späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku jún a júl 2021

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku jún a júl 2021
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám vždy aktuálne apriebežné informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Vo Francúzsku sa v sobotu opäť demonštruje proti pandemickým opatreniam vlády. V hlavnom meste Paríž sa podobne ako predchádzajúce dva víkendy o bezpečnosť stará asi 3-tisíc policajtov.

Maďarsko sa v nedeľu 31. júla stane prvou krajinou v Európe, ktorá umožní ľuďom zaočkovať sa proti koronavírusu treťou dávkou vakcíny.

Izrael začal v piatok 30. júla podávať podporné dávky vakcíny proti koronavírusu ľuďom nad 60 rokov, ktorí už dostali dve dávky. Úrady tak rozhodli v snahe bojovať proti najnovšiemu nárastu prípadov.

Austrália vyslala stovky vojakov, aby pomohli v Sydney s dodržiavaním lockdownu. Vojaci cez víkend absolvujú výcvik a v pondelok začnú s neozbrojenými hliadkami. Pridajú sa tak k policajtom v ohniskách koronavírusu, aby zaistili, že ľudia budú dodržiavať pravidlá, ktoré zahŕňajú napríklad cestovný limit 10 km. 

Štátni zamestnanci v Českej republike zaočkovaní v tomto roku proti ochoreniu COVID-19 budú mať nárok na dva dni voľna naviac.

Tokio naďalej láme rekordy, pribudlo 3685 prípadov a nemocnice sú spola plné.

Polovica Nemecka je už zaočkovaná

Svetové vlády a spoločnosti sľúbili viac ako 4 miliardy dolárov na vzdelávanie 175 miliónov detí na celom svete a zabránenie tomu, aby vyhliadky ich generácie neoslabila pandémia koronavírusu. 

Cestujúci z Európskej únie (EÚ) a Spojených štátov, ktorí sú úplne zaočkovaní proti koronavírusu, už nebudú musieť ísť do karantény po príchode do Anglicka.

V Nemecku už je k 28. júlu proti koronavírusu úplne zaočkovaná polovica populácie.

V Rumunsku pravdepodobne budú očkovať zraniteľných ľudí a zdravotníkov treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Zväčšujú sa totiž obavy z rastúceho počtu infekcií delta variantom vírusu. 

Ruské zdravotnícke orgány schválili testovanie kombinácie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a ruskej jednodávkovej očkovacej látky Sputnik Light. 

V Tokiu pribúdajú prípady

Podľa portugalských zdravotníckych expertov existujú v krajine náznaky, že najnovšia vlna infekcií ochorenia COVID-19 stráca silu.

V dejisku Hier XXXII. olympiády, japonskej metropole Tokio, zaznamenali v utorok 2848 nových prípadov ochorenia COVID-19. Uvedené číslo predstavuje najvyšší denný prírastok od 7. januára, keď evidovali 2520 infekcií koronavírusom.

Holandská vláda zakázala počas leta organizáciu viacdňových festivalov a sprísnila pravidlá pre ľudí vracajúcich sa z dovoleniek.

Pandémia koronavírusu vo Veľkej Británii naďalej ustupuje. V nedeľu 25. júla v krajine zaevidovali 29 173 nových infekcií, čo je výrazne menej ako 48 161 prípadov hlásených týždeň predtým. 

Delta variant koronavírusu je už v Európe dominantný.

Francúzsko vytvorilo zásobovací most na prepravu vakcín proti ochoreniu COVID-19 a medicínskeho kyslíka do Tuniska, ktoré je uprostred jednej z najhorších epidémii koronavírusu na africkom kontinente. 

Prerušenie bubliny

Nový Zéland v piatok 23. júla prerušil platnosť cestovnej bubliny s Austráliou, ktorá umožňovala cestovanie medzi krajinami bez absolvovania karantény. 

Malta začala vo štvrtok 22. júla letecky posielať domov zahraničných študentov, ktorí majú pozitívne testy na COVID-19.

Proti koronavírusu je k 22. júlu plne zaočkovaných 200 miliónov Európanov, teda viac ako polovica dospelej populácie Európskej únie. 

Indická vláda odmieta štúdiu, podľa ktorej môže byť skutočný počet obetí pandémie koronavírusu desaťnásobne vyšší než hovoria oficiálne čísla. Tvrdenie označila za „zavádzajúce“ a „klamlivé“. 

Nové prípady ochorenia COVID-19 v Nemecku znovu znepokojujúco stúpajú, varovala 22. júla kancelárka Angela Merkelová. Zároveň vyzvala zdráhajúcich sa občanov, aby sa nechali zaočkovať, a zaočkovaných, aby ich presvedčili.

Nové prípady medzi neočkovanými

Osemdesiattri percent nových prípadov infekcie koronavírusom, ktoré odhalili počas súčasnej novej vlny pandémie v Španielsku, je medzi nezaočkovanými obyvateľmi krajiny.

Aspoň jednou dávkou v Rusku doteraz zaočkovali 23 % obyvateľstva. Denný počet nových prípadov infekcií sa však v krajine od začiatku júna viac ako zdvojnásobil.

Juhoafrická firma Biovac Institute bude vyrábať vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech. 

Kriminalisti zo špeciálneho protiextrémistického odboru v Prahe obvinili lekárku zo šírenia poplašnej správy v spojitosti s očkovaním proti ochoreniu COVID-19

Spojené kráľovstvo zaznamenalo najvyšší denný počet úmrtí spojených s koronavírusom za ostatné štyri mesiace. 

Vyšší počet obetí

Počet obetí koronavírusu v Indii môže byť v skutočnosti až desaťnásobok toho, čo uvádzajú oficiálne údaje. Vyplýva to z dosiaľ najkomplexnejšieho výskumu ochorenia COVID-19 v druhej najľudnatejšej krajine sveta.

Podľa najnovších údajov španielskeho ministerstva zdravotníctva bolo do pondelka 19. júla proti koronavírusu zaočkovaných 50,7 percenta 47-miliónovej populácie krajiny.

Britský premiér Boris Johnson sa zdráhal zaviesť na jeseň lockdown, pretože si myslel, že na ochorenie COVID-19 zomierajú v podstate len ľudia nad 80 rokov.

Od záveru septembra budú vo Veľkej Británii pre vstup do nočných klubov vyžadovať doklad o zaočkovaní proti koronavírusu.

Dočasný holandský premiér Mark Rutte vyzýva obyvateľov krajiny, aby opäť pracovali z domu. Dôvodom je najnovší rast počtu prípadov infekcií koronavírusom v Holandsku. 

V Českej republike zaznamenali prvý výskyt variantu koronavírusu delta plus.

Očkovanie aj mladších

Dve očkovacie centrá vo Francúzsku sa stali terčom útoku vandalov. Udialo sa tak uprostred protestov proti najnovším vládnym opatreniam, ktoré majú podnietiť občanov k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19.

V Spojenom kráľovstve pravdepodobne ponúknu možnosť očkovania proti ochoreniu COVID-19 aj osobám mladším ako 18 rokov.

V Taliansku v ostatných dňoch pribúdajú nové prípady ochorenia COVID-19. Odborníci v oblasti zdravotníctva tvrdia, že významným faktorom prudkého nárastu infekcií sú celoštátne oslavy fanúšikov po nedávnom triumfe Talianska na futbalových majstrovstvách Európy.

Viac ako 100-tisíc ľudí vo Francúzsku v sobotu 17. júla protestovalo proti najnovším vládnym opatreniam. Tie majú podnietiť občanov k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19 a potlačeniu šíriaceho sa delta variantu koronavírusu.

Francúzsko od nedele 18. júla umožní vstup do krajiny medzinárodným cestujúcim, ktorí boli zaočkovaní v Indii vyrobenou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca.

Cestovanie za vakcínou

Obyvatelia Iránu, ktorí sa nemôžu dostať k vakcíne proti ochoreniu COVID-19, sa rozhodli vziať riešenie situácie do vlastných rúk. Tisíce zúfalých Iránov sa tak chodievajú zaočkovať do susedného Arménska.

Britská vláda v noci na sobotu uvrhla do chaosu dovolenkové plány desiatok tisíc ľudí, keď zvrátila plány na otvorenie ciest z Francúzska pre obavy z beta variantu koronavírusu, ktorý sa šíri v „krajine galského kohúta“.

V Moskve je k 15. júlu zaočkovaných už takmer 70 % zdravotníckych pracovníkov.

V Grécku sa konali demonštrácie proti plánu zaočkovať mladých ľudí. Tamojšie úrady pripisujú nedávny nárast prípadov ochorenia COVID-19 preplneným zábavným podnikom, ktoré navštevujú predovšetkým mladí ľudia.

Malta zrušila nariadenie, podľa ktorého by do krajiny mohli vstupovať iba ľudia s potvrdením o absolvovaní očkovania proti koronavírusu, následne reguláciu upravila. Pre ľudí bez vakcinačného certifikátu uznávaného maltskými úradmi to znamená, že po príchode do krajiny budú musieť nastúpiť do karantény.

Protiústavný lockdown

Denný prírastok prípadov ochorenia COVID-19 v Spojenom kráľovstve k 15. júlu prvýkrát za takmer šesť mesiacov vzrástol nad hranicu 40-tisíc.

Španielska vláda konala protiústavne, keď minulý rok počas núdzového stavu zakázala ľuďom opúšťať svoje domovy.

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Holandsku za týždeň stúpol o viac ako 500 %. Nárast prišiel po zrušení takmer všetkých zostávajúcich protipandemických opatrení a opätovnom otvorení nočných klubov koncom júna.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová apeluje na obyvateľov, aby sa dali zaočkovať. Aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu dostalo v Nemecku 58,7 percenta obyvateľov. Plne zaočkovaných je 43 percent.

Požiar na kovidovom oddelení

Francúzsko zaznamenalo rekord v počte objednávok na očkovanie, za jeden deň sa prihlásil takmer milión ľudí. Prezident Macron v pondelok oznámil, že vakcinácia bude od 15. septembra povinná pre všetkých zdravotníckych pracovníkov a nariadil povinnosť disponovať špeciálnym COVID preukazom pre každého, kto chce ísť do reštaurácie, nákupného centra, nemocnice, nastúpiť do vlaku alebo lietadla.

Pri požiari, ktorý v pondelok 13. júla zachvátil oddelenie pre pacientov s koronavírusom na covidovom oddelení nemocnice v meste Násiríja v južnom Iraku aj ďalších viac ako sto ľudí utrpelo zranenia.

Niektoré španielske regióny sa vracajú k obmedzeniam, keďže narastá počet prípadov u ľudí do 30 rokov.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok nariadil, aby všetci zdravotnícki pracovníci do 15. septembra dostali vakcínu proti koronavírusu. Zároveň vyzval všetkých obyvateľov, aby sa čo najskôr zaočkovali, pretože rastúci počet infekcií ohrozuje obnovu francúzskej ekonomiky.

Dočasný holandský premiér Mark Rutte v pondelok 12. júla vyhlásil, že zmierňovanie pandemických opatrení v „krajine tulipánov“ bola chyba

Otváranie nočných klubov

V Prahe spúšťajú očkovanie bez registrácie, ľudia dostanú vakcíny na hlavnej stanici i v nákupnom centre. Ľudia, ktorí sa na týchto dvoch miestach dajú zaočkovať, sa môžu zapojiť aj do súťaže.

Paríž otvára nočné kluby, Tokio hlási rekordný nárast infikovaných.

Malta bude požadovať od návštevníkov starších ako 13 rokov pred vstupom na ostrov potvrdenie o zaočkovaní proti novému koronavírusu.

České laboratória v piatok 9. júla odhalili 278 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo bolo o 115 viac ako pred siedmimi dňami. Podľa údajov českého ministerstva zdravotníctva bolo v krajine za posledných sedem dní v priemere 12 nových potvrdených infekcií na 100-tisíc obyvateľov.

Holandská vláda opäť zavádza niektoré obmedzenia na boj proti šíreniu koronavírusu. Rozhodla sa tak po prudkom náraste nových prípadov, a to najmä medzi mladými ľuďmi.

Detský fond OSN (UNICEF) informoval, že v priebehu piatka 9. júla Afganistanu doručí viac ako 1,4 milióna dávok očkovacej látky proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson, keďže krajina zápasí s treťou vlnou pandémie.

Tretia dávka vakcíny

Pfizer požiada regulačné úrady USA, aby povolili posilňujúcu tretiu dávku vakcíny. Farmaceutický gigant tvrdí, že by to mohlo zvýšiť ochranu pred delta variantom koronavírusu.

Delta variant je k 8. júlu už v Nemecku dominantný. Podľa najnovšej analýzy bol delta variant koncom minulého mesiaca zodpovedný za 59 % nových prípadov nákazy koronavírusom v krajine.

Kompletne zaočkovaní ľudia v Anglicku sa nebudú musieť izolovať po kontakte s pozitívne testovanou osobou.

Nemecko daruje tri milióny dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 krajinám západného Balkánu.

Počet úmrtí súvisiacich so šírením koronavírusu dosiahol k 6. júlu v Rusku ďalšie negatívne maximum. Tamojšie úrady najnovšie evidujú ďalších 737 obetí.

Ak chce Nemecko predísť štvrtej vlne pandémie, malo by zaočkovať 85 % ľudí vo veku 12 až 59 rokov. V prípade obyvateľov starších ako 60 rokov je podľa Inštitútu Roberta Kocha nutná zaočkovanosť na úrovni 90 percent.

Testovanie Sputnika na deťoch

V Moskve sa 5. júla začali prvé testy ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V na mladých ľuďoch vo veku 12 až 17 rokov.

Počet úmrtí na koronavírus v Rusku stúpol už piaty deň v rade a dosiahol nový rekord. Ruské úrady v sobotu 3. júla za uplynulých 24 hodín nahlásili 697 úmrtí. 

Nemecko odporúča miešanie vakcín. Navrhuje všetkým ľuďom, ktorých zaočkovali prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, aby dostali druhú dávku inej očkovacej látky. 

Počet obyvateľov Veľkej Británie, ktorí k 2. júlu dostali prvú dávku očkovacej látky proti koronavírusu, už stúpol nad 45 miliónov. Znamená to, že prvú dávku vakcíny už dostalo 85,5 percenta dospelej populácie. 

India v piatok 2. júla prekročila hranicu 400-tisíc obetí pandémie koronavírusu. Podľa odborníkov je však zrejme aj toto nesmierne vysoké číslo veľkým podhodnotením skutočného počtu úmrtí, pretože v krajine nedostatočne testujú a tiež nehlásia všetky obete.

Česi vracajúci sa zo zahraničia, vrátane návratu z nízko rizikových krajín, sa budú musieť testovať.

Nočný zákaz vychádzania

Portugalsko opäť zavádza nočný zákaz vychádzania po 23:00. Opatrenie sa týka častí krajiny, kde zaznamenali nárast prípadov nákazy koronavírusom. 

Poľsko vo štvrtok 1. júla v snahe posilniť záujem o očkovanie proti koronavírusu spustilo celoštátnu lotériu pre zaočkovaných dospelých.

Ruského prezidenta Vladimira Putina zaočkovali proti koronavírusu vakcínou Sputnik V. Prezradil to v telefonickej relácii, kde zároveň vyzval občanov, aby sa nechali zaočkovať. Rusko v súčasnosti čelí nárastu infekcií koronavírusom aj súvisiacich úmrtí.

Stratégia Európskej únie (EÚ) v oblasti liečby ochorenia COVID-19 priniesla svoj prvý výsledok s oznámením prvého portfólia piatich liečebných postupov, ktoré by mohli byť čoskoro k dispozícii na liečbu pacientov v celej EÚ. 

Ruské úrady v utorok 29. júna opäť zaregistrovali rekordný denný prírastok úmrtí na ochorenie COVID-19. Nákaze podľahlo ďalších 652 ľudí, čo je najviac za jeden deň od začiatku pandémie. 

Austrália zrušila vekové obmedzenie pre dospelých ľudí, ktorí sú ochotní nechať sa zaočkovať proti koronavírusu vakcínou spoločnosti AstraZeneca. Dôvodom je šírenie delta variantu vírusu. 

Dobrovoľné očkovanie mládeže

Zhruba 5 000 ľudí je v karanténe pre prepuknutie ochorenia COVID-19 na Malorke, za ktoré môžu študentské oslavy.

Cyprus začal realizovať dobrovoľné očkovanie mládeže vo veku 16 a 17 rokov proti ochoreniu COVID-19. Stalo sa tak po tom, ako dáta ukázali, že takmer 30 percent všetkých nových infekcií v krajine je medzi mladými sociálne aktívnymi obyvateľmi, ktorí majú menej ako 18 rokov.

Ľuďom vo veku do 26 rokov Grécko za zaočkovanie poskytne po 150 eur.

Juhoafrická republika opäť zavádza prísne pandemické reštrikcie vrátane zákazu predaja alkoholu a ďalších obmedzení nočného vychádzania. Reaguje tým na rýchly vzostup nových prípadov nákazy koronavírusom.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock 27. júna rezignoval na svoju funkciu po tom, čo bozkávaním poradkyne porušil pandemické pravidlo o sociálnom odstupe. 

V Rusku za posledných 24 hodín, k 24. júnu, pribudlo 20 182 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 568 ľudí. Čísla sú najhoršie od konca januára. Infekcie pribúdajú rýchlym tempom v čase, keď úrady mobilizujú obyvateľov, aby sa nechali zaočkovať.

Otvorenie krajiny odložené

Izraelská vláda odložila plánované opätovné otvorenie krajiny vakcinovaným turistom pre obavy zo šírenia nákazlivejšieho delta variantu koronavírusu. 

Britský program vakcinácie proti koronavírusu už zachránil viac ako 14-tisíc životov len v samotnom Anglicku. Povedal to v stredu minister zodpovedný za očkovanie Nadhim Zahawi, ktorý zároveň uviedol, že vakcinácia v Anglicku predišla 44 500 hospitalizáciám, vrátane 2 500 hospitalizáciám v uplynulých dvoch týždňoch.

Viac ako 150 zamestnancov siete nemocníc Houston Methodist v americkom štáte Texas, ktorí odmietli očkovanie proti ochoreniu COVID-19, prepustili zo zamestnania alebo sami zrušili pracovný pomer po tom, ako sudca odmietol ich žalobu proti povinnému očkovaniu. 

Turecko predstavilo svoju prvú vlastnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Ako v utorok oznámil prezident Recep Tayyip Erdogan, vakcína sa volá TURKOVAC.

Moskva zavádza nové pandemické obmedzenia. Štátna pracovná skupina pre koronavírus v utorok 22. júna oznámila, že v Moskve zaznamenali 6 555 nových prípadov ochorenia COVID-19 a v celom Rusku dovedna 16 715 infekcií, čo je dvojnásobne viac ako pred mesiacom.

Nová vakcinačná stratégia

Viac než 70 percent Američanov vo veku 30 rokov a viac už k 22. júnu dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu. Administratíva prezidenta Joea Bidena aktuálne stupňuje úsilie v snahe dosiahnuť, aby do osláv Dňa nezávislosti 4. júla minimálne jednou dávkou zaočkovali 70 percent Američanov vo vekovej skupine od 27 rokov.

India spustila novú vakcinačnú stratégiu a počas úvodného dňa zaočkovala proti ochoreniu COVID-19 rekordných 8 miliónov ľudí.

Indonézia v pondelok 21. júna nahlásila najvyšší denný prírastok nových prípadov nákazy koronavírusom. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že v krajine za uplynulých 24 hodín potvrdili 14 536 nových infekcií a 294 úmrtí. Počet nákaz v Indonézii tak prekročil hranicu dvoch miliónov. 

Lockdown v Anglicku pravdepodobne nezrušia skôr ako 19. júla. Britská vláda preskúma situáciu 5. júla, ale podľa ministra pre podnikanie je zrušenie reštrikcií k tomuto dátumu nepravdepodobné.

V Číne sa k 20. júnu proti koronavírusu zaočkovala viac ako jedna miliarda obyvateľov. Tempo vakcinácie sa v krajine s 1,4 miliardy obyvateľov výrazne zrýchlilo.

Pol milióna mŕtvych

Počet obetí pandémie koronavírusu v Brazílii prekročil k 20. júnu polmiliónovú hranicu.

Hlavné mesto Rakúska vzhľadom na výskyt nového variantu koronavírusu zvažuje sprísnenie pandemických opatrení

Palestínska samospráva odvoláva dohodu s Izraelom o výmene milióna dávok vakcíny proti koronavírusu. Obe strany sa pôvodne dohodli, že Izrael poskytne Palestínčanom zhruba milión dávok vakcín od spoločnosti Pfizer, ktorým sa čoskoro skončí doba exspirácie, výmenou za podobný počet dávok, ktoré Palestínčania dostanú koncom tohto kalendárneho roka. Podľa samosprávy však dávky, ktoré Izrael už v piatok začal dodávať okupovanému Západnému brehu Jordánu, sú až príliš blízko exspirácii a nespĺňajú ich normy.

Poprední predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v piatok 18. júna varovali pred rastúcim počtom prípadov ochorenia COVID-19 a súvisiacich úmrtí v Afrike.

Turisti prichádzajúci do Talianska z Veľkej Británie budú musieť s účinnosťou od pondelka 21. júna nastúpiť do päťdňovej karantény a podrobiť sa testu na koronavírus. 

V Nemecku už k 18. júnu dostala aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu viac ako polovica populácie. Úrady však obyvateľov vyzývajú, aby zostali opatrní a pomohli spomaliť šírenie nákazlivejšieho variantu delta, ktorý prvý raz identifikovali v Indii.

Kanada odporúča kombinovať

Izrael poskytne Palestínčanom asi milión vakcín proti koronavírusu, ktorým sa čoskoro skončí doba exspirácie, výmenou za podobný počet dávok, ktoré palestínska strana dostane koncom tohto kalendárneho roka.

V Kanade odporúčajú po AstraZenece podať ako druhú dávku Pfizer alebo Modernu.

Vo štvrtok 17. júna v Británii potvrdili 11 007 nových prípadov, čo je najvyšší denný prírastok od 19. februára, keď zaznamenali 12 027 nakazených.

Japonci uvoľňujú opatrenia proti koronavírusu, zvažujú 10 000 divákov na športoviskách.

Počet prípadov ochorenia COVID-19 v Anglicku podľa štúdie univerzity Imperial College London „rastie exponenciálne“ a reprodukčné číslo je podľa najnovších odhadov na úrovni 1,44. Počet infekcií v krajine od 3. mája do 7. júna stúpol o 50 percent. 

Portugalsko zažíva nárast prípadov nákazy koronavírusom. V stredu 16. júna v krajine potvrdili prírastok 1 350 nových infekcií, čo je najvyšší denný počet od februára. 

Úrady v Moskve a okolitých oblastiach v stredu nariadili povinné očkovanie proti koronavírusu pre tých, ktorí pracujú v maloobchode, školstve, zdravotníctve, verejnej doprave a v iných odvetviach, ktoré poskytujú služby veľkému počtu ľudí.

USA pomoc pre Mexiko

Mexiko v utorok 15. júna od USA dostalo ako dar 1,35 milióna dávok vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. 

V Izraeli od 15. júna už nie je povinnosť nosiť rúška v interiéri. Krajina tak zrušila jedno z posledných obmedzení po tom, ako zrealizovala veľmi úspešnú vakcinačnú kampaň. Požiadavka nosiť rúška vo vnútorných priestoroch prestala platiť v utorok, ale v lietadlách a pri cestovaní do karantény sú rúška stále povinné.

Irán schválil núdzové použitie svojej prvej vakcíny proti koronavírusu domácej výroby.

Únia schválila digitálny COVID preukaz. Digitálny COVID preukaz EÚ bude potvrdzovať buď očkovanie proti ochoreniu COVID-19 alebo testovanie na koronavírus alebo prekonanie ochorenia COVID-19.

Vakcína proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Novavax je vysoko efektívna a chráni aj proti variantom. Americká biotechnologická firma to oznámila v pondelok s tým, že to vyplýva z rozsiahlej štúdie, ktorú uskutočnili v Spojených štátoch a Mexiku.

Odkladanie uvoľnovania opatrení

Členovia britskej vlády sa rozhodli odložiť v Anglicku zrušenie reštrikcií zameraných proti šíreniu koronavírusu. Zatiaľ je uvoľnenie protipandemických opatrení naplánované na 21. jún.

V čínskom meste Kanton vypustili 60 dronov, ktoré majú dohliadať na to, aby obyvatelia nevychádzali z domov. Tým, ktorí sa pohybujú vonku, majú pripomínať, aby si nasadili rúško.

Zotavovanie amerického leteckého odvetvia z pandémie koronavírusu dosiahlo historický míľnik, keďže v piatok 11. júna prvýkrát od začiatku marca 2020 na letiskách v USA skontrolovali viac ako 2 milióny pasažierov. 

V Rusku sa za 23. týždeň zvýšil počet potvrdených denných prípadov infekcie koronavírusom o takmer 50 percent. V Moskve sa za toto obdobie zdvojnásobil.

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom podpísal nariadenie, ktorým zrušil väčšinu štátnych obmedzení súvisiacich s koronavírusom.

Elektronické COVID pasy

Nemecko začína vydávať elektronické osvedčenia, ktoré umožnia ľudom zaočkovaným proti koronavírusu pohybovať sa po celej Európe.

Zaočkovanie kombináciou vakcín od spoločnosti AstraZeneca a konzorcia BioNTech-Pfizer vytvára silnejšiu imunitnú reakciu než podanie dvoch dávok rovnakej vakcíny. 

Ruské hlavné mesto počas 23. týždňa zaznamenalo prudké zvýšenie počtu infekcií koronavírusom a úrady uviedli, že sa bude sprísňovať nosenie rúšok a rukavíc. V stredu štátna pracovná skupina pre koronavírus informovala, že v Moskve odhalili 4 124 nových nákaz, čo bolo 40-percentné zvýšenie v porovnaní s nedeľňajším počtom 2 936.

Asi 60 percent zamestnancov v Nemecku, ktorí nepracujú z domu, sa testuje na koronavírus priamo na pracovisku.

Farmaceutická spoločnosť Pfizer rozširuje testovanie účinkov jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 u detí mladších ako 12 rokov. Firma má za sebou štúdiu s malým počtom detí, na ktorých testovali rôzne dávky očkovacej látky, a už začína väčší test so zhruba 4 500 mladými účastníkmi. Vakcínu bude testovať na viac ako 90 miestach v Spojených štátoch, Fínsku, Poľsku a Španielsku.

Zastavenie indického variantu

Popredný predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Michael Ryan vyslovil prognózu, podľa ktorej bude potrebné zaočkovanie minimálne 80 % svetovej populácie. Podľa Ryana takéto množstvo vakcinovaných osôb výrazne pomôže znížiť riziko prenosu rôznych mutácií koronavírusu.

Španielsko od pondelka 7. júna povolilo vstup zahraničných turistov z väčšiny krajín. Platí to pre cestujúcich, ktorí sú zaočkovaní proti koronavírusu, a občanov Európskej únie (EÚ), ak preukážu, že nie sú infikovaní.

Francúzske úrady sa snažia zastaviť sporadické šírenie nákazlivejšieho indického variantu koronavírusu, keďže krajina sa chystá opäť otvoriť hranice očkovaným turistom.

Britský premiér Boris Johnson využije budúcotýždňový samit organizácie G7 na to, aby svetových lídrov vyzval na záväzok zaočkovať globálnu populáciu do konca roku 2022.

Dánsko daruje Keni 358 700 nespotrebovaných dávok vakcíny proti koronavírusu. Ide o očkovacie látky spoločnosti AstraZeneca, ktoré exspirujú 31. júla. Je to súčasť troch miliónov dávok vakcín, ktoré Dánsko v tomto roku vyčlenilo na darovanie.

Smrť po príchode z Indie

V nemeckých Drážďanoch dali do karantény vežiak, v ktorom bývajú študenti. Úrady tak rozhodli po tom, ako zomrel jeden z obyvateľov, ktorý sa vrátil z Indie.

Veľká Británia vyradila Portugalsko zo svojho zeleného zoznamu bezpečných krajín. Pre tisíce Britov nachádzajúcich sa v juhoeurópskej krajine to po návrate do vlasti znamená hrozbu nástupu do povinnej desaťdňovej karantény.

Rumunsko v stredu 2. júna začalo s očkovaním mladých ľudí vo veku 12 - 15 rokov proti koronavírusu. Vakcináciu detí odštartovalo len niekoľko dní po tom, ako Európska lieková agentúra (EMA) odobrila používanie očkovacej látky konzorcia Pfizer-BioNTech pre danú vekovú kategóriu. 

Najmenej 540 ľudí sa ocitlo v karanténe po prepuknutí koronavírusu v nórskej metropole Oslo. Udialo sa tak po oslavách študentov končiacich ročníkov stredných škôl, ktorí jazdili v autobusoch a popíjali.

Poľsko začne ponúkať vakcíny proti koronavírusu deťom vo veku 12 až 15 rokov od 23. týždňa roka. Vyjadrili sa tak po tom, ako Európska lieková agentúra (EMA) v piatok pre túto vekovú skupinu odporučila použitie očkovacej látky farmaceutických firiem Pfizer a BioNTech.

Podvod s testami v Nemecku

Nemecké úrady vyšetrujú obvinenia z podvodu s masívnym využitím bezplatných testov na koronavírus.

Londýnske letisko Heathrow otvorilo terminál pre cestujúcich z krajín s vysokým rizikom nákazy koronavírusom

V juhočínskom meste Kuang-čou uzatvorili dve štvrte po tom, ako v meste zaznamenali ďalších 11 prípadov ochorenia COVID-19. 

V Peru zistili, že na ochorenie COVID-19 zomrelo o 110-tisíc ľudí viac, ako uvádzali. Počas prezentácie správy týkajúcej sa analýzy a aktualizácie počtu obetí uviedli, že koronavírus si v približne 33-miliónovom Peru vyžiadal viac ako 180-tisíc obetí.

Európska komisia schválila použitie vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech aj u mladých ľudí vo veku od 12 do 15 rokov. 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predstavila nový systém označovania variantov koronavírusu SARS-CoV-2. Varianty, ktoré po prvý raz identifikovali v Spojenom kráľovstve, Juhoafrickej republike, Brazílii a Indii, sú pomenované gréckymi písmenami, informuje spravodajský portál BBC. Takzvaný britský variant je teda alfa, juhoafrický beta, brazílsky gama a indický delta.

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Zdroj

  • SITA

Naposledy aktualizované 02.08.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 17. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 17. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 17. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 17. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 17. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 17. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 17. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 17. 1. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 17. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 17. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.