späť na zoznam článkov

35. týždeň tehotenstva: Pôrod sa blíži. Kto vás bude sprevádzať?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
35. týždeň tehotenstva: Pôrod sa blíži. Kto vás bude sprevádzať?
Zdroj foto: Getty images

Vaše bruško je stále väčšie a vy si pomaly zvykáte aj na jeho veľkosť. Pohyby dieťatka mierne ustáli pre nedostatok miesta v maternici, ale keď je hore a nespí, tak sa stále mrví a hýbe rúčkami, nôžkami. 


Ste v 35. týždni tehotenstva (TT 35) a každým dňom bližšie k termínu pôrodu, ktorý máte o 5 týždňov. Už ste na materskej dovolenke, tak sa venujte sebe, oddychujte, relaxujte a s láskou chystajte hniezdočko pre vaše bábätko, ktoré už o pár týždňov uzrie svetlo sveta. 

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku? 

Vaše dieťatko aj v 35. týždni tehotenstva priberá na váhe. Ukladá si tuk a stále viac, a viac bucľatie. Tuk tvorí u neho približne 15 % z hmotnosti.
Tuk si začína ukladať aj do líc, čím sa vytvorí krásny bacuľatý vzhľad tváričky, ale teraz si ho najmä ukladá do ramien. 

Hmotnosť plodu v 35. týždni tehotenstva je približne 2380 g a dĺžka 46 cm.

Jeho pokožka je už vyhladená a končatiny už nabrali dostatok tukového tkaniva. 

Pokožka plodu je pokrytá mazivom, vernixom, ktoré chráni plod. Produkcia maziva bude pokračovať aj po pôrode. Má ochrannú funkciu pred infekciami, reguluje teplotu tela a chráni pred stratou tekutín. 

Farba kože je rúžová a na chrbátiku sa nachádzajú jemné chĺpky. 

Dieťatku sa rozvíjajú lícne svaly

Obličky sú vyvinuté a funkčné. Dieťatko počas dňa pravidelne pije a vyciká plodovú vodu, ktorá sa počas dňa takto viac krát vymení. 

Pečeň plodu začína plniť svoju funkciu a odbúrava odpadové látky. 

V pľúcach by sa už malo nachádza dostatok surfaktantu a dovŕši sa ich zrelosť. 

Dýchacie pohyby u plodu sa objavujú v rôznych intervaloch s frekvenciou 40 - 60 dychov za minútu a s prestávkami dýchania niekedy trvajúce, aj celú hodinu. 

Črevá dieťatka sa začínajú pomaly plniť smolkou nazývanou mekónium, prvou zelenkastou stolicou vytvorenou z odpadu z pečene a čriev. 

Plod si stále tvorí červene krvinky v kostnej dreni. 

Plod už dokáže pevne zovrieť ruku

Hlavička, už začína mať definitívnu veľkosť. 

Lebka ostáva mäkká, aby bol umožnený pôrod hlavičkou a prechodom cez pôrodné cesty sa posunom kostičiek ochraňuje mozog. 

Veľmi rýchlo sa teraz vyvíja inteligencia dieťaťa. 

Vníma zvuky z okolia a reaguje na to veľmi intenzívne. Plne dozrieva sluchový systém a plod zachytáva vnútorné zvuky z matky, ako tlkot srdca, šum z prúdenia matkinej krvi, tráviace zvuky. Z vonkajších zvukov reaguje na hudbu, hlasy. 

Vaše dieťatko prespí až 90 % dňa.  

Poloha väčšiny detičiek je už hlavičkou dole v panvovej časti. Ak sa tak ešte nestalo, tak sa vám pravdepodobne naplánuje pôrod cisárskym rezom. 

Pravidelne sa pohybuje, ale už nemá dostatok priestoru na údery a kopance, tak skôr pocítite jeho posuny a vydúvanie.  

Rastom bábätka je miesta v maternici stále menej. 

V tabuľke sú znázornené približné miery plodu v 35. týždni, zamerané pomocou sonografu

Celková dĺžka  Hmotnosť HC
Obvod hlavičky
BPD 
Priečny priemer hlavičky
AC 
Obvod brucha
FL 
Dĺžka stehennej kosti
46,2 cm 2380 g 314,1 mm 89,7 mm 303,3 mm 64,8 mm

Viac o mierach plodu sa dočítate v článku: Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Pri dvojčatách je miesta ešte menej ako pri jednom plode. Obe deti však priberajú, aj keď nie rovnako veľa a v ich pľúcach by sa už mala ukončiť tvorba surfaktantu, látky potrebnej na prvý nádych. Deti dvoj a viacpočetnej tehotnosti sú menšie ako ich rovesník v maternici, ktorý je sám. Pri viacpočetnej tehotnosti sa váha detí rozdeľuje, kde pri jednom plode sa všetko sústredí len na jedno dieťa. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 35. týždni? 

Zvyšok tehotenstva už nemusíte pribrať, vaša ručička na váhe sa môže ustáliť, aj napriek priberaniu váhy dieťatka. Mierny nárast váhy je však normálny. 

Blížiacim termínom pôrodu aj pohyby plodu ustávajú, ale mali by ste stále cítiť jeho pohyb a že je v poriadku. 

Ak však spozorujte príliš veľkú aktivitu, alebo pravé naopak neaktivitu plodu, okamžite kontaktujte svojho lekára, nečakajte na poradňu. Lekár skontroluje plod a jeho srdcovú činnosť, či sa všetko vyvíja v poriadku. Takýmito zmenami väčšinou dáva dieťatko najavo, že sa niečo deje. 

Pohyby čo cítite sú pravdepodobne pohyby jeho rúk a nôh, jeho presuny, alebo bolestivé kopnutie do rebier. 

Akú chuť jedla matka uprednostňuje teraz, tak dieťa po narodení bude uprednostňovať také isté chute. 

Počas tehotenstva v treťom trimestri, ste sa pravdepodobne niektoré stretli aj s rôznymi problémami, ktoré vás mohli a aj môžu potrápiť až do konca tehotenstva. Každá žena, tak aj tehotenstvo je iné. Kým jedno je úplne bez tehotenských príznakov, tak druhé môže mať všetky problémy spojené s tehotenstvom. 

Svrbenie pokožky brucha je časté, vaša pokožka je napnutá, suchá, jej elasticita znížená a môžu sa na nej vytvárať strie. Niekedy sa objaví aj žihľavka, často v striách, ale aj na nohách, rukách,  zadku a aj na tvári. Svrbivé vyrážky sú časté v tehotenstve. Na to vám pomôže krém s aloe verou, alebo aj studené obklady. 

Časté močenie, ale aj únik moču v posledných týždňoch tehotenstva nie je nič neobvyklé. Kvôli polohe dieťatka hlavičkou v panvovej kosti, máte pocit, že vám stále treba cikať. Váš močový mechúr sa stáva nekontrolovateľným, napríklad pri kašli, kýchnutí, smiechu a vtedy môžete pocítiť nepríjemný únik moču. Preto radšej vždy noste vložku, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam. 

Niekedy vás môže ešte potrápiť bolesť hlavy, čo môže byť aj známkou preeklampsie

Zápcha a následný vznik hemoroidov. Pomôcť si viete úpravou stravy s obsahom vlákniny a dostatočným príjmom tekutín. 

Pálenie záhy a problémy s trávením, by mali posledné týždne ustúpiť poklesom plodu a znížením tlaku na žalúdok. 

Únava je častým spoločníkom tehotenstva a za následok ju majú nielen zvýšené nároky na váš organizmus, ale aj nekvalitný spánok spojený s častým budením na toaletu. 

Počas spánku sa u vás môže objaviť aj chrápanie

Lapanie po dychu, sa vyskytuje hlavne po nejakej aktivite, či stačí vyjsť po schodoch na tretie poschodie. 

Opuchy členkov, dolných končatín, alebo tváre, sú časté, ale môžu byť aj znakom preeklamsie.

Kŕčové žily na nohách vás môžu bolieť, alebo svrbieť. 

Bolesť chrbta je častá, zo zvýšených nárokov na chrbticu. 

Bolesti v boku sa vyskytujú z dôvodu nárastu maternice a tlakom bábätka. 

Návaly teplazvýšené potenie majú za následok tehotenské hormóny. 

Výkyvy nálad. Určite ste na sebe spozorovali, že jednu minútu máte dobrú náladu a zrazu sa zmení. Nepohodlie z narastajúceho bruška, nekvalitný spánok a vplyv hormónov to má za následok. 

Citlivé a krvácajúce ďasná. Vaše ďasná sú počas tehotenstva viac prekrvené, preto sa pri čistení zubov vyskytuje zvýšená citlivosť, až krvácanie. 

Častejšie prichádzajúci poslíčkovia v podobe tvrdnutia brucha, ktorými sa maternica pripravuje na pôrod. Poslíčkovia prichádzajú nepravidelne a trvajú krátko. Po zmene polohy, po oddychu vymiznú. 

Ak ste začali pociťovať pravidelné tvrdnutie brucha, v časových intervaloch a začína vás bolieť chrbát, alebo kontrakcie začínajú byť bolestivé, navštívte najbližšiu nemocnicu, nech vás prezrú, či nezačína predčasný pôrod. 

Zvýšenú pozornosť venujte

 • Odtoku plodovej vody 
 • Krvácaniu 
 • Bolesti pri močení a infekcie močových ciest, ktoré sú časté v poslednom trimestri tehotenstva 
 • Výtoku so zápachom 
 • Teplote a zimnici 
 • Opuchu 
 • Zmeny videnia 
 • Silné bolesti hlavy 

Pokiaľ sa u vás objavili niektoré z týchto príznakov, je dôležité o tom okamžite informovať svojho lekára a následne navštíviť nemocnicu. 

Dávajte si pozor na prvé príznaky pôrodu, ako odchod hlienovej zátky, odtok plodovej vody a nastupujúce kontrakcie prichádzajúce v pravidelných intervaloch s bolesťou, ako pri menštruácii i bolesť chrbta. 

Ako rozpoznať či ide o odchod hlienovej zátky, plodovej vody, alebo len o únik moču? (tabuľka) 

Hlienová zátka Plodová voda Moč
 • Jednorazové vylúčenie menšieho množstva hlienu
 • Hlien môže byť hustý, hlienovitý, vodnatý
 • Niekedy s prímesou krvi
 • Farbu môže mať číru, ružovú, hnedú alebo s prímesou čerstvej krvi
 • Je číra
 • Bez zápachu
 • Môže sladkasto voňať
 • Odteká po kvapkách, alebo nárazovo
 • Odtok nemožno zastaviť stiahnutím panvových svalov ako pri močení
 • Je žltkastej farby
 • Má špecifickú vôňu
 • Po stiahnutí panvových svalov sa zastaví
 • Neodteká po kvapkách, ale nárazovo, napríklad po kašli, kýchnutí, smiechu

Podrobnejšie informácie ohľadom začínajúce pôrodu a jeho prejavmi si môžete prečítať v našom článku: Pôrod. Kedy sa začne? A ešte dôležitejšia otázka: Kedy sa skončí?  

Čo môžete postrehnúť? 

Narastajúce bruško vám začína pomaly klesať smerom nadol, čím sa vám zlepší dýchanie a ustúpi pálenie záhy, ale vyrovná sa to, s ešte častejším močením, kvôli poklesu plodu do panvy a zvýšením tlakom na močový mechúr. 

Výskyt hnedých škvŕn na tvári, vplyvom hormónov a následnej zvýšenej pigmentácie pokožky. Tieto prejavy ustúpia po pôrode, počas šestonedelia. 

Hnedá čiara na bruchu je výraznejšia. 

Zvýšený čuch, počas tehotenstva, vplyvom hormónov sa zvyšuje citlivosť na vône. 

Vaše prsia sú plné a v nich sa nachádza mledzivo, prvé výživné mlieko pre vaše bábätko. Odtokom mledziva sa vaše prsníky pripravujú na dojčenie. 

Váš pupok sa vydúva a smeruje navonok. 

Množstvo mozgových buniek počas tehotenstva ubúda, preto častejšie zabúdate. Zabudnete nakúpiť to, prečo ste išli do obchodu, kde ste nechali kľúče, mobil, či ste doma vypli sporák. Tehotenstvo naozaj mení mozog ženy kvôli hormónom, ale aj kvôli nekvalitnému a nedostatočnému spánku. Tieto zmeny vo vašom živote majú vplyv aj na vašu schopnosť a možnosť sústrediť sa. Ale zabúdanie je úplne bežné, či ste tehotné alebo nie, však muži tehotní nikdy nie sú a taktiež zabúdajú. U vás je tento stav len dočasný, po pôrode sa váš mozog vráti do normálu. 

Aké vyšetrenia vás čakajú v 35. týždni? 

Od 35. do 38. týždňa sa vám urobí ster z pošvy, či nie je prítomná infekcia streptokokom, ktorá by mohla nakaziť dieťatko pri pôrode a spôsobiť infekcie u novorodenca. Ak je prítomná podávajú sa vnútro žilovo antibiotiká. 

Počas poradne vám vyšetria moč na prítomnosť bielkovín, cukru a krvi, zmeria sa vám krvný tlak, zaznamená nárast hmotnosti, nárast maternice, uloženie a ozvy plodu. Lekár skontroluje či sa u vás vyskytli opuchy dolných končatín, a spýta sa na príznaky ako bolesť hlavy, zmeny videnia, výtok z pošvy. Ak trpíte nejakými príznakmi, alebo sa vám niečo nezdá, spýtajte sa lekára. On je tam pre vás, rád vám pomôže a skontroluje, či je všetko v poriadku. 

Porozprávajte sa s pôrodníkom a dohodnite sním typ pôrodu. Pokiaľ vaše tehotenstvo prebieha v poriadku, je na vás, aký spôsob pôrodu si vyberiete, či spontánny pôrod bez analgezie, alebo s epidurálnou analgeziou. V prípade komplikácie sa vykonáva a plánuje cisársky rez. 

Pokiaľ je dieťatko uložené koncom panvovým v pôrodných cestách, alebo máte viac plodovú graviditu, vás lekár bude informovať o pôrode cisárskym rezom, ktorý vám už pravdepodobne spomenul. 

V prípade plánovaného pôrodu cisárskym rezom, budete potrebovať interné a anestéziologické vyšetrenie pred plánovaným termínom pôrodu. 

Čo ak sa dieťatko vypýta na svet skôr? 

Ak by sa vaše dieťatko narodilo teraz, tak už v 35. týždni tehotenstva má všetky orgány vyvinuté a adaptáciu by s najväčšou pravdepodobnosťou zvládlo bez problémov, aj keď je ešte považované za hranične nezrelé až do konca 36. týždňa. Pľúca sú už zrelé, s dostatkom surfaktantu. Kvôli nedostatku tukových zásob bude pravdepodobne ešte preložené do inkubátora, aby sa predišlo podchladeniu. 

Pri pôrode dvojičiek, by obe detičky mali zvládnuť adaptáciu v poriadku, ale vzhľadom na ich nižšiu pôrodnú hmotnosť a nedostatok tukových zásob, budú s určitosťou preložené do inkubátora, kde budú sledované, či sa ich pľúca a ostatné orgány stihli dostatočne vyvinúť. 

Čo vám môžem odporučiť? 

 • Pokúste sa dostatočne spať a odpočívať. 
 • Dostatočný príjem tekutín, je dôležitý pre hydratáciu vás a vášho dieťatka, aj napriek častému močeniu. 
 • Pokúste sa vyhnúť stresu, neznervózňujte sa zbytočne. Vaše dieťatko to cíti a myslite na to, že za chvíľu už budete mať svoje dieťatko doma a budete si vychutnávať jeho prítomnosť. 
 • Nedvíhajte ťažké predmety a nenamáhajte sa. 
 • Nezabúdajte na pohyb a prechádzky, ktoré vám pomôžu prejsť na iné myšlienky a pohybom získavate kondíciu, ktorú budete potrebovať pri pôrode. 
 • Cvičte Kegelove cviky, čím posilníte panvové dno a po pôrode sa rýchlejšie zotavíte. 
 • Nezabúdajte sa zdravo stravovať, s dostatočným množstvom ovocia i zeleniny. 
 • Rozprávajte sa s vašim bábätko v brušku, ono vás počúva a váš hlas bude poznať po jeho narodení. 
 • Pravidelne premasťujte pokožku krémami, aby ste predišli svrbeniu pokožky a vzniku strií. 
 • Relaxujte, rozmaznávajte sa, kým môžete. Emocionálna a duševná pohoda je pre vás a vaše dieťatko dôležitá. 
 • Používajte hygienické vložky, aby ste predišli nepríjemnostiam následkom úniku moču a možnému odtoku plodovej vody. 
 • Prsné vložky vás ochránia pred fliačikmi od mledziva. 
 • Urobte kontrolu do pôrodnice, či máte všetko pripravené a nachystané. 

Rozmýšľali ste už nad tým, kto vás bude sprevádzať počas pôrodu? 

Ak ste ešte neabsolvovali predpôrodné kurzy, tak je najvyšší čas. 

Vašim spoločníkom počas pôrodu môže byť váš partner, ktorý sa spolu s vami bude podieľať na príchode vášho vytúženého dieťatka. Miesto neho, vám môže byť podporou vaša najlepšia kamarátka, sestra, alebo mama. Ak sa neviete rozhodnúť, v dnešnej dobe je možné zaobstarať si pôrodnú dulu, ktorá vám bude nápomocná a bude vás sprevádzať nielen počas posledných dní tehotenstva a počas pôrodu, ale vám ponúkne aj odbornú pomoc. Dula je vyškolená pomocníčka, ktorá sa bude snažiť, aby váš pôrod bol krásnym zážitkom, plný radostí z očakávaného príchodu vášho dieťatka. Počas celej doby bude vašou psychickou a fyzickou oporou. 

Viac informácii o pôrodnej dule si môžete prečítať v našom článku: Kto je pôrodná dula? A aká je jej úloha?  

Podpora pri pôrode pôrodnou dulou. Dve ženy
Podpora pri pôrode pôrodnou dulou. Zdroj foto: Getty images

  

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?  

Zdroje 

 • Literatúra: 
  • Porodnictví: 3., zcela přepracované a doplněné vydání: Hájek Zdeněk, Čech Evžen, Maršál Karel, a kolektiv 
  • Moderní porodnictví: Roztočil Aleš a kolektiv 
 • ehd.org - Biológia prenatálneho vývinu 

V anglickom jazyku: 

Naposledy aktualizované 27.09.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
24. týždeň tehotenstva (24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu? 24. týždeň tehotenstva (24.TT): Otváranie očí a žmurkanie plodu?

Plod rastie a naberá na sile, čím stále viac cítite jeho pohyby. Striedajú sa u neho obdobia spánku a aktivity. Môže sa stať, že dieťatko zostane aj pár hodín nepohnute v jednej polohe. 

Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína? 1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína?

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie 2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.