späť na zoznam článkov

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví?
Zdroj foto: Getty images

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená spôsobuje vážne zdravotné ťažkosti vrátane silných bolestí, šíri sa ďalej do okolia a môže byť jednou z príčin neplodnosti alebo dôvodom nedonosenia plodu (infertilitas) a následného potratu. Takisto sa môže vyvinúť ako komplikácia po potrate alebo z iných príčin. Aké sú jej najčastejšie príčiny sa dočítate v článku.


Zápal maternice sa u žien vyskytuje pomerne často. Na gynekologické vyšetrenie ich donútia ísť bolesti a nepríjemné výtoky, ktoré sú sprievodnými príznakmi tohto ochorenia.

Zápaly postihujú mladé ženy, často krát po pôrode či potrate, ale aj staršie ženy.

Najčastejšie príčiny zápalu maternice

Zápalový proces v maternici alebo prenesený do maternice z okolia je najčastejšie vyvolaný bakteriálnou aeróbnou alebo anaeróbnou  flórou. Čoraz častejšie sa však stretávame s tým, že vyvolávajúcim agens sú chlamýdiové infekcie a mykoplazmy.

Dôvodom je skorý začiatok sexuálneho života, časté striedanie partnerov, promiskuita a nedostatočné hygienické návyky.

TIP: Článok v magazíne Čo hrozí pri striedaní sexuálnych partnerov, alebo aké pohlavne prenosné ochorenia poznáme

Najčastejšie vyvolávajúce agens

  • Aeróbne baktérie - sú baktérie, ktoré ku svojmu životu, rastu a rozmnožovaniu potrebujú aspoň 10% kyslíka.
  • Nesporulujúce anaeróby - sú to baktérie, ktorým pre svoj rast stačí znížená tenzia kyslíka. Bežne osídľujú povrchové sliznice ľudského organizmu. Maximum anaeróbov sa nachádza prirodzene v čreve, niekoľko percent sa nachádza aj v maternici. Ich výskyt spôsobuje ťažkosti len v prípade, že sa nejakým spôsobom zanesú do hlbších vrstiev slizníc, ktoré sú za normálnych okolností sterilné (operačný výkon, poranenie).
  • Sporulujúce anaeróby - sa takisto nachádzajú prevažne v črevách. Hlavnú úlohu pri zápalových procesoch zohrávajú toxíny produkované týmito baktériami.

V poslednom období stúpa počet chlamýdiových a mykoplazmových infekcií. Chlamýdiové infekcie sú bakteriálne infekcie, hovoríme im aj vnútrobunkové parazity. Chlamýdiová infekcia často krát prebieha asymptomaticky (bezpríznakovo) ale môže mať aj veľmi bohatý klinický obraz.

Mykoplazmy sú najmenšie a najjednoduchšie bunky vôbec. Sú to baktérie, ktoré sa v minulosti považovali za prechod medzi vírusom a baktériou, kvôli ich jednoduchosti.

TIP: Článok v magazíne Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Čo sa deje s maternicou pri infekcii?

Maternica počas zápalového procesu podlieha vplyvom pôsobenia mikroorganizmov. To môže mať dopad na zdravie a neskôr aj na plodnosť ženy.

Anatomické základy maternice

maternica anatomicky uložená v kostennom skelete malej panvy
Anatomické uloženie maternice v malej panve. Foto: Thinkstock photos

Maternica (latinsky uterus) je nepárový ženský pohlavný orgán tvaru obrátenej hrušky nachádzajúci sa v malej panve medzi močovým mechúrom a črevami s konečníkom.

Anatomicky má dve časti. Užšia časť sa nazýva krčok maternice (cervix uteri) a väčšia časť - telo maternice (isthmus uteri).

Skladá sa z troch vrstiev. Vnútorná sliznica maternice sa nazýva endometrium, stredná vrstva svaloviny je myometrium a obalená je väzivom - perimetrium.

Pri zápale tieto vrstvy zohrávajú významnú úlohu, pretože zápalový proces môže postihnúť iba sliznicu alebo prejsť na hlbšie vrstvy myometria až perimetria. Perimetrium je tvorené z pobrušnice, preto pri jeho zápale hrozí riziko zápalu pobrušnice a prenosu infekcie na orgány panvy čo je veľmi vážny, životu nebezpečný stav.

Zápalový proces, vznik a šírenie

Zápal maternice je zápalový proces vyvolaný bakteriálnou flórou postihujúci rôzne vrstvy uteru. Ak je lokalizovaný iba v miestach sliznicovej výstelky maternice nazývame ho endometritída. Z endometria sa môže šíriť hlbšie na svalovinu. Pri postihnutí myometria hovoríme o myometritíde.

Zápal peritoneálneho povlaku maternice je perimetritída.

Odtiaľ sa vie veľmi rýchlo rozšíriť na adnexy (maternicové prívesky) a peritoneum (pobrušnica). Pri zápale pobrušnice (peritonitídy) sa jedná o veľmi vážnu komplikáciu s neznesiteľnými bolesťami brucha.

Zaujímavé:
Tento stav zvyčajne môžeme vidieť pri infekcii vyvolanou baktériou neisseria gonorrhoeae - pôvodca kvapavky. Tá môže spôsobiť až pyometriu pri upchatí krčka maternica a následného plnenia maternice hnisavým výpotkom.

Endometritída ako taká vzniká hlavne ascendentnou cestou (smerom zdola hore) z iného ložiska. Najčastejším zdrojom infekcie je vagína alebo krčok maternice. Veľmi vzácne ide o hematogénny prenos (prenos krvnou cestou) a descendentne (smerom zhora dolu) napríklad pri pľúcnej tuberkulóze alebo iných infektoch dýchacích ciest (raritné).

K infekcii najčastejšie dochádza v období menštruácie, iatrogénne po potratoch a iných intrauterinných (vnútromaternicových) zákrokoch.

 

Ako sa prejavuje endometritída?

žena držiaca sa za brucho sediaca na pohovke
Typická je bolesť v podbrušku a menorea. Foto: Thinkstock photos

Prejavy sa líšia v závislosti od toho, ktorá vrstva maternice je postihnutá zápalom. Odlišnosti v klinickom obraze sú aj na základe vyvolávajúceho infekčného agens a od toho, či sú prítomné komplikácie a postihnutie okolitých orgánov.

Priebeh ochorenia a jeho príznaky sú veľmi individuálne. V závislosti od vyvolávajúcej infekcie môžu prebiehať úplne bezpríznakovo až po ťažký bolestivý priebeh s prítomnosťou komplikácií a septického stavu.

 

Základné príznaky spoločné pre väčšinu endometríd

  • Začiatok ochorenia sa väčšinou manifestuje vysokými teplotami so zimnicou. Teploty sú spojené s celkovou nevoľnosťou, slabosťou a malátnosťou ako pri väčšine horúčkovitých ochorení až úplnou schvátenosťou.
  • Pridružuje sa najskôr mierne pnutie v podbrušku, postupne sa meniace na bolestivosť. Tá sa zintenzívňuje pri defekácii (vyprázdňovaní) a vzhľadom na anatomickú blízkosť maternice s močovým mechúrom z prednej strany sa často objavuje aj bolestivosť pri močení (dyzúria). Bolesti často vyžarujú do oklia malej panvy.
  • Jedným so symptómov je obstipácia (zápcha) a meteorizmus (nadmerná plynatosť).
  • V úvode ochorenia alebo pri akútnej forme býva menorea, čo je silná a bolestivá menštruácia. Pri progredujúcej a chronickej forme zápalu maternice dochádza k postupnému zničeniu endometria. to má za následok naopak veľmi slabú menštruácia, ktorá vedie až k amenoree (vynechanie menštruácie) a úplnej sterilite.
  • Takmer vždy sú prítomné výtoky z pošvy. Ich charakter, množstvo a zápach je individuálny podľa toho, ktorá baktéria je vyvolávajúcou príčinou. Výtoky sú vodnaté, s prítomnosťou hnisu až nakoniec krvavé. Napríklad pri kvapavke sú hojné výtoky typicky páchnuce po rybách

 

Správna liečba lieči zápal a zabraňuje komplikáciám

Endometritída je následok pôsobenia bakteriálnej infekcie. Keďže infekčných agens, ktoré ju spôsobujú je širšie množstvo je potrebný kultivačný mikrobiálny rozbor cervikálnej flóry a presné stanovenie bakteriálneho druhu a podľa toho začať liečbu anibiotikami, na ktoré je konkrétna baktéria citlivá.

Skorou antibiotickou terapiou vieme nielen vyliečiť zápal maternice ale aj zabrániť rozšíreniu zápalu na ďalšie orgány pohlavnej sústavy ženy.

Pri bolestiach sú vhodné aj analgetiká no účinnejšie bývajú spazmolytiká, ktoré uvoľňujú svalovinu maternice (uvoľňujú kŕče) a tým veľmi účinne tlmia bolesť. Možno použiť aj spazmolytiká, ktoré sa bežne používajú pri menštruačných bolestiach ako napríklad no-spa.

Pri teplotách sa podávajú antipyretiká - lieky znižujúce teplotu.

Na podporu regenerácie endometria sa používajú estrogény. Ide o hormonálnu terapiu, ktorá pôsobí podporne na ženské pohlavné orgány.

Dôležitý je pokoj na lôžku a minimalizovanie fyzickej aktivity. Najvhodnejšou polohou pri endometritíde je poloha na chrbte s pokrčenými dolnými končatinami v kolenách. V tejto polohe je brušná stena uvoľnená čo napomáha pri tlmení bolesti.

Je vhodná aj pri iných príčinách bolestí brucha.

 

Otestujte sa

1. Čo je to zápal maternice?

2. Môže spôsobiť neplodnosť?

3. Môže sa zápal maternice šíriť?

4. Kde žena pociťuje bolesti?

5. Môže dôjsť k bolestivému močeniu?

6. Majú pacientky menštruačné ťažkosti?

7. Čo je základom liečby pri zápale maternice?

8. Počas priebehu sa doporučuje:

9. Čo sa podáva na regeneráciu sliznice maternice?

10. Môžme užívať pri zápale maternice aj lieky proti bolesti?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 29.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Prírodná pomoc proti bolestivej menštruácii. Poznáte ženské byliny? Prírodná pomoc proti bolestivej menštruácii. Poznáte ženské byliny?

S bolestivými prejavmi pri menštruácii sa počas života stretáva viac ako polovica žien. 

Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny? Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny?

Opuchy dolných končatín sú do istej miery prirodzené a nepredstavujú vážny problém. Sú však situácie, kedy treba spozornieť.

Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria? Žena v prechode? Aké sú príznaky blížiaceho sa obdobia klimaktéria?

Pojmy ako klimaktérium, menopauza či prechod, právom vyvolávajú u žien obavy. Prejavy tohto obdobia výrazne ovplyvňujú život i bežné fungovanie. Ako zvládnuť toto nepríjemné obdobie?

Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém? Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnej bielizni denne. 

Rakovina vaječníkov: Ako ju včas rozpoznať? Príčiny a ako sa dá liečiť? Rakovina vaječníkov: Ako ju včas rozpoznať? Príčiny a ako sa dá liečiť?

Rakovina vaječníkov , cancer ovaries, je závažné nádorové ochorenia postihujúce ženy bez ohľadu na vek. Začiatok ochorenia býva nenápadný. 


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.