späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 15. 6. 2021

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 15. 6. 2021
Zdroj foto: Getty images

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.


Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) pokračuje v očkovaní v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS). S očkovaním klientov a zamestnancov v ZSS začali výjazdové očkovacie skupiny z bratislavskej Univerzitnej nemocnice ako prvé. 

Slováci majú veľký záujem o cestovanie do zahraničia, padol šesťročný rekord v počte vydaných expresných pasov.

Očkovanie u všeobecných lekárov a pediatrov by sa malo spustiť od 1. júla. Na tlačovej besede k spusteniu očkovania proti ochoreniu COVID-19 v závodoch spoločnosti Volkswagen Slovakia to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako uviedol, najneskôr do konca týždňa ministerstvo zverejní výzvu pre všeobecných lekárov, aby sa zapojili do očkovania svojich pacientov.

Povinné nosenie respirátorov

Od 14. júna je nosenie respirátora v interiéri povinné už len v dvoch takzvaných červených okresoch, konkrétne v Kysuckom Novom Meste a Myjave a troch ružových okresoch, konkrétne v Banskej Štiavnici, Skalici a Trenčíne. Zároveň podľa rezortu pribudli nové výnimky z izolácie po príchode na Slovensko z krajín zaradených do takzvaného zeleného zoznamu.

Slováci už môžu do Slovinskej republiky cestovať bez obmedzení

Na Slovensku sa 11. júna potvrdil výskyt kolumbijského variantu koronavírusu. Vo viacerých regiónoch Kolumbie sa tento variant vírusu veľmi rýchlo rozšíril a začal dominovať.

V sobotu 12. júna začína v Michalovciach očkovať ruskou vakcínou Sputnik V. Vo veľkokapacitnom očkovacom centre Košického samosprávneho kraja (KSK) plánujú zaočkovať 800 ľudí, ktorým bol pridelený termín. 

Nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR platná od 14. júna upravuje podmienky pri činnosti prevádzok. V prípade kapacitných obmedzení sa už predpis jedna osoba na 15 štvorcových metrov nebude vzťahovať na prevádzky nachádzajúce sa v takzvaných zelených a žltých okresoch. Pre niektoré druhy prevádzok sú stále v platnosti iné druhy kapacitných obmedzení, napríklad maximálny počet osôb pri stole v prevádzkach verejného stravovania.

Test zo zahraničia

Pri príchode zo zelenej krajiny sa budú môcť ľudia preukázať aj negatívnym testom na prítomnosť ochorenia COVID-19 zo zahraničia.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) začne v nedeľu 13. júna s očkovaním vakcínou Sputnik V. Vo vakcinačnom centre v Bardejove bude touto vakcínou zaočkovaných 800 záujemcov. Veľkokapacitné centrá PSK aj v najbližších dňoch vykonajú vo zvýšenej miere najmä preočkovanie obyvateľov kraja vakcínami AstraZeneca a Pfizer/BioNTech, prešovská župa však zintenzívňuje aj očkovanie prostredníctvom výjazdovej služby.

Očkovanie maloletých je dôležité. Pred pár dňami otvorili čakáreň pre maloletých vo veku od 12 do 15 rokov.

Na Slovensku odštartovala letná turistická sezóna. Ministerstvo dopravy a výstavby SR pritom verí, že práve leto pomôže mnohým prevádzkam, ktoré boli pre pandémiu koronavírusu dlho zatvorené.

Od piatka 4. do pondelka 7. júna zaočkovali vo všetkých piatich veľkokapacitných očkovacích centrách Prešovského samosprávneho kraja (PSK) spolu viac ako 11 300 ľudí. Ďalších 1 250 osôb zaočkovali proti koronavírusu prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby PSK v obciach Spiša, Šariša a Horného Zemplína.

Vakcinácia Sputnikom V

Vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) v Bratislave zaočkovali už takmer 140-tisíc ľudí

Ľudia starší ako 60 rokov sa budú môcť zaočkovať vakcínou Sputnik V. 

Na COVID oddeleniach Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove je k utorku 8. júna hospitalizovaných 11 pacientov. Nemocnica počet covidových lôžok z dôvodu klesajúcej tendencie hospitalizácie pacientov s koronavírusom upravila od začiatku júna zo 120 na 70. 

Policajný zbor (PZ) bude na základe vývoja bezpečnostnej a epidemickej situácie na území SR a v susedných štátoch naďalej zmierňovať náhodné kontroly dodržiavania karanténnych povinností po vstupe na územie SR cez vnútorné hranice EÚ. 

V pondelok 7. júna vyrazil do obcí a miest očkovací autobus Košického samosprávneho kraja (KSK). Prvou zastávkou bola obec Sady nad Torysou v okrese Košice – okolie, kde seniorom podali vakcínu od výrobcu Pfizer/BioNTech. Očkovací autobus v najbližších dňoch navštívi spolu 34 obcí.

Očkovacie centrá

Vo vakcinačnom centre Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku zaočkovali 30-tisíc záujemcov. Vakcinačné centrum Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku aktuálne denne zaočkuje proti ochoreniu COVID-19 v priemere 500 občanov.

V piatich veľkokapacitných očkovacích centrách Trnavského samosprávneho kraja podali už 150-tisíc vakcín proti ochoreniu COVID-19

Spolu 11 720 vakcín má pripravený Prešovský samosprávny kraj (PSK) na použitie počas najbližších štyroch dní. Očkovanie proti koronavírusu uskutočnia vo všetkých piatich veľkokapacitných očkovacích centrách kraja. 

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) prítomnosť nového koronavírusu SARS-CoV-2 nepotvrdili

V handlovskej nemocnici k 2. júnu už nemajú pacientov s ochorením COVID-19. Po dôslednej dezinfekcii a reprofilizácii sa z COVID oddelenia opäť stane štandardné oddelenie pre dlhodobo chorých.

Výhody pre zaočkovaných

Za uplynulé štyri dni k 1. júnu zaočkoval Prešovský samosprávny kraj (PSK) vakcínami proti koronavírusu vo svojich veľkokapacitných centrách a prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby viac ako 15 640 ľudí

Ministerstvo zdravotníctva SR chce predstaviť výhody pre zaočkovaných maximálne do dvoch týždňov. 

Pravidlá kultúrneho COVID semaforu má verejnosti sprehľadniť nová webová aplikácia Ministerstva kultúry SR (MK SR). Ako informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Viciaňová, aplikáciu môžu okrem organizátorov kultúrnych podujatí využiť aj ich návštevníci. 

Ľudia sa od 1. júna môžu prihlasovať na očkovanie Sputnikom V. Čakáreň na očkovanie ruskou vakcínou je už spustená. 

V Ľubovnianskej nemocnici nie sú od piatku 28. mája hospitalizovaní žiadni pacienti s ochorením COVID-19. Nemocnica od utorka 1. júna obnoví operačné výkony v plnom rozsahu.

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA

Naposledy aktualizované 15.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Vyštudovala som učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry v kombinácií s etickou výchovou. Dlhšiu dobu píšem pre rôzne weby od regionálnych, cez všeobecné, až k našej Zdravotéke. Zaujímam sa však o zdravú stravu a cudzia mi nie je ani strava bez lepku. Z cvičenia preferujem beh a jógu

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 15. 6. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 15. 6. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne apriebežné informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 15. 6. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 15. 6. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 15. 6. 2021 Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 15. 6. 2021

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 15. 6. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 15. 6. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku máj 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku máj 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.