späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 15. 6. 2021

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 15. 6. 2021
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám vždy aktuálne apriebežné informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Irán schválil núdzové použitie svojej prvej vakcíny proti koronavírusu domácej výroby.

Únia schválila digitálny COVID preukaz. Digitálny COVID preukaz EÚ bude potvrdzovať buď očkovanie proti ochoreniu COVID-19 alebo testovanie na koronavírus alebo prekonanie ochorenia COVID-19.

Vakcína proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Novavax je vysoko efektívna a chráni aj proti variantom. Americká biotechnologická firma to oznámila v pondelok s tým, že to vyplýva z rozsiahlej štúdie, ktorú uskutočnili v Spojených štátoch a Mexiku.

Odkladanie uvoľnovania opatrení

Členovia britskej vlády sa rozhodli odložiť v Anglicku zrušenie reštrikcií zameraných proti šíreniu koronavírusu. Zatiaľ je uvoľnenie protipandemických opatrení naplánované na 21. jún.

V čínskom meste Kanton vypustili 60 dronov, ktoré majú dohliadať na to, aby obyvatelia nevychádzali z domov. Tým, ktorí sa pohybujú vonku, majú pripomínať, aby si nasadili rúško.

Zotavovanie amerického leteckého odvetvia z pandémie koronavírusu dosiahlo historický míľnik, keďže v piatok 11. júna prvýkrát od začiatku marca 2020 na letiskách v USA skontrolovali viac ako 2 milióny pasažierov. 

V Rusku sa za 23. týždeň zvýšil počet potvrdených denných prípadov infekcie koronavírusom o takmer 50 percent. V Moskve sa za toto obdobie zdvojnásobil.

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom podpísal nariadenie, ktorým zrušil väčšinu štátnych obmedzení súvisiacich s koronavírusom.

Elektronické COVID pasy

Nemecko začína vydávať elektronické osvedčenia, ktoré umožnia ľudom zaočkovaným proti koronavírusu pohybovať sa po celej Európe.

Zaočkovanie kombináciou vakcín od spoločnosti AstraZeneca a konzorcia BioNTech-Pfizer vytvára silnejšiu imunitnú reakciu než podanie dvoch dávok rovnakej vakcíny. 

Ruské hlavné mesto počas 23. týždňa zaznamenalo prudké zvýšenie počtu infekcií koronavírusom a úrady uviedli, že sa bude sprísňovať nosenie rúšok a rukavíc. V stredu štátna pracovná skupina pre koronavírus informovala, že v Moskve odhalili 4 124 nových nákaz, čo bolo 40-percentné zvýšenie v porovnaní s nedeľňajším počtom 2 936.

Asi 60 percent zamestnancov v Nemecku, ktorí nepracujú z domu, sa testuje na koronavírus priamo na pracovisku.

Farmaceutická spoločnosť Pfizer rozširuje testovanie účinkov jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 u detí mladších ako 12 rokov. Firma má za sebou štúdiu s malým počtom detí, na ktorých testovali rôzne dávky očkovacej látky, a už začína väčší test so zhruba 4 500 mladými účastníkmi. Vakcínu bude testovať na viac ako 90 miestach v Spojených štátoch, Fínsku, Poľsku a Španielsku.

Zastavenie indického variantu

Popredný predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Michael Ryan vyslovil prognózu, podľa ktorej bude potrebné zaočkovanie minimálne 80 % svetovej populácie. Podľa Ryana takéto množstvo vakcinovaných osôb výrazne pomôže znížiť riziko prenosu rôznych mutácií koronavírusu.

Španielsko od pondelka 7. júna povolilo vstup zahraničných turistov z väčšiny krajín. Platí to pre cestujúcich, ktorí sú zaočkovaní proti koronavírusu, a občanov Európskej únie (EÚ), ak preukážu, že nie sú infikovaní.

Francúzske úrady sa snažia zastaviť sporadické šírenie nákazlivejšieho indického variantu koronavírusu, keďže krajina sa chystá opäť otvoriť hranice očkovaným turistom.

Britský premiér Boris Johnson využije budúcotýždňový samit organizácie G7 na to, aby svetových lídrov vyzval na záväzok zaočkovať globálnu populáciu do konca roku 2022.

Dánsko daruje Keni 358 700 nespotrebovaných dávok vakcíny proti koronavírusu. Ide o očkovacie látky spoločnosti AstraZeneca, ktoré exspirujú 31. júla. Je to súčasť troch miliónov dávok vakcín, ktoré Dánsko v tomto roku vyčlenilo na darovanie.

Smrť po príchode z Indie

V nemeckých Drážďanoch dali do karantény vežiak, v ktorom bývajú študenti. Úrady tak rozhodli po tom, ako zomrel jeden z obyvateľov, ktorý sa vrátil z Indie.

Veľká Británia vyradila Portugalsko zo svojho zeleného zoznamu bezpečných krajín. Pre tisíce Britov nachádzajúcich sa v juhoeurópskej krajine to po návrate do vlasti znamená hrozbu nástupu do povinnej desaťdňovej karantény.

Rumunsko v stredu 2. júna začalo s očkovaním mladých ľudí vo veku 12 - 15 rokov proti koronavírusu. Vakcináciu detí odštartovalo len niekoľko dní po tom, ako Európska lieková agentúra (EMA) odobrila používanie očkovacej látky konzorcia Pfizer-BioNTech pre danú vekovú kategóriu. 

Najmenej 540 ľudí sa ocitlo v karanténe po prepuknutí koronavírusu v nórskej metropole Oslo. Udialo sa tak po oslavách študentov končiacich ročníkov stredných škôl, ktorí jazdili v autobusoch a popíjali.

Poľsko začne ponúkať vakcíny proti koronavírusu deťom vo veku 12 až 15 rokov od 23. týždňa roka. Vyjadrili sa tak po tom, ako Európska lieková agentúra (EMA) v piatok pre túto vekovú skupinu odporučila použitie očkovacej látky farmaceutických firiem Pfizer a BioNTech.

Podvod s testami v Nemecku

Nemecké úrady vyšetrujú obvinenia z podvodu s masívnym využitím bezplatných testov na koronavírus.

Londýnske letisko Heathrow otvorilo terminál pre cestujúcich z krajín s vysokým rizikom nákazy koronavírusom

V juhočínskom meste Kuang-čou uzatvorili dve štvrte po tom, ako v meste zaznamenali ďalších 11 prípadov ochorenia COVID-19. 

V Peru zistili, že na ochorenie COVID-19 zomrelo o 110-tisíc ľudí viac, ako uvádzali. Počas prezentácie správy týkajúcej sa analýzy a aktualizácie počtu obetí uviedli, že koronavírus si v približne 33-miliónovom Peru vyžiadal viac ako 180-tisíc obetí.

Európska komisia schválila použitie vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech aj u mladých ľudí vo veku od 12 do 15 rokov. 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predstavila nový systém označovania variantov koronavírusu SARS-CoV-2. Varianty, ktoré po prvý raz identifikovali v Spojenom kráľovstve, Juhoafrickej republike, Brazílii a Indii, sú pomenované gréckymi písmenami, informuje spravodajský portál BBC. Takzvaný britský variant je teda alfa, juhoafrický beta, brazílsky gama a indický delta.

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA

Naposledy aktualizované 15.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Vyštudovala som učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry v kombinácií s etickou výchovou. Dlhšiu dobu píšem pre rôzne weby od regionálnych, cez všeobecné, až k našej Zdravotéke. Zaujímam sa však o zdravú stravu a cudzia mi nie je ani strava bez lepku. Z cvičenia preferujem beh a jógu

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 15. 6. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 15. 6. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 15. 6. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 15. 6. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 15. 6. 2021 Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 15. 6. 2021

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 15. 6. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 15. 6. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku máj 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku máj 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.