späť na zoznam článkov

Potničky môžu potrápiť v lete a nie len deti

Potničky môžu potrápiť v lete a nie len deti

Potničky sú kožným prejavom, ktorý sa vyskytuje nielen v letných mesiacoch. Tieto drobné vyrážky sa najčastejšie tvoria u detí, no nie sú nezvyčajné ani u dospelých. Nejde o vážny stav, no keď sa zanedbá, môže mať nepríjemný priebeh.


Výskyt potničiek (latinsky hydroa) nie je vôbec ojedinelý. Stúpa najmä v teplom prostredí, keď nie je pokožka dostatočne vetraná.

Ako a prečo vznikajú potničky

Našim najväčším orgánom je koža. Jednou z jej dôležitých funkcií je potenie. Je to prirodzený mechanizmus ochladzovania tela. Viac o potení a ťažkosťami s ním spojené sa dočítate tiež v magazínovom článku: Ako si poradiť s nadmerným potením.

Pokiaľ je z akýchkoľvek príčin potným žľazám zabránená produkcia potu, vznikajú potničky. To sú najmä oblasti tela, ktoré nie sú dostatočne vetrané, ľahko sa zaparia a upchajú vývod potných žliaz.

Najčastejšie miesta vzniku a faktory podporujúce vznik potničiek v tabuľke

Faktory podporujúce vznik

teplé prostredie

zvýšená telesná teplota
potenie
horúčka
nedostatočne vetrané oblasti pokožky
nevhodný odev
Najčastejšie miesta

zadoček

krk
podpazušie
trup
pokožka pod plienkou

Ako vyzerajú potničky

Pot, ktorý sa za normálnych okolností vyvedie na povrch kože a ochladzuje organizmus, sa hromadí v potných vývodoch. Tie sa následkom zadržaného potu poškodia a v podkoží vytvárajú drobné číre pľuzgieriky.

Môžu vyzerať ako červené pupenčeky s kvapkami vody. Tie ľahko praskajú, miesto sa vysuší a začne sa olupovať. Miesta väčšinou nepríjemne svrbia.

Potničky môžu potrápiť nielen novorodencov

Koža je najcitlivejšia a najzraniteľnejšia najmä u novorodencov a kojencov. Tým, že je ešte veľmi jemná a citlivá, je aj náchylná k rôznym kožným infekciám. Taktiež termoregulácia a funkcia potných žliaz je ešte znížená a naopak funkcia mazových žliaz zvýšená. Táto kombinácia prispieva k tomu, že sa potničky vytvárajú najmä u malých detí. 

Nie sú však nezvyčajné ani u starších detí a dospelých osôb. Môžu sa vyskytnúť najmä používaním nevhodného oblečenia, pri chorobe sprevádzaného potením alebo následkom inej príčiny, keď nie je pokožka dostatočne vetraná.

Usmiate dieťa na brušku, prikryté uterákom
Pokožku dieťatka je dôležité občas nechať voľne dýchať. Foto: Thinkstock

Zvýšený výskyt je tiež u obéznych osôb. V tomto prípade sa stretávame skôr s pojmom zapareniny. Takýto ľudia sa viac potia. V kožných záhyboch sa hromadí pot, koža nie je dostatočne prevzdušnená.

Pokiaľ sa ešte navyše jednotlivé plochy, takto spotenej kože obtierajú o seba, vytvára ideálne prostredie pre vznik potničiek alebo zaparenín. Najčastejšie je to podpazušie, vnútorné strany stehien alebo oblasť konečníka.

Vlhké prostredie, trenie a tlak je ideálne pre tvorbu dekubitov, čiže preležanín.

Ako ošetriť potničky

Postihnutú oblasť nezakrývať ani nekrémovať. Nepoužívajte parfumované mydlá či sprchové gély. Taktiež kožu nedezinfikujte. Koža by sa ešte viac vysušila a podráždila.

Nahé dieťa si ošetruje pokožku s pomocou vatovej tyčinky
O krémoch určených na potničky sa môžete informovať aj vo vašej lekárni. Foto: Thinkstock

Vhodné je potničky jemne opláchnuť vlažným roztokom z harmančeka a zaprášiť púdrom. Výborný je tiež odvar z dubovej kôry alebo roztok hypermangánu. Obe ľahko zakúpite v lekárni. Na upokojenie svrbiacej a podráždenej pokožky existujú krémy určené priamo na ošetrenie potničiek. Tie obsahujú nechtík, harmanček, či aloe vera. 

Sú potničky nebezpečné?

Potničky vo svojej podstate nepredstavujú nebezpečenstvo. Sú skôr nepríjemným prejavom zaparenej pokožky. Pri zanedbaní hygieny či ošetrenia však spôsobuje isté ťažkosti.

Pokožka je podráždená, citlivá a môže nepríjemne svrbieť. Takáto koža je zraniteľnejšia a prestáva plniť ochrannú funkciu pred rôznymi baktériami či plesňami. Rozškriabané a poškodené oblasti sa ľahko zapália a proces hojenia skomplikuje. Môže sa objaviť hnis a po zahojení dokonca jazvičky.

Pokiaľ potničky nevymiznú do dvoch dní, sú zapálené alebo si nie ste istý či ide naozaj o potničky, navštívte lekára.

Ako predchádzať potničkám a zapareninám

Základom prevencie je pamätať na to aby bola pokožka dostatočne vetraná. Treba sa vyhýbať oblečeniu s tesných, nepriedušných a syntetických materiálov.

Pokiaľ sa dieťa spotí, prezlečte ho.

Matka kúpe bábätko vo vaničke
Dôležitá je prevencia vo forme hygieny. Foto: Thinkstock

Malé detí je treba, najmä v lete, častejšie prebaľovať a pokožku riadne ošetriť. Dieťa obliekajte primerane počasiu. Zbytočne ho neprehrievajte veľkými vrstvami oblečenia.

Do postieľok nedávajte igelitové podložky. Dieťatko najmä v lete nechajte občas nezabalené s holou pokožkou.

V byte majte vyvetrané, podľa možnosti nechajte jemne prúdiť vzduch.

Vonku sa vyhýbajte teplým a vlhkým prostrediam. V domácnosti by mala byť teplota približne 21-24 stupňov a v noci asi 18 stupňov.

Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

Ďalšie zaujímavé zdroje

  • praktickelekarenstvi.cz - článok o kožných problémoch u detí v pdf
  • solen.cz - odborný článok, zameriavajúci sa na starostlivosť o detskú pokožku

hygiena a kúpanie bábätka

hygiena a kúpanie bábätka

Naposledy aktualizované 24.10.2018

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Bc. Ivona Heczková

Bc. Ivona Heczková

Redaktor

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Peľová sezóna útočí Peľová sezóna útočí

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Ako včas rozpoznať  cievnu mozgovú príhodu? Ako včas rozpoznať cievnu mozgovú príhodu?

Cievna mozgová príhoda , mozgový infarkt, iktus, porážka, mŕtvica a mnoho iných názvov pomenováva náhle vzniknutý stav odohrávajúci sa v našom mozgu . Spôsobuje ju buď neprekrvenie...

S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Starostlivosť o obličky Starostlivosť o obličky

Ochorenia obličiek mnohokrát prinášajú so sebou riziká komplikácií. Tieto bývajú rovnako nebezpečné ako ochorenie samotné. Ako sa však vyhnúť ich možným ochoreniam? Na svoje obličky by...

Aj spánok vplýva na zdravie očí. Dodržte tieto pravidlá a vyspíte sa doružova Aj spánok vplýva na zdravie očí. Dodržte tieto pravidlá a vyspíte sa doružova

O tom, že spánok pozitívne vplýva nielen na našu dušu, ale aj na naše telo, snáď netreba ani debatovať. Človek naberie energiu, oddýchne si a v snoch sa vyberie, takpovediac, do iného...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.