späť na zoznam článkov

5. týždeň tehotenstva (5.TT): Bije už srdiečko dieťatku?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
5. týždeň tehotenstva (5.TT): Bije už srdiečko dieťatku?
Zdroj foto: Getty images

Niektoré ženy si iba v tomto období uvedomia, že im neprišla menštruácia a začnú uvažovať nad tým, či nemôžu byť tehotné. Najlepšou a najrýchlejšou možnosťou je siahnuť po domácom tehotenskom teste, ktorý vám ukáže, či sa vo vašom moči nachádza ľudský choriogonadotropný hormón hCG, ktorý sa v tele nachádza len počas tehotenstva.  


5. týždeň tehotenstva, ste v 1. trimestri a začínate 2. mesiac tehotenstva, prešli 3 týždne od oplodnenia. 

Väčšina orgánov embrya sa vytvára v priebehu od 3. do 8. týždňa tehotenstva. Toto obdobie sa nazýva obdobie organogenézy a je kritickým obdobím pre vývoj vrodených vád plodu. Preto by sa žena mala vyhýbať nebezpečnému vplyvu prostredia, infekciám, liekom a zamerať sa na zdravý životný štýl. 

Ako sa vyvíja vaše dieťatko v brušku? 

Pokračuje delenie buniek, vývoj orgánov a organových systémov. 

Vaše dieťatko sa rýchlo vyvíja a rastie. 

Veľkosť embrya v 5. týždni tehotenstva je približne 1,5 mm

Viac o veľkosti plodu sa dočítate v článku: 
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria? 

Embryo sa vyvíja, od jeho začiatku sa vyvíjajú všetky dôležité systémy ako tráviaci, obehový, nervový a orgány ako srdce, pľúca, žalúdok i začínajú byť viditeľne malé výrastky, z ktorých sa vyvinú ruky a nohy. 

Prvým fungujúcim systémom je obehový systém

Začiatkom 5. týždňa je v strede embrya viditeľná vydutina z ktorej sa vyvinie srdce

Embryo v 5. týždni tehotenstva. Zdroj foto: Getty Images
Embryo v 5. týždni tehotenstva prechádza rýchlym vývojom. V jeho strede je viditeľná vydutina z ktorej sa vytvorí srdce. Viditeľné sú už aj výrastky, z ktorých sa vytvoria ruky a nohy. Zdroj foto: Getty Images

Srdce sa skladá zatiaľ len z dvoch malých kanálikov, ktoré už naplno pracujú. Po ich spojení bude srdiečko plne funkčné. 

Srdiečko začína pumpovať krv, ktorá prekrvuje embryo. 

Od konca 5. týždňa  je srdiečko už zreteľne viditeľné a pumpuje krv v malom organizme, aby bolo embryo dostatočne vyživené a mohlo sa vyvíjať i rásť. Srdiečko už začína nadobúdať svoj tvar. 

Dieťatko nadväzuje prvý kontakt s matkou. Vytvára sa pupočná šnúra, ktorú tvoria cievy a tá spája vaše dieťa s vami.  

Embryo leží v guli, naplnenej tekutinou. Zatiaľ čerpá živiny zo žĺtkového vaku a cez hviezdicovito usporiadanú cievu, ktorá je základom vzniku placenty prenikajúcou hlboko do sliznice maternice. 

Placenta sa vytvára v predstihu, aby stíhala vyživovať rýchlo vyvíjajúci sa plod. Plne funkčná sa stáva od 12. týždňa tehotenstva.  

Začína sa vyvíjať základ nervovej sústavy, vo vonkajšej vrstve embrya sa vytvára ryha, ktorá bude tvoriť miechumozog

Do budúce týždňa sa táto ryha, nazývaná ako nervová trubica uzavrie. 

Ak dôjde k defektu a trubica ostane otvorená na konci chvosta, to vedie k rázštepu chrbtice. Kyselina listová zabraňuje rázštepu, preto by ju mala užívať každá tehotná žena od začiatku tehotenstva. 

Na ultrazvuku už môže byť viditeľný gestačný vak. Vaše embryo je ešte moc malé na to, aby bolo sonografom zachytené. Srdiečko ešte nemusí byť viditeľné týždeň až dva. 

Aké tehotenské hormóny u ženy prevládajú počas tehotenstva? 

Tabuľka tehotenských hormónov a ich vplyv na organizmus ženy 

Ľudský choriogonadotropín hCG je tehotenský hormón, ktorý sa začína produkovať od 8. dňa po oplodnení a v krvi je dokázateľný ešte pred implantáciou. Jeho produkcia stúpa do 10. týždňa, potom sa zastavuje 
Progesterón je dôležitým hormónom pre udržanie tehotenstva. Podporuje funkciu placenty, podporuje rast prsníkov a zabraňuje kontrakcii maternice čím udržuje tehotenstvo 
Estrogén udržiava hladiny progesterónu, zvyšuje krvný objem a prietok krvi placentou. Má vplyv aj na prsníky a ich zväčšovanie 
Relaxín má najvyššiu koncentráciu v 1. trimestri. Prispieva k lepšej funkcie obličiek a uvoľňuje väzivové spojenia, ktoré pripravujú panvu na pôrod 
Oxytocín sa čiastočne tvorí v placente a plode. Je najdôležitejší pri pôrode v druhej fáze pôrodu 

Ako sa cíti žena v 5. týždni tehotenstva? 

Vynechanie menštruácie. Možno ste len teraz spozorneli, že vám neprišla menštruácia. Ak ste tehotná, tehotensky test vám v tomto týždni s určitosťou ukáže dve čiarky. Vaša hladina hormónu hCG je už dostatočne vysoká. 

Maternica začína rásť, ale nie je to ešte viditeľné. 

Vo vašom tele sa vplyvom tehotenstva vytvára veľa hormónov a tie spôsobujú rôzne zmeny

Môžete sa začať cítiť viac unavená a rýchlejšie sa vyčerpáte kvôli rastúcemu množstvu tehotenských hormónov.  

Upchatý nos je spôsobený prekrveným slizníc kvôli tehotenským hormónom. Neodporúčajú sa používať kvapky do nosa, skôr siahnite po morskej soli. 

Točenie hlavyzávraty môže počas tehotenstva spôsobovať nižší krvný tlak. 

Únava, závrate, točenie hlavy a zmeny nálad v 1. trimestri tehotenstva. Zdroj foto: Getty Images
Počas tehotenstva vás môže potrápiť zvýšená únava, závrate, pocit točenia hlavy a zmeny nálad. Zdroj foto: Getty Images

Kŕče v bruchu. Môžete pociťovať jemné kŕče v podbruší, alebo pocit nadúvania. To môže súvisieť s uhniezďovaním vajíčka do maternice, alebo samotným naťahovaním maternice.  

Zvýšený čuch. Všimli ste si, že sa vám zlepšil čuch? Cítite všetko oveľa viac intenzívne. Nie je to moc príjemné, hlavne keď vám vône alebo pachy spôsobujú nevoľnosti.  

Výkyvy nálad sú bežné, ste viac precitlivená a vaša nálada sa môže meniť z minúty na minútu. Tehotenstvo je obdobie emocionálne komplikované. Je to nové obdobie plné hormonálnych výkyvov, uvedomovanie si tehotenstva a radosti, strachu i obáv z príchodu nového člena rodiny. 

Môže sa objaviť nevoľnosťnechutenstvo. Nevoľnosť súčasne s vracaním patrí medzi nepríjemné príznaky tehotenstva. Ranné nevoľnosti, alebo aj nevoľnosti počas dňa sú časté v 1. trimestri tehotenstva. 

Neobyčajné chute, alebo averzia na jedlo. Zvýšená chuť na jedlo a chuť na rôzne kombinácie jedla sú úplne bežným prejavom tehotenstva. Môže sa stať, že dostane chuť na jedlo, ktoré ste neobľubovali, alebo naopak nechuť do jedla alebo až odpor k jedlu, ktoré ste predtým veľmi obľubovali. Áno, za to všetko môžu tehotenské hormóny. 

Buďte ale trošku opatrná a snažte sa neprejedať do prasknutia. Vaše trávenie je pomalšie a môže nastať nevoľnosť až zvracanie. Prejedaním sa zvyšuje aj hmotnosť a vy môžete začať nepríjemne priberať. 

Neodopierajte si jedlo, ale neprejedajte sa. Skôr siahnite po ovocí a zelenine, ktorá je menej kalorická a taktiež dokáže zasýtiť, je plná vitamínov, ktoré sú len prospešné pre vývoj vášho dieťatka. 

Prečítajte si tiež:
Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor? 

Vaše obličky začnú viac pracovať, čo vás núti k častejšiemu močeniu. Funkciu obličiek ovplyvňujú tehotenské hormóny, ktoré zvyšujú prietok krvi v tele. 

Nadmerné slinenie vás môže prekvapiť v začiatkoch tehotenstva. Je to normálne a za tento príznak môžu taktiež tehotenské hormóny. Na zmiernenie slinenia skúste žuť žuvačku. 

Varovné signály že niečo nie je v poriadku a treba vyhľadať lekársku pomoc 

 • Vaginálne krvácanie, ktoré môže prebiehať v podobe zrazenín krvi, alebo čerstvej krvi 
 • Silné kŕče brucha, podbrušia 
 • Bolesti chrbta 

Prečítajte si:
Potrat: Aké sú druhy a fázy potratu? Čo so sebou potrat prináša?  

Príznaky mimomaternicového tehotenstva: 

 • Vaginálne krvácanie 
 • Bolesť brucha vystreľujúca do jednej strany 
 • Bolesť panvy, kŕče v oblasti brucha 
 • Bolesť vystreľujúca pod lopatku, do ramenného kĺbu, alebo krku 
 • Pozitívny výsledok tehotenského testu 
 • Tlak v oblasti konečníka 
 • Nutkanie na močenie 

Prečítajte si:
Mimomaternicové tehotenstvo: Čo je dôvodom vzniku a ako sa prejavuje? 

Čo vám môžem odporučiť ? 

 • Naplánujte si prvú návštevu u gynekológa 
 • Začnite s užívaním prenatálnych vitamínov  
 • Stravujte sa zdravo a zvýšte prísun vitamínov v strave 
 • Doplňte kyselinu listovú buď vo forme tabliet, alebo zvýšeným prísunom v strave. Potraviny s obsahom kyseliny listovej sú špargľa, kel, špenát, hlávkový šalát, paprika, hrášok, paradajky, zemiaky, mrkva, brokolica a iné 
 • Vyhnite sa škodlivým latkám, ktoré poškodzujú vývoj plodu, ako alkohol, cigarety, lieky, nadmerné pitie kofeínu. V 1. trimestri je plod obzvlášť citlivý na nepriaznivé vplyvy 
 • Vyhnite sa potravinám ktoré zvyšujú riziko ochorenia alebo infekcie, ktoré môže nepriaznivo pôsobiť na vývoj vášho dieťatka 

Nekonzumujte

 • Nespasterizované syry ako feta 
 • Surové, nepasterizované mlieko a výrobky z nich 
 • Tepelne neupravené masové výrobky, morské plody a vajcia 
 • Ryby s vysokým obsahom ortuti ako makrela, žralok, tuniak veľkooký, mečiar 

Domáci miláčikovia a tehotenstvo 

Máte doma chlpatého maznáčika a zistili ste že ste tehotná? 

Tehotná žena a domáci miláčikovia. Zdroj foto: Getty Images
Ste tehotná a máte doma chlpatého domáceho miláčika? Nemusíte mať obavy, pokiaľ ste sa o svoje zvieratko vzorne starali a pravidelne sním navštevovali veterinára.

Počas tehotenstva nie je nebezpečné mať v domácnosti domácich miláčikov ako napríklad mačku, alebo psa. Dbajte hlavne na to aby bolo vaše zviera zdravé, pravidelne očkované a odčervené. Najlepšie je konzultovať s veterinárom stav zvieraťa a prípadne ho zobrať na odber krvi. 

Prenos zoonóz zo zvierat na človeka  môže spôsobiť rôzne ochorenia od miernych a ľahko liečiteľných, po nebezpečné najmä pre deti, tehotné ženy, alebo ľudí s oslabenou imunitou. 

Pokiaľ ste sa o svoje zvieratko vzorne starali, potom je šanca že dostanete od svojho zvieratka nejaké ochorenie nízka 

Aké ochorenie sa môže preniesť zo zvieraťa na človeka a čo môže spôsobiť žene počas tehotenstva? 

Salmonelóza spôsobuje horúčku, hnačku, zvracanie a bolesť žalúdka. V tehotenstve môže dôjsť k dehydratácii organizmu, alebo môže spôsobiť aj zápal mozgových blán. 

Toxoplazmóza je spôsobená parazitom. Nebezpečná je len keď sa získa počas tehotenstva, alebo tesne pred tehotenstvom. Ak sa prenesie na dieťa môže spôsobiť narodenie mŕtveho plodu, potrat, alebo vrodené postihnutie dieťaťa. 

Lymfocytárna choriomeningitída. Tento vírus väčšinou šíria myši a hlodavce. Prejavuje sa podobne ako chrípka a u väčšiny ľudí prejde bez problémov. Ťažšie prípady môžu spôsobiť neurologické problémy. V tehotenstve  prechodom na plod môžu spôsobiť vrodené chyby plodu, potrat, alebo pôrod mŕtveho plodu. 

Besnota sa šíri slinami od besného zvieraťa. Prejavuje sa horúčkou, zimnicou, svalovou slabosťou. Neskôr ovplyvňuje mozog, pri neliečení je smrteľná. Po infikovaní besným zvieraťom, ak vás uhryzol netopier, divé zviera alebo neznámi pes je nevyhnutne začať okamžite s liečbou. Liečba je bezpečná aj pre tehotné alebo dojčiace matky. 

Lymská borelióza sa šíri uhryznutím infikovaného kliešťa. Prejavuje sa  ako chrípka s výraznou vyrážkou v mieste uhryznutia kliešťa. Lieči sa antibiotikami aj počas tehotenstva. Podávajú sa šetrné antibiotika pre vás aj pre plod. Bez liečby hrozí riziko vážneho ochorenie vám a aj vášmu dieťaťu. Pri venčení svojho chlpatého maznáčika v prírode buďte viac opatrný, aby ste si nedoniesli domov kliešťa na jeho srsti, ktorý by vás mohol infikovať. 

Pes 

Ak máte psíka pravidelne ho berte na veterinárne kontroly, očkujte ho a odčervujte. Chráňte ho pred kliešťami a uhryznutím kliešťa prípravkami na to určenými. 

Mačky 

Pri mačkách si dajte pozor na uhryznutie, škrabance a kliešte. Mačacie výkaly čistite v rukaviciach, alebo poproste partnera aby čistenie mačacej toalety prevzal za vás. Vo výkaloch sa môže nachádzať parazit toxoplazmózy. 

Pravidelne si umývajte ruky. 

Nekŕmte mačku surovým mäsom, lebo to môže obsahovať parazita. Mačky takéto parazity vylučujú v stolici až po dobu 6. týždňov. 

Berte mačku pravidelne na kontroly veterinárovi, na očkovanie a očervenie. Mačku si môžete dať aj vyšetriť na toxoplazmu u veterinára. 

Hlodavce a zajace 

Veľa ľudí má v domácnosti zvieratá ako myšky, potkany, škrečky, morské prasiatka, činčily alebo zajace. 

Po kontakte s nimi si vždy dôkladne umyte ruky. 

Čistenie klietky prenechajte na partnera. Ak klietku musíte vyčistiť sama, tak použite ochranné rukavice.  

Nečistite klietky v kuchyni, alebo v blízkosti potravín. Čistite ju radšej vonku, na balkóne. Ak nemáte takú možnosť tak v kúpeľni, ktorú potom dôkladne umyjete. 

Nebozkávajte svojho miláčika

Viac o vývoji plodu sa môžete dočítať v našom článku: 
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? 

 

Zdroje 

 • Literatúra
  • Těhotenství a péče o dítě: Jane Symons 
  • Langmanova lékařská embryologie: Thomas W. Sadler 
 • lf.upjs.sk - Fyziologické zmeny u tehotných: Monika Grochová 
 • V anglickom jazyku

Naposledy aktualizované 05.01.2022

Galéria k článku

Embryo v 5. týždni tehotenstva. Zdroj foto: Getty Images
Únava, závrate, točenie hlavy a zmeny nálad v 1. trimestri tehotenstva. Zdroj foto: Getty Images
Tehotná žena a domáci miláčikovia. Zdroj foto: Getty Images
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína? 1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína?

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie 2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

3. týždeň tehotenstva: Ako vzniká nový život? 3. týždeň tehotenstva: Ako vzniká nový život?

Spojením vajíčka a spermie vznikla jedna bunka, ktorá sa začína neuveriteľne rýchlo deliť. Až teraz sa začína skutočné tehotenstvo.

4. týždeň tehotenstva (4.TT): Vynechanie menštruácie. Som tehotná? 4. týždeň tehotenstva (4.TT): Vynechanie menštruácie. Som tehotná?

Oplodnené vajíčko, ktoré končí svoje putovanie sa v tomto týždni spoji s maternicou, na ktorú sa prichytí, čo sa nazýva implantácia alebo zahniezdenie. Niektoré ženy až teraz zistia, že...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.