späť na zoznam článkov

14. týždeň tehotenstva. Ako sa začína druhé trimestrie?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
14. týždeň tehotenstva. Ako sa začína druhé trimestrie?
Zdroj foto: Getty images

Toto obdobie tehotenstva považuje väčšina budúcich mamičiek za to príjemnejšie. Postupne ustúpili nevoľnosti, vracia sa energia a bruško naberá tie správne tehotenské krivky.


14. týždeň tehotenstva (TT) je začiatkom 2. trimestra. Hoci toto obdobie patrí medzi tie príjemnejšie, mnohé mamičky trápia bolesti v podbrušku, kolikypriberanie. Ako je to s pohlavím a prvými pohybmi dieťatka? Aké môžu v tomto období nastať riziká?

To i iné zaujímavosti sa dočítate ďalej, v našom článku.

Ako sa má bábätko?

Väčšina vnútorných orgánov je už vyvinutá. Preto riziko poškodenia plodu liekmi či infekciami je omnoho menšie.

Dieťa v 14. týždni tehotenstva začína používať tvárové svaly. Objavujú sa teda prvé grimasy, špúlenie pier i pokusy o úsmev.

Dieťatko si dokonca už vie cmúľať palček, čo má svoj význam. Trénuje tak sacíprehĺtací reflex.

Genitálie sa už úplne vyvinuli. No môže byť ešte náročné s istotou zistiť pohlavie dieťaťa na ultrazvuku.

Hoci sa nachádzate už v 4. mesiaci, na to aby ste cítili prvé pohyby, si musíte ešte počkať.

Hmotnosť bábätka by mala byť okolo 30 - 40 gdĺžka 8 - 12 centimetrov. I keď neustále rastie, v brušku má ešte stále dostatok miesta na pohyb.

Hoci to necítite, vaše bábätko sa môže veselo vystierať, kopať i otáčať. Jeho pohyby sú už však oveľa plynulejšie.

V tabuľke sú znázornené približné miery plodu v 14. týždni, zamerané pomocou sonografu

Celková dĺžka  CRL 
Temenokostrčová vzdialenosť
Hmotnosť HC
Obvod hlavičky
BPD 
Priečny priemer hlavičky
AC 
Obvod brucha
FL 
Dĺžka stehennej kosti
12 cm 82 - 95 mm 43 g 97,9 mm 29,6 mm 80,6 mm 13,1 mm

Viac o mierach plodu sa môžete dočítať v článku: 
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Pokožku bábätka pokrývajú prvé vlásky a jemný páperový povlak zvaný lanugo. Tieto jemné chĺpky pokrývajú plod počas 4. až 8. mesiaca. Jeho funkciou je udržiavať teplo, kým sa nahromadí podkožný tuk dieťaťa a túto funkciu prevezme.

Po narodení mávajú niektoré bábätká ešte pozostatky lanuga, alebo jemné chĺpky dokonca i na tvári. Tie však časom vymiznú.

Pľúca dieťatka sú plné plodovej vody. Potrebný kyslíkživiny, dostáva prostredníctvom placenty. No i tak začína drobec postupne trénovať dýchacie pohyby.

Pripravuje sa aj tráviaci systém. Počas pobytu v brušku, dieťa prehltne plodovú vodu i zbytky odlúpených častí tkanív a buniek. V jeho črievkach sa začína produkovať mekónium, čo bude tvoriť jeho prvú stolicu po narodení. Hovorí sa jej i smolka.

Obsah čreva však prevažne tvorí plodová voda. Tá sa vstrebáva do krvi dieťaťa a močovým systémom je vylučovaná. Inak povedané, dieťa ciká i v brušku matky. No plodová voda ostáva čistá. To skutočné vylučovanie funguje prostredníctvom placenty. 

Mekonium sa za normálnych okolností do plodovej vody neuvoľňuje. V niektorých prípadoch však môže nastať jej predčasné uvoľnenie. Vtedy hrozí vdýchnutie smolky počas pôrodu, čo sa nazýva syndróm aspirácie mekónia.

Plod má už vyvinutý hmat a podľa niektorých výskumov, začína aj počuť. Môžete sa mu teda prihovárať i spievať.

Ako sa cíti mamička v 14. týždni tehotenstva?

Práve ste vstúpili do druhého trimestra tehotenstva. Vaše bruško začína mať tie pravé tehotenské krivky. Teraz už nastal najvyšší čas, porozhliadnuť sa po pohodlných tehotenských kúskoch, do vášho šatníka.

Počas tohto obdobia sa bruško pomerne výrazne zväčšuje. Dieťatko totiž začína rásť naozaj rýchlim tempom. To sa samozrejme prejaví i na vašej váhe.

Nenechajte sa tým vystrašiť a na diétu určite zabudnite. V prípade pochybností sa poraďte s vaším gynekológom. Myslite však najmä na zdravie a dobro vášho dieťaťa. Po pôrode sa vám za čas opäť vráti vaša postava.

Počas tehotenstva sa telesná hmotnosť zvýši v priemere o 9 - 15 kg. Je to výsledok zväčšovania plodu a maternice, ale i placenty, plodovej vody, zvýšenia objemu krvi a medzibunkovej tekutiny.

Viac sa dočítate v článku: Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?

Nerobte si ťažkú hlavu, že je vaše tehotenské bruško príliš malé alebo veľké. Každá žena má totiž inú výškustavbu tela. Veľkosť bruška ovplyvňuje i to, či ide o prvé, alebo opakované tehotenstvá.

Prečítajte si tiež článok: Strie v tehotenstve nielen na bruchu? Viete, kedy vznikajú?

Vo väčšine prípadov ustúpili i nevoľnosti. Stále si však dávajte pozor na pravidelný príjem vyváženú stravu. Jedlá vyberajte skôr také, ktoré udržia vašu hladinu cukru a energie v krvi stabilnú.

Majte pri sebe stále niečo malé na zahryznutie. S prázdnym žalúdkom sa totiž často rýchlejšie ako hlad objaví nevoľnosť.

So začiatkom druhého trimestra sa zmierňujú i príznaky únavyvyčerpania. Telo takmer dokončilo výrobu placenty i orgánov dieťatka a energia sa môže sústrediť inde. Časté močenie sa taktiež zmiernilo.

Hoci prsia stále rastú, nie sú už tak citlivé a boľavé. Pozorovať môžete, že dvorce sa stávajú tmavšiebradavky väčšie. Tvarujú a pripravujú sa totiž na kojenie. 

Začína sa dokonca už tvoriť i kolostrum, čo je prvé mlieko. Je plné posilňujúcich a liečivých látok a výrazne vplýva na imunitu dieťatka. Preto si ho nepokúšajte vytláčať. Pre vaše dieťa predstavuje ideálny štart do života.

Je možné, že budete potrebovať viac podprseniek. Veľkosť i tvar pŕs sa totiž neustále mení, počas tehotenstva i po pôrode. Je dôležité, aby ste sa v každej cítili pohodlne.

Po pôrode zas využijete podprsenku na kojenie, ktorá sa dá pohodlne a prakticky odopnúť i zapnúť pri kojení. Zaobstarajte si ju však radšej o číslo väčšiu, ako bežne nosíte.

Možné ťažkosti nielen v období 14. týždňa tehotenstva

Druhé trimestrie tehotenstva je považované za to kľudnejšie či príjemnejšie. No i tak sa často objavujú určité ťažkosti a nepríjemnosti. Mnohé sú neškodné, no budúcu mamičku vedia riadne potrápiť.

Bolesť brucha

S rastom maternice sa spájajú i určité bolesti. Objavujú sa najčastejšie niekedy okolo 14. týždňa. Pociťovať ich však môžete i kedykoľvek počas tehotenstva.

Zapríčinené sú naťahovaním väzov, ktoré podopierajú maternicu. Spôsobovať to môže ostrú, ťahavú bolesť. Objavuje sa v oblasti podbruška, i po oboch stranách brucha. Výrazné sú najmä pri prudkých zmenách pohybu, alebo zakašlaní či kýchnutí.

Možno vás zaujme i článok: Ste tehotná a trápi vás bolesť v podbrušku? Na toto si dajte pozor

Opuchnuté nohy a kŕčové žily v tehotenstve

Opuch nôh v tehotenstve je do určitej miery prirodzené. Spôsobovať to môže zvýšený objem krvi, začínajúci útlak plodu na dolnú dutú žilu i dlhé sedenie.

Kŕčové žily sa často vyskytujú práve v tehotenstve. Je to obdobie, ktoré predstavuje určitú záťaž pre celý organizmus. K výskytu kŕčových žíl, značne prispieva i dedičnosť.

Nezabúdajte na primeraný a pravidelný pohyb, ako je chôdza a podobne. Cieľom je podporiť cirkuláciu krvi a zamedziť tak vznikom opuchnutých nôh a kŕčových žíl.

Prečítajte si viac v článku: Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny?

Tehotenstvo a upchatý nos

Zvýšený objem krvi v tele má za následok i iné nepríjemnosti. Jedným z nich je častejší pocit upchatého nosa.

Estrogén i progesterón zväčšujú prietok krvi do slizníc a teda i nosovej sliznice. Spôsobuje to jej opuch a mäknutie.

Pozor na oslabenú imunitu

Počas tehotenstva sa vaša imunita prirodzene zoslabí. Jedným z dôvodom je i to, aby telo nebojovalo voči plodu a nebolo vaším vlastným telom odmietnuté. 

Keď sa k tomu pridá ešte vyčerpanie a únava zo samotného tehotenstva, náchylnosť na choroby a prechladnutie je tu.

Chráňte sa preto pred možným prechladnutím či nakazením. Vyhýbajte sa nevetraným priestoromľuďom, ktorý prejavujú príznaky choroby a nachladnutia.

Dbajte na hygienu rúk, dostatok vitamínov a oddych.

Prečítajte si tiež náš zaujímavý článok: Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči?

Počas tehotenstva sa samozrejme neustále môžu objavovať i pochybnosti, strach a úzkosť. Je to prirodzená reakcia na zmeny, ktoré sa dejú. Prispievajú k tomu najmä výkyvy hormónov.

Možno vás zaujme i článok: Depresia v tehotenstve. Čo ju u budúcich mamičiek spôsobuje?

Vyšetrenia v 14. týždni tehotenstva

Niekedy, v období medzi 14. týždňom a 20. týždňom tehotenstva, sa robí takzvaný skríning vrodených vývojových chýb. Odoberá sa pri ňom vzorka krvi na test, ktorý môže predvídať Downov syndróm či zvýšené riziko poškodenia neurálnej trubice.

Myslite tiež na seba a na to že máte nárok na dve preventívne prehliadky u zubára.

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 29.09.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
25. (TT) týždeň tehotenstva. Funguje už plodu čuch? Môže cítiť vône? 25. (TT) týždeň tehotenstva. Funguje už plodu čuch? Môže cítiť vône?

Vaše bruško sa zaguľatilo a vytŕča navonok. Dieťatku je v brušku najlepšie, rastie v ňom, priberá na váhe a dáva vám o sebe vedieť svojimi pohybmi. Reaguje na váš pohyb, na dotyk a na...

Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína? 1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína?

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie 2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.