v tehotenstve

preeklampsia v tehotenstve
Opuch nôh pri preeklampsii

Obdobie tehotenstva je výnimočné pre telo ženy.

Tehotné majú skúsenosť s opuchom dolných končatín. Je to pomerne častý jav v tomto období. Treba však dať pozor ako tento opuch prebieha a či sa k nemu nepridružili iné sprievodné príznaky.

Okrem výskytu bielkovín v moči a vysokého krvného tlaku sa vyskytujú opuchy dolných končatín pri preeklampsii a eklampsii.

Preto ak je opuch nôh, členkov a predkolení príliš veľký a zasahuje vyššie pod kolená treba myslieť na preeklampsiu alebo eklampsiu. 

Zápal spolu s opuchom

Zápal a opuch je spojenie ktoré k sebe patrí. Každý zápal sa vyznačuje zvýšeným prekrvením, ktoré má za následok opuch daného miesta. Okrem toho je prítomné začervenanie a lokálne zvýšená teplota aj s bolesťou.

Preto je dôležité pri opuchu myslieť aj na prípadný zápal. 

Opuchom sa môže prejaviť aj zápal prsnej žľazy, najmä pri zápale mliečnej žľazy, kedy dôjde k jej upchatiu. Tak isto aj zápal ďasna, jazyka, hrdla napríklad pri laryngitíde, mandlí, hlasiviek, sliznice nosa a prínosových dutín, ucha, očných viečok a vlastne zápal na akomkoľvek mieste sa prejaví opuchom.

Preto je pri výskyte opuchu potrebné myslieť aj na možný zápal.

U mužov obzvlášť pozor ak opúchajú semenníky. Vtedy sa môže jednať o prejav ich zápalu alebo nádorového ochorenia. Napríklad u detí, ale aj u dospelých je treba myslieť aj na herniu.

Čo je vlastne vyklenutie čreva pri prietrži do mieška

 

Alergická reakcia a opuch

Uštipnutie včelou a alergia
Alergická reakcia na uštipnutie včelou

Veľmi často vzniká opuch pri alergiách. Ak sa dostane imunitný systém a telo človeka postihnutého alergiou do kontaktu s alergénom, môže niekedy súčasťou neprimeranej reakcie tela byť aj opuch, väčšinou lokálny, ktorý vznikne rozšírením ciev a prienikom krvi do okolitého väziva, takže tam vznikne opuch.

Opuch po uštipnutí hmyzom može mať lokálny prejav.

Nebezpečnejší je však anafylaktický šok. Ktorý sa môže prejavovať opuchom očných viečok, pier, slizníc ústnej dutny, jazyka, dýchacích ciest a tým obmedziť alebo úplne zamediť priechod vzduchu do pľúc.

Ľudia s alergiou na uštipnutie včelou vedia aký je nebezpečný.

Aj pri problémoch metabolizmu a endokrinologických ochoreniach vznikajú opuchy. Je to či už pri hyperfunkcii štítnej žľazy alebo naopak pri nedostatočnej produkcii hormónov v štítnej žľaze.

Prítomné sú napríklad výrazné opuchy na okrajových častiach tela, takže nemusí ísť len o lokálne opuchnutia na tele.Pri Cushingovom syndróme, čo je endokrinologická choroba charakteristická zvýšenou tvorbou kortizolu, sú prítomné opuchy na tvári a najmä opuchy na končatinách.

Lymfedém je ochorenie prejavujúce sa tiež typicky opuchom, najmä končatín. Vzniká následkom nesprávnej funkcie lymfatického systému. Dochádza k hromadeniu tekutiny (lymfy) v niektorej časti tela a v jej tkanivách.

Dôsledok je napríklad opuchnutie jednej končatiny, z ktorej je odtok lymfy obmedzený.

TIP: článok o ochorení Lymfedém.

Niekedy sa prejavujú lokálnym opuchom aj nádorové ochorenia v ústnej dutine. Či už ide o nádor priamo v dutine alebo napríklad na pere.

Nádorovým procesom môže byť postinutý aj jazyk, krk, krčné mandle, čo sa sprievodne prejaví opuchom. Fajčenie je práve ich najčastejším dôvodom.

Ako sa dá zvládnuť opuch nôh doma

Ako sa dá zvládnuť opuch nôh doma

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Rýchla a účinná pomoc Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Rýchla a účinná pomoc

Opar - možno ho vidieť na pere, nose, nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa i na koži. Má rôzne klinické prejavy, formy a môže byť nebezpečný.

Uštipnutie komárom: Podľa čoho si vyberajú obete a ako sa dá chrániť? Uštipnutie komárom: Podľa čoho si vyberajú obete a ako sa dá chrániť?

Prichádzajú spolu s teplými, letnými dňami. Rovnako ako ľudia milujú slnko, teplo a vodu . Útočia od súmraku do úsvitu. Upozorňujú na seba pískavým bzučaním, ktoré nám alarmuje, že si...

Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich? Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia. Poznáte ich?

Prázdniny a leto je bezpochybne obdobie rôznych detských aktivít. Nie len školopovinným deťom začína najkrajšie obdobie roka. Detský smiech a zábava sa však ľahko môže premeniť na plač a...

Ako na otužovanie? Začnite s ním v lete Ako na otužovanie? Začnite s ním v lete

Má otužovanie vplyv na zdravie človeka? Ak sa s ním začne v správny čas, nemusíme sa vyhýbať chladnej vode v lete ani v zime. Ako naň bude reagovať organizmus? Budeme vďaka nemu...

Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila? Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila?

Klimatizácia je našim dôverným pomocníkom počas horúcich dní. Avšak, ak ju používame nesprávne, vystavujeme sa riziku. Bolesť hlavy, krčnej chrbtice, kĺbov, svalov a rôzne infekcie...

Naposledy aktualizované 25.06.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.