späť na zoznam článkov

6. týždeň tehotenstva (6.TT): Začínajú vás trápiť ranné nevoľnosti?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
6. týždeň tehotenstva (6.TT): Začínajú vás trápiť ranné nevoľnosti?
Zdroj foto: Getty images

Vaše dieťatko rastie bleskovou rýchlosťou, jeho vývoj je veľmi rýchly. V tomto období sa vyvíjajú a formujú časti tela a ich systémy, preto je obzvlášť veľmi citlivé na nepriaznivé vplyvy prostredia. 


Ste v 6. týždni, v 2. mesiaci a v 1. trimestri tehotenstva. 

Ubehlo 6. týždňov od poslednej menštruácie a 4. týždne od oplodnenia. 

Pravdepodobne ste sa len pred pár dňami dozvedeli radostnú novinku, že ste tehotná. Je to pre vás nové obdobie, plné očakávania a emócií. Možno sa u vás už aj objavili prvé tehotenské príznaky, ktoré môžu byť niekedy až nepríjemné. 

Ako sa vyvíja dieťatko v 6. týždni tehotenstva? 

Vaše dieťatko je ešte veľmi malé, ale už sa formujevyvíjajú sa všetky dôležité systémy

Plod rastie rýchlo a jeho veľkosť sa od minulého týždňa zdvojnásobila. I tento týždeň to bude tak isto.  

Od tohto týždňa je sonograficky viditeľný žĺtkový vak a od 6,5 týždňa je možné u plodu zmerať CRL temenovo kostrčovú vzdialenosť. 

Veľkosť embrya od začiatku po koniec 6. týždňa sa pohybuje približne od 3 do 6 mm

Viac o veľkosti plodu sa môžete dočítať v našom článku : Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria? 

Embryo má zatiaľ tvar písmena C a začínajú byť rozoznateľné časti tela. 

Embryo v 6. týždni tehotenstva. Zdroj foto: Getty Images
Embryo v 6. týždni tehotenstva má tvar písmena C. Sú už rozoznateľné časti tela, hlava, horné i dolné končatiny, ktoré sú naďalej vo vývine. Zdroj: Getty Images

veľkú hlavičku a na konci zadku má chvostík, ktorý sa postupne vyvinie do chrbtice. 

Jeho hlava sa formuje a už nadobúda tvar. Spolu s ňou sa začína formovať aj brada, líca a čeľusť. 

Na oboch stranách hlavy sa vytvorili priehlbinky, ako základ zvukovodovuší, ktoré sú vo vývine.  

Malé bodky na tvári sa za pár týždňov zmenia na oči

Nervová trubica, ktorá bola doteraz otvorená sa v tento týždne úplne uzavrie

Vyvíja sa mozog a miecha.   

Telo embrya pokrýva tenká vrstva kože

Začínajú rásť ruky a nohy. 

Z hrudníkových stavcov začínajú vychádzať rebrá, ktoré budú chrániť srdce a pľúca. Rebrá sú najskôr veľmi jemné, ako vlások a až neskôr začnú nadobúdať pevnosť. 

Srdiečko už začalo biť približne koncom 5. týždňa, alebo až začiatkom 6. týždňa. Zatiaľ je ešte veľmi jednoduché, ale už pumpuje krv do tela. Jeho srdcová frekvencia je približne 110 - 150 úderov za minútu. 

Tento týždeň sa začínajú formovať aj orgány ako pečeň, obličky, pľúca a začína sa vývoj mozgu a pohybového aparátu. 

Tráviaci, reprodukčný a močový systém sa začínajú vyvíjať

Pupočná šnúra spája plod s placentou, čím sa zabezpečuje jeho výživa a okysličenie. 

Obdobie vývoja plodu je obzvlášť rizikové a veľmi citlivé najmä na nepriaznivé vplyvy prostredia. Preto sa snažte dodržovať správnu životosprávu, nepiť alkohol, nefajčiť, neužívať lieky, ktoré nemusíte, vyhýbajte sa chemikáliám a infekciám. Nepriaznivé vplyvy prostredia môžu ohroziť vývoj plodu a spôsobiť vývojové vrodené anomálie, alebo až vyvolať potrat. 

Ako sa cíti žena v 6. týždni tehotenstva? 

Navonok sa zatiaľ nemeníte, ale vo vašej maternici a vo vašom tele sa deje veľa nových vecí. Je to obrovská zmena pre váš organizmus. 

Žena môže pociťovať rôzne príznaky podobné predmenštruačnému syndrómu, alebo už začínajúcej rannej nevoľnosti. Všetky tieto príznaky sú normálne a vaše telo vám tým dáva najavo, že sa produkujú hormóny v správnom čase a podporujú rast dieťatka. 

Časté močenie počas dňa, ale aj prebúdzanie v noci pre pocit na močenie, je mnohokrát únavné. Deje sa to aj kvôli hormónu hCG, ktorý prekrvuje oblasť panvy a tým aj vaše obličky viac pracujú. Maternica je taktiež viac prekrvená a tlačí na mechúr. 

V druhom trimestri sa maternica vysunie vyššie a časté močenie ústupy 

Ďalším včasným tehotenským príznakom sú citlivé prsníky. Vaše prsia rastú, naberajú objem a bradavky začínajú viac vytŕčať.   

Únava je často sprevádzajúca celé tehotenstvo. Tehotenské hormóny, zvýšený objem krvi, zmeny dejúce sa v organizme, ako aj všetky fyzické a emocionálne zmeny môžu spôsobovať zvýšenú únavu. Snažte sa dostatočne spávať, správne sa stravovať a obmedzovať stres. 

Nevoľnosťzvracanie. Ranné nevoľnosti patria medzi časté tehotenské príznaky najmä od 6týždňa tehotenstva. Skúste jesť menšie porcie jedla. Na raňajky si dajte niečo ľahšie, ako celozrnné sušienky, jogurt, čokoľvek čo váš žalúdok nezaťaží a dokáže stráviť. 

Pocit nevoľnosti a zvracanie môže na vás prísť hocikedy počas dňa, najčastejšie však ráno. Ale môže sa s nej stať poobedná, večerná, ale tiež i nočná nevoľnosť, kedy sa niektoré ženy naopak nevedia dočkať rána, keď sa cítia najlepšie 

Ranné nevoľnosti v 1. trimestri tehotenstva. Zdroj: Getty Images
Ranné, poobedné, alebo nočné nevoľnosti potrápia nejednu budúcu mamičku. Najčastejšie sa nevoľnosti objavujú v začiatkoch tehotenstva, v 1. trimestri, ale môže byť prítomná počas celej doby tehotenstva. Zdroj: Getty Images

Pripájam vám zopár riešení nevoľnosti: 

 • Jedzte menšie porcie jedla a častejšie počas dňa. Vaše trávenie je pomalšie vplyvom tehotenských hormónov 
 • Pri posteľ si pripravte sušienky a približne 15 minút pred vstavaním si z nich trochu pochutnajte 
 • V miestnosti kde spíte nemajte moc teplo a vyhýbajte sa prehriatým a teplým miestnostiam. Teplo zvyšuje pocit nevoľnosti 
 • Nechoďte si hneď ľahnúť po najedení 
 • Majte pri sebe jedlo, ktoré dobre trávite, aby ste si mohli hocikedy zahryznúť 
 • Vyhnite sa korenistým a mastným jedlám, ktoré zaťažujú trávenie 

Ak trpíte častým zvracaním, oznámte to svojmu gynekológovi. Pokiaľ vynecháte jedlo počas dňa kvôli nevoľnosti, nemusíte sa obávať. Nijak tým neuškodíte rastúcemu plodu. Namiesto jedla, siahnite po vode, aby ste zostali dostatočne hydratované. 

Nadúvanie a zápcha. Vaše trávenie je vplyvom hormónu progesterón spomalené a tým sa začínajú viac hromadiť plyny v črevách a žalúdku. 

Ďalšími príznakmi tehotenstva vplyvom hormónov sú: 

Poruchy tráveniapálenie záhy. Vaše trávenie v období tehotenstva pracuje pomalšie vplyvom hormónov, ktoré ho spomaľujú. 

Niektoré ženy v začiatkoch tehotenstva zvyknú taktiež pociťovať kovovú chuť v ústach

Výkyvy nálad aj vás samotnú môžu prekvapiť. Rozplačete sa len pri pohľade na nejaký obrázok, alebo vás môže vytočiť nejaká maličkosť, čo ste predtým absolútne neriešili. Taktiež veľká radosť a pocit šťastia sa môže náhle zmeniť na smútokplačlivosť bez príčiny. Je to emočne náročné obdobie. 

Bolesť hlavy sa môže objaviť častejšie. Jej príčinou môžu byť hormonálne zmeny dejúce sa u tehotnej ženy, únava, stres, vysoký tlak krvi, ale i začínajúca preeklampsia.

Zvýšený čuch. Cítite aj to čo nechcete. Vône vám môžu spôsobovať nevoľnosť, cítite čo varil sused, či neviete prejsť vedľa reštaurácie bez toho aby vás nenaplo na zvracanie, alebo vám nezačali tiecť slinky na nejakú dobrotu. 

Zvýšený výtok z pošvy mliečnej farby je normálny. 

Viac o výtoku v tehotenstve sa môžete dočítať v článku: Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? 

Prekrveným panvovej oblasti sa vám pravdepodobne zvýšilo libido, máte viac chuť na sex, ktorý prežívate oveľa intenzívnejšie. Sex v tehotenstve je bezpečný a nijak neohrozuje vyvíjajúci plod. 

Viac sa môžete dočítať v článku: Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša? 

V tomto týždni pravdepodobne navštívite svojho gynekológa pre potvrdenie tehotenstva. 

Váš gynekológ vás pre potvrdenie tehotenstva vyšetrí pomocou vaginálne sondy. Na obrazovke sonografu uvidíte malú bodku už s počuteľným tlkotom srdiečka a sleduje sa aj uhniezdenie vajíčka v maternici. 

Sonografický snímok embrya v 6. týždni tehotenstva. Zdroj: Getty Images
Na obrazovke sonografu je viditeľná malá bodka v bubline. Embryu je možné už zmerať dĺžku CRL temenovokostrčovú vzdialenosť.

Po potvrdení tehotenstva sa váš gynekológ spýta na váš zdravotný stav a zapíše si všetky dôležité údaje o vás, či netrpíte nejakým ochorením, alergiou, aké lieky užívate. Zmeria sa váš tlak krvi a odváži vaša hmotnosť. 

Naplánujú sa vám krvné testy na kontrolu krvného obrazu, krvnej skupiny a Rh faktora, vyšetria sa hladiny hormónov, protilátky na toxoplazmózu, rubeolu, syfilis, HIV, chlamýdie, vyšetrí sa moč na prítomnosť bielkovín. 

Čo vám môžem odporučiť a na čo si dajte pozor 

 • Užívajte kyselinu listovú, ktorá má priaznivý vplyv na zdravý vývoj plodu 
 • Prenatálne vitamíny sú najvhodnejším doplnkom tehotných žien na doplnenie všetkých vitamínov potrebných pre zdravý vývoj plodu 
 • Ak pociťujete únavu, tak si ľahnite a oddýchnite si. Poobedný spánok je pre vás len prospešný 
 • Cvičte mierne cviky počas dňa aspoň 30 minút. Cvičenie vám napomôže zostať v kondícii 
 • Choďte na prechádzku. Pobyt na čerstvom vzduchu je prospešný nielen na imunitu, ale aj na fyzickú, či psychickú kondíciu 
 • Zdravo sa stravujte, pridajte do jedálnička čerstvú zeleninu, ovocie, oriešky 
 • Vyhýbajte sa nepasterizovaným mliečnym výrobkom a surovému mäsu 
 • Pri konzumácii mäsavajec dajte pozor, či sú potraviny dostatočne prevarené 
 • Vyhýbajte sa alkoholu, tabaku a drogám 
 • Pri užívaní liekov buďte opatrná a vždy sa ubezpečte že je liek vhodný aj pre tehotné ženy 
 • Pozor si dajte na čistiace prostriedkychemikálie. Radšej sa im vyhnite alebo pri ich manipulácii pozažívajte ochranné rukavice. Odporúčajú sa skôr prírodné čistiace prostriedky, ako používanie agresívnych chemikálii. Chemikálie môžu prenikať do tela nielen kožou, ale i dýchacími cestami a tým nepriaznivo pôsobiť na vývoj plodu. 

Čomu sa vyhnúť a na akú stravu si dať pozor sa môžete dočítať v predchádzajúcom článku: 5. týždeň tehotenstva: Bije už srdiečko dieťatku? 

Mohlo by vás zaujímať: 

Viac o vývoji plodu sa môžete dočítať v našom článku: Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? 

Zdroje  

 • Literatúra
  • Těhotenství a péče o dítě: Jane Symons 
  • Langmanova lékařská embryologie: Thomas W. Sadler 

V anglickom jazyku 

Naposledy aktualizované 05.01.2022

Galéria k článku

Embryo v 6. týždni tehotenstva. Zdroj foto: Getty Images
Sonografický snímok embrya v 6. týždni tehotenstva. Zdroj: Getty Images
Ranné nevoľnosti v 1. trimestri tehotenstva. Zdroj: Getty Images
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína? 1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína?

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie 2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

3. týždeň tehotenstva: Ako vzniká nový život? 3. týždeň tehotenstva: Ako vzniká nový život?

Spojením vajíčka a spermie vznikla jedna bunka, ktorá sa začína neuveriteľne rýchlo deliť. Až teraz sa začína skutočné tehotenstvo.

4. týždeň tehotenstva (4.TT): Vynechanie menštruácie. Som tehotná? 4. týždeň tehotenstva (4.TT): Vynechanie menštruácie. Som tehotná?

Oplodnené vajíčko, ktoré končí svoje putovanie sa v tomto týždni spoji s maternicou, na ktorú sa prichytí, čo sa nazýva implantácia alebo zahniezdenie. Niektoré ženy až teraz zistia, že...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.