späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 13. 5. 2021

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 13. 5. 2021
Zdroj foto: Getty images

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.


Výskum protilátok po očkovaní v NOÚ potvrdil vysokú účinnosť vakcíny. Štúdia podľa jej autorov potvrdzuje, že vakcinácia je najspoľahlivejšou cestou v boji proti pandémii COVID-19.

Na Slovensku laboratórne potvrdili výskyt „indického“ variantu pandemického vírusu.

Bánovská nemocnica už niekoľko týždňov eviduje zlepšovanie pandemickej situácie. Kým napríklad v polovici februára boli koronavírusom nakazené viac ako dve desiatky zamestnancov, aktuálne má ochorenie COVID-19 šesť pracovníkov. 

Veková hranica na vakcíny od Pfizeru a Moderny sa znížila na 35 rokov. Aktuálne sa teda na očkovanie nemôžu prihlásiť ľudia od 18 do 34 rokov.

Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú v Ľubovnianskej nemocnici stále plné. K 12. máju majú v nemocnici hospitalizovaných štrnásť pacientov s COVID-19.

Pribudnú oranžové okresy

Rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie sa od budúceho týždňa opäť mení. Od pondelka 17. mája platí druhý stupeň ostražitosti, teda oranžová farba, pre štyri okresy.

Počas víkendu budú v Bardejove očkovať dva dni. K dispozícii budú vakcíny AstraZeneca a Pfizer/BioNTech pre 2500 záujemcov a očkovať sa bude v priestoroch Strednej priemyselnej školy technickej (SPŠ) na Komenského ulici.

Hlavným dôvodom pozastavenia očkovania vakcínou Astra Zeneca je podľa Lengvarského jej nedostatok.

VšZP zazmluvnila pre postcovidových pacientov zariadenia na celom Slovensku. Včasná postcovidová rehabilitácia dokáže zmierniť alebo odstrániť následky vážnej infekcie v organizme.

V Nemocnici Košice – Šaca momentálne nie sú hospitalizovaní žiadni pacienti vyžadujúci si podporu umelej pľúcnej ventilácie ani kyslíkovú liečbu. V súvislosti s diagnózou COVID-19 sú aktuálne hospitalizovaní štyria suspektní pacienti.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) rozšíril zoznam ľudí, ktorí sa môžu prihlásiť ako náhradníci na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, o tehotné ženy.

Nové očkovacie centrá

Obsadenosť lôžok vyčlenených pre pacientov s ochorením COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove medzitýždenne klesá. K utorku 11. mája je na úrovni necelých 35 percent. Spolu je na COVID oddeleniach hospitalizovaných 54 pacientov.

V bratislavských Vajnoroch v Dome kultúry otvorili 11. mája veľkokapacitné očkovacie centrum. Vo Vajnoroch sa bude očkovať v utorky, stredy a soboty vakcínou Pfizer. Centrum by malo byť schopné zaočkovať denne 650 ľudí. Hlavným motívom zriadenia vakcinačného centra vo Vajnoroch bola podľa Vlčeka snaha pomôcť obyvateľom, ktorí už nebudú musieť za očkovaním cestovať po celom Slovensku.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zaočkoval vo svojich troch vakcinačných centrách proti ochoreniu COVID-19 už viac ako 70-tisíc ľudí

V dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách zriadených Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) počas druhého májového víkendu zaočkovali celkom 6 417 ľudíKošický samosprávny kraj (KSK) zaočkoval počas uplynulého víkendu vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách takmer 9 500 ľudí.

Obnoviť prezenčné vyučovanie vo všetkých ročníkoch základných a stredných škôl môžu od 10. mája školy v 44 „ružových“ okresoch.

Ministerstvo zdravotníctva SR znížilo vekovú hranicu pre očkovanie vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna na 45 rokov.

Vyšetrovanie úmrtia po očkovaní

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) je k 7. máju hospitalizovaných 32 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19.

Na Slovensku uzavreli tretí prípad úmrtia po očkovaní na prevenciu ochorenia COVID-19. Išlo o pacientku vo veku 47 rokov, ktorá sa dala očkovať vakcínou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca. Vyplýva to z týždennej štatistiky podozrení na nežiaduce účinky vakcín proti COVID-19, ktorú Štátny ústav pre kontrolu liečiv zostavil k 6. máju.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) v súčinnosti so štátnymi orgánmi otvára v sobotu 8. mája veľkokapacitné očkovacie centrum v priestoroch Strednej priemyselnej školy technickej (SPŠ) v Bardejove, kde sa bude dať zaočkovať vakcínou Pfizer/BioNTech.

Žilinská samospráva sa rozhodla ukončiť činnosť dvoch mestských mobilných odberových miest na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19.

Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v popradskej nemocnici aj naďalej klesá. Podľa jej slov bolo v stredu na oddelení so špeciálnym režimom hospitalizovaných 10 pacientov. 

Očkovanie po prekonaní

Tretina zamestnancov žilinskej nemocnice prekonala COVID-19. Aktuálne je novým koronavírusom nakazených deväť zamestnancov.

Protilátky voči ochoreniu COVID-19 ma približne štvrtina Košičanov.

Ľudia sa môžu očkovať už po 7 alebo 14 dňoch od prekonania ochorenia COVID-19. Podľa doteraz zverejňovaných informácií sa mohli osoby prihlasovať na očkovanie až po 90 dňoch od prekonania ochorenia. 

Zvolenská nemocnica už nemá žiadneho zamestnanca pozitívneho na COVID-19. Za štyri mesiace tohto roka zvolenská nemocnica hospitalizovala 1 289 pacientov s koronavírusom, z toho bolo 734 mužov a 555 žien. Naopak, stúpajú čísla zaočkovaných zamestnancov, ako aj záujemcov, ktorí využili možnosť dať sa zaočkovať

Zoologické záhrady v zlej finančnej situácii má podporiť online benefičný koncert „Hráme pre 20 ZOO“

Na športových podujatiach vo vybraných športoch je účasť fanúšikov možná v prípade, ak sa preukážu negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP testu nie starším ako 36 hodín a zároveň negatívnym antigénovým testom nie starším ako 12 hodín.

Počet pacientov klesá

Počet pacientov s infekciou COVID-19 napojených na kyslíkovú liečbu v nemocnici Košice - Šaca klesol. V zdravotníckom zariadení sa starajú o deväť takýchto osôb, pričom ešte pred týždňom ich bolo 13.

V trnavských župných veľkokapacitných očkovacích centrách použili prvýkrát vakcínu od spoločnosti Pfizer. V Trnavskom samosprávnom kraji očkujú v troch veľkokapacitných centrách zriadených župou, ďalej v nemocniciach a poliklinikách.

Prezenčné vyučovanie sa v pondelok 3. mája obnovilo v deviatich okresoch, konkrétne v okrese Sobrance, Nitra, Zlaté Moravce, Nové Zámky, Topoľčany, Dunajská Streda, Komárno, Skalica a Stropkov. Otvorené môžu byť tiež základné umelecké školy (ZUŠ) a jazykové školy pre skupinovú výučbu.

Víkendové testovanie na ochorenie COVID-19 na troch odberných miestach v Poprade k 3. máju bolo po tri a pol mesiaci bez pozitívnych prípadov.

Najprijateľnejšou vakcínou proti koronavírusu je na Slovensku Pfizer/BioNTech. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnila televízia Markíza v diskusnej relácii Na telo. 

Pandémia koronavírusu zvýšila mieru evidovanej nezamestnanosti na Slovensku z 5 percent na takmer 8 percent. 

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA

Naposledy aktualizované 13.05.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Vyštudovala som učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry v kombinácií s etickou výchovou. Dlhšiu dobu píšem pre rôzne weby od regionálnych, cez všeobecné, až k našej Zdravotéke. Zaujímam sa však o zdravú stravu a cudzia mi nie je ani strava bez lepku. Z cvičenia preferujem beh a jógu

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 13. 5. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 13. 5. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 13. 5. 2021 Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 13. 5. 2021

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 13. 5. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 13. 5. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 12. 5. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 12. 5. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne apriebežné informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku apríl Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku apríl

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma a vzbudzuje obavy. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.