Čo je fibróm na koži, ako vyzerá, aké má príznaky? Príčiny vzniku

Čo je fibróm na koži, ako vyzerá, aké má príznaky? Príčiny vzniku
Zdroj foto: Getty images

Fibróm je nezhubný nádor spojivových tkanív ľudského tela. Najčastejšie sa vyskytuje na koži, no môže sa objaviť aj v iných častiach tela či orgánoch. Aká je príčina vzniku rastu fibrómu, príznaky a možnosti liečby?

Charakteristika

Fibróm, odborne nazývaný fibroma, je benígny (nezhubný) nádor spojivového tkaniva ľudského organizmu. Patrí medzi časté benígne nádory mäkkých štruktúr a môže sa objaviť kdekoľvek na tele.

Najčastejšie sa fibróm vyskytuje na koži v oblasti krku, podpazušia, pod prsníkmi, v rozkroku a na očných viečkach. Častým výskytom fibrómu je i ústna dutina.

Fibróm je v podstate neškodný výrastok, ktorý môže komplikovať život po estetickej stránke v zmysle kožného výrastku, a taktiež po praktickej stránke v zmysle nevhodného umiestnenia kožného fibrómu.

Ako kožný fibróm vyzerá?

Kožný fibróm vyzerá ako drobný výrastok približne do 2 centimetrov, ktorý ma ostro-ohraničený tvar a po dorastení už ďalej veľkosť ani tvar nemení. Väčšinou býva previslého stopkatého charakteru s hladším povrchom.

Fibróm nie je prenosná choroba, ich rast je individuálny a samovoľný.

Druhy fibrómov

Existuje veľké množstvo druhov fibrómov vzhľadom na rozsiahlosť spojivových tkanív v organizme.

Rozpoznávame angiofibrómy (cievny fibróm), lymfatické cystické fibrómy, ovariálne (vaječníkové) a maternicové fibrómy, fibroadenómy prsníka, myxofibrómy v podkožnom tkanive a mnohé iné.

Tvrdý fibróm (fibroma durum)

Kožný fibróm tvrdého charakteru, fibroma durum, obsahuje minimum buniek fibroblastov a veľké množstvo vlákien.

Príkladom tvrdého fibrómu sú dermatofibrómy – malé kožné výrastky, ktoré rastu pomalým tempom. Majú zväčša ružovú, červenú či hnedé farbu. Najčastejšie sa objavujú v oblasti dolných končatín, trupu a rukách.

Iným druhom tvrdého fibrómu sú keloidy – tvrdé tkanivo, ktoré vzniká v oblasti kožných jaziev. Jedná sa o esteticky nepriaznivú zväčšenú jazvu. Náchylná je najmä oblasť tváre, ramien i hrudníku.

Keloidná jazva môže vznikať pri zlej starostlivosti o kožnú jazvu po operácii.

Tvrdý kožný fibróm (fibroma durum)
Tvrdý kožný fibróm (fibroma durum). Zdroj foto: Getty Images

Mäkký fibróm (fibroma molle)

Fibróm mäkkého charakteru – fibroma molle, je kožný výrastok visiaci na tenšej stopke. Obsahuje väčšie množstvo buniek fibroblastov a naopak menej vláken.

Najčastejšie mäkké kožné fibrómy sa vyskytujú v oblasti krku, podpazušia, prsníkov a v oblasti slabín v okolí pohlavných orgánov.

Mäkký kožný fibróm (fibroma molle)
Mäkký kožný fibróm (fibroma molle). Zdroj foto: Getty Images

Príčiny

Presná etiológia vzniku fibrómov nie je odbornou verejnosťou dostatočne objasnená. Veľký vplyv hrá genetika, vek, hormonálne zmeny a hormonálna rovnováha, stav imunitného systému a samotný mechanický faktor.

 Ich rast a vznik je primárne podmienený genetickým faktorom.

Faktory zvyšujúce riziko vzniku fibrómu:

  • Genetický faktor
  • Vyšší vek
  • Slabý imunitný systém
  • Autoimunitné ochorenie
  • Hormonálne zmeny
  • Hormonálna liečba
  • Mechanické poškodenie
  • Reakcia kože na podráždenie
  • Inzulínová rezistencia
  • Prítomnosť určitých foriem ľudského papilomavírusu

Vyšší vek: s vyšším vekom stúpa aj riziko vzniku rastu fibrómov. Rastúcim vekom sa zhoršuje obranná funkcia imunitného systému.

Nedostatočný imunitný systém: nízka funkcia obranyschopnosti organizmu a autoimunitné ochorenia zvyšujú možnosť tvorby fibrómov.

Mechanický faktor: dlhodobým pravidelným trením a dráždením pokožky môže dochádzať k vzniku fibrómov, obzvlášť na špecifických miestach ako je pazucha, krk, slabiny či dokonca ústna dutina.

Reakcia kože na poškodenie: koža môže po určitom poškodení, ako je bodnutie hmyzom, popálenie, poranenie, piercing alebo operácia, reagovať tvorbou fibrózneho vlákna vznikom kožného výrastku – fibrómu.

Hormonálna liečba: vplyvom farmakologickej liečby pomocou hormónov môže dôjsť k zníženiu imunitného systému a zvýšeniu rizika vzniku fibrómu.

Príkladom je užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo imunosupresívnej liečby (liekov na potlačenie imunity). V rámci fyziologických hormonálnych zmien môže ísť napríklad o obdobie gravidity ženy.

Príznaky

Obvykle fibrómy neprejavujú žiadne symptómy ani špecifické prejavy. Vyskytujú sa na koži ako výrastok v bledej, ružovej až hnedej farbe. Zväčša bývajú iba estetickým problémom.

Obtiaže niekedy vedia spôsobiť fibrómy, ktoré vyrastajú v spojivových tkanivách orgánov.

V niektorých ojedinelých prípadoch môže kožný fibróm prejavovať známky svrbenia, začervenania či pálenia. Tento prejav je špecifický pre fibrómy nachádzajúce sa v tesnej blízkosti mazových žliaz, ciev alebo nervov.

Fibrómy na koži sú veľmi nepraktické výrastky, pretože sa o ne môže zachytávať oblečenie.

Pocit svrbenia je možné pociťovať pri mechanickom poškodení a podráždení fibrómu.

Diagnostika

V rámci domácej diagnostiky je možné objaviť fibrómy aspekciou (pohľadom) a palpáciou (dotykom). Jedná sa o kožné fibrómy. Je možné nájsť nadmerne mäkké alebo tvrdé kruhovité ložisko, prípadne drobný výrastok v pleťovom, ružovom až hnedom sfarbení.

Diagnostika fibrómov na koži spadá pod oblasť dermatológa (kožného lekára). Prípadne je možná konzultácia s oftalmológom alebo ušným lekárom, pokiaľ sa fibróm nachádza na špecifických miestach, ako je ústna dutina, ucho alebo oko.

Lekár diagnostikuje kožný výrastok pohľadom a následne prístrojom dermatoskopom (prístrojová lupa), ktorým potvrdí alebo vylúči fibróm. Niekedy sa môže jednať o bradavicu, znamienko alebo papilóm.

V závislosti od vzhľadu a správania kožného výrastku, lekár vykoná biopsiu pre ubezpečenie sa, že kožný výrastok nie je malígneho alebo rakovinového charakteru.

Finálnu diagnózu teda určí až mikroskopické vyšetrenie odobratej vzorky tkaniva kožného výrastku.

Je doporučené dať si kožné výrastky vyšetriť, nakoľko sa môže jednať o zhubný útvar.

Vnútorné fibrómy nie sú na pohlaď viditeľné a sú rozpoznateľné až pri prístrojovom diagnostickom vyšetrení, ako je ultrazvuk, CT (počítačová tomografia) alebo MR (magnetická rezonancia).

Lekárske vyšetrenie kožných útvarov dermaskopom
Lekárske vyšetrenie kožných útvarov dermaskopom. Zdroj foto: Getty Images

Prevencia vzniku fibrómu

Prevencia fibrómu v podstate neexistuje vzhľadom na genetický faktor jeho vzniku. Nie je preto možné prípadnému vzniku fibrómov zabrániť.

Je odporúčaná prevencia zdravia najmä vo forme podpory imunitného systému, obranyschopnosti a hormonálnej rovnováhy.

Je vhodná pravidelná kontrola kožných útvarov, buliek a znamienok u dermatológa, ktorý vylúči škodlivosť daného kožného výrastku.

Ako sa lieči: Kožný fibróm - fibróm

Liečba: Ako odstrániť fibróm? (formy, laser, dusík i chirurgia)

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Collagenous fibroma (desmoplastic fibroblastoma): report of four cases and review of the literature. T Hasegawa, T Shimoda, S Hirohashi, K Hizawa, T Sano
  • medicalnewstoday.com - What to know about dermatofibromas.  Medical News Today. Jon Johnson
  • BERGEROVÁ, Yvonne, BRYCHTA, Pavel a Jan J. STANEK, ed. Estetická plastická chirurgie a korektivní dermatologie. Praha: Grada, 2014. ISBN 978-80-247-0795-2
  • ŠTORK, Jiří. Dermatovenerologie. 2. vyd. Praha: Galén, c2013. ISBN 978-80-7262-898-8
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané