Ľubovník bodkovaný: Čo to je a aké má účinky? + nežiadúce účinky

Ľubovník bodkovaný: Čo to je a aké má účinky? + nežiadúce účinky
Zdroj foto: Getty images

Ľubovník bodkovaný je jednoročná rastlina obsahujúca účinnú látku hypericín a hyperforín. Má hlavne antidepresívne účinky.

Charakteristika

Ľubovník bodkovaný obsahuje účinnú látku hypericín a hyperforín, ktorý má hlavne antidepresívne účinky.

Hypericum perforatum, alebo rastlina svätého Jána spadá do rodiny približne 500 druhov rastlín. Niektoré z nich sú kultivované pre ich atraktívne kvety. Listy rastliny majú zo spodku čierne bodky.

Kvety rastú väčšinou s piatimi lupienkami. Sú typické tým, že majú veľa tyčiniek. Plodmi sú suché kapsulky.

Iným druhom z tejto rodiny je Hypericum calycinum, prezývaný aj „Sáronská ruža“. H.hypericoides, prezývaný „kríž svätého Andreja“ je kultivovaný ako ozdobný ker pre jeho žlté kvety.

Účinné látky majú účinky:

  • Antidepresívne – zlepšujú náladu
  • Antiseptické – proti choroboplodným zárodkom
  • Antiinflamačné - protizápalové
  • Expektoračné – zlepšujúce vykašliavanie
  • Imunomodulačné - tonizujúce imunitný systém

Hypericum perforatum bolo nielen v posledných rokoch dosť vyhľadávanou rastlinou pre jej účinky. Je možné kúpiť ho v lekárni, najčastejšie vo forme kapsúl, tabliet, tekutých extraktov, mastí či oleja.

Anxiolytiká alebo aké spôsoby liečby úzkosti poznáme?

História a legendy

Asi prvou zmienkou o rastline svätého Jána je správa od Gréka Pedaniosa Dioskouridesa z 1. storočia nášho letopočtu. Používal sa na hematómy (podliatiny), kožné podráždeniny a popáleniny.

Neskôr Palacelsus, známy švajčiarsky alchymista spomína použitie rastliny sv. Jána. Objavil, že je potrebné ho sterilizovať prevarením a je potom odporúčaný k liečbe bolestí a úzkosti.

Starodávny liečitelia a bylinkári, ktorí zvyčajne používaním tejto rastliny liečili poranenia a infekcie, prizvukovali, že jej utišujúci efekt hlavne v olejovej forme je veľmi dôležitý.

Olej je absorbovaný totiž kožou. Avšak používal sa aj vo forme odvaru, ktorý bol podávaný ústne.

Neskôr križiaci priniesli rastlinu spolu s nimi ako účinnú proti bosorkám a ich čarom, používali aj masti z kvetov a listov na liečenie bojových poranení.

Rytieri používali v 12. storočí obklad z rastliny svätého Jána pri krvácaní a tiež pri liečení poranení. Počas tejto periódy sa používal odvar z rastliny pri posadnutosti démonmi (alebo sa inhalovala).

Hyperiková tinktúra
Hyperiková tinktúra. Zdroj foto: Getty Images

Veriaci ľud dával v minulosti balzamu z krvavo-červených kvetov názov súvisiaci s krvou a poraneniami Spasiteľa, teda Jánov olej.

„Keď učeník, ktorého Pán veľmi miloval, stál zrútený pod krížom, svedomito zbieral rastliny skropené svätou krvou, aby ich neskôr rozdal zbožným veriacim ako vzácnu pamiatku na smrť Spasiteľa.“

Čerstvá šťava z byliny má červenú farbu a teda pripomína krv Spasiteľa. Na deň svätého Jána žiari ľubovník svojimi kvetmi.

V dávnych časoch dievčatá vili z tejto rastliny venčeky a každý, kto chcel tancovať okolo Jánovho ohňa, musel nosiť túto korunu na hlave – volá sa i Jánova. Keď panenské dievča hodilo vetvičky do rieky a keď opäť kvety na nich rozkvitli, bude mať ďalšieho roku ženícha.

Počas stredoveku rastlina formovala veľa typických rituálov, ktoré sa týkali hlavne dňa svätého Jána. Ľudia vešali rastlinu nad dvere domov a kostolov a verili, že ich bude chrániť pred bosorkami a temnými silami.

Ľudia si tiež dávali halúzky do svojich vankúšov s vierou, že dňa svätého Jána príde Spasiteľ v ich snoch, dá im požehnanie a bude ich držať dlho nažive. Niekedy sa používali ako talizman do modlitebnej knižky či do Biblie.

V Hornom Rakúsku verili, že keď dajú trošku byle ľubovníka medzi dva chleby dobytku, bude ochránený od chorôb.

Vnútorné použitie

Čaj – zbierame kvitnúcu vňať - podáva sa v dávke 1 čajová lyžička na ¼ litra vody, sparíme a treba zmes vyluhovať.

Používa sa pri poraneniach nervov a nervových problémoch, ale aj pri svalových ťažkostiach z presilenia a podobne. Je vhodný aj pri neuralgii trojklanného nervu i pri hnačke.

Tinktúra – označuje sa aj „arnika pre nervy“ – vhodná pri bolestiach nervov, poškodeniach nervov, zápaloch nervov, ale aj pri nespavosti a depresii.

Vonkajšie použitie

Prísada do kúpeľa – zbierame kvitnúcu vňať – 6 kúpeľov nôh po sebe, tiež vhodné pri bolestiach a liečbe centrálnej a periférnej nervovej sústavy.

Obklad - na rany, krvácavé i drobné oderky.

Olej – zbierame len kvety – Jánov olej: Kvietie natrhané za slnka počas dňa voľne dáme do fľaše a zalejeme olivovým olejom, pričom musia byť v oleji ponorené. Takáto uzavretá nádoba musí byť potom postavená niekoľko týždňov na slnku alebo teplom mieste.

Olej má potom červenú farbu. Po tejto príprave sa olej prefiltruje cez handričku, zbytky sa vylisujú, vhodné je uchovať ho v tmavých fľaškách.

Je dobrý na otvorené rany, výrony krvi, zníženie zápalu a zmiernenie bolestí, hlavný liečebný prostriedok pri bolestiach chrbta – môže sa ľahko vtierať.

Priaznivo pôsobí aj pri drsnej pokožke tváre, popálenínách, zdurení lymfatických žliaz, ischiase či reumatizme.

Môže sa používať lokálne na potieranie pri bolestiach trojklanného nervu, ale je výborný aj pri spálení pokožky silným slnkom na zmiernenie následkov slnečného úpalu. Kojenci sa rýchlo upokoja, keď sa im boľavé brucho potrie týmto olejom.

Hypericový olej
Hypericový olej. Zdroj foto: Getty Images

Zber a skladovanie

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) rastie na medziach, okrajoch ciest i lesov Euroázie a Severnej Afriky. Je možné nájsť ho na vysokohorských lúkach, ale aj na pahorkatinách.

Kvitne v júli až septembri, kedy sa aj zbiera.

Táto rastlina má v bylinkárstve i liečení veľký význam. Byľ je 25 - 60 cm vysoká. Kvitne na zlatožltých okolíkoch, tie vyrastajú z rozvetvených stoniek. Pri rozmačkaní otvoreného kvetu z neho vyteká červená šťava.

Skladuje sa v uzavretých tmavých sklených alebo plechových nádobách vo forme sušiny alebo oleja.

Ľubovníkom vyliečime aj poruchy reči, nepokojný spánok, hysterické záchvaty, nočné pomočovanie, depresie, námesačníctvo, bolesti a poškodenia nervov, zápaly nervov.

Hypericum perforatum pomáha aj ženám upraviť menštruačný cyklus. U dospievajúcich dievčat je ľubovník vhodný pre vývin priaznivý ženských pohlavných orgánov.

Rastlina obsahuje látky ako hypericín, pseudohypericín a hyperforín.

Používa sa v liečbe depresie, menopauzálnych symptómov a nervových chorôb.

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Liečivo by sa malo užívať maximálne dvanásť týždňov.

K nežiadúcim účinkom patrí:

Pacient, ktorý chce užívať prípravky s obsahom Ľubovníka bodkovaného  by sa mal poradiť s lekárom, ak užíva niektorý zo skupiny týchto liekov: sedatíva, antidepresíva, chemoterapeutiká, imunosupresíva, antikonceptíva, antipsychotiká.

Rastlina svätého Jána
Rastlina svätého Jána. Zdroj foto: Getty Images

Hypericum perforatum môže tiež interagovať s alkoholom, aspirínom, Digoxinom, Warfarinom

Užívanie extraktu nie je vhodné pri častom slnení (zvyšuje precitlivenosť na slnko).

Preto sa treba vyhnúť slneniu nosením ochranných okuliarí a oblečenia s dlhými rukávmi.

Samozrejme je potrebné vyhnúť sa aj terapeutickému svetlu či soláriu.

Prípravky z Ľubovníka bodkovaného nie sú vhodné pre deti.

Výťažky z rastliny môžu spôsobiť spontánny potrat, preto nie je vhodné jeho užívanie v tehotenstve.

Zdroje

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.