späť na zoznam článkov

Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny?
Zdroj foto: Getty images

Opuchy dolných končatín sú do istej miery prirodzené a nepredstavujú vážny problém. Sú však situácie, kedy treba spozornieť.


Opuchy nôh netrápia len v starobe, či ako dôsledok určitého ochorenia. V tehotenstve, po pôrode, operácií či úraze, sa pomerne často vyskytujú i u mladých a inak zdravých žien. A nielen vtedy.

Či už ide o opuch jednej nohy, oboch nôh, v členku či lýtka, príčiny môžu byť rôzne. Poďme sa na ne bližšie pozrieť.

Dôsledkom opuchu môže nastať porucha výmeny vody a živín medzi krvou a bunkami.

Príčina opuchu nôh

Opuch, teda edém, je vlastne nahromadenie tekutiny v medzibunkovom priestore. Vo všeobecnosti sa dajú príčiny rozdeliť na lokálnecelkové.

lokálnych, alebo miestnych, je to napríklad dôsledok úrazu či zápalu.

Medzi celkové, alebo systémové príčiny, patrí zlyhávanie srdca, alebo obličiek.

Opuchy nôh sa zvýrazňujú najmä v lete a teplom prostredí. Dôvodom je teplo, ktoré rozširuje cievy a spomaľuje sa prietok krvi. Navyše sa i zvyšuje riziko dehydratácie.

Bolestivé, ťažké a opuchnuté nohy

Pocit ťažkých nôh, opuchanie či bolesti sa i v mladej populácií vyskytujú čoraz častejšie. V podstate je vinníkom gravitácia. Tú by však mal organizmus ľahko prekonať. Príčiny, prečo to tak nie je sú rôzne.

Tieto ťažkosti sa nevyhýbajú ani mladým ľudom. Práve naopak objavujú sa pomerne často. Na svedomí to má najmä dnešný spôsob života. Prečítajte si náš článok: Trápia vás bolestivé a ťažké nohy, nielen po náročnom dni? Poradíme ako im uľaviť.

Faktory negatívne vplývajúce na vznik opuchu a bolestí nôh:

  • nadváha
  • sedavý spôsob života
  • nedostatok pohybu
  • nevhodná strava
  • stres

Bolesti a opuchy nôh, zväčša signalizujú problémy so žilovým systémomkrvným návratom. Dochádza k strate pružnostioslabeniu žilovej steny. Krv sa hromadí v žilách, nastáva porucha prekrvenia a opuch.

Farebné zmeny na koži, viditeľné kŕčové žily či takzvané metličky, netreba považovať iba za estetický problém. Prečítajte si viac o chronickom žilovom ochorenížilovej nedostatočnosti.

Dlhé státie a sedenie

Opuch dolných končatín po dlhodobom státi alebo sedení, sa do určitej miery, považuje za prirodzené. Odznieva spontánne a nepredstavuje vážnejšie riziko. Príčinou takéhoto opuchu je spomalenie žilového prietoku, z dolných končatín, späť do srdca.

Vyskytuje sa najmä počas dlhšieho cestovania, kedy pri dlhom sedení nefunguje takzvaná lýtkovo – žilová pumpa. Znamená to, že pri sedení alebo státi na jednom mieste, nepracujú lýtkové svaly. Tým spomaľujú žilový návrat a krv sa hromadí v dolných končatinách.

Faktorom, ktorý ešte viac zhoršuje tento návrat krvi z dolných končatín je teplo. V teplom prostredí, napríklad v lete, sa cievy prirodzene rozširujú, aby tak napomáhali k ochladzovaniu organizmu. V takýchto cievach však súčasne dochádza k spomaleniu prietoku krvi cievami a jej hromadeniu.

Tieto opuchy by sa mali vytratiť behom pár dní. Ak naďalej pretrvávajú, môže sa jednať o prejav iných ochorení žíl alebo lymfatického systému. Prečítajte si tiež o lymfedéme.

Závažným ochorením, ktorý má súvis s opuchom dolných končatín a cestovaním, je žilová trombóza. Je to bolestivé ochorenie s vysokým rizikom iných zdravotných komplikácií. Spozornieť treba najmä, ak pozorujete bolesť a opuch iba jednej nohy.

Prečítajte si o tom v článku: Čo je to trombóza cestovateľov: Príčiny a príznaky? Ako sa jej vyhnúť?

Opuch nôh a zavodňovanie v tehotenstve

S opuchom, pocitom ťažkých nôh i kŕčovými žilami sa ženské pohlavie stretáva častejšie než to mužské. Prispievajú k tomu najmä hormonálne zmeny, časté nosenie vysokých topánok, úzkeho odevu a samozrejme tehotenstvo či menopauza. 

V tehotenstve sa opuchy nôh vyskytujú až u 75% žien. Spája sa to so výšeným zadržiavaním vody v tele i sťaženým návratom krvi.

Prečítajte si tiež: Metličkové žilky? Tento estetický problém trápi najmä ženy. Prečo?

Opuchy v období tretieho trimestra tehotenstva

K týmto opuchom prispieva najmä veľkosť plodumaternice, ktorá utláča dolnú dutú žilu. Cez túto žilu prúdi krv z dolnej časti tela do srdca. Tlakom zväčšujúceho sa bábätka sa tento prietok znižuje. Krv sa hromadí najmä v dolných končatinách, čo má za dôsledok opuchy.

Opuchy už v prvých mesiacoch tehotenstva?

K opuchom môže dôjsť už v skorom tehotenstve. Takýto opuch spôsobuje najčastejšie zadržiavanie tekutín v tele a zvýšenie celkového objemu tekutín v organizme, čo je počas tehotenstva prirodzenéneškodné. Spôsobuje to zvýšená produkcia antidiuretického hormónu, ktorý ovplyvňuje funkciu obličiek.

Opuch pri preeklampsii

Opuchy, ktoré môžu poukazovať na určité riziko sú opuchy spôsobené preeklampsiou. Podozrenie na túto chorobu môžete mať, najmä ak spozorujete opuch nielen na dolných končatinách, ale i rukách či tváre.

Jedná sa o tehotenstvom navodený vysoký krvný tlak s prítomnosťou bielkovín v moči a opuchmi.

Pre tehotnú ženu predstavuje preeklampsia ohrozenie pre obličky, pečeňnervový systém. Plod je zas ohrozený zníženou dodávkou kyslíka a živín cez pupočník.

Viac nielen o preeklampsii sa dočítate v článku: Ako rozpoznať preeklampsiu a jej príznaky v tehotenstve? Poznaj riziká

Počas tehotenstva sa môže vyskytnúť množstvo ťažkostí a nepríjemností. Niektoré sú prirodzené a nepredstavujú vážny problém. Iné predstavujú možné riziko pre matku i plod.

Najlepšia prevencia, pred vznikom mnohých komplikácii a ťažkostí, spočíva v období pred tehotenstvom. Ide najmä o správnu životosprávu, dostatočnú výživu a udržiavanie dobrej fyzickej kondície. V tehotenstve je samozrejmosťou úplný zákaz fajčeniaalkoholu.

Možno vás zaujme i článok: S kyselinou listovou k vytúženému bábätku i k zdravým cievam?

Opuchy po pôrode i cisárskom reze

Sú ženy, ktoré sa s opuchom nôh stretli až po pôrode. Dôvodom je, že pri pôrode sa vo zvýšenej miere strácajú bielkovinytekutina uniká mimo krv do tkanív. 

Doprajte si dostatok oddychu a stravy, bohatej na bielkoviny. Opuchy by sa mali časom stratiť. Ak však pretrvávajú viac ako týždeň, navštívte svojho gynekológa.

Najmä kojace mamičky by si mali po pôrode dopriať dostatok bielkovín, vápnik a celozrnné výrobky.

Tabuľka uvádza niektoré potraviny s vyšším obsahom bielkovín

vajíčka 13 g / 100 g
hovädzie mäso 36 g / 100 g
kuracie a morčacie mäso 30 g / 100 g
losos 25,5 g /100 g
tuniak 26 g /100 g
mlieko 6 g /100 g
oriešky a semienka 33 g /100 g

Opuch jednej končatiny

V prípade opuchu iba jednej končatiny sa zväčša jedná o lokálny problém. Najčastejšie ide o zápal, úraz či dôsledok žilového ochorenia. Často ho sprevádza i bolesťzačervenanie.

Viac sa dočítate v článku: Opuch, edém končatín. Čo je príčinou opúchania rúk, nôh, členkov?

Opuch pri úraze

Opuchy často sprevádzajú rôzne úrazy. Pri nich dochádza k narušeniu celistvosti rôznych štruktúr, v závislosti od druhu poranenia.

Pri pomliaždení dochádza ku krvácaniu do podkožia či tkaniva. Pri podvrtnutí, vykĺbení alebo i zlomenine, nastáva okrem krvácania i poranenie svalov, väzív a iných mäkkých štruktúr.

Všetky tieto poranenia sa vyznačujú najmä bolestivosťou, poruchou hybnostiopuchmi. Môže vzniknúť modrina – hematóm.

Opuch i vzniknutý zápal majú svoje opodstatnenievýznam. Opuch funguje čiastočne ako znehybnenie poranenej končatiny, zápal urýchľuje hojaci proces.

Prečítajte si viac o poraneniach dolných končatín v článku: Úrazy nohy: Vyvrtnutie, opuch či zlomenina? Často, no nie len v lete

Ako sa vyhnúť zbytočným opuchom nôh?

Aktívny životný štýl zo sebou prináša prevenciu voči mnohý chorobám. I v boji proti opuchnutým nohám je základom pravidelná fyzická aktivita. Najefektívnejšie činnosti sú tie, ktoré podporujú prúdenie krvi v tele. Príkladom je chôdza, beh, plávanie, bicyklovanie i tanec.

Naopak opatrný buďte pri silových športoch, ako napríklad posilňovanie alebo dvíhanie ťažkých bremien. Pri týchto činnostiach môže nastať záťaž na cievychlopne.

Pri cestovaní si robte dostatočné prestávky. Pokúste sa hýbať nohami a napínať lýtkové svaly. Nesedávajte s prekríženými nohami. Značne s tým sťažujete cirkuláciu krvi končatinami. Podľa možnosti si ich radšej vyložte.

Vhodnou preventívnou pomôckou môžu byť i sťahovacie pančuchy. S ich výberom sa poraďte u svojho lekár alebo v lekárni.

Nezabúdajte ani na dostatočný pitný režim. Najmä v lete sa z organizmu stráca tekutina, viac než si myslíte.

Prečítajte si náš zaujímavý magazínový článok: Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

V tehotenstve dbajte na dostatočný oddych. Vyhýbajte sa dlhému státiu, sedeniu, ale i stresu. Menej soľte, nepite alkohol a doprajte si pestrú a vyváženú stravu.

Nepreháňajte to so soľou. Soľ zadržiava tekutiny v tele. Snažte sa primať dostatok tekutín. Pretože práve dostatočná hydratácia pomáha vášmu telu zbaviť sa prebytočných tekutín.

Preferujte skôr voľné oblečeniepohodlnú obuv. Doprajte si aspoň ľahké cvičenie alebo pravidelné prechádzky.

V ľahu počas tehotenstva, uprednostňujte najmä polohu na ľavom boku. V tejto polohe plod netlačí na dolnú dutú žilu a nesťažuje prúdenie krvi z dolných končatín.

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 25.11.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Prírodná pomoc proti bolestivej menštruácii. Poznáte ženské byliny? Prírodná pomoc proti bolestivej menštruácii. Poznáte ženské byliny?

S bolestivými prejavmi pri menštruácii sa počas života stretáva viac ako polovica žien. 

Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria? Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria?

Pojmy ako klimaktérium, menopauza či prechod, právom vyvolávajú u žien obavy. Prejavy tohto obdobia výrazne ovplyvňujú život i bežné fungovanie. Ako zvládnuť toto nepríjemné obdobie?

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví? Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém? Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnej bielizni denne. 

Rakovina vaječníkov: Ako ju včas rozpoznať? Príčiny a ako sa dá liečiť? Rakovina vaječníkov: Ako ju včas rozpoznať? Príčiny a ako sa dá liečiť?

Rakovina vaječníkov , cancer ovaries, je závažné nádorové ochorenia postihujúce ženy bez ohľadu na vek. Začiatok ochorenia býva nenápadný. 


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.