späť na zoznam príznakov

Sucho v ústach

Autor: Michal Hrebík
Sucho v ústach
Zdroj foto: Getty images

Sucho v ústach sa nazýva aj hyposalivácia a ide o zníženú tvorbu slín, pričom príčiny môžu byť rôzne od dehydratácie až po cukrovku. niekedy sú so suchom v ústach spojené aj iné nepríjemné príznaky, napríklad zápach z úst, ktoré je tiež treba riešiť, minimálne z hygienických dôvodov. Znížená tvorba slín môže mať tiež rôzne prirodzené ale aj chorobné príčiny a hyposalivácia vplýva napríklad aj na možný výskyt zubného kazu a zhoršuje aj trávenie potravy.


Hnačka aj zápal slinných žliaz

Sucho v ústach sa môže vyskytovať pri viacerých hnačkových ochoreniach, pri ktorých nastáva aj dehydratácia, napríklad ide o salmonelovú infekciu alebo iné infekčné parazitárne ochorenia, ktoré spôsobujú tráviace problémy. Niekedy nastáva sucho v ústach aj ako sprievodný príznak ochorení s vysokou teplotou a horúčkou, napríklad pri chrípke alebo pri angíne. Častokrát je aj priama súvislosť medzi bolesťou v hrdle, škriabaním v hrdle a suchom v ústach.

Problémy sú aj pri poruche slinných žliaz. Tie môžu byť napríklad upchaté, zapálené alebo môžu stratiť svoju funkčnosť, ako tomu je napríklad pri syndŕome Sicca. Sjogrenov syndróm zas spôsobuje poruchu funkcie tak slinných ako aj slinných žliaz a sprievodným znakom je aj zápal kĺbov. Niekedy sa môže sucho v ústach vyskytovať aj z dôvodu nedostatku niektorých látok, napríklad pri chronickom a dlhodobom nedostatku železa nastáva zníženie tvorby slín.

Pozor na vážne stavy

Tvorba slín vplýva aj na problémy v ústnej a tráviacej sústave. Napríklad znížená tvorba slín a sucho v ústach spôsobujú problémy s častejším vznikom zubného kazu, človek má problémy aj pri rozprávaní, môže ho bolieť v hrdle a má problémy s prehĺtaním potravy. Taktiež nedostatok slín vedie k horšiemu žuvaniu potravy v ústnej dutine a nedobre rozžuvaná potrava sa dostáva do tráviacej sústavy, ktorá ju musí viac zvlhčovať vlastným sekrétom, čo ju zaťažuje.

Sucho v ústach, znížená tvorba slín, alebo naopak niekedy aj zvýšená tvorba slín môžu nastať tiež pri rôznych formách otravy, čiže intoxikácie organizmu. Ide o akútny stav, ktorý môže ohroziť viaceré životne dôležité orgány a napríklad nemusí ísť vždy len o zámernú otravu, ale aj o náhodný stav, ktorý môže súvisieť priamo s metabolizmom a tiež aj tvorbou slín. Sucho v ústach môže nastať aj po požití niektorých liekov, prípadne pri niektorých dietách či v dôsledku stresu.

Sucho v ústach a cukrovka
Za suchom v ústach môže byť aj diabetes

Cukrovka aj časté močenie

Samozrejme nastáva sucho v prípade nedostatočného pitného režimu, prípadne ak človek vykonáva namáhavú fyzickú alebo športovú aktivitu a nedopĺňa pravidelne tekutiny, čo súvisí aj s dehydratáciou celkovo v organizme. Nezanedbateľné sú aj okolité podmienky, napríklad ak sa človek zdržuje v suchých miestnostiach s nízkou vlhkosťou vzduchu, je náchylnejší, aby sa to prenieslo aj do jeho dýchacej sústavy a tiež do ústnej dutiny. Netreba zabúdať ani na možnú cukrovku, ktorá sucho v ústach tiež spôsobuje.

Pri cukrovke je typickým sprievodným príznakom aj častejšie vylučovanie. Samozrejme, časté močenie nemusí spolu so suchom v ústach znamenať nevyhnutne len cukrovku, môže ísť napríklad aj o stav rýchlejšieho metabolizmu a nedostatočného príjmu tekutín. Ďalšou možnosťou je choroba zvaná diabetes indipidus, ktorá je charakteristická poruchou hladiny antidiuretického hormónu, ktorý riadi spätné vstrebávanie vody do krvi. Tento stav si už vyžaduje lekárske vyšetrenie.

Ďalšie syndrómy

Sucho v ústach sprevádza aj niekoľko ďalších chorôb a syndrómov. Ak nastáva napríklad s ním naraz aj únava, treba zistovať príčinu v kardiovaskulárnom systéme. Únava je typická aj pre už vyššie spomínanú cukrovku, ale napríklad aj pre intoxikáciu. Biely povlak na jazyku je zas signálom, že za tým môže byť napríklad aj problém v tráviacom trakte, prípadne priamo v ústnej dutine - napríklad zápal v hrdle. Pozor aj na zlyhanie obličiek alebo mozgovocievne príhody.

Ak má človek sucho v ústach v noci, môže ísť tiež o príznak rôznych infekcií súvisiacich s ďasnami, ktoré sa ale samozrejme prejavujú aj inak. Zamyslieť sa tiež treba nad dehydratáciou, ktorá môže prísť aj postupne, najmä vtedy, ak človek nedopĺňa tekutiny priebežne, ale len nárazovo a pred spánkom na to zabudne. Podobne sa prejavuje aj nedostatok niektorých vitamínov, čiže avitaminóza.

Bylinný čaj
Najlepšie pomáha na tento symptóm bylinný čaj

A čo v tehotenstve?

Počas tehotenstva je sucho v ústach bohužiaľ veľmi častým sprievodným javom a ženy sa ho len tak nezbavia. Na vine sú aj v tomto prípade hormóny, ktoré sa počas gravidity doslova "zbláznia" a môžu spôsobiť aj sucho v hrdle či dokonca krvácanie z ďasien. V tehotenstve sa môže v extrémnom prípade dokonca vyskytnúť aj kovová pachuť v ústach alebo sucho v krku. Nielen hormóny sú však na vine, aj niektoré lieky počas tehotenstva vysušujú krk a prínosové dutiny, napríklad niektoré antihistaminiká.

Čo sa dá robiť počas tehotenstva? Tu je niekoľko možností:

  1. Pitný režim - nemusí sa piť len voda, práve naopak, oveľa lepšie bude, ak žena zvolí skôr jemné a bylinné čaje, ideálne s medom a citrónom
  2. Žuvačky alebo cukríky - na sucho v ústach veľmi dobre zaberá žutie žuvačiek alebo cmúľanie cukríkov, pretože takéto procesy prirodzene zvyšujú produkciu slín
  3. Čo nepiť - dôležité je vyhnúť sa kofeínu a alkoholu a to aj z dôvodu, že obe látky organizmus odvodňujú; podobne to platí aj o ústnej vode
  4. Zvlhčovanie miestnosti - najmä v zime a v noci býva sucho v miestnostiach veľmi zjavné, takže kúpiť si zvlhčovač určite nezaškodí
  5. Nespať na bruchu - je lepšie spať na boku, ideálne na ľavej strane

Ako liečiť sucho v ústach?

Najlepší prirodzený a prírodný liek na sucho v ústach je samozrejme dostatočný pitný režim, no niekedy to nie je z objektívnych alebo subjektívnych možností jediné možné riešenie. Napríklad ak má človek cukrovku, trpí zápalom slinných žliaz alebo iným zápalom v ústnej dutine či krku, tak mu správny ptiný režim nemôže pomôcť natrvalo a v tomto prípade je potrebné vždy riešiť príčinu, pretože s jej vyliečením pominie aj sucho v ústach, ktoré je len jej prejavom.

Tu je ale niekoľko možností, ako sa dá sucho v ústach dočasne riešiť:

Čo pomáha na sucho v ústachNetreba zabúdať na to, že xerostómia, ako sa tento problém odborne volá, začína obvykle postupne a nielen ako typická suchosť v ústnej dutiny. Viacero ľudí môže pociťovať napríklad pálenie, viditeľné je popraskanie pier, suchý a podráždený jazyk alebo bolesť niekde v ústach. V tomto prípade treba zvažovať naozaj skôr chorobné príčiny, ako len bežnú dehydratáciu, ktorá sa prejaví oveľa rýchlejšie a viac priamočiarejšie. Ak nepomáhajú bežné domáce recepty, je najvyšší čas navštíviť lekára.

Možné príčiny toho, ak má človek sucho v ústach

Možné príčiny toho, ak má človek sucho v ústach

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Čítajte 3 skúsenosti užívateľov s Suchom v ústach

Sucho v ústach patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: hyposalivácia, znížená tvorba slín, xerostómia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku...

Aká je správna hladina cukru v krvi, aké sú jej hodnoty - hyperglykémia a hypoglykémia Aká je správna hladina cukru v krvi, aké sú jej hodnoty - hyperglykémia a hypoglykémia

Hladina cukru v krvi, odborne tiež glykémia, je dôležitá najmä pre funkciu mozgu. A ani nadbytok či nedostatok cukru nie je pre náš organizmus vhodný. 

Tetánia či tetanický syndróm, čo o nej vieme, aké má príznaky? Tetánia či tetanický syndróm, čo o nej vieme, aké má príznaky?

Bolesť hlavy, vyčerpanosť, úzkosť, tŕpnutie tela, ale aj bolesť na hrudi či búšenie srdca. Tieto a ďalšie príznaky sa dajú zhrnúť pod pojem tetanie. Viac informácií...

Hyperventilácia - nie len sťažené dýchanie a tŕpnutie tváre, rúk, nôh až svalové kŕče Hyperventilácia - nie len sťažené dýchanie a tŕpnutie tváre, rúk, nôh až svalové kŕče

Hyperventilácia potrápi telo i dušu. Pokorí človeka za pár minút, ak ju nezvládne hneď na začiatku. Stŕpne z nej telo, končatiny, svaly budú v kŕči. Dýchavičnosť a...

Správna liečba angíny u detí Správna liečba angíny u detí

Angína , tonzilitída alebo v latinčine tiež tonsilitis acuta je zápal krčných (podnebných) mandlí , konkrétnejšie ide o Waldeyerov lymfatický prstenec. Ich základnou...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
v spánku sucho v ústach - Tanja 29.01.2020 07:04

Keď sa v noci zobudím, napr. na WC, tak mám úplne suchý jazyk až tak, že mám celú pusu zlepenú, jazyk je úplne suchý nalepený na podnebie. Musím potom jemne hýbať jazykom, aby sa mi odlepil. Potom sa mi už začnú tvoriť sliny. Toto sa zopakuje znova, ak sa zasa v noci zobudím. Nepomôže ani keď sa po tom prvom napijem vody.

Čo mi pomohlo

nič

sucho v ustach - stefanovicova maria 30.11.2019 21:59

strasne mam sucho v ustach neviem ci z toho ze si lepim protezu aj hornu aj dolnu vobec nemam sliny

Mam sucho ustach a biely jazyk co to moze byt - Erika 09.01.2017 13:54

Mam sucho ustach a biely jazyk c to moze byt

Čo mi pomohlo

Co by mi pomohlo

baracuda 01.01.2018 21:23

strasne mam v sucho v hrdle a mam bielivjazik a pupaki mam nanem co je na to dobre