Autoimúnne choroby
Pod Autoimúnne choroby patrí
Atopický ekzém
Atopický ekzém je najčastejším chronickým zápalovým ochorením detí. Aké sú príčiny vzniku ochorenia?
Autoimunitný zápal štítnej žľazy - Hashimotova choroba
Autoimunitné ochorenie štítnej žľazy postihuje približne 5 % populácie. Imunitný systém napáda vlastnú štítnu žľazu. Aké sú príčiny vzniku Hashimotovej tyreotidídy, príznaky a možnosti jej liečby?
Lupienka - Psoriáza
Lupienka, inak nazvaná aj psoriáza, je jedno z najčastejších kožných ochorení a postihuje zhruba 3 percentá populácie.
Sjögrenov syndróm
Sjögrenov syndróm je autoimunitné reumatické ochorenie, ktoré sa vyznačuje nedostatočnou produkciou slzných a slinných žliaz, ale i ostatných žliaz s vonkajšou sekréciou. Postihuje najmä ženy.
Sklerodermia - systémova skleróza
Sklerodermia je chronické systémové a autoimunitné ochorenie. Delí sa na dve základné formy, pričom obe sa od seba odlišujú priebehom a možnými komplikáciami.
Vaskulitídy
Vaskulitídy - pojem označuje širokú skupinu ochorení, ktoré sa vyznačujú zápalom až nekrózou cievnej steny. Zasahujú všetky typy ciev a kdekoľvek v organizme.
Pemphigus - Pemfigus
Pemfigus je veľmi vzácne kožné ochorenie. Málokto vie, že môže mať závažné následky.
Polymyozitída a dermatomyozitída
Polymyozitída a dermatomyozitída sú ochorenia, ktoré sa radia medzi imunogénne idiopatické myozitídy. Skrátene i autoimunitné choroby, pri ktorých je imunita namierená proti svalovým vláknam.
Psoriatická artritída
Psoriatická artritída je dlhodobé progresívne zápalové ochorenie, ktoré spája lupienku s postihnutím kĺbov.
Reumatická horúčka
Reumatická horúčka je akútne multisystémové zápalové ochorenie. Postihuje a poškodzuje spojivové tkanivá. Najčastejšie sa vyskytuje u detí predškolského a školského veku. Vzniká po prekonanej streptokokovej infekcii horných dýchacích ciest a streptokokovej angíne.
Systémový lupus erythematosus
Systémový lupus erythematosus je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje viaceré telesné orgány a systémy. Má rozličné prejavy. Jeho úplné vyliečenie nie je zatiaľ možné.
Struma - zväčšená štítna žľaza
Zväčšenie štítnej žľazy, odborne nazyvaná struma, môže spôsobovať rôzne zdravotné problémy spojené s dýchaním či prehĺtaním. Prečo struma vzniká a ako ju liečiť? Kedy je vhodný čas na návštevu lekára?