späť na zoznam článkov

Žiadne, falošné, možné či isté prvé príznaky tehotenstva. Kedy sa objavia?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Žiadne, falošné, možné či isté prvé príznaky tehotenstva. Kedy sa objavia?
Zdroj foto: Getty images

Dajú sa niektoré úplne prvé príznaky tehotenstva považovať za isté a jednoznačné? Ako odlíšiť, či sa naše telo s nami len zahráva, alebo ide naozaj o tehotenstvo?


Tehotenstvo sa môže prejavovať množstvom rôznych príznakov. Mnohé sú neurčité a ženy si ich nemusia ani všimnúť. Iné príznaky sú výrazné a už po niekoľkých dňoch môžu poukazovať na pravdepodobné tehotenstvo.

Akékoľvek prejavy tehotenstva sú však pomerne nešpecifické. Zahŕňajú celú škálu signálov, ktoré môžu naznačovať i niečo iné.

Potom sú tu prejavy, ktoré už presnejšiejasnejšie poukazujú na tehotenstvo. Hoci nie sú celkom isté, čoraz viac potvrdzujú prítomnosť oplodneného vajíčka.

Medzi najistejší príznak, či prejav tehotenstva patrí najmä pozitívny výsledok tehotenského testu. Následne je to samozrejme potvrdenie tehotenstva gynekológom.

O všetkých týchto i ostatných tehotenských príznakoch sa dočítate ďalej, v našom článku.

Oplodnenie vajíčka spermiou, jeho uhniezdenie a príznaky

Po oplodnení vajíčka – ženskej pohlavnej bunky, spermiou – mužskou pohlavnou bunkou, vzniká takzvaná zygota. Je to pomenovanie pre diploidnú bunku, ktorá sa po uhniezdení v stene maternice ďalej vyvíja.

Plod produkuje špecifický tehotenský hormón - hCG. Začínajú sa procesy prítomné v tehotenstve.

Vajíčko býva oplodnené už vo vajíčkovode. Tam zostáva ešte 6 až 12 dní, kým putuje do maternice. Tu sa, v jej stene, uhniezdi.

Viac o ovulácii a oplodnení si prečítajte v článku: Ovulácia, výpočet plodných a neplodných dní. Ako plánovať tehotenstvo?

Či už veľmi túžite po bábätku, alebo nie, chcete vedieť o tehotenstve čo najskôr. To je prirodzené. Kým sa však začnú v organizme diať určité zmeny, trvá to niekoľko dní.

Štartérom týchto zmien je najmä spomínaný hCG hormón – choriogonadotropín. Ten sa začína tvoriť po uhniezdení vajíčka v maternici. Jeho úlohou je okrem iného zaistiť, aby výstelka maternice bola vhodná pre vývoj plodu.

Hormón hCG je vylučovaný až po tom, keď sa vajíčku podarí zahniezdiť do sliznice maternice. To býva asi až po 7 – 12 dňoch, po počatí. V moči je tento hormón prítomný až o ďalší 1 až 2 dni.

Prečítajte si tiež článok: Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita?

Tehotenstvo, alebo predmenštruačný syndróm?

V tehotenstve dochádza k množstvu hormonálnych zmien. Tehotenské hormóny pripravujú prostredie pre správny vývoj plodu. Okrem toho sú však i príčinou niektorých vedľajších príznakov. Tie nemusia byť zrovna príjemné.

Hovoríme napríklad o:

 • nafúknutom brušku
 • zmeny nálad
 • zväčšení a citlivosti prsníkov

Avšak i pred nástupom menštruácie nastávajú určité hormonálne zmeny. Asi dva týždne pred menštruáciou dochádza k znižovaniu estrogénuzvyšovaniu progesterónu.

Tieto prudké hormonálne zmeny môžu mať na svedomí:

 • podráždenosť
 • bolesti brucha
 • citlivosť prsníkov
 • zvýšenú únavu

U každej ženy sa tieto ťažkosti vyskytujú rôznej intenzity. Niektoré ich nepociťujú vôbec. U iných sú tieto prejavy natoľko intenzívne, že znemožňujú i bežné činnosti. Vtedy však už môžeme hovoriť o predmenštruačnom syndróme.

Nerovnovážna hladina hormónov pred nástupom menštruácie, spôsobuje mnoho ťažkostí a nepríjemných prejavov. Tieto ťažkosti, spojene s nástupom menštruácie, postihujú najmä mladé ženy okolo 20. roku života.

Prvé a neisté príznaky tehotenstva

Ako sme spomínali, v prvých dňoch od oplodnenia je náročné odlíšiť počiatočné príznaky tehotenstva, od iných ťažkostí, či predmenštruačného syndrómu.  

Ženy môžu pociťovať:

 • citlivé a naliate prsia
 • únavu
 • podráždenosť
 • nadúvanie
 • zvýšenú bazálnu teplotu
 • bolesť hlavy
 • bolesti brucha
 • nevoľnosť

Jasnejšie príznaky tehotenstva

Medzi jasnejší a typický prejav tehotenstva, je meškanie menštruačného krvácania. Na tehotenstvo, ako príčinu nahliadajú ženy v plodnom veku asi ako na prvé.

Meškanie menštruácie, či úplne vynechanie menštruácie, môže mať i iné príčiny. Prečítajte si tiež články:

K iným príznakom, ktoré sa typicky spájajú s tehotenstvom patrí:

 • nevoľnosť, vracanie
 • únava
 • citlivosť na výrazné chute a pachy
 • časté močenie
 • zväčšenie prsníkov
 • citlivosť prsníkov
 • bolesti brucha
 • zmeny na pokožke
 • slabé krvácanie alebo špinenie

Čo spôsobuje zmeny na pokožke, počas tehotenstva?

Jednou s príčin je celkové zvýšenie krvného obehu. Pleť je viac prekrvená a vyzerá zdravšie.

Zvýšená sekrécia, čiže vylučovanie melatonínu, spôsobuje stmavnutie bradaviek, vznik tmavšieho pásika v oblasti pupka smerom ku genitáliám, ale i výskyt tmavých škvŕn na pokožke.

Krvácanie ako príznak tehotenstva?

Asi na 11. až 12. deň od oplodnenia vajíčka, nastáva jeho uhniezďovanie do steny maternice. Môže to spôsobiť slabé krvácanie, alebo výtok ružovej či hnedkastej farby.

Nejde teda o menštruačné krvácanie, ako si niektoré ženy môžu myslieť. Trvá zväčša len jeden dva dni. Pri dlhšom krvácaní, alebo bolestiach kontaktujte svojho lekára. Môže sa jednať i o mimomaternicové tehotenstvo.

Prečítajte si tež náš článok: Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas

Isté príznaky tehotenstva

Väčšina žien, ktoré majú podozrenie na tehotenstvo, sa spolieha na výsledok tehotenského testu. Ten analyzuje prítomnosť hormónu hCG (choriogonadotropínu) v tele ženy.

Tento tehotensky hormón sa produkuje po tom, ako sa oplodnené vajíčko začne zahniezďovať do steny sliznice maternice. Vtedy začína do krvného obehu ženy uvoľňovať rôzne látkyhormóny, najmä spomínaný hCG hormón.

Po uhniezdení vajíčka sa do krvného obehu tela ženy, začínajú uvoľňovať rôzne látky, ktoré bránia nástupu menštruácie a zabezpečujú vhodné podmienky pre rast plodu.

V súčasnej dobe existuje mnoho druhov tehotenských testov. Väčšina z nich pracuje so vzorkou moču. Prúžkové, tyčinkové, kazetové, či digitálne testy, vedia pomerne spoľahlivo zachytiť prítomnosť tehotenského hormónu v moči.

Existujú však i testy, pri ktorých sa odoberá kvapka krvi z prsta. 

S výberom ktoréhokoľvek tehotenského testu, vám určite ochotne poradia v každej lekárni.

V dnešnej dobe sú tehotenské testy pomerne presné a citlivé už vo veľmi skorom štádiu tehotenstva. I tak sa však odporúča test použiť najskôr až v predpokladaný deň nástupu menštruácie.

Viac nielen o tehotenskom teste, ale i o prvých príznakoch tehotenstva sa dočítate v našom článku: Prvé príznaky tehotenstva. Ako ich rozpoznať?

Čo je biochemické tehotenstvo?

Nevoľnosť, únava, podráždenosť či dýchavičnosť. Prvé možné príznaky tehotenstva ešte viac potvrdí meškanie menštruáciepozitívny tehotenský test.

Radosť však môže pomerne často vystriedať smútok. U mnoho žien napriek tomu nastane menštruačné krvácanie. A to ešte skôr než stihnú navštíviť gynekologickú ambulanciu.

Ako je to možné, že napriek pozitívnemu testu prišla menštruácia? Som, alebo nie som tehotná?

V mnohých prípadoch končí tehotenstvo vo veľmi skorom štádiu potratom. Hoci bolo vajíčko oplodnené, z nejakých príčin sa v maternici uchytilo len slabo, alebo vôbec.

Jeho uchytenie v sliznici maternice bolo dostatočné na to, aby sa začal produkovať hCG hormón, no nie dostatočne silné, aby sa udržal a zabránil menštruačnému krvácaniu.

Počas menštruácie sa odlúči časť sliznice maternice. Spolu s odlúpenými časťami sliznice, sa vylúči i oplodnené vajíčko, ktoré nebolo dostatočne uchytené. Plod sa teda potratí.

Takéto tehotenstvo zanikne ešte pred tým, ako je plod vidieť na ultrazvuku. Teda zhruba do 5. až 6. týždňa tehotenstva. Mnoho žien o tomto tehotenstve nemusí ani vedieť. Všimnú si ho skôr ženy, ktoré sa snažia o bábätko a tehotenský test si robia ešte pred nástupom menštruácie.

Možné príčiny vylúčenia embrya z maternice:

 • alkohol
 • drogy
 • fajčenie
 • lieky
 • stres
 • nedostatočná výživa
 • úraz
 • choroba

Podľa niektorých štúdií, narastá počet spontánnych potratov. Svoj podiel na tom majú i biochemické tehotenstvá.

Možno vás zaujme i článok: S kyselinou listovou k vytúženemu bábätku i k zdravým cievam?

Potvrdenie tehotenstva od lekára

Najistejšie potvrdenie tehotenstva je samozrejme od lekára. Po vykonaní pozitívneho testu je treba sa skontaktovať s gynekológom.

Ten sa vás pravdepodobne bude pýtať na dátum prvého dňa poslednej menštruácie. Na základe tohto dátumu vás objedná na vyšetrenie.

Pravdepodobne to však bude až niekedy okolo 6. 8. týždňa tehotenstva. Skôr totiž ešte sono – ultrazvukové vyšetrenie nedokáže dobre ukázať prítomnosť a stav plodu.

Odber krvi na prítomnosť hCG hormónu, robí len málo lekárov. Navyše takto nemôže spoľahlivo určiť stav a lokalitu vajíčka.

Samozrejme môžu byť situácie, kedy potrebujete vedieť o prítomnosti tehotenstva čo najskôr. Čaká vás napríklad operácia, určitá liečba, pracovná cesta a podobne. Vtedy sa poraďte so svojim gynekológom, ktorý navrhne ďalší postup.

Okolo 6. týždňa tehotenstva dokáže lekár prostredníctvom ultrazvuku rozoznať prítomnosť žltého telieska či gestačný vak. Niekedy okolo 7. týždňa sa môže dať zachytiť i bijúce srdiečko plodu.

To je zväčša ten moment, kedy mamička pokladá tehotenstvo za naozaj isté. Väčšinou vtedy sa so svojou radosťou podelí i so svojím okolím.

To kedy rodičia oznámia túto novinu, je však len na nich. Mnohé páry si to nechávajú pre seba až do naozaj pokročilého štádia.

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 27.08.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria? Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Ultrazvukové vyšetrenie je jednou z najdôležitejších zobrazovacích vyšetrení v gynekológii a pôrodníctve. Je to neinvazívne, neškodné vyšetrenie pomocou ultrazvukových vĺn, ktoré...

Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať? Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať?

Tehotenstvo je niekoľkomesačný proces veľkých zmien ženského tela. Niektoré zmeny prinášajú nepríjemné pocity a bolesti, avšak správnou prípravou sa im dá aspoň z časti predísť.

Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša? Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Tehotenstvom sa mení množstvo vecí. Intímny život je jednou z nich. Niektoré páry si milovanie naďalej užívajú, iné sa sexu počas tehotenstva vyhýbajú. Mnohých trápia rôzne otázky i obavy.

Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia?

Výtok je častým sprievodným javom tehotenstva. Počas tehotenstva je sliznica pošvy viac zdurená, vplyvom hormónov a je náchylnejšia aj na výskyt infekcií. 

Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor? Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?

Tehotenstvo je dar, ktorý môže ženu stretnúť a radostne očakáva bábätko aj napriek nepohodliu z rastúceho bruška a prírastkom na váhe, ktorý môže byť rôzny. Tých pár kíl navyše nie je...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.