späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 31. 12. 2021

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 31. 12. 2021
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pápež František zrušil tradičnú silvestrovskú návštevu betlehemu v životnej veľkosti na vatikánskom Námestí sv. Petra. Týmto rozhodnutím chcel odradiť veľké davy ľudí od zhromažďovania sa v čase, keď Taliansko bojuje s rekordným počtom prípadov koronavírusu.

Účastníci októbrovej návštevy prezidenta Miloša Zemana v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe dostali pokuty 10-tisíc korún, pretože nemali na tvárach respirátory.

Svet by mohol v roku 2022 dospieť ku koncu pandémie, pretože má nástroje na ukončenie „tejto kalamity“.

Nemecká polícia vo štvrtok 30. decembra zatkla muža, ktorý nahral výhražné video s požiadavkami vrátane zrušenia protipandemických obmedzení, pričom sa v ňom identifikoval ako vojak. V zhruba minútovom videu, ktoré koluje na internete, muž hovorí, že je štábny seržant a „do zajtra“ požaduje odpoveď na jeho výzvy na zrušenie obmedzení aj zrušenie povinného očkovania proti COVID-19 pre príslušníkov ozbrojených síl. 

Rekordy v Taliansku aj Španielsku

Americká učiteľka strávila päť hodín v dobrovoľnej izolácii na toalete v lietadle po tom, čo jej počas letu vyšiel pozitívny test na ochorenie COVID-19. 

Denný prírastok nových nákaz koronavírusom v Taliansku stúpol na ďalší rekord. Krajina vo štvrtok 30. decembra nahlásila 126 888 infekcií. Rekordné počty nákaz koronavírusom hlási aj Španielsko, keďže v krajine sa šíri nový variant omikron. Ministerstvo zdravotníctva Španielska vo štvrtok nahlásilo 161 688 infekcií.

Izrael schválil k 31. decembru podávanie štvrtej dávky vakcín pre najzraniteľnejších. Štvrté dávky dostanú najprv ľudia s oslabeným imunitným systémom.

V novembri zomrelo v Rusku viac ako 87 500 ľudí s ochorením COVID-19. Je to najvyšší mesačný prírastok úmrtí v krajine od začiatku pandémie.

Skrátenie izolácie

Turecké ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok 30. decembra nahlásilo takmer 40-tisíc nových prípadov infekcie koronavírusom. V porovnaní so situáciou pred týždňom sa počet nákaz viac ako zdvojnásobil

Portugalské úrady skracujú trvanie povinnej izolácie pre ľudí nakazených ochorením COVID-19 z desiatich dní na sedem, ak nemajú príznaky.

Obmedzenie platnosti certifikátov o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 na deväť mesiacov v Českej republike začne platiť až od februára.

Čierna Hora sprísnila protipandemické opatrenia pre obavy z rýchlo sa šíriaceho variantu koronavírusu omikron. Od štvrtka 30. decembra sú v krajine zakázané všetky interiérové aj exteriérové zhromaždenia vrátane svadieb, osláv a konferencií. 

Obyvatelia a návštevníci Paríža budú musieť od piatka 31. decembra aj v exteriéroch povinne nosiť rúška, keďže Francúzsko zasiahla nová vlna ochorení COVID-19 spôsobených variantom omikron koronavírusu.

Obavy z omikronu

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyjadril obavy, že varianty koronavírusu omikron a delta vytvoria „cunami“ prípadov.

Povinná izolácia Španielov, ktorí majú pozitívny test na koronavírus, ale neprejavujú sa u nich príznaky ochorenia COVID-19, sa k 29. decembru skracuje z desiatich na sedem dní

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach v stredu 29. decembra uviedol, že miera infikovanosti koronavírusom v krajine je pravdepodobne dvakrát až trikrát vyššia, ako ukazujú aktuálne štatistiky. Zároveň vyzval krajanov, aby boli počas osláv Nového roka opatrní.

Miera zaočkovanosti proti koronavírusu je v Rakúsku na vzostupe, ale rastie pomaly.

Francúzska vláda pokračuje v úsilí o zvýšenie tlaku na neočkovaných ľudí v čase, keď nový variant koronavírusu omikron spôsobuje rekordný nárast infekcií. Vláda chce, aby do reštaurácií, kín, divadiel, múzeí alebo športových zariadení mohli vstúpiť iba ľudia s plným očkovaním proti koronavírusu.

Obmedzenia v cestovaní

Letisko v rakúskom Innsbrucku odmietlo 28. decembra do krajiny vpustiť 110 britských turistov, pretože nespĺňali aktuálne protipandemické opatrenia. 

Španielsko čelí historicky najvyššiemu počtu infekcií koronavírusom. Niektoré regióny preto zvažujú, že ešte do konca roka zavedú ďalšie obmedzenia spoločenského života.

V nemeckej Kamenici sa tamojší kňaz Christoph Herbst rozhodol pozdvihnúť „krivku zaočkovanosti“ proti ochoreniu COVID-19

Francúzsky premiér Jean Castex ohlásil 28. decembra nové opatrenia proti pandémii ochorenia COVID-19 v snahe zabrzdiť šírenie koronavírusu. Striktné reštrikcie však nenadobudnú platnosť pred Silvestrom.

Najväčšie prírastky

Dánsko v pondelok 27. decembra zaznamenalo najvyšší denný prírastok infikovaných koronavírusom od vypuknutia pandémie. Tamojšie úrady zaevidovali až 16 164 nových prípadov v priebehu ostatných 24 hodín.

Česko v rámci prevencie proti šíreniu variantu koronavírusu omikron sprísňuje podmienky vstupu do krajiny. Od pondelka 27. decembra budú musieť absolvovať PCR test aj cestujúci z krajín s nízkym a stredným rizikom nákazy bez ohľadu na ich očkovanie alebo prekonanie ochorenia COVID-19.

Napriek predvianočnému obdobiu mnohé štáty sveta sprísňujú k 23. decembru opatrenia na potlačenie šírenia nového variantu koronavírusu omikron.

Nový variant koronavírusu omikron môže byť skutočne miernejší ako delta. Naznačujú to dve nové štúdie, ktoré uskutočnili britskí vedci.

V hre štrvté dávky

Izrael plánuje podávať štvrté dávky vakcín. Plány so štvrtými dávkami prichádzajú v rámci príprav na vlnu nákazy spôsobenú variantom koronavírusu omikron.

Veľká Británia oznámila, že poskytne jednu miliardu libier na granty a úvery firmám v pohostinskom odvetví, aby im pomohla prežiť vlnu variantu koronavírusu omikron.

Variant koronavírusu omikron je už v USA dominantný a podľa federálnych predstaviteľov zdravotníctva minulý týždeň tvoril 73 percent nových prípadov.

Ochota nemeckých zamestnávateľov prijímať nových pracovníkov klesla. Sektor pohostinstva, odvetvie zábavy a sektor turizmu dokonca pre súčasnú vlnu infekcií koronavírusom ohlásili prepúšťanie.

Posilňovacie dávky vakcíny proti koronavírusu od firmy Moderna môžu až 37-násobne zvýšiť množstvo protilátok a chrániť tak ľudí pred novým variantom omikron.

Opätovné lockdowny

Holandsko od nedele 19. decembra zaviedlo celoštátny lockdown v snahe zabrzdiť novú vlnu ochorení COVID-19 spôsobených vysoko nákazlivým variantom koronavírusu omikron. 

Francúzske úrady vyzvali obyvateľov, aby sa dali zaočkovať proti koronavírusu pred oslavami počas sviatkov, keďže počet infekcií stúpa a vláda sa snaží vyhnúť ďalšiemu lockdownu.

Farmaceutická spoločnosť Pfizer v piatok 17. decembra oznámila, že mení svoje plány a začína testovať tri dávky jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 na deťoch mladších ako päť rokov namiesto tradičných dvoch.

Rakúsko v úsilí o spomalenie šírenia nového variantu koronavírusu omikron sprísňuje podmienky pricestovania do krajiny. S účinnosťou od pondelka 20. decembra bude prekročenie hranice podmienené predložením dokladu o úplnom očkovaní proti koronavírusu alebo prekonaní ochorenia COVID-19.

Nová vakcína

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok 17. decembra schválila núdzové použitie vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyrába americká spoločnosť Novavax v spolupráci s Indickým sérovým inštitútom.

Dánska vláda sa k 17. decembru v rámci nových protipandemických opatrení zatvorí divadlá, kiná, koncertné sály, zábavné parky, múzeá a galérie.

Európska lieková agentúra odporučila 2 lieky pre covidových pacientov. Ide o liek Xevuda založeného na liečbe monoklonálnymi protilátkami. Zároveň sa odporúča imunosupresívum Kineret pre pacientov s ochorením COVID-19 so zápalom pľúc.

Štyria hráči klubu Real Madrid sú nakazení koronavírusom. Infikovaný je aj asistent hlavného trénera Carla Ancelottiho. 

Švédi budú vyžadovať očkovací certifikát od občanov severských krajín. Doteraz mali ľudia z Nórska, Dánska či Islandu výnimku.

Španielsko posilní vakcináciu

Podmienky pre vstup do krajiny sprísňuje aj Francúzsko. Týka sa to cestujúcich z Veľkej Británie, musia mať negatívny test a nastúpia do izolácie.

Poľsko sprísňuje podmienky pre návrat z rizikových krajín. Dôvodom je nový variant omikron. Cestujúci musia mať negatívny test a sú povinní ostať v 14-dňovej karanténe.

Španielsko zintenzívňuje vakcináciu pred sviatkami. Okruh ľudí, ktorí majú nárok na tretiu dávku, rozšírili na všetkých obyvateľov vo veku nad 50 rokov.

Veľká Británia v stredu 15. decembra zaznamenala 78 610 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to najvyšší denný prírastok prípadov ochorenia COVID-19 od začiatku pandémie. 

Európska lieková agentúra (EMA) v stredu 15. decembra informovala, že osoby, ktoré dovŕšili vek 18 rokov, môžu dostať posilňujúcu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson, a to najmenej dva mesiace po prvom podaní tejto jednodávkovej očkovacej látky.

Omikron bude dominantný

Podľa predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej sa očakáva, že variant koronavírusu omikron sa do polovice januára stane v Európskej únii (EÚ) dominantným.

Nezaočkovaní návštevníci z iných štátov EÚ musia ísť po príchode do Talianska do karantény. Vakcinovaní návštevníci Talianska zo zvyšku EÚ si musia do 24 hodín po príchode urobiť test a voľne sa môžu pohybovať, ak je jeho výsledok negatívny.

Ženy v Taliansku rodia počas pandémie ochorenia COVID-19 dramaticky menej detí ako kedykoľvek predtým, čo predstavuje jednu z najnižších mier pôrodnosti na svete.

Európska komisia a jej zastúpenie v Rumunsku spúšťajú komunikačnú kampaň o očkovaní na podporu úsilia národných orgánov v boji proti pandémii ochorenia COVID-19.

Experimentálna tabletka

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer v utorok oznámila, že jej experimentálna tableta na liečbu ochorenia COVID-19 je účinná aj proti variantu koronavírusu omikron. Liek medzi vysoko ohrozenými dospelými ľuďmi znížil počet hospitalizácií a úmrtí o zhruba 89 percent, ak ho podali krátko po objavení sa prvých príznakov ochorenia COVID-19.

Dve dávky vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech poskytujú iba 33-percentnú ochranu pred nakazením sa novým variantom koronavírusu omikron, no až 70-percentnú ochranu pred hospitalizáciou.

V Česku v nedeľu 12. decembra potvrdili najmenej nákaz od začiatku novembra. Laboratóriá krajiny v nedeľu zistili 4 111 prípadov nákazy koronavírusom, čo bolo o viac ako dvetisíc menej ako pred týždňom.

Francúzsko vyšetruje obchodovanie s falošnými COVID pasmi. Úrady spustili zhruba 400 vyšetrovaní a niektoré sa týkajú aj zdravotníckych profesionálov.

Očkovanie pre deti

V nemeckom Berlíne začnú počas 50. týždňa ponúkať očkovanie proti ochoreniu COVID-19 deťom vo veku 5 až 11 rokov.

Niekoľko tisíc odporcov povinného očkovania proti koronavírusu sa v nedeľu 12. decembra zišlo v Prahe na demonštrácii.

Sudca brazílskeho najvyššieho súdu v sobotu rozhodol, že všetci cestujúci prichádzajúci do krajiny sa musia preukázať dokladom potvrdzujúcim očkovanie proti koronavírusu.

Desaťtisíce ľudí v sobotu 11. decembra znovu v Rakúsku protestovali proti opatreniam pre boj s ochorením COVID-19 vrátane povinného očkovania. V hlavnom meste Viedeň sa protest konal už štvrtý týždeň v rade.

Holandská vláda v piatok povolila očkovanie proti ochoreniu COVID-19 u detí vo veku 5 až 11 rokov. Rozšírila tým vakcinačnú kampaň i na vekovú skupinu, v ktorej zaznamenali v ostatnom období najvyššiu mieru infekcií.

Ďalšie opatrenia v Anglicku

Anglicko od piatka 10. decembra zaviedlo ďalšie opatrenia na zastavenie šírenia nového variantu koronavírusu omikron. Povinnosť nosiť rúška platí pre návštevníkov kín, divadiel, kostolov, múzeí, galérií a komunitných centier.

Nemeckí poslanci schválili povinné očkovanie zdravotníkov, o celej populácii budú rokovať v januári. Minister zdravotníctva Karl Lauterbach v parlamente vyhlásil, že je nerozumné, aby niektorí, ktorí pracujú s obzvlášť zraniteľnými skupinami ľudí, stále neboli očkovaní.

Rumunsko pre obavy z omikronu zavádza nové cestovné opatrenia.

Nemecký nezávislý poradný panel pre vakcináciu (STIKO) vo štvrtok 9. decemrba odporučil očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov proti koronavírusu. Podľa panelu by sa vakcinovať mali deti, u ktorých si to vyžaduje ich zdravotný stav, alebo tie, ktoré sú v úzkom kontakte so zraniteľnými ľuďmi.

Interval na tretiu dávku vakcíny

V Česku skrátia interval pre tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 na päť mesiacov pre ľudí od 50 rokov. 

Dánska vláda v snahe čeliť rastu počtu prípadov ochorenia COVID-19 rozhodla, že žiaci po desiaty ročník budú mať niekoľko dní pred vianočnými prázdninami dištančné vzdelávanie. Zároveň prikázala, aby nočné kluby, bary a reštaurácie skrátili otváracie hodiny do polnoci.

Celoštátny lockdown v Rakúsku končí o polnoci zo soboty 11. na nedeľu 12. decembra, pre neočkovaných však bude pokračovať.

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer uviedla, že posilňujúca dávka jej vakcíny proti koronavírusu pravdepodobne poskytuje ochranu aj pred novým variantom koronavírusu omikron

V Českej republike zistili k 8. decembru druhý prípad nákazy variantom koronavírusu omikron. V rodine 60-ročnej ženy z Liberca, u ktorej na konci novembra potvrdili infekciu omikronom, sa objavil ďalší príbuzný s rovnakým variantom vírusu.

Povinné očkovanie v Poľsku

Španielske ministerstvo zdravotníctva v utorok 7. decembra schválilo očkovanie detí vo veku 5 až 11 rokov proti ochoreniu COVID-19 vzhľadom na rast počtu infekcií v krajine v uplynulých týždňoch.

Poľsko zavádza od 1. marca povinné očkovanie proti koronavírusu pre učiteľov, zdravotníkov a uniformovaných pracovníkov ako policajti, vojaci, hasiči a zamestnanci strážnych služieb.

V Rakúsku bude od 1. februára 2022 platiť sankčný systém pre ľudí, ktorí sa nedajú zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. 

Taliansko s blížiacimi sa sviatkami sprísňuje obmedzenia pre neočkovaných ľudí. Bez dokladu o absolvovanom očkovaní proti koronavírusu alebo nedávnom prekonaní ochorenia COVID-19 nebude možné vstupovať do interiérov barov a reštaurácií, navštevovať kiná a divadlá alebo iné verejné podujatia.

Opätovná nákaza 

Za uplynulých 72 hodín k 6. decembru v Maďarsku v dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo 489 ľudí. V krajine tiež zaznamenali 22 699 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Ruský prezident dúfa, že WHO čoskoro schváli vakcínu Sputnik V. Podľa ruského lídra schválenie očkovacej látky Svetovou zdravotníckou organizáciou pomôže zväčšeniu jej globálnych dodávok.

Pravdepodobnosť opätovnej nákazy u osôb, ktoré prekonali ochorenie COVID-19, je podľa juhoafrických vedcov v prípade nového variantu koronavírusu omikron vyššia ako u skorších variantov.

České ministerstvo zdravotníctva pripravuje vyhlášku o povinnom očkovaní proti ochoreniu COVID-19 pre vybrané skupiny obyvateľov. Vyjsť by mala 49. týždeň. 

Nové rozsiahle obmedzenia

Nemecko oznámilo rozsiahle nové obmedzenia pre ľudí, ktorí nepodstúpili vakcináciu proti ochoreniu COVID-19. Nezaočkovaným osobám v Nemecku zakážu vstup do obchodov a barov.

Ľuďom zaočkovaným dvoma dávkami vakcíny proti koronavírusu v Česku vyprší po deviatich mesiacoch platnosť ich certifikátov. Budú sa teda musieť nechať zaočkovať posilňujúcou treťou dávkou vakcíny, inak ich budú považovať za neočkovaných. 

Vedci sa domnievajú, že našli „spúšťač“ tvorby extrémne zriedkavých krvných zrazenín po podaní vakcíny proti ochoreniu COVID-19 vyvinutej spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou.

Grécki poslanci schválili legislatívu, na základe ktorej je vakcinácia proti koronavírusu povinná pre všetkých obyvateľov krajiny vo veku nad 60 rokov. Zhruba 17 percent Grékov v tejto vekovej skupine je nezaočkovaných. 

Diskusie k povinnému očkovaniu

Členské štáty by mali podľa šéfky Európskej komisie zvážiť povinné očkovanie. Diskusie o povinnom očkovaní sú podľa Ursuly von der Leyenovej „pochopiteľné a vhodné“.

Obyvatelia Česka vo veku nad 60 rokov a chronickí pacienti sa môžu od stredy 1. decembra dať očkovať posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu už po piatich mesiacoch od druhej dávky. „Pre ďalšie vekové skupiny to pustíme, čo najskôr ako to bude možné,“ povedal už skôr o očkovaní treťou dávkou český premiér v demisii Andrej Babiš (ANO).

V Nigérii evidujú prvé prípady variantu omikron koronavírusu už vo vzorkách, ktoré odobrali v priebehu októbra.

Celoštátny lockdown v Rakúsku predĺžili v súlade s očakávaniami do 11. decembra. Platí od 22. novembra v snahe zabrzdiť prudký rast počtu infekcií koronavírusom.

Designovaný nemecký kancelár Olaf Scholz podporí povinné očkovanie všetkých obyvateľov krajiny. Povinnosť dať sa zaočkovať by podľa jeho slov mala nadobudnúť účinnosť vo februári alebo v marci.

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA

Naposledy aktualizované 03.01.2022

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 21. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 21. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 21. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 21. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 21. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 21. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 21. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 21. 1. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 21. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 21. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.