späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 21. 1. 2022

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 21. 1. 2022
Zdroj foto: Getty images

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.


V rožňavskej nemocnici začínajú od piatka 21. januára s očkovaním detí vo veku od 5 do 11 rokov proti koronavírusu

Trenčianska radnica pripravila hromadný test na protilátky pre nezaočkovaných. Pre obyvateľov Trenčína je pripravených 3 300 odberových setov.

Očkovanie detí

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove je k 19. januáru hospitalizovaných 53 pacientov s ochorením COVID-19. Z toho štyria pacienti sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Nezaočkovaných je 75 percent hospitalizovaných pacientov.

Za december evidujeme na Slovensku 1 584 úmrtí na ochorenie COVID-19, pričom 82,51 % z nich tvorili nezaočkovaní ľudia.

Prvých 26 detí vo veku od päť do 11 rokov zaočkovali v utorok 18. januára vo vakcinačnom centre popradskej nemocnice, v prvý deň očkovania tejto vekovej skupiny. 

Slovenská pošta vyplatila už takmer 100-tisíc poukazov za očkovanie zo 120-tisíc doručených.

Zvolenská nemocnica si môže po veľmi náročných týždňoch aspoň z časti vydýchnuť. Počet pacientov s COVID-19 k 18. januáru výrazne klesol a noví pacienti s koronavírusom pribúdajú pomalšie. Zlepšenie však nemusí byť trvalé, keďže sa očakáva vplyv novej mutácie omikron.

Letisko v neistote

Situácia v kežmarskej nemocnici sa v súvislosti so starostlivosťou o pacientov pozitívnych na nový koronavírus počas 2. týždňa výrazne zlepšila

Počet hospitalizovaných pacientov s diagnózou COVID-19 v nemocnici Košice - Šaca stále klesá. Očakáva sa, že ide o prechodné zlepšenie situácie pred nárastom prípadov súvisiacich s mutáciou omikron. 

Vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica zaznamenali k 17. januáru ďalší pokles počtu pacientov s ochorením COVID-19. Návštevy na lôžkových oddeleniach sú v nemocnici naďalej zakázané, výnimku majú otcovia počas pôrodu a kňazi pri pacientoch v terminálnych štádiách ochorenia.

Bratislavské letisko funguje vo veľkej neistote aj od začiatku nového roka. Hlavnou výzvou bude zrejme opäť vplyv pandémie koronavírusu na leteckú dopravu. 

Situácia v nemocniciach

V siedmich nemocniciach na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je k 15. januáru obsadených 31 lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou pre pacientov s ochorením COVID-19.

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je k 14. januáru hospitalizovaných 58 pacientov s ochorením COVID-19, osem z nich potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici je k 14. januáru hospitalizovaných 42 pacientov s ochorením COVID-19, z toho 10 je na umelej pľúcnej ventilácii.

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove začína od utorka 18. januára očkovať proti ochoreniu COVID-19 deti vo veku päť až 11 rokov

Termín na prémiu pre seniorov

Seniori nad 60 rokov, ktorí majú záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 a nie sú ešte registrovaní v takzvanej čakárni, sa môžu nechať zaočkovať až do 31. januára. Ak sa stihnú zaočkovať do uplynutia tohto termínu, bude im priznaná očkovacia prémia.

Trenčiansky samosprávny kraj obnovuje činnosť veľkokapacitného vakcinačného centra. Očkovať sa bude počas víkendov, denná kapacita je 1 200 osôb.

Do ďalšej pandemickej vlny spôsobenej variantom omikron vstupujeme s pomerne vysokou záťažou v nemocniciach. V rámci Európy už badať vysoký nárast prípadov nákazy variantom omikron.

Hromadné podujatia sa po novom delia do troch skupín podľa rizikovosti. V závislosti od rizikovosti sú následne určené maximálne limity účastníkov.

Hlavným kritériom nového COVID automatu bude preplnenosť nemocníc. Ministerstvo zdravotníctva SR v súvislosti s nastupujúcou vlnou pandémie ochorenia COVID-19 pripravuje takzvané núdzové zdravotnícke opatrenia. 

Nárast pozitívnych

V okrese Stará Ľubovňa evidujú za 1. týždeň mierny nárast pozitívnych na nový koronavírus v porovnaní s koncom decembra. Kým v prvom týždni toho roka ich bolo 208, v závere minulého evidovali 160 takýchto prípadov.

Vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica klesol v priebehu 2. týždňa počet pacientov s ochorením COVID-19 o 30 percent, klesá aj počet pozitívne testovaných na koronavírus.

V levočskej nemocnici výrazne klesol počet hospitalizovaných s COVID-19. V nemocnici ležia s koronavírusom dvaja pacienti, v novembri ich bolo v priemere aj 28.

Kežmarská nemocnica sa k 10. jnauáru stará o 12 pozitívnych pacientov s COVID-19. Z nich dvaja potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie, ďalší ventilačnú podporu s vysokým prietokom plynov, takzvanú high-flow. Pozitívnu pacientku majú aj na gynekologicko-pôrodníckom oddelení.

Zlepšenie nezaznamenali

Počet pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove klesol k 10. januáru za posledné dva týždne o ďalších 32 ľudí

Nemocnica Zvolen zatiaľ nezaznamenala výraznejšie zlepšenie pandemickej situácie, ako je to v iných nemocniciach, aj keď počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 predsa len klesol. 

V siedmich nemocniciach na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je obsadených 36 lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou pre pacientov s ochorením COVID-19

Hromadné podujatia budú rozdelené na tri kategórie. Podľa ich rizikovosti budú pre organizátorov a účastníkov platiť rozdielne kapacitné obmedzenia súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19.

Konzumácia v interiéroch

V popradskej nemocnici aj počas uplynulých dvoch týždňov pokračoval trend poklesu počtu hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19.

Takmer 37 % Slovákov si myslí, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 by malo byť dobrovoľné bez ďalších podmienok. Viac ako 27 % respondentov prieskumu však s povinným očkovaním súhlasí, a to pod hrozbou pokuty. 

Od piatka 7. januára môžu zákazníci prevádzok verejného stravovania konzumovať jedlá a nápoje aj vo foodcourtoch obchodných domov

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojich stránkach sociálnych sietí zverejnilo infografiky na pomoc svojim klientom.

Košická župa spúšťa registračný systém na očkovanie v teréne aj vakcinačných centrách.

Kultúrne podujatia

Od pondelka 10. januára sa otvárajú kultúrne podujatia v režime pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19 a tých, ktorý koronavírus prekonali. Kapacita bude nastavená na 50 návštevníkov.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) sprístupní pod svojou taktovkou očkovanie proti COVID-19 pre všetky deti vo vekovej kategórii 5 až 11 rokov.

Pri registrácii na očkovanie proti COVID-19 je už možné vybrať si aj termín a čas očkovania. Systém registrácie je síce podobný, ako to bolo doteraz, len vo formulári pribudla možnosť výberu konkrétneho miesta očkovania a termínu.

Kežmarská nemocnica zaznamenala na začiatku roku 2022 celkové zlepšenie pandemickej situácie a pokles počtu hospitalizovaných pacientov. Nemocnica však naďalej poskytuje možnosť dať sa proti koronavírusu zaočkovať.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spúšťa vo štvrtok 6. januára očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov proti ochoreniu COVID-19.

Omikron v Košiciach

Čísla hospitalizovaných v Ľubovnianskej nemocnici s ochorením COVID-19 aj počas vianočných sviatkov klesali. V utorok tam ležalo desať ľudí na kyslíkových lôžkach, ďalší dvaja boli napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach má pravdepodobne prvý potvrdený prípad omikronu. Nemocnica podľa jej slov zachytila zrejme svoj prvý prípad na základe RT PCR detekcie niekoľkých mutácií typických pre tento variant vírusu SARS-CoV-2. 

V nemocnici v Košiciach – Šaci už niekoľko dní po sebe klesá počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19. Momentálne tam poskytujú zdravotnú starostlivosť desiatim pozitívnym pacientom.

Tretiu dávku očkovacej látky má na Slovensku už 1 007 149 ľudí, počas 2. januára ju teda dostalo 15 781 osôb. Druhú dávku vakcíny má 2 590 147 osôb, v pondelok sa nechalo zaočkovať 5 456 ľudí. 

Ďalšie prípady omikronu

Chod Nemocnice Zvolen je aj v prvých dňoch roku 2022 poznačený veľkým množstvom hospitalizovaných pacientov s koronavírusom. Situácia sa oproti času spred Vianoc výrazne nezmenila. Naďalej medzi hospitalizáciami s COVID-19 prevládajú pacienti bez očkovania proti koronavírusu.

Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) sekvenovaním potvrdili k 3. januáru výskyt ďalších deviatich prípadov variantu omikron na území Slovenskej republiky. Aktuálne tak evidujeme celkovo dvadsať prípadov tohto variantu.

Podnikatelia v gastronomickom sektore môžu otvoriť interiéry svojich prevádzok pre verejnosť od pondelka 3. januára. Ich kapacita môže byť obsadená najviac do 50 percent. Do reštaurácií a iných stravovacích zariadení sa podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR dostanú len očkované osoby a tie, ktoré ochorenie COVID-19 prekonali. 

V prvom dni v novom roku 2022 nikto nezomrel na ochorenie COVID-19. Spolu bolo v sobotu 1. januára vykonaných 1 464 PCR testov, ktoré odhalili 216 pozitívnych prípadov. Zdravotníci nevykonali ani jeden antigénový test.

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA

Naposledy aktualizované 21.01.2022

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 21. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 21. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 21. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 21. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 21. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 21. 1. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 21. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 21. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 31. 12. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 31. 12. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.