späť na zoznam článkov

22. týždeň tehotenstva (TT). Má už plod vyvinuté všetky orgány?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
22. týždeň tehotenstva (TT). Má už plod vyvinuté všetky orgány?
Zdroj foto: Getty images

Dieťatko už počas dňa menej spí a viac sa pohybuje. Keď sa zobudí je veľmi aktívne a dá vám o sebe vedieť svojimi pohybmi. 


22. TT: Ste v 22 týždni tehotenstva, začínate 6. mesiac tehotenstva. Do konca tehotenstva vám zostáva 18 týždňov. 

Vaše dieťatko prešlo rýchlym vývojom a už sa podobá na novorodenca, aj napriek tomu že jeho dĺžka je okolo 27 – 28 cm a jeho hmotnosť približne 380 – 430 g. 

Teraz prichádza obdobie rastuukladania podkožného tuku, ktorý bude prebiehať až do pôrodu.  

Plod sa v maternici pravidelne pohybuje, mení svoju polohu a nezávisle pohybuje končatinami. Dotýka sa všetkého naokolo, chytá si ruky, prekríži si ich a rukou dokáže pevne uchopiť aj pupočnú šnúru.  

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku?  

Vývoj všetkých orgánov sa dokončuje, aby mohli správne fungovať po pôrode.  

Mozog sa vyvíja veľkou rýchlosťou.  

Pľúca dieťatka sa vyvíjajú a ono si už nacvičuje dychové cvičenia.  

Srdiečko dieťatka je už možné počuť stetoskopom. Jeho srdiečko bije v priemere okolo 110 - 160 úderov za minútu, čo u dospelého človeka je frekvencia v priemere od 60 do 100 za minútu.  

Stetoskopom je možné už aj zachytiť srdcové ozvy plodu. Zdroj: Getty Images
Lekárskym stetoskopom je možné už aj zachytiť srdcové ozvy plodu. Zdroj: Getty Images

Pečeň začína s tvorbou enzýmov. 

Očné viečka, mihalnice sú vyvinuté a už je viditeľné aj jemné obočie a nechty. 

Vyvíjajú sa aj slzné kanáliky

Očná dúhovka sa začína sfarbovať. 

U plodu sú vyvinuté všetky vrstvy kože a vytvárajú sa potné žľazy

Pokožka má červenú farbu a začína aj pomalé ukladanie podkožného tuku

Telo sa pokrýva jemným ochlpením lanugom, ktoré napomáha udržať vernix, maz na pokožke a tým zabraňuje jej premočeniu a popraskaniu. 

Kostra naďalej pevnie ukladaním vápnika do kostí a zubov prijatých z tela matky. 

Dieťatko prehĺta plodovú vodu, časť z nej sa vylúči obličkami a časť sa ukladá v črevách, ktorá sa po pôrode vylúči ako lepkavá tmavá stolica nazývaná mekónium

Chuťové poháriky sa naďalej vyvíjajú a dieťatko cíti chuť plodovej vody, ktorá je ovplyvnená tým čo jete. Preto sa snažte zdravo stravovať. 

Rozvíja sa jeho hmatzraksluch sú silnejšie. 

Vaše dieťatko vníma svetlotmu, začína vnímať a spracovávať zvuky z jeho okolia, ako sú pohyby čriev, váš tlkot srdca, dych a váš hlas. 

U chlapcov sa v semenníkoch vytvorili primitívne spermie

V tabuľke sú znázornené približné miery plodu v 22. týždni, zamerané pomocou sonografu

Celková dĺžka  Hmotnosť HC
Obvod hlavičky
BPD 
Priečny priemer hlavičky
AC 
Obvod brucha
FL 
Dĺžka stehennej kosti
27,8 cm 430 g 196,3 mm 55 mm 169,6 mm 36,7 mm

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 22. týždni tehotenstva? 

V tomto období sa cítite pravdepodobne najlepšie. Ranné nevoľnosti už ustúpili a bruško vám svojou veľkosťou nezabraňuje ešte v žiadnej činnosti. 

Môžete pociťovať zvýšený prísun energie

Pohyby dieťatka už najpravdepodobnejšie cítite a to vám zlepšuje náladu ešte viac. 

Maternicu si môžete nahmatať približne 1 cm nad pupkom a od teraz bude rýchlo rásť. 

Bruško už púta pozornosť okolia a stáva sa neprehliadnuteľným. 

Niektoré budúce mamičky môžu začať pociťovať mierne nebolestivé tvrdnutie brucha, vyvolané slabými kontrakciami - sťahmi svaloviny maternice, ktoré za normálnych okolností začínajú už od 6. týždňa tehotenstva, len ste ich necítili. 

Tieto sťahy sú vyvolané rastom maternice a taktiež rastom plodu. 

Práve tvrdnutie brucha patrí medzi časté komplikácie v tehotenstve. 

Tvrdnutie brucha môžete spozorovať po väčšej námahe, v nepravidelných intervaloch. O tvrdnutí brucha informujte svojho gynekológa

Pokiaľ začína tvrdnutiepravidelných intervaloch a zvyšuje sa na intenzite, navštívte najbližšiu nemocnicu, aby sa predišlo predčasnému pôrodu. 

Pálenie záhy vás možno trápi už od prvého trimestra, u iných prichádza až v druhom trimestri.  

Častým nepríjemným príznakom tehotenstva je aj pálenie záhy. Zdroj: Getty Images
Častým nepríjemným príznakom tehotenstva je aj pálenie záhy. Zvierač žalúdka je uvoľnený, dochádza k spätnému vracaniu potravy do pažeráka a žalúdočná kyselina dráždi jeho sliznicu, čo spôsobuje nepríjemný pocit pálenia až bolesti za hrudnou kosťou, niekedy sprevádzané pocitom na zvracanie. Zdroj: Getty Images

Prečo vás pály záha? 

Pálenie záhy patrí k jedným z príznakov tehotenstva. 

Na začiatku tehotenstva je spôsobené hormónmi progesterónrelaxin, ktoré uvoľňujú hladké svalstvo a tým aj svalstvo v tráviacom trakte a žalúdku. 

Strava sa pomalšie spracováva a vznikajú žalúdočne problémy, problémy s trávením, nafukovaniepálenie záhy

Spomalené trávenie má však výhodu pre dieťatko, kedy sa lepšie vstrebávajú živiny do vášho krvného obehu, krvou prechádzajú do placenty a z nej ich prijíma vaše dieťa. 

Pálenie záhy nastáva, keď sa zvierač žalúdka, ktorý bráni spätnému vráteniu potravy do pažeráka uvoľní a žalúdočné šťavy prechádzajú zo žalúdka do pažeráka. 

Žalúdočná kyselina svojim prechodom do pažeráka dráždi sliznicu svojou kyslosťou, čo spôsobuje nepríjemný pocit pálenia záhy. 

Spomalené trávenie, nepravidelné pohyby čriev a tlak maternice na črevá môže spôsobiť nepravidelné vylučovanie stolice, čím vzniká zápcha

Zápcha a tlak na stolicu môžu spôsobiť vznik hemoroidov

Viac o hemoroidoch v tehotenstve sa môžete dočítať v článku: 
Hemoroidy v tehotenstve a po pôrode: Prečo vznikajú, ako ich liečiť? 

Mdloby a závrate spôsobené hormónom progesterón, vďaka ktorému je zvýšený prietok krvi cez placentu do plodu, čím je dieťatko dostatočne vyživované, spôsobí u vás nižší tlak krvi a to spôsobuje závrate. 

Opuch dolných končatín, najmä v oblasti členkov. 

Pocit tlaku na panvu sa u vás môže začať prejavovať vplyvom tlaku rastúcej maternice a niekedy sú sprevádzané aj bolesťami v krížoch

Problémy so zaspávaním a spánkom vás môžu potrápiť kvôli nepohodliu nájsť si správnu pohodlnú polohu pre vytŕčajúce bruško. Váš spánok môže byť prerušovaný aj kvôli prílišnému premýšľaniu, a strachu z príchodu potomka.  

Opuchnuté a krvácajúce ďasná.  

Bolesti hlavy môžu byť spôsobené nielen tehotenskými hormónmi, ale aj hladom, smädom i nedostatkom spánku. Skôr ako siahnete po tabletke skúste sa napiť, najesť, oddýchnuť si, alebo si pospať. 

Návaly tepla vás môžu prekvapiť počas dňa. 

V tehotenstve je zvýšené riziko vzniku infekcií močovej rúry, ktoré sa prejavuje pálením a štípaním pri a po močení. Ak vás začali trápiť takéto problémy navštívte svojho gynekológa, ktorý vám predpíše šetrné lieky pre vás a vaše dieťa. 

Obzvlášť opatrné buďte pri pití urologického čaju, alebo čaju z bylín. Nie všetky bylinky sa odporúčajú užívať počas tehotenstva. 

Tak isto ako zápal močového traktu hrozí riziko vaginálnych infekcií, prejavujúce sa zmenou konzistencie, alebo farby výtoku, prípadne jeho zápachom, svrbení, či pálení v oblasti genitálií. 

Kŕče v nohách sa najčastejšie objavujú v noci a často sú spôsobené nedostatkom vápnika  a horčíka. 

Začínajúci vznik strií, vyskytujúci sa na bokoch, stehnách, bruchu a prsiach. Na ich redukciu používajte hydratačné krémy a pravidelne masírujte pokožku. 

Bolesti pod rebrami sú časté najmä ku koncu tehotenstva, ale už aj teraz ich niektoré mamičky pociťujú, najmä v sede, kedy maternica tlačí na okolité orgány ako črevá, žalúdok alebo na bránicu. 

Zväčšujú sa vaše chodidlánohy. Pokiaľ ste spozorovali nárast v lýtkovej oblasti je to z dôvodu opuchu. Chodidla sa zväčšujú kvôli účinku tehotenského hormónu relaxin, ktorý uvoľňuje väzy a kĺby nielen v okolí panvy, ale aj na chodidlách. 

Čo môžete postrehnúť? 

Zmeny vaginálneho výtoku, ktoré sú typické pre trimestre. 

Viac o tom aký by mal byť výtok sa môžete dočítať v našom článku: 
Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? 

Zvýšená chuť na sex vplyvom hormónu estrogén, ktorý prekrvuje panvovú oblasť a vaše prsníky. Veľa žien sa zdôverilo, že práve počas tohto obdobia tehotenstva si sex so svojím partnerom vychutnali lepšie ako pred tehotenstvom. 

Môžete už začať pociťovať jemné kontrakcie, nazývane ako Braxton Hickové kontrakcie, alebo poslíčkovia, ako slabšie tvrdnutie brucha, ktorými sa maternica pripravuje na pôrod. 

Skutočné kontrakcie budú bolestivé a prichádzať v pravidelných intervaloch. Pri poslíčkoch však chýba bolesť chrbta, odtok plodovej vody, prípadne vaginálne krvácanie. 

Pokiaľ spozorujete únik plodovej vody, krvácanie z pošvy, prudkú bolesť v podbruší, okamžite navštívte najbližšiu nemocnicu, môže sa jednať o príznaky hroziaceho predčasného pôrodu. 

Vaše bruško rastie a váš pupok začína vyčnievať navonok. 

Vy sa môžete pochváliť guľatým tehotenským bruškom, ktoré vás robí šťastnou keď viete, že vo vnútri neho sa vyvíja vaše dieťatko. 

Radosť vám ale môže pokaziť vznik strií, ktoré sa objavia na brušku v podobe červených, až bordových čiar. 

Výskyt strií počas tehotenstva je možné znížiť pravidelným krémovaním a jemnou masážou pokožky. Zdroj: Getty Images
Starostlivosťou o pokožku tela, jej pravidelným krémovaním a jemnou masážou je možné obmedziť výskyt strií na pokožke. Zdroj: Getty Images

Vlasy máte krásne, husté a plné lesku, pretože sú zásobovane živinami. 

Poradňa v 22. týždni tehotenstva 

V tomto týždni tehotenstva vás nečakajú žiadne špeciálne vyšetrenia

Odmeria sa vám tlak krvi, zaznamená vaša váha, skontroluje moč na prítomnosť bielkovín v moči, aby sa zachytil prípadný výskyt preeklamsie. Skontroluje sa stav krčka maternice, napätie maternice a jej rast. 

Čo vám môžem doporučiť? 

 • Na pálenie záhy skúste po jedle žuť žuvačku bez obsahu cukru aspoň pol hodinku. Tým sa zvýši tvorba slín, ktoré neutralizujú žalúdočne šťavy. Ďalšou možnosťou je siahnuť po orechoch alebo mandliach, mandľovom mlieku, po jedle, ktoré taktiež neutralizujú žalúdočné šťavy 
 • Proti zápche zvýšte príjem vlákniny a skúste pridať do jedálnička celozrnné pečivo, ovsené vločky, sušené a čerstvé ovocie, dostatok tekutín, jedzte menšie porcie jedla viac krát denne a snažte sa dostatočne  pohybovať. Pri pocite na stolicu ju nezadržiavajte v sebe 
 • Nezabúdajte na pohyb, pravidelné prechádzky a prospešné je aj pravidelné cvičenie vhodné pre tehotné ženy, ktoré posilní vaše telo a lepšie vás pripraví na pôrod 
 • Posilňujte panvové dno s Kegelovými cvikmi 
 • Zdravo sa stravujte, obmedzte solenie a vyprážané jedlá 
 • Zvýšte stravu s obsahom vápnika, ktorý je z vášho tela odvádzaný do plodu na spevnenie kostí 
 • Užívajte tehotenské vitamíny, ktoré obsahujú všetky zložky potrebné pre zdravý vývoj plodu 
 • Dostatočne oddychujte, nepreťažujte sa a nenaháňajte sa. Všetko sa snažte robiť s kľudom, veď robota v domácnosti vám neutečie 
 • Doprajte si dostatok spánku 
 • Zvýšte starostlivosť o pleťpokožku, ktorá to teraz potrebuje. Natierajte ju pravidelne krémami a jemne masírujte hlavne miesta so zvýšením výskytom strií 
 • Vyhýbajte sa chemikáliám ako sú čistiace prostriedky a farbám na vlasy. Chemikálie môžu prejsť cez vašu pokožku do krvného obehu a dopraviť sa tak do plodu 

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: 
Tehotenstvo po týždňoch. Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? 

Ďalšie zaujímavé články o tehotenstve 

Zdroje  

V anglickom jazyku  

Naposledy aktualizované 27.09.2021

Galéria k článku

Stetoskopom je možné už aj zachytiť srdcové ozvy plodu. Zdroj: Getty Images
Častým nepríjemným príznakom tehotenstva je aj pálenie záhy. Zdroj: Getty Images
Výskyt strií počas tehotenstva je možné znížiť pravidelným krémovaním a jemnou masážou pokožky. Zdroj: Getty Images
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
24. týždeň tehotenstva (24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu? 24. týždeň tehotenstva (24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu?

Plod rastie a naberá na sile, čím stále viac cítite jeho pohyby. Striedajú sa u neho obdobia spánku a aktivity. Môže sa stať, že dieťatko zostane aj pár hodín nepohnute v jednej polohe. 

Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína? 1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína?

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie 2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.