späť na zoznam príznakov

Citlivosť na svetlo: Čo spôsobuje svetloplachosť (fotofóbiu)?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Citlivosť na svetlo: Čo spôsobuje svetloplachosť (fotofóbiu)?
Zdroj foto: Getty images

Citlivosť na svetlo je príznakom ochorení oka. Pridružujú sa i symptómy bolesť v oka, škriabanie, svrbenie či únava očí. V iných prípadoch môže značiť neurologický problém, a to napríklad meningitídu.


Citlivosť na svetlo môže byť príznakom problému či už nervového charakteru, narušenia funkcie, alebo štruktúry oka, prípadne ide o príznak niektorých vážnejších infekčných chorôb.

Odborne sa nazýva tento stav fotofóbia.

Pričom, človek je viac citlivý na svetlo, a to mu je nepríjemné. Ťažkosti robí napríklad aj prechod medzi rôzne osvetlenými miestnosťami. Hlavne vtedy, ak vyjde z menej osvetleného interiéru do exteriéru.

Niekedy môže mať svetloplachosť aj externé príčiny.

Veľmi často totiž prehnaná citlivosť na svetlo trápi ľudí, ktorí väčšinu času trávia kancelárskou prácou v tmavších miestnostiach. Svetloplachosť nastáva aj vtedy, ak človek pracuje dlhodobo s počítačovou technikou a monitormi.

Pri syndróme suchého oka sa môžu pridružiť aj iné príznaky, napríklad unavenosť očí alebo ich bolesť, či svrbenie a zhoršenie zraku.

Suché oko postihuje v dnešnej dobe približne 20 % populácie a až 30 % žien po menopauze.

Prečítajte si tiež: Zaujímavé informácie o syndróme suchého oka na Zdravotéke.
Žena sedí za počítačom, je unavená, bolia ju oči, dlhá práca
Dlhodobá práca za počítačom oči unavuje, riziko vzniku syndrómu suchého oka. Zdroj foto: Getty images

Príčina je v oku

Žena, oko, detail, zápal
Často je príznakom zápalu oka. Zdroj foto: Getty images

Najčastejšie sa vo všeobecnosti citlivosť na svetlo považuje za prejav nejakej očnej vady alebo ochorenia.

Je príznakom rôznych zápalových ochorení oka, napríklad pri zápale dúhovky (iritída), rohovky (keratitída), sietnice (retinitída) alebo spojoviek (konjunktivitída).

Veľmi častý je práve zápal spojovky, čo je blana tvorená sliznicou, ktorá kryje oko a očné bielko spredu až po okraj rohovky. Typicky sa tento zápal prejavuje pocitom rezania v oku, zvýšeným slzením a aj bolesťou postihnutého oka. Vo väčšine prípadov zápal postihuje len jedno oko.

Veľakrát môže byť za svetloplachosťou aj zákal. Najviac prípadov, keď je citlivosť na svetlo ako príznak zákalu, je pri sivom zákale. Ten postihuje očnú šošovku. Dochádza k jej zakaleniu a človek pociťuje akoby zastreté videnie celkové zhoršenie zraku.

Typicky klesá aj zraková ostrosť, najmä do diaľky. Veľakrát je svetloplachosť pri problémoch s okom spojená aj s inými príznakmi, napríklad zhoršením zraku a zaostrovania aj na blízko a tlakom či bolesťou v oku.

Ochorenie nervovej sústavy

Okrem ochorení očí môže byť za citlivosťou na svetlo problém v nervovej sústave. Ten môže spôsobiť zápal mozgumozgových blán. Ale aj krvácanie alebo nádor.

Nastáva dráždenie mozgových plien, následkom tohto dráždenia vznikajú meningeálne príznaky alebo inak meningeálny syndróm.

Patria sem príznaky:

  • bolesť hlavy
  • pocit na vracanie, neskôr vracanie
  • citlivosť na svetlo, čiže fotofóbia
  • precitlivenosť na hluk, teda fonofóbia
  • stuhnutie šijových svalov, inak aj opozícia šije
Obrázok uvádza príznaky meningitídy
Meningitída a jej príznaky

Meningitída, vyvolaná meningokokom typu B a C, spôsobuje meningeálne dráždenie. Je to ochorenie s náhlym vznikom, prudkým a rýchlym priebehom, a to počas hodín. U detí a starých ľudí je častou príčinou smrti.

Pri zápale mozgových blán dochádza k bolestiam hlavy a pocitom na zvracanie, k vracaniu, svetloplachosti, pridruží sa horúčka, a to aj do 40 °C, drobné, bodkové krvné podliatiny kože, takzvané petechie.

V neskoršej fáze môže toto ochorenie vyústiť do poruchy vedomia, kŕčov tela. Neskoršou komplikáciou môže byť epilepsia, ale aj strata sluchu.

Zápal mozgu vyvolávajú vírusy alebo baktérie. Napríklad pri kliešťovej encefalitíde dochádza k zápalu mozgových blán a mozgu prenosom vírusovej infekcie z kliešťa.

Prečítajte si tiež:
Aké ochorenia prenáša kliešť?
Ako ho bezpečne vybrať?

Medzi infekčné ochorenia, ktoré postihujú aj mozog a centrálnu nervovú sústavu, patrí tiež lymská borelióza. Ochorenie je bakteriálneho pôvodu, a tiež ho prenášajú kliešte. 

Infekcia napáda aj kožu, kĺby  sradce. Ochorenie je veľmi zdĺhavé a človek je unavenýtrpí aj bolesťami hlavy. Pomerne vzácna je u nás malária, čo je tiež infekčné ochorenie. Aj pri tomto ochorení je človek citlivý na svetlo. Väčšinou ide o importovanú infekciu.

Infekčných ochorením sú aj osýpky. Typická je kožná vyrážkaochorenie je veľmi infekčné, pričom sa pri ňom tiež vyskytuje svetloplachosť.

Iné ochorenia nervového systému sa môžu prejavovať citlivosťou na svetlo. Napríklad je to migréna, ktorú charakterizuje silná bolesť hlavy a človek je počas tejto bolesti senzitívny na svetlo.

Iné príčiny svetloplachosti

Svetloplachosť sa môže ako necharakteristický symptóm objavovať aj pri hypertyreóze, čo je ochorenie štítnej žľazy. A dochádza pri nej k nadprodukcii hormónov. V súvislosti s tým môže vzniknúť aj Basedowova choroba, pri ktorej dochádza k tzv. vystúpeniu oka z očnice (exoftalmus) a niekedy aj dvojitému videniucitlivosti postihnutého človeka na svetlo.

Precitlivenosť na svetlo sa uvádza aj v prípade ochorenia systémový lupus erytematodes či pri nedostatku vitamínu B3. Je jedným z príznakov besnoty. Na svetlo môžu byť citliví aj ľudia, ktorí trpia albinizmom.

Pokiaľ sa teda objaví fotofóbia bez zjavných príčin, je vždy lepšie navštíviť lekára kvôli stanoveniu diagnózy.

Infografika uvádza hlavné príčiny citlivosti na svetlo
Súhrn hlavných príčin citlivosti na svetlo

Video o príčinách citlivosti na svetlo

Video o príčinách citlivosti na svetlo

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Citlivosť na svetlo: Čo spôsobuje svetloplachosť (fotofóbiu)? patri medzi príznaky Očí
Ďalšie názvy: fotofóbia, svetloplachosť
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Vitajte u neurológa: Najčastejšie diagnózy v neurologickej ambulancii Vitajte u neurológa: Najčastejšie diagnózy v neurologickej ambulancii

Vitajte u neurológa. Pozreli sme sa na najčastejšie diagnózy v neurologickej ambulancii.

Ako liečiť a predchádzať migréne? + 9 prírodných tipov úľavy od bolesti Ako liečiť a predchádzať migréne? + 9 prírodných tipov úľavy od bolesti

Migréna patrí medzi tretie najčastejšie ochorenie a migrénové bolesti má pravidelne až 20 % populácie. Ženy trpia častejšie, no v detskom veku viac chlapci.

Bolesť hlavy: Stačí návšteva praktického lekára či treba špecialistu? Bolesť hlavy: Stačí návšteva praktického lekára či treba špecialistu?

Trpíte občasnými bolesťami hlavy? Kedy je potrebné navštíviť praktického lekára a kedy pomôže už iba špecialista?

Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, ale kedy značí závažný problém? Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, ale kedy značí závažný problém?

Bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie zdravotné problémy postihujúce populáciu sveta. Býva nezávažná. Naopak, je súčasťou iného ochorenia, ktoré môže ohroziť zdravie a život človeka.

Poznáte syndróm počítačového videnia či digitálnu únavu očí? Poznáte syndróm počítačového videnia či digitálnu únavu očí?

Syndróm počítačového videnia označuje skupinu ťažkostí, ktoré súvisia s používaním počítačov, smartfónov či tabletov. Spoznajte moderný problém našich očí.

Naposledy aktualizované 14.12.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.