späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku máj 2021

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku máj 2021
Zdroj foto: Getty images

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.


Slovensko do konca tohto roka zaplatí za pandémiu 5,6 miliardy eur, čo je približne 1 260 eur na dospelú osobu. Očkovanie jedného dospelého na Slovensku pritom stojí štát zhruba 40 eur. Najlepším spôsobom, ako znížiť náklady pandémie, je tak podľa Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) očkovanie.

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici sa po začatí vakcinácie proti COVID-19 rozhodla sledovať jej efektivitu u zaočkovaných zamestnancov. Očkovanie proti COVID-19 ochránilo 95 percent zamestnancov Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Z 2 475 zamestnancov nemocnice sa už zaočkovalo 1 628 a ďalší pribúdajú.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) hľadá dodávateľa výjazdovej očkovacej služby a služby zdravotníckeho dohľadu po očkovaní proti ochoreniu COVID-19.

V piatich veľkokapacitných očkovacích centrách zriadených Trnavským samosprávnym krajom od februára podali 130-tisíc vakcín proti ochoreniu COVID-19. Len za posledné štyri dni v nich bolo zaočkovaných takmer 21-tisíc ľudí.

Kontroly na hraniciach

Polícia bude aj po 31. máji naďalej pokračovať v kontrolách dodržiavania protipandemických opatrení na hraniciach Maďarskom, Rakúskou republikou, Českou republikou, Poľskou republikou aj na medzinárodných letiskách.

Popradská nemocnica nemá k 28. máju už tretí deň po sebe na umelej pľúcnej ventilácii žiadneho pacienta

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici je k 28. máju hospitalizovaných 10 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19.

Iniciatíva Veda pomáha - COVID-19 požiadala vládu, aby zabezpečila počas leta dostatočný monitoring epidemickej situácie na Slovensku a zabránila tak nepozorovanému nástupu ďalšej pandemickej vlny. Vyzvali tiež na efektívne lokálne potlačenie ohnísk a odporučili promptné sekvenovanie vzoriek ľudí, ktorí sa infikovali v zahraničí. Slovensko by tak získalo včasnú informáciu o prichádzajúcich nových variantoch infekcie.

Letné tábory sú povolené

Letné tábory v júli a auguste tohto roku budú povolené. Rozhodol o tom epidemiologický tím a plánovaná vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR.

V Prešovskom kraji sú pripravení od piatka do pondelka zaočkovať viac ako 15-tisíc ľudí. V štyroch veľkokapacitných očkovacích centrách očakávajú 13 900 ľudí, výjazdová služba má zaočkovať ďalších 1 200 záujemcov v 17-tich obciach kraja.

Počet pacientov na COVID oddeleniach Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove k 25. máju aj naďalej klesá. Aktuálne je v nemocnici hospitalizovaných 30 pacientov, čo je o 10 menej ako pred týždňom.

Na stránke Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) je už možné požiadať o certifikát o vykonanej vakcinácii. Potvrdenia o očkovaní budú zasielané e-mailom, na identifikáciu sa bude používať rodné číslo. Po overení údajov a stotožnení očkovaného mu NCZI zašle dokument, prísť by mal maximálne do 24 hodín. Za prvé dve hodiny od spustenia očkovacích certifikátov ich systém vygeneroval takmer 12-tisíc.

Porušenie opatrení

Policajný zbor zistil od 17. mája do 23. mája 187 porušení protipandemických opatrení. Uložili 65 pokút za 4 115 eur a 45 priestupkov riešili napomenutím. Na ďalšie riešenie postúpilo 89 prípadov.

Nemocnica v Košiciach nemá žiadneho pacienta na umelej pľúcnej ventilícii. 

Bardejov chce opäť obnoviť cestovný ruch do jesene tohto roka. Cieľom mesta je vrátiť turizmus na rovnakú úroveň ako pred pandémiou.

Slovenská technická univerzita získala projekt Výskum a vývoj využiteľnosti autonómnych lietajúcich prostriedkov v boji proti pandémii koronavírusu UAVLIFE. Rozpočet na projekt je cca 6,3 milióna eur.

Počas týždňa od 24. mája do 30. mája nebude v žltých a oranžových okresoch povinný v interiéri respitáror. 

MOM fungujú aj v lete

Nitriansky kraj otvoril v Nových Zámkoch štvrté veľkokapacitné očkovacie centrum v kraji. Jeho denná kapacita je 1 600 zaočkovaných.

Prešovský kraj zriadil osobitné e-mailové konto pre čakateľov na preočkovanie AstraZenecou. E-mailové konto je určené pre ľudí, ktorým neprišla druhá pozývacia SMS.

Mobilné očkovacie jednotky Prešovského kraja budú pracovať v júni aj júli. 

Ak sa vyberiete na nákupy do Rakúska, po prechode hraníc musíte ostať v karanténe. Platí to aj pre zaočkované osoby a tých, ktorí prekonali Covid-19.

Počas leta budú naďalej fungovať niektoré mobilné odberové miesta (MOM). Zmluvy im končia 30. júna.

Štát platí za nakazených

Štát zaplatí za nájdenie človeka nakazeného koronavírusom. Kým vo februári stálo "vytestovanie" jedného prípadu 932 eur, v máji to bolo oveľa viac. V Nitre stálo v máji odhalenie jedného prípadu 75-tisíc eur.

Od pondelka 24. mája nefunguje v Žilinskej nemocnici antigénové testovanie. 

V štvrtine základných škôl sa informatika vyučovala v rovnakom počte hodín ako pred padémiou. 

Obyvateľom Malaciek bude pri registrácii na očkovanie pomáhať mesto. Pomôcť môžu potrebovať malackí seniori alebo zdravotne ťažko postihnutí.

Najčastejšia príčina úmrtí

V Senci sa nepodarilo zriadiť vakcinačné centrum. Dôvodom je odstúpenie lekárov od spolupráce.

Najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku bolo počas prvých troch mesiacov tohto roka ochorenie COVID-19. Nákaze za 3 mesiace podľahlo 9 355 ľudí.

Vakcinačné centrum na Národnom futbalovom štadióne funguje podľa ministra zdravotníctva perfektne. Centrum prijíma na očkovanie denne množstvo ľudí.

Od 22. mája budú zaočkovaní ľudia dostávať dvojjazyčný očkovací certifikát. Od 26. júna sa spustia štandardné európske certifikáty.

V Nových Zámkoch a Leviciach sa otvoria 2 nové veľkokapacitné očkovacie centrá.

Pfizer a Moderna nad 18+

Vakcíny od Pfizeru a Moderny sú od konca mája dostupné pre všetkých nad 18 rokov. Osobám pod 18 rokov sú prideľované iba vakcíny od Pfizeru.

Na Slovensku sa epidemická situácia lepší, na nemocničných lôžkach je čoraz menej pacientov.

Koronavírus zabrzdil úspory v zdravotníctve. Z možnej úspory 195 miliónov eur sa minulý rok podarilo dosiahnuť 86 miliónov eur.

Ani jeden pozitívny prípad na Covid-19 nemá rómska osada Vilčurňa. Ešte začiatkom marca tu bola zistená 7 % miera pozitivity. 

Prechodné certifikáty 

Pre zaočkovaných sa budú do 26. júna vydávať tzv. prechodné certifikáty. Od 26. júna dostanú zaočkovaní už štandardný európsky Green Pass.

Na Slovensku naďalej prevažuje britský variant koronavírusu. Na testovaní v apríli bol až pri 97 % vzoriek potvrdený britský variant.

Prešovská nemocnica znížila počet COVID lôžok zo 154 na 120. V nemocnici klesá počet pacientov nakazených koronavírusom.

Väčšinu reprofilizovaných lôžok levočská nemocnica opäť sprístupní necovidovým pacientom. Od 17. mája povolí aj návštevy pacientov.

Zmena v COVID automate

Od 17. mája sa COVID automat sa zásadne zmenil, celonárodné opatrenia už neplatia. V každom okrese sa uplatňujú rôzme pravidlá podľa aktuálnej farby daného okresu.

Od 25. mája Kežmarská nemocnica otvára nové vakcinačné centrum v priestoroch polikliniky na Hviezdoslavovej ulici. 

V Bratislavskom kraji funguje mobilná očkovacia jednotka, ktorá očkuje proti ochoreniu COVID-19. Aktuálne sa očkujú ešte pacienti zariadenia sociálnych služieb, v ďalšej fáze to budú marginalizované skupiny a imobilní ľudia.

Vo Zvolene sa zlučujú dve vakcinačné centrá do jedného. Od 18. mája budú registrovaní záujemcovia o očkovanie chodiť iba do budovy Doprastavu. 

Nemocnica Krompachy povolí od 17. mája návštevy príbuzných v nemocnici. Návštevy na Covid oddelení sú naďalej zatvorené.

Do fitness centier bez testu

Aj keď výdavky na zdravotnú starostlivosť minulý rok klesli, zdravotné poisťovne pre COVID neušetrili. Pokles nákladov na zdravotnú strarostlivosť evidujú Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera aj Union.

Negatívnym testom na ochorenie COVID-19 sa od pondelka 17. mája už nebude potrebné preukazovať pri vstupe do fitness centier.

V piešťanských kúpeľoch sa otvorilo veľkokapacitné očkovacie centrum. Má dennú kapacitu 1 350 zaočkovaných a používa sa vakcína od Pfizer/BioNTech.

V štyroch nemocniciach v Žilinskom samosprávnom kraji je obsadených 71 COVID lôžok. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 pacientov.

Miešanie vakcín od rôznych výrobcov zvyšuje pravdepodobnosť miernych vedľajších účinkov. Pri kombinácii vakcín od rôznych výrobcov ľudia po druhej dávke častejšie hlásili zimnice, bolesti hlavy a svalov.

Potvrdený indický variant vírusu

V obci Lomnička s prevažne rómskym obyvateľstvom v Staroľubovnianskom okrese sa viac ako tri mesiace nedarí uhasiť ohnisko nákazy koronavírusom. Napriek problémom v Lomničke sa situácia v okrese zlepšuje. 

Výskum protilátok po očkovaní v NOÚ potvrdil vysokú účinnosť vakcíny. Štúdia podľa jej autorov potvrdzuje, že vakcinácia je najspoľahlivejšou cestou v boji proti pandémii COVID-19.

Na Slovensku laboratórne potvrdili výskyt „indického“ variantu pandemického vírusu.

Bánovská nemocnica už niekoľko týždňov eviduje zlepšovanie pandemickej situácie. Kým napríklad v polovici februára boli koronavírusom nakazené viac ako dve desiatky zamestnancov, aktuálne má ochorenie COVID-19 šesť pracovníkov. 

Veková hranica na vakcíny od Pfizeru a Moderny sa znížila na 35 rokov. Aktuálne sa teda na očkovanie nemôžu prihlásiť ľudia od 18 do 34 rokov.

Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú v Ľubovnianskej nemocnici stále plné. K 12. máju majú v nemocnici hospitalizovaných štrnásť pacientov s COVID-19.

Pribudnú oranžové okresy

Rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie sa od budúceho týždňa opäť mení. Od pondelka 17. mája platí druhý stupeň ostražitosti, teda oranžová farba, pre štyri okresy.

Počas víkendu budú v Bardejove očkovať dva dni. K dispozícii budú vakcíny AstraZeneca a Pfizer/BioNTech pre 2500 záujemcov a očkovať sa bude v priestoroch Strednej priemyselnej školy technickej (SPŠ) na Komenského ulici.

Hlavným dôvodom pozastavenia očkovania vakcínou Astra Zeneca je podľa Lengvarského jej nedostatok.

VšZP zazmluvnila pre postcovidových pacientov zariadenia na celom Slovensku. Včasná postcovidová rehabilitácia dokáže zmierniť alebo odstrániť následky vážnej infekcie v organizme.

V Nemocnici Košice – Šaca momentálne nie sú hospitalizovaní žiadni pacienti vyžadujúci si podporu umelej pľúcnej ventilácie ani kyslíkovú liečbu. V súvislosti s diagnózou COVID-19 sú aktuálne hospitalizovaní štyria suspektní pacienti.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) rozšíril zoznam ľudí, ktorí sa môžu prihlásiť ako náhradníci na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, o tehotné ženy.

Nové očkovacie centrá

Obsadenosť lôžok vyčlenených pre pacientov s ochorením COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove medzitýždenne klesá. K utorku 11. mája je na úrovni necelých 35 percent. Spolu je na COVID oddeleniach hospitalizovaných 54 pacientov.

V bratislavských Vajnoroch v Dome kultúry otvorili 11. mája veľkokapacitné očkovacie centrum. Vo Vajnoroch sa bude očkovať v utorky, stredy a soboty vakcínou Pfizer. Centrum by malo byť schopné zaočkovať denne 650 ľudí. Hlavným motívom zriadenia vakcinačného centra vo Vajnoroch bola podľa Vlčeka snaha pomôcť obyvateľom, ktorí už nebudú musieť za očkovaním cestovať po celom Slovensku.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zaočkoval vo svojich troch vakcinačných centrách proti ochoreniu COVID-19 už viac ako 70-tisíc ľudí

V dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách zriadených Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) počas druhého májového víkendu zaočkovali celkom 6 417 ľudíKošický samosprávny kraj (KSK) zaočkoval počas uplynulého víkendu vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách takmer 9 500 ľudí.

Obnoviť prezenčné vyučovanie vo všetkých ročníkoch základných a stredných škôl môžu od 10. mája školy v 44 „ružových“ okresoch.

Ministerstvo zdravotníctva SR znížilo vekovú hranicu pre očkovanie vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna na 45 rokov.

Vyšetrovanie úmrtia po očkovaní

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) je k 7. máju hospitalizovaných 32 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19.

Na Slovensku uzavreli tretí prípad úmrtia po očkovaní na prevenciu ochorenia COVID-19. Išlo o pacientku vo veku 47 rokov, ktorá sa dala očkovať vakcínou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca. Vyplýva to z týždennej štatistiky podozrení na nežiaduce účinky vakcín proti COVID-19, ktorú Štátny ústav pre kontrolu liečiv zostavil k 6. máju.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) v súčinnosti so štátnymi orgánmi otvára v sobotu 8. mája veľkokapacitné očkovacie centrum v priestoroch Strednej priemyselnej školy technickej (SPŠ) v Bardejove, kde sa bude dať zaočkovať vakcínou Pfizer/BioNTech.

Žilinská samospráva sa rozhodla ukončiť činnosť dvoch mestských mobilných odberových miest na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19.

Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v popradskej nemocnici aj naďalej klesá. Podľa jej slov bolo v stredu na oddelení so špeciálnym režimom hospitalizovaných 10 pacientov. 

Očkovanie po prekonaní

Tretina zamestnancov žilinskej nemocnice prekonala COVID-19. Aktuálne je novým koronavírusom nakazených deväť zamestnancov.

Protilátky voči ochoreniu COVID-19 ma približne štvrtina Košičanov.

Ľudia sa môžu očkovať už po 7 alebo 14 dňoch od prekonania ochorenia COVID-19. Podľa doteraz zverejňovaných informácií sa mohli osoby prihlasovať na očkovanie až po 90 dňoch od prekonania ochorenia. 

Zvolenská nemocnica už nemá žiadneho zamestnanca pozitívneho na COVID-19. Za štyri mesiace tohto roka zvolenská nemocnica hospitalizovala 1 289 pacientov s koronavírusom, z toho bolo 734 mužov a 555 žien. Naopak, stúpajú čísla zaočkovaných zamestnancov, ako aj záujemcov, ktorí využili možnosť dať sa zaočkovať

Zoologické záhrady v zlej finančnej situácii má podporiť online benefičný koncert „Hráme pre 20 ZOO“

Na športových podujatiach vo vybraných športoch je účasť fanúšikov možná v prípade, ak sa preukážu negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP testu nie starším ako 36 hodín a zároveň negatívnym antigénovým testom nie starším ako 12 hodín.

Počet pacientov klesá

Počet pacientov s infekciou COVID-19 napojených na kyslíkovú liečbu v nemocnici Košice - Šaca klesol. V zdravotníckom zariadení sa starajú o deväť takýchto osôb, pričom ešte pred týždňom ich bolo 13.

V trnavských župných veľkokapacitných očkovacích centrách použili prvýkrát vakcínu od spoločnosti Pfizer. V Trnavskom samosprávnom kraji očkujú v troch veľkokapacitných centrách zriadených župou, ďalej v nemocniciach a poliklinikách.

Prezenčné vyučovanie sa v pondelok 3. mája obnovilo v deviatich okresoch, konkrétne v okrese Sobrance, Nitra, Zlaté Moravce, Nové Zámky, Topoľčany, Dunajská Streda, Komárno, Skalica a Stropkov. Otvorené môžu byť tiež základné umelecké školy (ZUŠ) a jazykové školy pre skupinovú výučbu.

Víkendové testovanie na ochorenie COVID-19 na troch odberných miestach v Poprade k 3. máju bolo po tri a pol mesiaci bez pozitívnych prípadov.

Najprijateľnejšou vakcínou proti koronavírusu je na Slovensku Pfizer/BioNTech. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnila televízia Markíza v diskusnej relácii Na telo. 

Pandémia koronavírusu zvýšila mieru evidovanej nezamestnanosti na Slovensku z 5 percent na takmer 8 percent. 

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA

Naposledy aktualizované 01.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 19. 1. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.