späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 11. 2021

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 11. 2021
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


V Českej republike testy opäť odhalili viac prípadov nákazy koronavírusom ako pred týždňom. V pondelok 30. novembra ich pribudlo 17 599, čo bolo o 3 103 viac ako pred siedmimi dňami. 

Český prezident Miloš Zeman podporil povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Vyjadril sa tak na rokovaní prezidentov Vyšehradskej štvorky (V4), na ktorom sa zúčastnil prostredníctvom videospojenia, keďže je pre nákazu koronavírusom v izolácii. 

 

Holandsko potvrdilo 13 prípadov infekcie novým variantom koronavírusu omikron. Dva prípady nákazy v nedeľu zistila aj Austrália. Obe krajiny omikron odhalili u ľudí, ktorí pricestovali z juhu afrického kontinentu.

Omikron v Čechách

České laboratória zachytili prvý prípad nákazy novým variantom koronavírusu omikron. Prvé testy ho potvrdili u obyvateľky ČR, ktorá sa vrátila z Namíbie. Nákazu u ženy narodenej v roku 1961 preukázali dva sekvenčné testy. 

Poľsko napriek stúpajúcemu nárastu prípadov ochorenia COVID-19 naďalej nepristúpilo k zavedeniu pandemických obmedzení.

Belgicko potvrdilo prvý prípad nového potenciálne nákazlivejšieho variantu koronavírusu, ktorý identifikovali v Juhoafrickej republike (JAR), zatiaľ známeho pod označením B.1.1.529.

Napriek tomu, že Portugalsko má najvyššiu zaočkovanosť obyvateľstva proti ochoreniu COVID-19, necelé dva mesiace po zrušení väčšiny pandemických obmedzení úrady opäť zavádzajú nevyhnutné opatrenia.

Nový znepokojujúci variant

V Juhoafrickej republike (JAR) identifikovali nový znepokojujúci variant koronavírusu, ktorý svojím vysokým počtom mutácií vyvoláva obavy vo vedeckej komunite. Rýchlo sa šíri u obyvateľov provincie Gauteng.

Vo štvrtok 25. novembra v Česku pribudlo 27 717 nakazených koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie. Hranicu 20-tisíc denné prírastky infekcií v krajine prekročili prvý raz minulý týždeň.

Český prezident Miloš Zeman mal pozitívny test na koronavírus. Českému prezidentovi Milošovi Zemanovi podali monoklonálne protilátky

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok 25. novembra, keď počet potvrdených obetí pandémie koronavírusu v krajine prekročil hranicu 100-tisíc, vyzvala na sprísnenie protipandemických opatrení.

Smutná hranica Nemecka

Česká vláda vyhlásila pre pandémiu ochorenia COVID-19 núdzový stav. Do platnosti vstúpil o polnoci zo štvrtka 25. na piatok 26. novembra a bude trvať 30 dní. 

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila rozšíriť indikáciu vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech na prevenciu ochorenia COVID-19 o deti vo vekovej skupine od 5 do 11 rokov

Nemecko sa stalo ďalšou krajinou, ktorá dosiahla hranicu 100-tisíc úmrtí na ochorenie COVID-19 od začiatku pandémie koronavírusu.

Dvadsať menších miest v autonómnej provincii Južné Tirolsko v severnom Taliansku vstúpilo v stredu 24. novembra do čiastkového lockdownu. Tamojšie úrady chcú týmto rozhodnutím obmedziť narastajúci počet prípadov ochorenia COVID-19 a zachrániť zimnú turistickú sezónu v jednej z najmenej zaočkovaných oblastí Talianska.

V Poľsku za posledných 24 hodín pribudlo 28 380 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 17 % viac ako pred týždňom. Prírastky infekcií po prvý raz od apríla presiahli hranicu 25-tisíc. 

Ďalšia dávka vakcín vo Švédsku

Švédska vláda v stredu 24. novembra odporučila všetkým obyvateľom vo veku 18 až 65 rokov, aby sa po uplynutí šiestich mesiacov od podania druhej vakcíny proti koronavírusu nechali znova zaočkovať

V Českej republike v utorok 23. novembra pribudlo rekordných 25 864 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 48 ľudí. Počet obetí koronavírusu v krajine od začiatku pandémie tak stúpol na 32 408.

Holandská vláda v utorok 23. novembra opäť zaviedla pravidlo o povinných rozostupoch, ktoré musia dodržiavať všetci dospelí obyvatelia. Krok nasledoval v reakcii na nový týždenný rekord v počte osôb nakazených koronavírusom.

V Izraeli začali v utorok 23. novembra očkovať proti koronavírusu aj deti vo veku 5 až 11 rokov. Úrady dúfajú, že nová vakcinačná kampaň pomôže znížiť počty nakazených ochorením COVID-19 a odvrátiť ďalšiu vlnu nákazy. 

Opatrenia v Grécku

Grécko zavádza k 22. novembra rozsiahle protipandemické opatrenia, ktoré majú zmierniť prudký nárast prípadov ochorenia COVID-19 a súvisiacich úmrtí.

Rýchly nárast prípadov nákazy koronavírusom v Nemecku znamená, že do konca zimy sa pravdepodobne infikujú všetci ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní a časť z nich zomrie.

V Maďarsku cez víkend potvrdili 27 209 nových prípadov nákazy koronavírusom. Za posledných 72 hodín v krajine tiež pribudlo 392 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19.

Austrália otvorí 1. decembra hranice zaočkovaným zahraničným študentom a pracovníkom. Austrálska vláda očakáva, že do januára príde do krajiny 200-tisíc študentov a pracovníkov.

České laboratória v sobotu 20. novembra odhalili 14 402 prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší víkendový počet od začiatku pandémie. V porovnaní s rovnakým dňom pred týždňom sa počet potvrdených nákaz zväčšil o viac ako 5-tisíc. 

Nové opatrenia

Ruské úrady v piatok 19. novembra už tretí deň v rade nahlásili nový rekordný počet úmrtí na ochorenie COVID-19. Štátny úrad pre boj proti pandémii koronavírusu informoval, že infekcii podľahlo 1 254 ľudí. Predošlé rekordy hlásil vo štvrtok a stredu, a to 1 251 a 1 247 úmrtí.

Česká vláda vo štvrtok 18. novembra schválila nové protipandemické opatrenia, ktoré sú zamerané najmä na nezaočkovaných. 

Šéf nemeckého Inštitútu Roberta Kocha, ktorý pôsobí ako národné centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, varoval, že krajine hrozia „skutočne strašné Vianoce", ak nepodnikne kroky na zabrzdenie prudkého rastu počtu infekcií koronavírusom. 

Španielsky panel expertov na vakcináciu schválil podávanie posilňujúcej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 pre ľudí vo veku 60 až 69 rokov a pre zdravotníkov. Týmto spôsobom chce bojovať proti zvýšeniu počtu infekcií koronavírusom.

Belgicko sprísňuje reštrikcie s cieľom zastaviť novú vlnu nákaz. Počet prípadov infekcie koronavírusom v krajine v uplynulom týždni stúpol o 27 %.

Vysoká úmrtnosť v Európe

Úmrtnosť počas 45. týždňa stúpla iba v Európe, najviac v Nórsku a na Slovensku.

V Česku v utorok 16. novembra testy odhalili rekordný počet prípadov koronavírusu v doterajšom priebehu pandémie - až 22 479 nakazených. 

Prudký rast počtu infekcií koronavírusom v celej Európe núti vládu Portugalska uvažovať o preventívnych opatreniach, hoci v krajine je proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných 86 percent obyvateľstva.

Ukrajinské úrady sa úporne snažia motivovať obyvateľov k očkovaniu proti koronavírusu, najnovšie aj príspevkom za vakcináciu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok sľúbil, že každému Ukrajincovi, ktorý sa nechá zaočkovať, vyplatia tisíc hrivien.

Vyčerpanému zdravotníckemu personálu v českých nemocniciach, v ktorých je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných už viac ako 3 800 pacientov, od pondelka 15. novembra pomáhajú aj vojaci.

Antigénový samotest neuznávajú

S platnosťou od 15. novembra prestalo Slovinsko uznávať výsledok antigénového samotestu za splnenie podmienky OTP pri vstupe do krajiny bez povinnosti karantény. Do Slovinska je aj naďalej možné vstúpiť pre zaočkované a prekonané osoby a tiež aj pre osoby s negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu.

Talianska polícia vykonala razie naprieč krajinou v spojitosti so 17 antivakcinačnými aktivistami spriaznenými s četom na platforme Telegram, ktorý podporoval násilie voči vládnym, lekárskym a mediálnym predstaviteľom za ich podporu protipandemických obmedzení.

Rakúšania, ktorí nie sú zaočkovaní proti koronavírusu a nemajú potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 budú môcť opustiť svoje domovy iba z nevyhnutných dôvodov, ako napríklad nákup potravín alebo návšteva lekára. Takzvaný lockdown pre neočkovaných vstúpi do platnosti v noci z nedele na pondelok 15. novembra.

Holandsko vzhľadom na prudký nárast infekcií koronavírusom zavádza k 13. novembru na tri týždne čiastočný lockdown. Bary, reštaurácie a supermarkety budú musieť s účinnosťou od soboty zatvárať o 20:00.

Tisíce nových prípadov

V Česku vo štvrtok 11. novembra zaznamenali ďalších 10 395 nakazených koronavírusom, čo je tretí najvyšší prírastok za posledných 14 dní. Pribudlo aj 28 úmrtí.

Dánsko v piatok 12. novembra opäť zaviedlo digitálne COVID pasy a vyhlásilo COVID-19 za „spoločensky kritické ochorenie“. Vláda sa tak rozhodla v súvislosti s nárastom prípadov nákazy koronavírusom.

Holandský inštitút verejného zdravia vo štvrtok 11. novembra nahlásil najvyšší denný počet nových prípadov ochorenia COVID-19 od vypuknutia pandémie. Inštitút uviedol, že za uplynulých 24 hodín v Holandsku pribudlo 16 364 nových potvrdených prípadov infekcie.

Európska lieková agentúra odporučila k 11. novembru registráciu dvoch liekov na liečbu COVID-19. Ide o tzv. monoklonálne protilátky. V prvom prípade je to liečivo regdanvimab, v druhom prípade ide o kombináciu liečiv kasirivimab/imdevimab. 

Štvrtý požiar covidovej nemocnice

Nemecko zaznamenalo v súvislosti s koronavírusom nový rekord, hlási 50-tisíc infikovaných. Krajina ešte nezaviedla povinné očkovanie. Zvažujú nové opatrenia ako napríklad otvorenie veľkých očkovacích centier či bezplatné testy.

V covidovej nemocnici v Rumunsku vypukol požiar. Vyžiadal si dve obete a jedna sestra bola zranená. Od začiatku pandémie išlo už o štvrtý smrtiaci požiar v tejto nemocnici.

Česko má približne o 4-tisíc viac nákaz ako minulý týždeň. Sedemdňová incidencia sa skokovo zvýšila na 596 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

Európska komisia schválila zmluvu s firmou Valneva. Cieľom je nakúpiť jej potenciálnu vakcínu proti koronavírusu. Spoločnosť vyvíja vakcínu na báze inaktivovaného vírusu.

Rusi sa s obľubou chodia dávať očkovať do Chorvátska. Chcú vakcíny schválené na Západe, ktoré im umožnia cestovať po Európe či do USA.

V Európe neklesajú nákazy

Deti vo veku 5 až 11 rokov možno dostanú vakcínu od Moderny. Európska lieková agentúra začala proces rozhodovania. Odporúčania by mali byť známe o dva mesiace.

Svetová zdravotnícka organizácia konštatuje, že všade inde klesajú nákazy koronavírusom, len nie v Európe. Vírus sa šíri v zvýšenej miere už šiesty týždeň.

Denný rekord v počte nákaz koronavírusom dosiahlo aj Nemecko. Krajina potvrdila 39 676 infekcií. Virológ Drosten nevylúčil ďalší lockdown.

Česko hlási nárast počtu nakazených. Celkovo pribudlo cez 14-tisíc nových prípadov, čo je najviac za posledných 8 mesiacov. V nemocniciach je tento týždeň o 200 covidových pacientov viac.

Rumunská márnica je bez miest

Britská vláda oznámila, že všetci zamestnanci zdravotníckeho systému, ktorí pracujú s verejnosťou, budú musieť byť do apríla budúceho roka zaočkovaní proti koronavírusu

Márnica v bukureštskej nemocnici už v dôsledku vysokého počtu úmrtí na COVID-19 nemá priestor na ukladanie tiel, ktoré preto zabalené v čiernych plastových vreciach lemujú aj nemocničnú chodbu.

Úmrtia na ochorenie COVID-19 v utorok 9. novembra v Rusku dosiahli opäť nový rekord. Úrad pre boj proti koronavírusu nahlásil ďalších 1 211 úmrtí na COVID-19, čo je najviac za deň od začiatku pandémie, a 39 160 nových potvrdených prípadov nákazy.

Znovuzavedenie COVID pasov

Dánsko chce znovu vyhlásiť COVID-19 za „spoločensky kritické ochorenie“, čo by mohlo viesť k znovuzavedeniu digitálnych COVID pasov. Krok by tiež umožnil v prípade potreby znovuzavedenie ďalších reštrikcií.

Počet hospitalizovaných osôb s ochorením COVID-19 v Česku v pondelok 9. novembra presiahol 3 000. Podľa dát českého ministerstva zdravotníctva počet pacientov v nemocniciach vzrástol na 3 114. Z nich je 436 vo vážnom stave.

Rakúsko zintenzívňuje kontroly dodržiavania nových protipandemických pravidiel. Tie podmieňujú vstup do barov, reštaurácií alebo kaderníctiev, ako aj účasť na verejných podujatiach, dokladom a absolvovaní očkovania proti koronavírusu alebo prekonaní ochorenia COVID-19 a vstupujú do platnosti v pondelok. 

Japonsko v pondelok 8. novembra za predošlý deň nenahlásilo ani jeden prípad úmrtia na ochorenie COVID-19. Je to prvý raz po pätnástich mesiacoch, čo v krajine nezaznamenali ani jedno úmrtie po nákaze koronavírusom, keďže počet infekcií rýchlo klesá. 

Drsná očkovacia kampaň

Česko spustí drsnú očkovaciu kampaň s fotografiami mŕtvych a trpiacich. Za uplynulých sedem dní tam totižto pribudlo vyše 53-tisíc potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 20-tisíc viac ako v predchádzajúcom týždni.

Spojené štáty od pondelka 8. novembra po viac ako roku a pol otvorili svoje hranice zahraničným návštevníkom z Mexika, Kanady a väčšiny Európy. Turistom tak umožnili uskutočniť dlho odkladané výlety a rodinám opäť sa stretnúť s blízkymi.

Ukrajina zaznamenala k 6. novembru rekordný denný prírastok 793 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva informovalo, že predošlý deň pribudlo aj 25 063 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Osoby, ktoré nie sú zaočkované proti ochoreniu COVID-19 a ani ho neprekonali, nebudú môcť v Rakúsku vstúpiť do reštaurácií, hotelov, kaderníckych salónov ani sa zúčastniť na podujatiach s viac ako 25 účastníkmi. Reštrikcie sú súčasťou nových pravidiel, ktoré začali platiť od pondelka 8. novembra.

Môžu prepustiť zamestnancov

Chorvátsko zaviedlo k 5. novembru limit na počet ľudí, ktorí sa môžu zhromažďovať, a rozšírilo povinnosť preukazovať sa COVID pasmi. Ide o snahu obmedziť šírenie infekcií koronavírusom po tom, ako počet nákaz v piatok opäť stúpol na rekordnú úroveň. 

Zamestnávatelia v Lotyšsku budú môcť prepustiť zamestnancov, ktorí sa odmietnu zaočkovať proti koronavírusu. Príslušnú normu schválil vo štvrtok 4. novembra večer lotyšský parlament. Zamestnávatelia budú musieť najskôr zistiť, či pre dotknutých zamestnancov existuje iná vhodná pozícia alebo či môžu pracovať z domu.

Viedeň opäť sprísňuje protipandemické opatrenia. Od konca budúceho týždňa budú mať v rakúskej metropole povolený vstup do reštaurácií a barov iba ľudia s potvrdením, že sa nechali zaočkovať proti koronavírusu alebo prekonali ochorenie COVID-19. 

Zamestnanci veľkých podnikov v USA musia byť do 4. januára zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. V opačnom prípade budú musieť raz do týždňa absolvovať test na prítomnosť koronavírusu.

Schválili antivirotikum proti koronavírusu

Veľká Británia podmienečne schválila antivirotikum proti koronavírusu od spoločnosti Merck. Tabletka pod označením molnupiravir je prvým prípravkom, ktorý úspešne lieči ochorenie COVID-19. Veľká Británia ju povolila ako prvá krajina na svete. 

České ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok 4. novembra predstavilo nové opatrenia proti pandémii ochorenia COVID-19, ktoré predloží vláde. Jedna zo zmien sa týka hromadných akcií. Po novom by na nich mali stačiť antigénové testy len v prípade, že majú menej ako tisíc účastníkov. 

Nemecko nahlásilo najviac infekcií za jeden deň od začiatku pandémie, počas 3. novembra v krajine pribudlo 33 949 nákaz. Počet nákaz prekonal rekord z 18. decembra minulého roka.

Viac ako tisíc ľudí zablokovalo v stredu 3. novembra niekoľko ulíc v centre ukrajinského hlavného mesta na protest proti povinnosti predkladať doklady o vakcinácii proti koronavírusu. Demonštranti zároveň odmietali štátom uvalené reštrikcie, ktorých cieľom je zastaviť šírenie vírusu.

Rekord v úmrtiach v Rusku

Pandémii v Rusku 3. novembra opäť podľahol rekordný počet ľudí a to 1 189. 

Počet prípadov ochorenia COVID-19 sa v Európe zvyšuje už piaty týždeň po sebe. Európa je pritom jediným regiónom sveta, kde v tomto období pribúdajú prípady koronavírusu.

Spojené štáty k 3. novembru oficiálne schválili očkovanie detí od 5 rokov vakcínou proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech. 

Počet nových prípadov sa v Česku priblížil k 10-tisíc. Počet hospitalizovaných ľudí je najvyšší od mája.

Holandsko sprísňuje protipandemické opatrenia. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Holandsku v utorok v porovnaní s predchádzajúcim týždňom vzrástol o 39 % a hospitalizácie sa zvýšili o 31 %.

Prísnejšie opatrenia

Grécko sprísňuje obmedzenia pre neočkovaných ľudí. Nové opatrenia grécka vláda prijala v čase silnejúcej nákazy v krajine, kde po dva posledné dni pribudli rekordné počty prípadov COVID-19.

Podľa kandidáta na nového českého ministra zdravotníctva Vlastimila Válka (TOP 09) sa pandemická situácia v Česku môže vyhrotiť natoľko, že počas Vianoc by mohli v krajine znova zaviesť úplný tvrdý lockdown.

Kým donedávna ľudia na Ukrajine váhali s očkovaním proti koronavírusu, čo výrazným spôsobom prispelo k obrovskému nárastu prípadov ochorenia COVID-19, v ostatnom čase sa skeptické postoje ukrajinského obyvateľstva začali meniť. Zaočkovanosť v ostatných dvoch týždňoch rapídne stúpla.

Austrália v pondelok 1. novembra otvorila svoje medzinárodné hranice, ktoré boli v dôsledku pandémie koronavírusu uzavreté takmer 600 dní. Krajina od 20. marca 2020 uplatňovala jeden z najprísnejších hraničných režimov na svete.

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA

Naposledy aktualizované 30.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 11. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 11. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 30. 11. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 30. 11. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 30. 11. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 30. 11. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 11. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 11. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 31. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 31. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.