späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku 9

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku 9
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám vždy aktuálne apriebežné informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Európska komisia (EK) v pondelok navrhla aktualizáciu odporúčania Rady o koordinácii obmedzení voľného pohybu v EÚ zavedených v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19. 

Vietnam v snahe potlačiť šírenie koronavírusu otestuje celé Hočiminovo Mesto a zavádza tam aj nové protipandemické opatrenia.

Tisícky ľudí s rúškami na tvárach a negatívnymi testami na prítomnosť koronavírusu sa zúčastnili na sobotňajšom koncerte v Paríži. Tento experiment by mal Francúzsku poslúžiť na lepšiu pripravenosť pri opätovnej organizácii veľkých podujatí.

Vietnam objavil nový variant koronavírusu, ktorý je hybridom mutácií, ktoré sa prvýkrát vyskytli v Indii a vo Veľkej Británii. 

Po mesiacoch prísnych pandemických opatrení mohli reštaurácie v Poľsku v piatok konečne privítať zákazníkov.

V juhočínskom meste Kuang-čou uzatvorili miestnu štvrť a nariadili jej obyvateľom, aby počas soboty 29. mája nevychádzali z domu a nechali sa otestovať na prítomnosť koronavírusu mobilnými zdravotníckymi tímami.

Obávajú sa tretej vlny

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v piatok 28. mája vo Veľkej Británii dosiahol najvyššie číslo za takmer dva mesiace. Vedci na základe nárastu konštatovali, že Británia je už v tretej vlne pandémie.

Požiar, ktorý v piatok 28. mája vypukol na covidovom oddelení v nemocnici na severovýchode Brazílie, si vyžiadal štyri obete

Dánska vláda v piatok 28. mája predstavila svoj digitálny „korona pas“. Ten umožní ľuďom cestovať do zahraničia a v rámci Dánska navštevovať kaderníctva, tetovacie salóny, stravovať sa v interiéroch reštaurácií a navštevovať iné miesta, kde je ho za potreby.

Česká vláda na piatkovom mimoriadnom rokovaní rozhodla o ďalšom uvoľňovaní protipandemických opatrení. Od pondelka 31. júna budú môcť otvoriť reštaurácie, bazény i diskotéky. Budú však musieť dodržiavať príslušné opatrenia, vrátane zákazu tanca.

Cyperské zdravotnícke úrady v stredu vydali odporúčanie, aby osoby mladšie ako 50 rokov používali vakcíny proti koronavírusu od spoločností Pfizer/BioNTech alebo Moderna založené na novšej technológii mRNA.

Vyšetrovanie pôvodu vírusu v USA

Americký prezident Joe Biden v stredu 26. mája požiadal tamojšiu spravodajskú komunitu, aby „zdvojnásobila“ svoje úsilie pri vyšetrovaní pôvodu pandémie ochorenia COVID-19.

Chorvátsko pristúpilo k ďalšiemu zmierňovaniu pandemických opatrení, ktoré začnú platiť v piatok 28. mája.

Rakúsko obmedzuje cestovanie z Veľkej Británie v súvislosti s obavami z variantu koronavírusu, ktorý sa tam šíri. Opatrenie vstupuje do platnosti okamžite, informovalo rakúske ministerstvo zdravotníctva.

Vláda na Srí Lanke v pondelok 24. mája predĺžila platný zákaz cestovania o ďalšie dva týždne. Experti varovali na možný kolaps zdravotníckeho systému v súvislosti so súčasným počtom ochorení COVID-19 v krajine.

Z výsledkov štúdie anglického úradu Public Health England plynie, že vakcíny Pfizer a AstraZeneca sú účinné proti indickému variantu.

Pozastavené futbalové súťaže

Na Mount Evereste sa nakazilo 100 horolezcov a členov pomocného štábu.

Nemecko od 23. mája obmedzuje vstup ľudí z Veľkej Británie. Povolený je vstup tým, ktorí majú nemecké občianstvo alebo sú obyvateľmi Nemecka.

Koronavírus má v Argentíne ťažký priebeh. Pre prudký nárast prípadov pozastavila krajina na 9 dní všetky futbalové súťaže. 

Provincia Ontário v Kanade opäť očkuje vakcínou AstraZeneca. Bude sa však používať iba ako 2. dávka pre tých, ktorí dostali ju dostali ako prvú dávku.

Londýnske letisko Heathrow vyčlení špeciálny terminál pre cestujúcich z červených krajín. 

Pomoc pre chudobné štáty

Výrobcovia vakcín Pfizer a BioNTech prisľúbili chudobnejším štátom dodávky vakcín. V priebehu 18 mesiacov dodajú 2 miliardy vakcín do krajín so strednými a nízkymi prijímami. 

Čína ponúkla vakcíny a finančnú pomoc ľuďom v Pásme Gazy. Spolu ponúka 200-tisíc vakcín Palestínčanom, ktorých postihli boje.

V Maďarsku platí stále zákaz nočného vychádzania. Zruší sa vtedy, keď 1. dávku vakcíny dostane aspoň 5 miliónov ľudí. 

Ázia čelí problémom s dodávkami vakcín proti koronavírusu. Nemocnice v Indii, Malajzii a na Filipínach sú preplnené pacientmi s ochorením Covid-19.

Európske očkovacie certifikáty budú voľne dostupné cez NCZI. Od 26. júna bude ich súčasťou aj QR kód.

Úspešná očkovacia kampaň

Česká republika od pondelka 24. mája otvára očkovanie pre ľudí nad 35 rokov. Od stredy 26. mája bude prístupné aj očkovanie pre ľudí nad 30 rokov.

Japonsko schválilo očkovanie 2 novými vakcínami od firiem Moderna a AstraZeneca. Očkovanie ide v krajine pomaly, 1. dávku vakcíny dostali iba 4 % obyvateľov.

Očkovacia kampaň v Európskej únii je úspešná, povedala predsedníčka Ursula von der Leyenová. Do konca týždňa bude do Európy doručených 260 miliónov vakcín.

Čína poskytuje vakcíny takmer 40 africkým štátom. 

Austrálska letecká spoločnosť Quantos je kvôli koronavírusu v strate, ktorá predstavuje viac ako 1,5 miliardy dolárov. Zavedie nové opatrenia na redukciu nákladov.

Počet zaočkovaných v Európskej únii

Vo Veľkej Británii sa bude klinicky testovať účinok dodatočnej vakcíny proti Covid-19.

Argentína bojuje s rekordným počtom infikovaných. V nemocniciach je na jednotke intenzívnej strarostlivosti zaplnených 72 % lôžok. Zaočkovaných prvou dávkou vakcíny je 20 % populácie.

Vo Veľkej Británii vplyvom koronavírusu zdraželi energie a maloobchodníci s odevmi zvýšili ceny. Výsledkom je zdvojnásobená medziročná inflácia v krajine.

V Európskej únii je už proti koronavírusu zaočkovaných 200 miliónov ľudí.

Uvoľnenie opatrení v zahraničí

India má nový denný rekord v počte úmrtí. Aktuálne zomrie na nákazu koronavírusom denne až 4 529 ľudí.

Opatrenia uvoľňuje aj Rakúsko. Po viac ako 6 mesiacoch sa otvorili reštaurácie, kiná, divadlá či hotely.

Japonskí lekári žiadajú zrušenie Olympijských hier v Tokiu, dôvodom sú pribúdajúce počty nakazených. Vláda však tvrdí, že príprava bude pokračovať podľa plánu.

Česká republika uvoľňuje ďalšie opatrenia. Od 24. mája sa môžu pod istými podmienkami otvoriť hotely, školy či kultúrne podujatia.

Nový test zo slín

V Európskej únii sa zaregistroval nový test zo slín. Výsledky testovania budú do hodiny, spoľahlivosť testov je viac ako 92 %. 

Nemecko od júna sprístupní očkovanie proti koronavírusu všetkým. Uprednostňovanie najzraniteľnejších skupín už nebude platiť.

Nemocnica v libanonskom Bejrúte dostala od Slovenska materiálnu humanitárnu pomoc v boji proti Covid-19. Slovensko dodalo nemocnici respitárory, chirurgické rúška a dezinfekcie. 

Portugalsko opäť otvorá letnú sezónu pre zahraničných turistov. Na Pyrenejský polostrov začali od 17. mája cestovať prví dovolenkári a to najmä turisti z Británie. 

Hongkong a Singapur znova odložili vytvorenie cestovnej bubliny. Dôvodom je zlá epidemická situácia. Bublina nevznikne skôr ako 13. júna. 

Opatrenia sa pred letom uvoľnia

Grécko otvorilo turistickú sezónu a zrušilo väčšinu obmedzení pohybu. Grécko povolilo príchod turistov z 53 krajín, ktorí musia mať pri vstupe do krajiny doklad o očkovaní, negatívny test alebo doklad o prekonaní Covid-19.

Čínska vláda zakázala výstup na Mount Everest, bojí sa prenosu vírusu. Vláda sa totiž obáva, že horolezci môžu do krajiny priniesť koronavírus zo susedného Nepálu. 

Taliansko ruší päťdňovú karanténu pre návštevníkov z Európskej únie, Izraela a Veľkej Británie. Návšteva krajiny bude pre turistov možná, ak sa preukážu negatívnym výsledkom na Covid-19.

Reštrikcie zamerané proti šíreniu koronavírusu vo Veľkej Británii sa v pondelok 17. mája opäť uvoľnia napriek rastu počtu prípadov nákazy novým, takzvaným indickým variantom vírusu. Od pondelka 17. mája budú môcť puby a reštaurácie vo Veľkej Británii otvoriť aj svoje interiérové priestory a od 21. júna chce britská vláda ukončiť „všetky obmedzenia v oblasti spoločenských kontaktov". 

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zmierňuje pravidlá nosenia rúšok v interiéroch pre ľudí, ktorí sú úplne zaočkovaní proti koronavírusu. Na väčšine miest už rúška nemusia mať. Musia ich však stále nosiť na miestach zaplnených ľuďmi, ako sú autobusy, lietadlá, nemocnice, väzenia či útulky pre bezdomovcov.

Uvoľňovanie opatrení

Reštrikcie zamerané proti šíreniu koronavírusu v Bukurešti zmiernia, keďže počet infekcií klesol na 1,5 prípadu na tisíc obyvateľov. Reštaurácie, kaviarne, kiná či koncertné siene môžu využívať 50 percent svojich interiérových kapacít. 

Nemecká vláda rozhodla, že cestujúci, ktorí sú zaočkovaní alebo prekonali ochorenie COVID-19, budú môcť do krajiny vstúpiť bez ďalšieho testovania alebo povinnosti karantény. 

Takmer 50 percent dospelej populácie v Kanade k 12.máju už dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. 

Belgická vláda ohlásila od júna ďalšie uvoľnenie reštrikcií zameraných proti šíreniu koronavírusu. Dúfa pritom, že krajina sa opätovne úplne otvorí od 1. septembra.

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) k 11. máju stále nezaznamenala žiadny prípad ochorenia COVID-19 na svojom území. Pchjongjang informoval Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), že do tohtoročného apríla otestoval na prítomnosť koronavírusu 25 986 ľudí a všetky výsledky boli negatívne.

Keďže európske štáty postupne uvoľňujú prísne pandemické obmedzenia a mnoho ľudí by si tento rok chcelo dopriať slnečnú letnú dovolenku, Európska únia pracuje na implementácii systému certifikátov. Tie by mali opätovne umožniť voľný pohyb v únii a podporiť cestovný ruch už počas tohtoročných letných mesiacov.

Problematická produckia vakcín

Mexické úrady informovali, že Rusko má problémy s produkciou vakcín proti koronavírusu Sputnik V a pravdepodobne nebude schopné dodať dostatočné množstvo pre tých Mexičanov, ktorým už stihli podať prvú dávku.

Americké regulačné orgány v pondelok 10. mája rozšírili povolenie na používanie očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer na deti od 12 rokov. 

Odvetvia nemeckej ekonomiky, ktoré najviac postihla koronakríza, odlišne hodnotia vládnu pomoc. Odvetvie pohostinských služieb ju považuje za „uspokojivú", ale maloobchodníci sú podstatne viac kritickí

Európska komisia v pondelok 10. mája vyhlásila, že stále dôveruje vakcíne proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a jej spor s britsko-švédskym výrobcom liekov sa týka iba podmienok kontraktu.

Česko v pondelok 10. mája masívne uvoľnilo pandemické obmedzenia. Najnovšia séria zmierňovania opatrení prišla po tom, ako počty nakazených poklesli na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho augusta.

Pouličné oslavy v Španielsku

Nemecko rozhodlo, že vakcínou proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson (J&J) môžu očkovať všetkých dospelých, hoci ju odporúča predovšetkým starším ľuďom. 

Európska komisia neobnovila objednávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca.

Improvizované pouličné oslavy vypukli po polnoci zo soboty na nedeľu v španielskych mestách, keďže v krajine sa skončil šesť mesiacov trvajúci celoštátny lockdown zameraný na brzdenie šírenia koronavírusu. 

Švédska armáda poslala domov približne 200 vojakov z rozsiahleho cvičenia pre podozrenie, že v jednotke sa rozšíril koronavírus

Európska lieková agentúra (EMA) začala urýchlený proces posudzovania experimentálnej liečby koronavírusu vyvinutej spoločnosťami GlaxoSmithKline a Vir Biotechnology.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn privítal pokles počtu nových prípadov ochorenia COVID-19, ale uviedol, že Nemci musia vydržať „týždne alebo niekoľko mesiacov" reštrikcií. 

Očkovanie na parkovisku

Austrálsky premiér Scott Morrison oznámil koniec zákazu cestovania Austrálčanov z Indie. Do konca mája sa uskutočnia tri lety, ktoré vláda objednala na repatriáciu Austrálčanov z juhoázijskej krajiny. 

Česká republika od polovice mája umožní občanom susedných krajín a niektorých ďalších členských štátov Európskej únie voľne vstupovať na jej územie. Pre voľný vstup občanov susedných štátov na svoje územie Česko stanovilo jedinú podmienku, a to aby najmenej dva týždne pred príchodom boli zaočkovaní druhou dávkou vakcíny proti koronavírusu. 

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová tvrdí, že Európska únia (EÚ) je pripravená zaoberať sa návrhom Spojených štátov zdieľať technológiu na výrobu vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Nemecká lekárka Nicola Buhlinger-Göpfarth sa rozhodla zužitkovať nadmerné množstvo vakcín proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, ktoré jej pacienti nechcú.

Srbská vláda bude v snahe posilniť vakcináciu proti koronavírusu ponúkať peniaze ľuďom, ktorí sa nechali zaočkovať. 

Nemecká vláda oznámila, že ľudia, ktorí sú úplne zaočkovaní alebo sa zotavili z infekcie koronavírusom, nemusia dodržiavať obmedzenia v oblasti sociálnych kontaktov a zákaz vychádzania. 

Očkovanie aj pre cudzincov

V Maďarsku v utorok 4. mája spustili registráciu na očkovanie proti koronavírusu aj pre cudzincov žijúcich v Maďarsku, etnických Maďarov žijúcich v iných krajinách a nedávno repatriovaných Maďarov. 

Počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v Indii prekonal hranicu 20 miliónov. Tamojšia vláda však tvrdí, že miera infikovanosti začala klesať.

Situácia v Británii sa rapídne zlepšuje, podľa premiéra Johnsona by 21. júna mohli zrušiť posledné obmedzenia.

Česká vláda plánuje od 10. mája ďalšie uvoľňovanie. Česká vláda na pondelkovom rokovaní rozhodla o otvorení ďalších služieb.

Dánsko vylúčilo z vakcinačnej kampane proti koronavírusu jednodávkovú očkovaciu látku Johnson & Johnson

Maďarsko pripravuje rozsiahlu štúdiu účinnosti vakcín proti koronavírusu, ktoré sú v súčasnosti schválené na používanie v krajine.

Októberfest nebude

Bavorské úrady v pondelok 3. mája opäť zrušili tradičný mníchovský Oktoberfest. V súvislosti s obavami z pandémie koronavírusu tak spravili už druhý rok.

Španielsko sa v rámci vakcinačnej kampane proti koronavírusu blíži k prekonaniu hranice 5 miliónov úplne zaočkovaných ľudí. 

Švédsko plánuje darovať Indii milión dávok vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. 

V Grécku po takmer šiestich mesiacoch v pondelok opäť otvorili exteriérové priestory kaviarní a reštaurácií. Od začiatku novembra, keď v krajine zaviedli lockdown, mohli grécke kaviarne, reštaurácie a bary predávať jedlá a nápoje iba na odnos so sebou alebo mohli robiť donáškovú službu. 

V pražskej hale O2 universum začalo k 3. máju fungovať české Národné očkovacie centrum.

Francúzsko postupne uvoľňuje opatrenia, návrat k normálnemu životu by sa mal udiať do 30. júna.

Rumunsko zmierňuje opatrenia proti šíreniu koronavírusu v hlavnom meste Bukurešť. Tento krok prichádza po tom, ako počet nákaz ochorením COVID-19 tri dni v rade klesol pod tri na tisíc obyvateľov. 

Ilegálna párty v Belgicku

Niekoľko tisíc ľudí sa v sobotu zhromaždilo na ilegálnej párty v parku v belgickom Bruseli na protest proti pandemickým obmedzeniam. Policajné zložky museli na rozohnanie davu použiť vodné delo a slzný plyn.

Napredujúci očkovací proces a postupné zmierňovanie pandemických opatrení vo Veľkej Británii spôsobili, že niekoľko tisíc ľudí mohlo v piatok po viac ako roku legálne tancovať, piť a počúvať hudbu v nočnom klube.

India v sobotu 1. mája dosiahli ďalší denný globálny rekord v počte nových prípadov ochorenia COVID-19. Tamojšie úrady zaznamenali denný nárast o 401 993 nakazených, čím celkový počet infikovaných v druhej najľudnatejšej krajine sveta stúpol na 19,1 milióna.

Kanada pozastavila plány na distribúciu úvodných 300-tisíc jednodávkových vakcín proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Stalo sa tak po tom, ako tamojšie zdravotnícke orgány dostali informáciu, že časť z nich vyrobili v zariadení v americkom Marylande, kde pri produkcii asi 15 miliónov vakcín nastalo znečistenie niektorých prísad.

Maďarsko v sobotu 1. mája uvoľnilo viaceré obmedzenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 pre držiteľov imunitných preukazov. Tie patria do série najnovších opatrení, ktoré maďarská vláda zaviedla v súvislosti s ambicióznou vakcinačnou kampaňou.

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA

Naposledy aktualizované 01.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 19. 1. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.