späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 21. 1. 2022

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 21. 1. 2022
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Rakúsky parlament vo štvrtok 20. januára schválil zavedenie povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 pre dospelých obyvateľov od 1. februára. Je to prvé takéto opatrenie v Európe. Rakúski poslanci schválili povinné očkovanie v pomere hlasov 137 za a 33 proti.

Nemecký minister zdravotníctva očakáva, že nárast počtu infekcií koronavírusom v krajine bude ešte niekoľko týždňov pokračovať a vo februári dosiahne vrchol.

V Česku nepovinné

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 nebude v Česku povinné pre nikoho. Pôvodná vyhláška, ktorú schválila predchádzajúca vláda Andreja Babiša, počítala s povinnou vakcináciou v prípade seniorov a niektorých profesií, ako napríklad zdravotníkov, záchranárov či vojakov.

Vďaka vakcinácii sa v Európskej únii podarilo zachrániť takmer pol milióna životov. 

Európska komisia (EK) poslala 19 krajinám na riešenie núdzovej situácie v oblasti zdravia spôsobenej pandémiou koronavírusu takmer 385,5 milióna eur z Fondu solidarity Európskej únie (FSEÚ).

České laboratóriá v utorok 18. januára odhalili rekordný počet ľudí nakazených koronavírusom. Pribudlo 28 469 prípadov, čo je najviac od začiatku pandémie. V porovnaní s predošlým utorkom počet nakazených stúpol o 16 098.

Ruské úrady v utorok oznámili, že vláda skracuje povinnú izoláciu pre ľudí infikovaných koronavírusom zo 14 na sedem dní

Piata vlna pandémie

V Poľsku sa začala piata vlna pandémie koronavírusu. Oznámili to tamojší zdravotnícki predstavitelia, ktorí zároveň prognózujú, že kulminovať bude v polovici februára so 60-tisíc alebo aj viac potvrdenými infekciami denne.

Rusko eviduje prudký nárast nových prípadov nákazy koronavírusom, čo pravdepodobne súvisí s rýchlym šírením nového variantu omikron.

Grécko v pondelok 17. januára zaviedlo povinné očkovanie ľudí starších ako 60 rokov. Staršie osoby, ktoré sa nedajú zaočkovať, budú čeliť sankciám, počnúc pokutou 50 eur v januári a následne každý mesiac postihom vo výške 100 eur až do chvíle, keď podstúpia vakcináciu.

Francúzsky parlament v nedeľu 16. januára schválil zákon, na základe ktorého ľudia nezaočkovaní proti koronavírusu nebudú smieť navštevovať reštaurácie, športové arény a ďalšie priestory.

Rušia reštrikcie

V Anglicku, Walese a Severnom Írsku v nedeľu nahlásili 70 924 nových prípadov nákazy koronavírusom k 16. januáru. Nedeľňajšie údaje z technických príčin neobsahujú dáta zo Škótska. V sobotu Veľká Británia nahlásila 81 713 infekcií a v nedeľu pred týždňom 141 472 nákaz.

Dánsko zrušilo viaceré protipandemické reštrikcie a od nedele povolilo opätovné otvorenie niektorých verejných zariadení napriek tomu, že v krajine sa šíri variant koronavírusu omikron. Návštevníkov môžu opäť privítať kiná, múzea a divadlá. Obmedzený počet divákov môže byť aj na interiérových a exteriérových športových podujatiach.

Cyprus zmenil od januára podmienky vstupu do krajiny. Všetky osoby, ktoré sú staršie ako 12 rokov, sa musia pred vstupom zaregistrovať, mať negatívny PCR test na koronavírus.

Holandsko po takmer mesiaci ukončuje prísne pandemické opatrenia, časť obmedzení však zostáva v platnosti. Od soboty môžu byť znova otvorené obchody, kaderníctva, športové kluby alebo školy. Reštaurácie, múzeá, divadlá a kiná však zostávajú zatvorené. 

Odborné konzílium rezignovalo

Viac ako dve tretiny členov konzília medicínskych odborníkov, ktoré radí poľskej vláde v boji proti pandémii, v piatok 14. januára rezignovali. Vláda totiž podľa nich nerešpektuje ich rady. 

Štvrtú dávku vakcíny proti koronavírusu už v Izraeli dostalo vyše 500-tisíc ľudí. S podávaním štvrtej dávky najzraniteľnejšej časti obyvateľstva v Izraeli začali koncom decembra a následne ponuku rozšírili na všetkých ľudí starších ako 60 rokov. 

Väčšina pacientov s ochorením COVID-19 na oddeleniach intenzívnej starostlivosti v nemeckých nemocniciach nie je zaočkovaná

Rusko vo štvrtok zaznamenalo prudký nárast prípadov ochorenia COVID-19. Ruská štátna pracovná skupina pre boj s koronavírusom vo štvrtok 13. januára informovala, že eviduje 21 155 nových prípadov nákazy. To je o 18 percent viac ako deň predtým a o 33 percent viac ako v pondelok 10. januára.

Štrajk učiteľov

Učitelia vo Francúzsku vo štvrtok 13. januára začali celoštátny štrajk proti zastavovaniu výučby a stále sa meniacim karanténnym pravidlám. Francúzsko sa nachádza v epicentre boja proti koronavírusu, keď jeho nový variant omikron v krajine nakazí denne viac ako 360-tisíc ľudí. 

Švajčiarska vláda skrátila čas samoizolácie pre osoby s pozitívnym testom na koronavírus aj trvanie karantény pre ich kontakty z desať na päť dní. 

Počet obyvateľov Veľkej Británie infikovaných koronavírusom sa podľa údajov štatistického úradu krajiny v týždni do 6. januára v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zvýšil o 15 percent, čiže o 561-tisíc na viac ako 4,3 milióna.

Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 počas ostatného týždňa celosvetovo stúpol o približne 55 %. Úmrtnosť však zostala stabilná. 

Zatknutie zdravotnej sestry

Polícia v Taliansku zatkla zdravotnú sestru, ktorá sfalšovala očkovania proti ochoreniu COVID-19. Učinila tak v prípade minimálne 45 osôb, ktoré tak mohli podvodným spôsobom získať certifikát o vakcinácii.

Taliansko sa rozhodlo sprísniť opatrenia voči obyvateľom nezaočkovaným proti ochoreniu COVID-19. Z dôvodu veľkého množstva nových prípadov koronavírusu budú môcť vstúpiť do prostriedkov verejnej dopravy, kaviarní či hotelov iba osoby, ktoré sú buď zaočkované alebo nedávno prekonali ochorenie COVID-19.

Európska únia zrušila zákaz letov z južnej Afriky. Tento krok urobila v pondelok 10. januára viac ako mesiac po zavedení cestovných reštrikcií, ktorých cieľom bolo zastavenie šírenia variantu koronavírusu omikron. 

Poľsko sa stalo ďalšou krajinou Európskej únie, v ktorej počet obetí ochorenia COVID-19 k 11. januáru prekročil hranicu 100-tisíc. Takmer štvrtinu týchto obetí pandémie koronavírusu, a to približne 24-tisíc, Poľsko zaznamenalo v najnovšej vlne infekcií, ktorá sa začala v októbri. 

Variant koronavírusu omikron je k 10. januáru v Českej republike už dominantný

Sprísnenie opatrení

Švédska premiérka Magdalena Anderssonová v pondelok 10. januára rozhodla, že kaviarne, bary a reštaurácie v krajine môžu mať otvorené maximálne do 23.00 hod. Zároveň vyzvala obyvateľov, aby pracovali z domu, ak je to možné.

Nemecko sprísňuje opatrenia pre reštaurácie a bary, no zmierňuje pravidlá pre karanténu a samoizoláciu.

V niektorých krajoch Českej republiky už začal dominovať variant koronavírusu omikron.

Tisícky ľudí sa v českej metropole zišli na proteste proti povinnému očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. Demonštranti, ktorí spochybňujú účinnosť vakcín a odmietajú aj očkovanie detí, sa najprv stretli na Václavskom námestí. Neskôr pochodovali Prahou skandujúc „sloboda“.

Počet obetí pandémie ochorenia COVID-19 v Spojenom kráľovstve presiahol 150-tisíc. Podľa sobotňajších vládnych údajov v krajine potvrdili ďalších 313 úmrtí osôb, ktoré zomreli v rámci 28 dní od pozitívneho testu na koronavírus, čím celkový počet takýchto úmrtí stúpol na 150 057. 

Prísnejšie opatrenia

V sobotu 8. januára začali v Rumunsku platiť prísnejšie protipandemické opatrenia, prostredníctvom ktorých chcú úrady zastaviť prudký nárast prípadov nákazy koronavírusom. Ľudia musia po novom nosiť respirátory vo vnútorných aj vonkajších verejných priestoroch, textilné rúška už sú zakázané a porušenie týchto pravidiel by mohlo vyústiť do pokuty vo výške do 500 eur.

Proti koronavírusu sa v Európskej únii doteraz nechalo zaočkovať už 80 percent dospelej populácie.

Rakúska vláda vo štvrtok 6. januára ohlásila nové opatrenia s cieľom spomaliť šírenie variantu koronavírusu omikron. 

Francúzsko rozhodlo, že umožní zdravotníkom, ktorí sú infikovaní koronavírusom, aby nemuseli ísť do karantény a mohli sa naďalej starať o pacientov. Opatrenie sa týka nakazených zdravotníkov, ktorí majú málo symptómov alebo sú bez príznakov.

Zákaz letov do Hongkongu

Hongkonské úrady ohlásili dvojtýždňový zákaz letov z USA a siedmich ďalších krajín v snahe zastaviť objavujúcu sa epidémiu variantu omikron koronavírusu. Dvojtýždňový zákaz letov z USA, Austrálie, Kanady, Francúzska, Indie, Pakistanu, Filipín a Veľkej Británie začne platiť v nedeľu 9. januára a potrvá do 21. januára.

Francúzske úrady v utorok 4. januára oznámili rekordný denný prírastok 271 686 prípadov nákazy koronavírusom. Krajina čelí nárastu infekcií poháňanému novým variantom koronavírusu omikron, ktorý zaťažuje nemocnice a hrozí narušením dopravy, škôl a ďalších služieb.

Izrael minulý týždeň spustil testovanie podávania druhej posilňujúcej dávky. Štvrtú dávku očkovacej látky od konzorcia Pfizer-BioNTech krajina ako prvá v súčasnosti ponúka ľuďom nad 60 rokov a osobám s oslabeným imunitným systémom.Predbežné dáta o podávaní štvrtej dávky vakcíny proti koronavírusu ukazujú, že bezpečne vyvoláva zhruba päťnásobný nárast protilátok.

V USA za uplynulých 24 hodín zaznamenali viac ako milión nových prípadov ochorenia COVID-19. Podľa údajov Johns Hopkins University v pondelok 3. januára v USA potvrdili rekordných 1 080 211 prípadov nákazy. Išlo o najvyšší denný počet infekcií vo svete.

Rekordné počty nákaz

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Austrálii v utorok 4. januára stúpol na rekordné úrovne. Zvýšil sa tak tlak na nemocnice a testovacie centrá po celej krajine.

Takmer 90 % pacientov s COVID-19 na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) v Portugalsku k 3. januáru nie je zaočkovaných proti koronavírusu.

Všetky školy v najľudnatejšej kanadskej provincii Ontário zostanú zatvorené a vyučovať sa bude prostredníctvom internetu. Dôvodom je rekordný počet infekcií koronavírusom, ktorých motorom je mimoriadne nákazlivý variant omikron. 

Rastúci počet prípadov nákazy koronavírusom vedie k tomu, že v Nemecku sa zvyšuje počet zamestnancov pracujúcich z domu. V decembri 2021 z domu aspoň čiastočne pracovalo 27,9 percenta nemeckých zamestnancov, čo bol rast v porovnaní s augustom 2021, kedy to bolo 23,8 percenta.

Začnú pribúdať nové prípady vo veľkom

Izraelský premiér Naftali Bennett varuje, že v krajine čoskoro začnú pribúdať desaťtisíce nových prípadov koronavírusu denne.

Francúzske úrady oznámili, že deti od šesť rokov budú musieť nosiť rúška vo vnútorných priestoroch prístupných verejnosti. Učinili tak po tom, ako počet nových prípadov vysokonákazlivého variantu koronavírusu omikron už štvrtý deň po sebe presiahol hranicu 200-tisíc.

Tisíce ľudí v hlavnom meste Holandska sa v nedeľu 2. decembra vzopreli zákazu a zhromaždili sa na demonštrácii proti opatreniam vlády na potlačenie šíriaceho sa koronavírusu. Neskôr polícia vytlačila dav z amsterdamského námestia.

Vítanie nového roka 2022 bolo po celom svete pre pandémiu koronavírusu podobné ako vlani. Obmedzenia súvisiace predovšetkým s novým variantom omikron spôsobili, že milióny ľudí si počas silvestrovskej noci museli vystačiť s ohňostrojmi na televíznych obrazovkách. 

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA

Naposledy aktualizované 21.01.2022

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 21. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 21. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 21. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 21. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 21. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 21. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 21. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 21. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 31. 12. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 31. 12. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.