späť na zoznam príznakov

Opuch: Aké sú príčiny edémov, nôh, rúk a tela?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Opuch: Aké sú príčiny edémov, nôh, rúk a tela?
Zdroj foto: Getty images

Opuch je častým symptómom rôznych ochorení alebo zdravotných ťažkostí. Vzniká pri chorobách ciev, srdca, ale aj pri mnohých problémoch s kožou, metabolizmom a aj pri poraneniach. Opuchy môžu byť generalizované, keď vznikajú celotelovo alebo lokálne. Vtedy postihujú len určitú časť tela. Odborne sa označuje ako edém.


Choroby s príznakom "opuchu"

Byliny používané na opuch

Opuchy vznikajú rôznym spôsobom, či už ide o zvýšený krvný tlak vo vlásočniciach, prípadne o nedostatok bielkovín, prípadne o hromadenie lymfatickej tekutiny v niektorej časti tela.

Veľmi často sú rôzne opuchy spôsobené aj poruchou riadnej činnosti obličiek alebo pečene, prípadne pri vysokom zavodnení organizmu.

Najvážnejšie sú opuchy, ktoré vzniknú akútne a za veľmi krátky čas, čo môže signalizovať vážny problém alebo život ohrozujúci stav človeka.

Ochorenia srdcovo - cievneho systému a opúchanie

Opuchy sú často prítomné aj pri ochoreniach obehového systému a ciev.

Problémy so srdcom vedú často krát k opuchnutiu, či už ide o vysoký krvný tlak, zápalové ochorenie srdcovej svaloviny zvané myokarditída alebo pri zápale srdcovej blany zvanom perikarditída.

Samozrejme tieto ochorenia sú charakteristické aj inými symptómami, ktoré sa prejavia bolesťou na hrudi, únavou alebo inými ťažkosťami.

Liečbu je treba zveriť do rúk odborníkom.

Zvlášť je treba zdôrazniť opuch oboch dolných končatín a teda aj opuch nôh pri zlyhávaní srdca. Pri dlhodobom opuchu býva ich opúchanie pomalšie, chronické.

Avšak pri akútnom zlyhaní srdca nastáva náhle, teda akútne opuchnutie. Najzávažnejším prejavom v tomto prípade je opuch pľúc.

Objaviť sa môže aj opuch brucha.

Ten je výsledkom zlyhania srdca, ale častejšie býva príznakom zlyhania pečene. Či už pri jej cirhóze alebo po zápalových ochoreniach.

Odborne sa tento opuch brucha nazýva ascites.

Typický je opuch pri zápale žíl dolných končatín najmä pri upchatí žily alebo stvrdnutí. Okrem opuchu býva prítomná zmena sfarbenia pokožky. 

Pri tomto type opuchu je dobré si uvedomiť, že zväčša opúcha jedna dolná končatina a nie obe, ako je to v prípade zlyhávania srdca. 

Opuch aj pri ochoreniach tráviacej a vylučovacej sústavy

Častokrát opuchy signalizujú problémy tráviacej sústavy. Je to napríklad pri celiakii, čo je chronické autoimunitné ochorenie tenkého čreva, ktoré je citlivé na lepok.

Človek má opuchy a pocit nadúvania.

Pri zápale obličiek a ich zlyhávaní, ktoré sú súčasťou vylučovacieho systému, vznikajú opuchy na tvári a na viečkach v dôsledku zadržovania tekutín. 

Všimnúť sa dá aj opuch v oblastí dolných končatín.

Opuch vysoko pod kolená a opuch celého tela býva prejavom neskorej fázy obličkvého zlyhávania.

Rovnako, typicky je prítomný pri ochoreniach pečene. S pomedzi všetkých môžeme spomenúť hepatitídu, teda zápalové ochorenie či zlyhanie funckie popri cirhóze. 

Výraz cirhóza pečene značí konečný proces prestavby funkčného pečeňového tkaniva na nefunkčné. Toto cirhotické tkanivo neplní svoju funkciu tak ako by malo a teda nastáva zlyhanie pečene.

To má za následok množstvo komplikácií.

Nebezpečná je tiež portálna hypertenzia. Tá je taktiež dôsledkom poškodenia pečene. 

Portálna hypertenzia je definovaná ako zvýšenie krvného tlaku v portálnom (pečeňovom) krvnom riečisku. Tento stav je dôsledkom iných ochorení a patológií v cievnom systéme pečene. Naviac, môže súvisieť so ochoreniami srdca.

Opuchy vznikajú po celom tele a typický je tiež výskyt opuchu brucha. Ten sa označuje ako ascites.

Podmieňuje ho tiež nedostatok bielkovín, a celkovo sú prítomné aj sprievodné príznaky ako je únava, chudnutie pre nechutenstvo, pocit plnosti a tráviace ťažkosti, bolesť brucha či nadúvanie. 

Prečítajte si tiež články: 

Ascites opuch brucha a popis
Výrazný opuch brucha = ascites je typickým prejavom zlyhania funkcie pečene. Zdroj foto: James Heilman, MD (https://commons.wikimedia.org/wiki/user:Jmh649) + úprava do štýlu infografiky - redakcia zdravoteka.sk

Opuch pri a po zlomenine

Opuch v okolí poranenia alebo v mieste zlomeniny kosti je osobitou jednotkou. Pri úraze býva narušená lokálna cirkulácia, zvýšené prekrvenie, pri zlomeninách porušené cievy a tým spôsobené krvácanie. 

Pri zlomenine členka vzniká dobre viditeľný opuch a ako pripomienka sa vracia mesiace až roky po vyhojení.

Pri omrzlinách, čiže pri pôsobení chladu na telo človeka, vznikaj opuchy v mieste tohto pôsobenia a sú príznakom omrzlín prvého stupňa. Pri popáleninách, čiže pri styku kože s tepelnými podnetmi, môžu vzniknúť na týchto miestach tiež opuchy.

Kožné ochorenia a opuch

Viaceré ochorenia kože sa tiež samozrejme prejavujú opuchmi. Môže ísť o ružovku, čo je dermatózne ochorenie príbuzné akné, ktoré sa prejavuje začervenaním kože a tiež aj menším opuchom v oblasti menších pupienkov.

K lokálenmu opuchu prichádza aj pri paraztárnom kožnom ochorení zvanom svrab.

Okrem opuchu sa vyskytuje aj začervenanie kože sprevádzané svrbením a tým pádom aj škriabaním, čo väčšinou vedie k zaneseniu infekcie a sekundárnemu zápalu kože. 

Opuch nôh v tehotenstve

Obdobie tehotenstva je výnimočné pre telo ženy.

Tehotné majú skúsenosť s opuchom dolných končatín. Je to pomerne častý jav v tomto období. Treba však dať pozor ako tento opuch prebieha a či sa k nemu nepridružili iné sprievodné príznaky.

Okrem výskytu bielkovín v moči a vysokého krvného tlaku sa vyskytujú opuchy dolných končatín pri preeklampsii a eklampsii.

preeklampsia v tehotenstve
Opuch nôh je typický i pri preeklampsii. Zdroj foto: Thinkstock photos

Preto ak je opuch nôh, členkov a predkolení príliš veľký a zasahuje vyššie pod kolená treba myslieť na preeklampsiu alebo eklampsiu. 

Zápal spolu s opuchom

Zápal a opuch je spojenie ktoré k sebe patrí. Každý zápal sa vyznačuje zvýšeným prekrvením, ktoré má za následok opuch daného miesta. Okrem toho je prítomné začervenanie a lokálne zvýšená teplota aj s bolesťou.

Preto je dôležité pri opuchu myslieť aj na prípadný zápal. 

Opuchom sa môže prejaviť aj zápal prsnej žľazy, najmä pri zápale mliečnej žľazy, kedy dôjde k jej upchatiu. Tak isto aj zápal ďasna, jazyka, hrdla napríklad pri laryngitíde, mandlí, hlasiviek, sliznice nosa a prínosových dutín, ucha, očných viečok a vlastne zápal na akomkoľvek mieste sa prejaví opuchom.

Preto je pri výskyte opuchu potrebné myslieť aj na možný zápal.

U mužov obzvlášť pozor ak opúchajú semenníky. Vtedy sa môže jednať o prejav ich zápalu alebo nádorového ochorenia. Napríklad u detí, ale aj u dospelých je treba myslieť aj na herniu.

Čo je vlastne vyklenutie čreva pri prietrži do mieška

Alergická reakcia a opuch

Veľmi často vzniká opuch pri alergiách. Ak sa dostane imunitný systém a telo človeka postihnutého alergiou do kontaktu s alergénom, môže niekedy súčasťou neprimeranej reakcie tela byť aj opuch, väčšinou lokálny, ktorý vznikne rozšírením ciev a prienikom krvi do okolitého väziva, takže tam vznikne opuch.

Uštipnutie včelou a alergia
Alergická reakcia na uštipnutie včelou. Zdroj foto: Pixabay

Opuch po uštipnutí hmyzom može mať lokálny prejav.

Nebezpečnejší je však anafylaktický šok. Ktorý sa môže prejavovať opuchom očných viečok, pier, slizníc ústnej dutny, jazyka, dýchacích ciest a tým obmedziť alebo úplne zamediť priechod vzduchu do pľúc.

Ľudia s alergiou na uštipnutie včelou vedia aký je nebezpečný.

Aj pri problémoch metabolizmu a endokrinologických ochoreniach vznikajú opuchy. Je to či už pri hyperfunkcii štítnej žľazy alebo naopak pri nedostatočnej produkcii hormónov v štítnej žľaze.

Prítomné sú napríklad výrazné opuchy na okrajových častiach tela, takže nemusí ísť len o lokálne opuchnutia na tele. Pri Cushingovom syndróme, čo je endokrinologická choroba charakteristická zvýšenou tvorbou kortizolu, sú prítomné opuchy na tvári a najmä opuchy na končatinách.

Lymfedém je ochorenie prejavujúce sa tiež typicky opuchom, najmä končatín. Vzniká následkom nesprávnej funkcie lymfatického systému. Dochádza k hromadeniu tekutiny (lymfy) v niektorej časti tela a v jej tkanivách.

Dôsledok je napríklad opuchnutie jednej končatiny, z ktorej je odtok lymfy obmedzený.

TIP: článok o ochorení Lymfedém.

Niekedy sa prejavujú lokálnym opuchom aj nádorové ochorenia v ústnej dutine. Či už ide o nádor priamo v dutine alebo napríklad na pere.

Nádorovým procesom môže byť postinutý aj jazyk, krk, krčné mandle, čo sa sprievodne prejaví opuchom. Fajčenie je práve ich najčastejším dôvodom.

Ako sa dá zvládnuť opuch nôh doma

Ako sa dá zvládnuť opuch nôh doma

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Opuch: Aké sú príčiny edémov, nôh, rúk a tela? patri medzi príznaky Kardiovaskulárneho a lymfatického systému
Ďalšie názvy: Edém, oedema
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
25. (TT) týždeň tehotenstva. Funguje už plodu čuch? Môže cítiť vône? 25. (TT) týždeň tehotenstva. Funguje už plodu čuch? Môže cítiť vône?

Vaše bruško sa zaguľatilo a vytŕča navonok. Dieťatku je v brušku najlepšie, rastie v ňom, priberá na váhe a dáva vám o sebe vedieť svojimi pohybmi. Reaguje na váš pohyb, na dotyk a na...

SODÍK a jeho účinky na zdravie. Vedeli ste, že ho nájdeme i v liekoch? SODÍK a jeho účinky na zdravie. Vedeli ste, že ho nájdeme i v liekoch?

Koľko soli denne prijmete? Budete nemilo prekvapený. Aký vplyv má sodík na náš organizmus? Poznáte bezpečné množstvo?

Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť 13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť

Len nedávno ste sa dozvedeli, že ste tehotná a už ste v 13. týždni tehotenstva. U plodu začína obdobie rýchleho rastu a u vás začína vykúkať bruško, ktoré sa bude zaobľovať. 

15. týždeň tehotenstva. Ako to je s pohlavím a prvými pohybmi dieťaťa? 15. týždeň tehotenstva. Ako to je s pohlavím a prvými pohybmi dieťaťa?

Druhé trimestrie je v plnom prúde. Dá sa s istotou predvídať pohlavie? Prezradíme aké prebiehajú zmeny, ale i iné zaujímavosti.

Naposledy aktualizované 20.05.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.