späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 25. 10. 2021

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 25. 10. 2021
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


V Číne začnú očkovať proti ochoreniu COVID-19 i trojročné deti. Lokálni predstavitelia v minimálne piatich provinciách v ostatných dňoch informovali, že vakcínu proti koronavírusu budú musieť dostať deti vo veku od 3 do 11 rokov.

Nevakcinovaným ľuďom v Rakúsku hrozia nové reštrikcie, ak počet prípadov nákazy koronavírusom bude naďalej rásť. 

V Česku v piatok 22. októbra pribudlo najviac nakazených ochorením COVID-19 od 13. apríla. Laboratória v krajine odhalili 4 224 nových infekcií. V českých nemocniciach je podľa údajov ministerstva zdravotníctva pre nákazu koronavírusom aktuálne hospitalizovaných 843 ľudí. 

Počet nákaz a úmrtí na koronavírus na Ukrajine už druhý deň v rade dosiahol rekordné maximum. Ukrajinské zdravotnícke úrady v piatok 22. októbra nahlásili 23 785 potvrdených infekcií a 614 úmrtí za uplynulých 24 hodín.

Počty prípadov ochorenia COVID-19 a súvisiacich úmrtí dosiahli vo štvrtok 21. októbra na Ukrajine absolútne maximá. Ukrajinské úrady zaznamenali v priebehu ostatného dňa 22 415 nových infekcií a 546 úmrtí, najviac od začiatku pandémie koronavírusu.

Prísne opatrenia

Ruské hlavné mesto Moskva koncom mesiaca zavedie prísne protipandemické opatrenia. S účinnosťou od 28. októbra do 7. novembra budú zatvorené všetky reštaurácie, kaviarne, obchody s nepotravinárskym tovarom, telocvične, kiná a iné zábavné podniky. Opatrenie sa vzťahuje aj na školy a škôlky.

V Indii už podali jednu miliardu dávok vakcíny proti koronavírusu. Približne 75 percent dospelej populácie krajiny, čiže 707 miliónov ľudí, dostalo aspoň jednu dávku očkovacej látky. Úplne zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 je zhruba 30 percent obyvateľstva Indie, čiže 291 miliónov ľudí.

Česká vláda schválila niekoľko nových opatrení na zmiernenie prudkého nárastu nákaz koronavírusom. Na pracoviskách budú od pondelka povinné respirátory. Od prvého novembra budú zase reštaurácie, bary či nočné kluby musieť kontrolovať, či ich zákazníci majú doklad potvrdzujúci očkovanie, negatívny test alebo zotavenie sa z ochorenia COVID-19.

Srbsko v stredu 20. októbra rozhodlo o zavedení COVID pasov pre interiérové priestory vo večerných hodinách.

COVID pasy v Bulharsku

V Bulharsku sa bude musieť preukázať COVID pasom každý, kto bude chcieť vstúpiť do reštaurácie, divadla, kina, koncertnej sály, telocvične, klubu či nákupného centra. 

Rumunsko v utorok 19. októbra zaznamenalo denné rekordy v počte osôb nakazených koronavírusom aj súvisiacich úmrtí. Rumunsko potvrdilo rekordný počet 18 863 nových infekcií a 574 úmrtí. Hranicu 500 úmrtí za jeden deň 19-miliónová krajina prekročila po prvý raz od začiatku pandémie.

Lotyšsko počas 42. týždňa zavedie na takmer mesiac lockdown vrátane zákazu vychádzania. Krok je reakciou na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu v krajine, ktorá má jednu z najnižších mier vakcinácie proti koronavírusu v rámci Európskej únie.

Počet infekcií koronavírusom v Česku je na kritickej úrovni. V sobotu 16. októbra testy odhalili 1 157 nových prípadov nákazy. V porovnaní s rovnakým dňom pred týždňom to bol rast ich počtu o 492.

Koronavírus v ČR silnie

Ochoreniu COVID-19 v Rusku k 16. októbru prvýkrát za jeden deň podľahlo viac ako 1000 ľudí, keďže krajina čelí pretrvávajúcej vlne infekcií. Štátny úrad pre boj proti pandémii koronavírusu v sobotu informoval, že za uplynulý deň v dôsledku nákazy zomrelo 1 002 ľudí po tom, ako predošlý deň potvrdili 999 obetí.

Pandémia koronavírusu v Českej republike opäť silnie. Laboratória v krajine v piatok 16. októbra odhalili 1 781 nových infekcií, čo je najviac od 6. mája. V porovnaní s rovnakým dňom pred týždňom počet nákaz stúpol o 764.

Nevakcinovaní obyvatelia Francúzska už nemajú nárok na bezplatný test na ochorenie COVID-19, ak jeho vykonanie nepredpíše lekár. Vakcinovaní obyvatelia krajiny a deti vo veku do 18 rokov sa môžu naďalej testovať bezplatne.

Austrálske hlavné mesto Canberra v piatok 15. októbra ukončilo lockdown. Úrady mesta informovali, že viac ako 99 percent populácie vo veku nad 12 rokov už totiž dostalo aspoň jednu dávku očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19. 

Preťažené zdravotníctvo

V Afrike odhaľujú len jeden zo siedmich prípadov ochorenia COVID-19. Znamená to, že koronavírus na kontinente nakazil pravdepodobne 59 miliónov ľudí.

Lekári v rumunskom hlavnom meste Bukurešť zverejnili otvorený list s názvom „krik zúfalstva“, v ktorom upozornili, že v dôsledku šírenia koronavírusu preťažený zdravotnícky systém krajiny zápasí s rekordným počtom nákaz, hospitalizácií a úmrtí. 

Americký výrobca lietadiel Boeing rozhodol, že jeho zamestnanci sa musia dať zaočkovať proti koronavírusu, pretože inak im hrozí strata zamestnania.

Neskorá reakcia britskej vlády po vypuknutí pandémie si vyžiadala tisíce životov. Podľa správy výborov pre vedu a zdravotníctvo dolnej komory britského parlamentu sa členovia vlády nedostatočne zaoberali odporúčaniami vedeckých poradcov.

Rusko v pondelok 11. októbra zaznamenalo 29 409 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo bolo najvyššie číslo v tomto kalendárnom roku a iba o trochu menej ako rekord dosiahnutý vlani v decembri. Úrady potvrdili aj 957 súvisiacich úmrtí, čo bolo takmer toľko ako maximum zaznamenané počas uplynulého víkendu, keď zaevidovali 968 obetí.

Protesty v Ríme

Tisíce ľudí v sobotu 9. októbra protestovali v centre Ríma proti nariadeniu talianskej vlády, ktoré podmieňuje prístup na pracovisko potvrdením o zaočkovaní sa proti koronavírusu alebo aktuálnym negatívnym testom.

Fínsko sa pripojilo ku škandinávskym krajinám, ktoré pozastavili alebo neodporúčajú nasadenie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Moderna v určitých vekových kategóriách. 

Britská vláda od 11. októbra zúži zoznam krajín na takzvanom červenom cestovnom zozname z 54 na sedem.

Maďarsko ponúka Rumunsku pomoc so starostlivosťou o pacientov s COVID-19. Rumunský prezident Klaus Iohannis označil tento týždeň situáciu v krajine za katastrofu.

Infikovanosť v Španielsku sa znížila na rekordnú úroveň od vlaňajšieho júla. Podľa úradov sa pod túto štatistiku výrazným spôsobom podpísal napredujúci vakcinačný program, keďže úplne zaočkovaných je už 77 % Španielov.

Očkovanie v Nemecku

Nemecko k 7. októbra zaočkovalo proti koronavírusu o minimálne 3,5 milióna ľudí viac, než sa pôvodne predpokladalo.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pracuje na dodaní zdravotníckeho materiálu pre boj proti ochoreniu COVID-19 do Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR). 

V Belgicku sa musia na niektorých miestach naďalej nosiť rúška. Polícia tak reagovala na status na sociálnej sieti, ktorý šíril účet s názvom Michal Lusecky o tom, že v Belgicku sa už nemusia nosiť rúška, a že „korona končí“. 

Švédske zdravotnícke úrady v stredu 6. októbra rozhodli o pozastavení očkovania ľudí vo veku do 30 rokov vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti Moderna. 

Posudzovanie Sputnika V

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zatiaľ stále posudzuje údaje o ruskej vakcíne proti koronavírusu Sputnik V. Uviedla však, že neočakáva skoré rozhodnutie o tom, či ju schváli pre núdzové použitie.

Rumunsko v utorok 5. októbra nahlásilo rekordných 15 037 infekcií.

Počet úmrtí po nákaze koronavírusom v Rusku od začiatku októbra dosiahol tretí rekord a počet potvrdených infekcií opäť prekročil hranicu 25-tisíc za jeden deň. Ruský úrad pre boj proti pandémii koronavírusu v utorok za uplynulý deň nahlásil 25 110 nových infekcií a 895 úmrtí. 

Zahraniční turisti budú môcť Austráliu opäť navštevovať až na budúci rok. Prioritou krajiny však nebude príchod turistov ale kvalifikovaných migrantov a zahraničných študentov.

Počet úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 v Spojených štátoch v piatok 2. októbra v noci presiahol 700-tisíc. Posledných 100-tisíc úmrtí pribudlo za tri a pol mesiaca, a to v čase, keď sú vakcíny proti koronavírusu dostupné pre všetkých od 12 rokov. 

Povolenie cestovať

Austrália plánuje od novembra povoliť cestovanie do zahraničia občanom, ktorí sú zaočkovaní proti koronavírusu. Zatiaľ však nestanovila dátum, kedy umožní zahraničným turistom prichádzať na jej územie.

Denný počet úmrtí na koronavírus v Rusku k 1. októbru už štvrtý deň v rade lámal rekordy. Počet potvrdených infekcií tiež rastie. Ruský úrad pre boj proti pandémii koronavírusu v piatok nahlásil 887 nových úmrtí, čo je najviac za jeden deň od vypuknutia pandémie. Predošlý deň Rusko nahlásilo rekordných 867 úmrtí na ochorenie COVID-19.

Američanka prežila španielsku chrípku, ušla pred fašistami a ako 105-ročná skonala na COVID-19.

Rumunsko vo štvrtok 1. októbra nahlásilo 12 032 prípadov ochorenia COVID-19, čo predstavuje najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie koronavírusu.

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA

Naposledy aktualizované 25.10.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 25. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 25. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 25. 10. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 25. 10. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 25. 10. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 25. 10. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 25. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 25. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku august a september Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku august a september

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.