späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 12. 5. 2021

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 12. 5. 2021
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám vždy aktuálne apriebežné informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Takmer 50 percent dospelej populácie v Kanade k 12.máju už dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. 

Belgická vláda ohlásila od júna ďalšie uvoľnenie reštrikcií zameraných proti šíreniu koronavírusu. Dúfa pritom, že krajina sa opätovne úplne otvorí od 1. septembra.

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) k 11. máju stále nezaznamenala žiadny prípad ochorenia COVID-19 na svojom území. Pchjongjang informoval Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), že do tohtoročného apríla otestoval na prítomnosť koronavírusu 25 986 ľudí a všetky výsledky boli negatívne.

Keďže európske štáty postupne uvoľňujú prísne pandemické obmedzenia a mnoho ľudí by si tento rok chcelo dopriať slnečnú letnú dovolenku, Európska únia pracuje na implementácii systému certifikátov. Tie by mali opätovne umožniť voľný pohyb v únii a podporiť cestovný ruch už počas tohtoročných letných mesiacov.

Mexické úrady informovali, že Rusko má problémy s produkciou vakcín proti koronavírusu Sputnik V a pravdepodobne nebude schopné dodať dostatočné množstvo pre tých Mexičanov, ktorým už stihli podať prvú dávku.

Americké regulačné orgány v pondelok 10. mája rozšírili povolenie na používanie očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer na deti od 12 rokov. 

Odvetvia nemeckej ekonomiky, ktoré najviac postihla koronakríza, odlišne hodnotia vládnu pomoc. Odvetvie pohostinských služieb ju považuje za „uspokojivú", ale maloobchodníci sú podstatne viac kritickí

Európska komisia v pondelok 10. mája vyhlásila, že stále dôveruje vakcíne proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a jej spor s britsko-švédskym výrobcom liekov sa týka iba podmienok kontraktu.

Česko v pondelok 10. mája masívne uvoľnilo pandemické obmedzenia. Najnovšia séria zmierňovania opatrení prišla po tom, ako počty nakazených poklesli na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho augusta.

Pouličné oslavy v Španielsku

Nemecko rozhodlo, že vakcínou proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson (J&J) môžu očkovať všetkých dospelých, hoci ju odporúča predovšetkým starším ľuďom. 

Európska komisia neobnovila objednávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca.

Improvizované pouličné oslavy vypukli po polnoci zo soboty na nedeľu v španielskych mestách, keďže v krajine sa skončil šesť mesiacov trvajúci celoštátny lockdown zameraný na brzdenie šírenia koronavírusu. 

Švédska armáda poslala domov približne 200 vojakov z rozsiahleho cvičenia pre podozrenie, že v jednotke sa rozšíril koronavírus

Európska lieková agentúra (EMA) začala urýchlený proces posudzovania experimentálnej liečby koronavírusu vyvinutej spoločnosťami GlaxoSmithKline a Vir Biotechnology.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn privítal pokles počtu nových prípadov ochorenia COVID-19, ale uviedol, že Nemci musia vydržať „týždne alebo niekoľko mesiacov" reštrikcií. 

Očkovanie na parkovisku

Austrálsky premiér Scott Morrison oznámil koniec zákazu cestovania Austrálčanov z Indie. Do konca mája sa uskutočnia tri lety, ktoré vláda objednala na repatriáciu Austrálčanov z juhoázijskej krajiny. 

Česká republika od polovice mája umožní občanom susedných krajín a niektorých ďalších členských štátov Európskej únie voľne vstupovať na jej územie. Pre voľný vstup občanov susedných štátov na svoje územie Česko stanovilo jedinú podmienku, a to aby najmenej dva týždne pred príchodom boli zaočkovaní druhou dávkou vakcíny proti koronavírusu. 

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová tvrdí, že Európska únia (EÚ) je pripravená zaoberať sa návrhom Spojených štátov zdieľať technológiu na výrobu vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Nemecká lekárka Nicola Buhlinger-Göpfarth sa rozhodla zužitkovať nadmerné množstvo vakcín proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, ktoré jej pacienti nechcú.

Srbská vláda bude v snahe posilniť vakcináciu proti koronavírusu ponúkať peniaze ľuďom, ktorí sa nechali zaočkovať. 

Nemecká vláda oznámila, že ľudia, ktorí sú úplne zaočkovaní alebo sa zotavili z infekcie koronavírusom, nemusia dodržiavať obmedzenia v oblasti sociálnych kontaktov a zákaz vychádzania. 

Očkovanie aj pre cudzincov

V Maďarsku v utorok 4. mája spustili registráciu na očkovanie proti koronavírusu aj pre cudzincov žijúcich v Maďarsku, etnických Maďarov žijúcich v iných krajinách a nedávno repatriovaných Maďarov. 

Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v Indii prekonal hranicu 20 miliónov. Tamojšia vláda však tvrdí, že miera infikovanosti začala klesať.

Situácia v Británii sa rapídne zlepšuje, podľa premiéra Johnsona by 21. júna mohli zrušiť posledné obmedzenia.

Česká vláda plánuje od 10. mája ďalšie uvoľňovanie. Česká vláda na pondelkovom rokovaní rozhodla o otvorení ďalších služieb.

Dánsko vylúčilo z vakcinačnej kampane proti koronavírusu jednodávkovú očkovaciu látku Johnson & Johnson

Maďarsko pripravuje rozsiahlu štúdiu účinnosti vakcín proti koronavírusu, ktoré sú v súčasnosti schválené na používanie v krajine.

Októberfest nebude

Bavorské úrady v pondelok 3. mája opäť zrušili tradičný mníchovský Oktoberfest. V súvislosti s obavami z pandémie koronavírusu tak spravili už druhý rok.

Španielsko sa v rámci vakcinačnej kampane proti koronavírusu blíži k prekonaniu hranice 5 miliónov úplne zaočkovaných ľudí. 

Švédsko plánuje darovať Indii milión dávok vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. 

V Grécku po takmer šiestich mesiacoch v pondelok opäť otvorili exteriérové priestory kaviarní a reštaurácií. Od začiatku novembra, keď v krajine zaviedli lockdown, mohli grécke kaviarne, reštaurácie a bary predávať jedlá a nápoje iba na odnos so sebou alebo mohli robiť donáškovú službu. 

V pražskej hale O2 universum začalo k 3. máju fungovať české Národné očkovacie centrum.

Francúzsko postupne uvoľňuje opatrenia, návrat k normálnemu životu by sa mal udiať do 30. júna.

Rumunsko zmierňuje opatrenia proti šíreniu koronavírusu v hlavnom meste Bukurešť. Tento krok prichádza po tom, ako počet nákaz ochorením COVID-19 tri dni v rade klesol pod tri na tisíc obyvateľov. 

Ilegálna párty v Belgicku

Niekoľko tisíc ľudí sa v sobotu zhromaždilo na ilegálnej párty v parku v belgickom Bruseli na protest proti pandemickým obmedzeniam. Policajné zložky museli na rozohnanie davu použiť vodné delo a slzný plyn.

Napredujúci očkovací proces a postupné zmierňovanie pandemických opatrení vo Veľkej Británii spôsobili, že niekoľko tisíc ľudí mohlo v piatok po viac ako roku legálne tancovať, piť a počúvať hudbu v nočnom klube.

India v sobotu 1. mája dosiahli ďalší denný globálny rekord v počte nových prípadov ochorenia COVID-19. Tamojšie úrady zaznamenali denný nárast o 401 993 nakazených, čím celkový počet infikovaných v druhej najľudnatejšej krajine sveta stúpol na 19,1 milióna.

Kanada pozastavila plány na distribúciu úvodných 300-tisíc jednodávkových vakcín proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Stalo sa tak po tom, ako tamojšie zdravotnícke orgány dostali informáciu, že časť z nich vyrobili v zariadení v americkom Marylande, kde pri produkcii asi 15 miliónov vakcín nastalo znečistenie niektorých prísad.

Maďarsko v sobotu 1. mája uvoľnilo viaceré obmedzenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 pre držiteľov imunitných preukazov. Tie patria do série najnovších opatrení, ktoré maďarská vláda zaviedla v súvislosti s ambicióznou vakcinačnou kampaňou.

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA

Naposledy aktualizované 12.05.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Vyštudovala som učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry v kombinácií s etickou výchovou. Dlhšiu dobu píšem pre rôzne weby od regionálnych, cez všeobecné, až k našej Zdravotéke. Zaujímam sa však o zdravú stravu a cudzia mi nie je ani strava bez lepku. Z cvičenia preferujem beh a jógu

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 13. 5. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 13. 5. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 13. 5. 2021 Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 13. 5. 2021

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 13. 5. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 13. 5. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 13. 5. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 13. 5. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku apríl Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku apríl

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma a vzbudzuje obavy. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.