späť na zoznam článkov

Potničky u detí a dospelých v lete môžu potrápiť. Čo na ne pomáha?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Potničky u detí a dospelých v lete môžu potrápiť. Čo na ne pomáha?
Zdroj foto: Getty images

Potničky sú kožným prejavom, ktorý sa vyskytuje nielen v letných mesiacoch. Tieto drobné vyrážky sa najčastejšie tvoria u detí, no nie sú nezvyčajné ani u dospelých. Nejde o vážny stav, no keď sa zanedbá, môže mať nepríjemný priebeh.


Výskyt potničiek (latinsky hydroa) nie je vôbec ojedinelý. Stúpa najmä v teplom prostredí, keď nie je pokožka dostatočne vetraná.

Ako a prečo vznikajú potničky

Našim najväčším orgánom je koža. Jednou z jej dôležitých funkcií je potenie. Je to prirodzený mechanizmus ochladzovania tela. Viac o potení a ťažkosťami s ním spojené sa dočítate tiež v magazínovom článku: Ako si poradiť s nadmerným potením.

Pokiaľ je z akýchkoľvek príčin potným žľazám zabránená produkcia potu, vznikajú potničky. To sú najmä oblasti tela, ktoré nie sú dostatočne vetrané, ľahko sa zaparia a upchajú vývod potných žliaz.

Najčastejšie miesta vzniku a faktory podporujúce vznik potničiek v tabuľke

Faktory podporujúce vznik teplé prostredie
zvýšená telesná teplota
potenie
horúčka
nedostatočne vetrané oblasti pokožky
nevhodný odev
Najčastejšie miesta zadoček
krk
podpazušie
trup
pokožka pod plienkou

Ako vyzerajú potničky

Pot, ktorý sa za normálnych okolností vyvedie na povrch kože a ochladzuje organizmus, sa hromadí v potných vývodoch. Tie sa následkom zadržaného potu poškodia a v podkoží vytvárajú drobné číre pľuzgieriky.

Môžu vyzerať ako červené pupenčeky s kvapkami vody. Tie ľahko praskajú, miesto sa vysuší a začne sa olupovať. Miesta väčšinou nepríjemne svrbia.

Potničky môžu potrápiť nielen novorodencov

Koža je najcitlivejšia a najzraniteľnejšia najmä u novorodencov a kojencov. Tým, že je ešte veľmi jemná a citlivá, je aj náchylná k rôznym kožným infekciám. Taktiež termoregulácia a funkcia potných žliaz je ešte znížená a naopak funkcia mazových žliaz zvýšená. Táto kombinácia prispieva k tomu, že sa potničky vytvárajú najmä u malých detí. 

Nie sú však nezvyčajné ani u starších detí a dospelých osôb. Môžu sa vyskytnúť najmä používaním nevhodného oblečenia, pri chorobe sprevádzaného potením alebo následkom inej príčiny, keď nie je pokožka dostatočne vetraná.

Usmiate dieťa na brušku, prikryté uterákom
Pokožku dieťatka je dôležité občas nechať voľne dýchať. Foto: Thinkstock

Zvýšený výskyt je tiež u obéznych osôb. V tomto prípade sa stretávame skôr s pojmom zapareniny. Takýto ľudia sa viac potia. V kožných záhyboch sa hromadí pot, koža nie je dostatočne prevzdušnená.

Pokiaľ sa ešte navyše jednotlivé plochy, takto spotenej kože obtierajú o seba, vytvára ideálne prostredie pre vznik potničiek alebo zaparenín. Najčastejšie je to podpazušie, vnútorné strany stehien alebo oblasť konečníka.

Vlhké prostredie, trenie a tlak je ideálne pre tvorbu dekubitov, čiže preležanín.

Ako ošetriť potničky

Postihnutú oblasť nezakrývať ani nekrémovať. Nepoužívajte parfumované mydlá či sprchové gély. Taktiež kožu nedezinfikujte. Koža by sa ešte viac vysušila a podráždila.

Nahé dieťa si ošetruje pokožku s pomocou vatovej tyčinky
O krémoch určených na potničky sa môžete informovať aj vo vašej lekárni. Foto: Thinkstock

Vhodné je potničky jemne opláchnuť vlažným roztokom z harmančeka a zaprášiť púdrom. Výborný je tiež odvar z dubovej kôry alebo roztok hypermangánu. Obe ľahko zakúpite v lekárni. Na upokojenie svrbiacej a podráždenej pokožky existujú krémy určené priamo na ošetrenie potničiek. Tie obsahujú nechtík, harmanček, či aloe vera. 

Sú potničky nebezpečné?

Potničky vo svojej podstate nepredstavujú nebezpečenstvo. Sú skôr nepríjemným prejavom zaparenej pokožky. Pri zanedbaní hygieny či ošetrenia však spôsobuje isté ťažkosti.

Pokožka je podráždená, citlivá a môže nepríjemne svrbieť. Takáto koža je zraniteľnejšia a prestáva plniť ochrannú funkciu pred rôznymi baktériami či plesňami. Rozškriabané a poškodené oblasti sa ľahko zapália a proces hojenia skomplikuje. Môže sa objaviť hnis a po zahojení dokonca jazvičky.

Pokiaľ potničky nevymiznú do dvoch dní, sú zapálené alebo si nie ste istý či ide naozaj o potničky, navštívte lekára.

Ako predchádzať potničkám a zapareninám

Základom prevencie je pamätať na to aby bola pokožka dostatočne vetraná. Treba sa vyhýbať oblečeniu s tesných, nepriedušných a syntetických materiálov.

Pokiaľ sa dieťa spotí, prezlečte ho.

Matka kúpe bábätko vo vaničke
Dôležitá je prevencia vo forme hygieny. Foto: Thinkstock

Malé detí je treba, najmä v lete, častejšie prebaľovať a pokožku riadne ošetriť. Dieťa obliekajte primerane počasiu. Zbytočne ho neprehrievajte veľkými vrstvami oblečenia.

Do postieľok nedávajte igelitové podložky. Dieťatko najmä v lete nechajte občas nezabalené s holou pokožkou.

V byte majte vyvetrané, podľa možnosti nechajte jemne prúdiť vzduch.

Vonku sa vyhýbajte teplým a vlhkým prostrediam. V domácnosti by mala byť teplota približne 21-24 stupňov a v noci asi 18 stupňov.

Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

Ďalšie zaujímavé zdroje

hygiena a kúpanie bábätka

hygiena a kúpanie bábätka

Naposledy aktualizované 02.07.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Ideálne riešenie, ako sa zbaviť tukov, ak nemáte čas a priestor na cvičenie Ideálne riešenie, ako sa zbaviť tukov, ak nemáte čas a priestor na cvičenie

Ak vás zaujala titulka tohto článku, pravdepodobne ste sa rozhodli, že kilá navyše by mali ísť konečne dolu. Alebo vás zaujíma, ako si udržať ideálnu váhu bez starostí? V oboch...

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.