späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 16. 4. 2021

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 16. 4. 2021
Zdroj foto: Getty images

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma a vzbudzuje obavy. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.


Slovensko dostane ďalších 600-tisíc dávok vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Zaočkovanosť klientov a zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb aspoň prvou dávkou vakcíny proti COVIDU-19 je už na úrovni 77 percent.

Na Slovensku naďalej dominantne prevažuje „britský“ variant pandemického vírusu. Vyplýva to z výsledkov sekvenovania pozitívnych vzoriek z rôznych regiónov Slovenska.

Americký výrobca očkovacej látky proti koronavírusu Johnson & Johnson oznámil, že odkladá distribúciu svojich vakcín v Európe vzhľadom na prešetrovanie zriedkavých prípadov krvných zrazenín po očkovaní v USA. 

Podpora vedcov

Požiadať o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 môžu už aj občania starší ako 40 rokov. Očkovaní by mali byť vakcínou od AstraZeneca.

Vzhľadom k aktuálne sa zlepšujúcemu vývoju pandemickej situácie otvorila Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ambulancie Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (KFBLR) na Rastislavovej ulici pre postcovidových pacientov

V troch veľkokapacitných očkovacích (VKOC) Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zaočkovali počas uplynulého víkendu 7 547 záujemcom.

Samovoľné užívanie Acylpyrinu po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 Slovenská lekárnická komora (SLeK) dôrazne neodporúča.

Pozitívny vývoj pandémie koronavírusu sa odrazil aj v reálnej situácii Nemocnice Zvolen. V uplynulom týždni tu poklesol počet pozitívnych pacientov i zamestnancov s ochorením COVID-19.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) vyjadruje plnú podporu slovenským vedcom a odborníkom, ktorých postupy a pracovné metódy pri posudzovaní účinnosti a bezpečnosti vakcíny Sputnik V boli zo strany štátnych autorít neštandardne, nedôstojne a zjavne aj nedôvodne dehonestované.

Zástupcovia občianskej spoločnosti vyzývajú predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) a vládu SR k odsúdeniu nenávistných prejavov a iniciovaniu prešetrenia vyhrážok voči pracovníkom a pracovníčkam Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).

Problémy so Sputnikom V

Na základe žiadosti Slovenska pomôže Maďarsko pri testovaní ruskej vakcíny Sputnik V. Riaditeľke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzane Baťovej zatiaľ nie je jasné, ako nám ide Maďarsko pomáhať pri testovaní ruskej vakcíny Sputnik V.

Generálna prokuratúra dostala podnet na Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Týkať sa má činnosti ústavu v súvislosti s dovozom ruskej očkovacej látky Sputnik V na Slovensko.

Vo vakcinačnom centre v nemocnici v Bánovciach nad Bebravou dokážu denne počas pracovného týždňa zaočkovať 180 registrovaných záujemcov.

V Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici výrazne klesol počet pacientov s COVID-19. K 9. aprílu má nemocnica 24 pozitívne testovaných zamestnancov a v karanténe je jeden zamestnanec.

V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 185 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19

Rusi požiadali Slovákov o vrátenie vakcín Sputnik V a ukončenie zmluvy.

Šarže vakcíny Sputnik V použité v predklinických testoch a klinických štúdiách publikovaných v časopise Lancet nemajú rovnaké vlastnosti ako šarže dovezené na Slovensko.

Vyššia ochota sa zaočkovať

Minister financií Igor Matovič ide 8. apríla do Ruska rokovať o vakcíne Sputnik V. 

V trnavskej automobilke v apríli zaznamenali len jedeného pozitívneho.

Vedci zistili, že u ľudí s diagnostikovaným ochorením COVID-19 v uplynulých šiestich mesiacoch bola vyššia pravdepodobnosť vzniku depresie, demencie, psychóz a mŕtvice.

Pri akomkoľvek uvoľňovaní opatrení, ktoré by malo nastať, budú na prvom mieste školy.

Systém prihlasovania na očkovanie sa zefektívni. Ministerstvo zdravotníctva SR chce zabrániť podvodom, mení preto pravidlá na prihlasovanie do čakárne, konkrétne do fázy číslo 1. Ľudia, ktorí do tejto fázy spadajú, sa môžu prihlásiť do čakárne štandardne, termín však po novom dostanú až po preverení údajov od zamestnávateľa. 

Ochota dať sa zaočkovať je na Slovensku najvyššia od apríla 2020. Ako ukázala ôsma vlna výskumu Ako sa máte, Slovensko?, zaočkovať by sa v súčasnosti dalo takmer 42 % opýtaných a ďalších 7 % je už zaočkovaných. 

Finančné problémy ZOO

V nemocnici Košice - Šaca narástol v posledných dňoch počet pacientov s ochorením COVID-19, ktorí si vyžadujú napojenie na kyslíkovú liečbu, kapacity sú tak naplnené skoro na 90 percent. Ide o 26 obsadených lôžok z 30 možných.

Minulotýždňové testovanie na ochorenie COVID-19 v Kremnici odhalilo spomedzi 2 757 vykonaných antigénových testov len jedného pozitívne testovaného človeka

Košická Zoologická záhrada (ZOO) je pre pandémiu nového koronavírusu už sedem týždňov zatvorená a nulové tržby od návštevníkov sa prejavili aj na jej zhoršenej finančnej situácii.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) dodal Ministerstvu zdravotníctva SR stanovisko k ruskej vakcíne Sputnik V

Osobnú skúsenosť alebo skúsenosť z bezprostredného okolia s koronavírusom majú už takmer dve tretiny obyvateľov Slovenska. Rok od príchodu pandémie sa koronavírusom nakazilo približne 14 % Slovákov.

Kúpele po koronavíruse

Trend vakcinácie na Slovensku je veľmi pozitívny. Prichádzajú čoraz vyššie dodávky vakcín, zvyšujú sa očkovacie kapacity aj počty zaočkovaných na týždennej báze.

Po ťažkom priebehu ochorenia COVID-19 budú mať pacienti nárok na kúpeľnú liečbu. V kúpeľoch sa budú môcť liečiť aj pacienti, ktorí majú po koronavíruse vážne choroby obehového ústrojenstva či duševné choroby.

Počas víkendu zaočkovali v trenčianskom veľkokapacitnom centre 3 910 ľudí.

V bánovskej nemocnici je k 29. marcu momentálne práceneschopných 27 zamestnancov. Ako informovala riaditeľka nemocnice Mina Bobocká, 11 z nich má koronavírus, zvyšní sú práceneschopní z iných dôvodov, prípadne sa starajú o členov rodiny.

Na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa už môžu prihlásiť aj občania starší ako 50 rokov. Zároveň sa upravuje podávanie jednotlivých typov vakcín podľa veku záujemcov. 

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) pošle klientom a zamestnancom zariadení, ktoré poskytujú sociálne služby a centrám pre deti a rodiny (CDR) ďalších 244-tisíc kusov ochranných respirátorov

Košice sú stabilizované

Aktuálna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je v Nemocnici Košice - Šaca stabilizovaná. Počet zamestnancov s potvrdeným ochorením COVID-19 v porovnaní s minulým týždňom opäť mierne poklesol. Zariadenie eviduje k dnešku 13 pozitívnych zamestnancov, 23 ich je v karanténe a neprítomnosť v práci z dôvodu práceneschopnosti alebo ošetrovaniu člena rodiny zaznamenala nemocnica pri 46 zamestnancoch.

Nemocnica Zvolen aktuálne poskytuje zdravotnú starostlivosť takmer 70 pacientom s koronavírusom a chýba jej takmer 60 zamestnancov. Ako zariadenie informuje v tlačovej správe, vážna situácia pretrváva, pričom vedenie robí všetko pre to, aby zvládli chod nemocnice, ale aj starostlivosť o všetkých, nielen COVID pacientov.

Respirátory sú od 15. marca povinné vo všetkých interiéroch, s výnimkou domácností. Povinnosť nosiť respirátor nemá ani človek, ktorý pracuje na pracovisku sám, alebo vykonáva prácu, pri ktorej je vystavený vysokej tepelnej či fyzickej záťaži, alebo mu výnimku udelí takzvaná pracovná zdravotná služba. 

V Ľubovnianskej nemocnici leží 25 COVID pacientov, situácia sa podľa riaditeľa stabilizovala.

Laboratórne potvrdený bol 10. týždeň jeden prípad juhoafrického variantu koronavírusu. Laboratórne testy vedcov ukázali, že najrozšírenejšou medzi skúmanými vzorkami je britská mutácia ochorenia COVID-19.

Cestovanie do zahraničia

Pulzné oxymetre pomôžu nielen zefektívniť prácu všeobecných lekárov, ale výrazným spôsobom napomôžu manažovaniu pacienta, a tým aj zlepšeniu jeho kontroly v domácom prostredí. 

Na Slovensku podľa očakávaní naďalej dominuje prevažne britský variant pandemického koronavírusu. Laboratórne bol potvrdený v 97,3 percente (1 704 vzoriek) z 1 752 vyšetrených pozitívnych vzoriek. Český variant potvrdili v 0,9 percente (16 vzoriek) a juhoafrický v 0,5 percente (deväť vzoriek). 

Od soboty 20. marca platí zákaz vycestovať do zahraničia na rekreáciu, a to individuálnu aj skupinovú. Vláda prijala toto rozhodnutie na základe odporúčania pandemickej komisie vlády. Tento zákaz má zatiaľ platiť do 28. apríla.

Ministerstvo dopravy a výstavby je v pracovnej skupine, ktorá aktuálne pripravuje legislatívne aj technické podmienky pre strávenie povinnej karantény v hotelových a ubytovacích zariadeniach.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR 19. marca spustilo skúšobnú verziu digitálneho Covid automatu. Verejnosť vďaka nej získa prehľad o tom, aké konkrétne opatrenia platia v každom okrese v daný deň.

Odškodné pre obete koronavírusu

Situácia v žilinskej nemocnici je kritická, obsadených je viac ako 100 covidových lôžok.

Slovenská lekárska komora (SLK) oceňuje vládou schválený návrh na odškodné pre príbuzných zdravotníkov, ktorí zomreli na COVID-19 po nakazení sa pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. 

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová sa listom obrátila na zastupujúceho ministra zdravotníctva Eduarda Hegera v súvislosti s plánovanými dodávkami vakcín proti ochoreniu COVID-19. Očakáva od neho odpovede na viaceré otázky. 

Do systému čakáreň sa za pár hodín zaregistrovalo vyše 60-tisíc záujemcov o očkovanie.

Úmrtie 38-ročnej pacientky, ktorá zomrela v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach, nesúviselo s jej očkovaním proti ochoreniu COVID-19 vakcínou AstraZeneca. Konštatuje to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Zlepšovanie situácie

Epidemická situácia sa naďalej zlepšuje. Na pravidelnej utorňajšej (23. marca) tlačovej besede to uviedol minister financií a dočasne poverený minister zdravotníctva Eduard Heger. Sledované ukazovatele klesajú a všetky sú vo výrazne pozitívnom trende. 

Žilinská radnica od 2. marca zabezpečuje nákup potravín a drogérie pre ľudí pozitívne testovaných na koronavírus, ktorí majú povinnosť dodržiavať karanténu. 

Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR tento týždeň informoval ministerstvo zdravotníctva o udelení výnimky pre testy na samotestovanie.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) zaočkoval vo svojich veľkokapacitných vakcinačných centrách viac ako 20-tisíc ľudí. V očkovaní proti ochoreniu COVID-19 pokračuje aj nachádzajúci víkend v rovnakom režime vo všetkých troch centrách.

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA
  • WebNoviny

Naposledy aktualizované 16.04.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Vyštudovala som učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry v kombinácií s etickou výchovou. Dlhšiu dobu píšem pre rôzne weby od regionálnych, cez všeobecné, až k našej Zdravotéke. Zaujímam sa však o zdravú stravu a cudzia mi nie je ani strava bez lepku. Z cvičenia preferujem beh a jógu

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 16. 4. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 16. 4. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 16. 4. 2021 Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 16. 4. 2021

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 16. 4. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 16. 4. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 16. 4. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 16. 4. 2021

Prinášame vám priebežné a stále aktuálne informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku - február, marec Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku - február, marec

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma a vzbudzuje obavy. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.