späť na zoznam článkov

Ochorenia obličiek: Od zápalu cez kamene, po zlyhanie? A ich príznaky

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško
Ochorenia obličiek: Od zápalu cez kamene, po zlyhanie? A ich príznaky
Zdroj foto: Getty images

Obličky sú rovnako, ako ostatné orgány ľudského tela veľmi dôležité pre jeho fungovanie. Čo to však spôsobí, ak sa ich funkčnosť naruší? V článku si povieme niečo o ich úlohe a najčastejších chorobách, ktorými môžu byť postihnuté.  


Obličkové ochorenia od zápalu, cez kamene až po zlyhanie ich funkcie. Čo je ich základom? Ako sa prejavujú a na aké príznaky si dať pozor? 

Často vás zaujíma: 
Kde bolia obličky, prípadne, ako bolí iba jedna oblička? 
Ako ich posilniť, prečistiť a zregenerovať? 
Aké príznaky má zlyhanie obličiek? 
+ Základné informácie o funkcii obličiek v organizme... 

Mnohí si ani neuvedomujú, aké sú obličky pre náš organizmus dôležité. Ak sa naruší ich správne fungovanie, môže to mať pre telo zlé následky.

Obličky a ich funkcia v organizme

Oblička je párový orgán. To znamená, že ich máme v organizme jeden pár. Nachádza sa po stranách driekovej chrbtice v zadnej časti brušnej dutiny. 

Má fazuľový tvar a veľkosť približne 12 cm na výšku a 6 cm na šírku. Jej hrúbka je asi 3 cm. Pravá oblička býva menšia a nižšie uložená než ľavá.

Skladá sa z dvoch vrstiev. Z drene a kôry. Dreň tvorí vnútornú časť obličky a kôra je okolo nej. Všetko je to obalené puzdrom obličky. Na ňom je ešte tuková vrstva, ktorá ju chráni.

Funkcia obličiek a ako to funguje?

Slúžia na filtráciu krvi a reguláciu množstva vody a soli v ľudskom tele. Ich nemenej dôležitou funkciou je eliminácia, teda odstraňovanie nežiaducich produktov metabolizmu z tela. Podieľajú sa na usmerňovaní krvného tlaku, acidobázickej rovnováhy a tvorbe krvi v organizme.

Acidobázická rovnováha je pomer medzi prívodom a vylučovaním kyselín a zásad v ľudskom tele.

Viac o acidobázickej rovnováhe sa dočítate v našom magazínovom článku. 

Keď zlyhávajú obličky: Aké príznaky má ich zlyhanie?

Zlyhanie obličiek je strata schopnosti obličiek vylučovať z tela odpadové látky. Rovnako vtedy nemajú schopnosť udržovať stálosť vnútorného prostredia. Filtrácia krvi je vtedy nedostatočná, prestáva sa tvoriť moč a v tele sa hromadia splodiny metabolizmu. Organizmus sa začína prevodňovať a môže to mať preň až fatálne následky.

Zlyhávanie obličiek je život ohrozujúci stav. Rozoznáva sa akútne a chronické zlyhanie obličiek.

Akútne zlyhanie obličiek

Je to náhle a rýchle zlyhávanie, ktoré môže mať fatálne následky do niekoľkých dní. Príčinami takéhoto zlyhania bývajú najčastejšie:

 • dehydratácia
 • intoxikácia rôznymi látkami vrátane liekov
 • nedokrvenie obličiek (spôsobené úrazom alebo ochorením)
 • akútny zápal obličiek
 • neodtekanie moču vplyvom prekážky

Príznaky typické pre akútne zlyhanie obličiek sú zástava tvorby moču, takzvaná anúria, opuchy celého tela, nevoľnosť až zvracanie, bolesti hlavy, poruchy vedomia.

Liečba musí byť okamžitá. Spočíva v odstránení príčiny alebo jej liečbe. Je pritom potrebné udržiavať hydratáciu organizmu na primeranej úrovni. Rovnako je dôležité aj udržiavanie stálosti vnútorného prostredia organizmu.

Obličky sú schopné vrátiť sa do normálnej funkcie v priebehu niekoľkých dní. Ak by sa im to nepodarilo, je potrebná hemodialýza. Jedná sa o umelú filtráciu krvi pacienta.

Chronické zlyhanie obličiek

Jedná sa v podstate o postupné a dlhodobé zlyhávanie. Môže trvať aj niekoľko rokov. Vo väčšine prípadov chronické zlyhávanie obličiek spôsobuje:

 • chronický zápal
 • sekundárne iné ochorenia, napríklad cukrovka alebo vysoký krvný tlak
 • vrodené ochorenia
 • systémové ochorenia spojiva

Príznaky bývajú veľakrát menej výrazné, preto ich človek môže zo začiatku prehliadať. Môže sa jednať o unaviteľnosť alebo celkovú slabosť. Prejavuje sa aj príznakmi absencie hormónov, ktoré sa tvoria v obličkách. Napríklad erytropoetín, ktorý stimuluje tvorbu červených krviniek.

Chronickým zlyhávaním obličiek trpí v priemere každý desiaty obyvateľ našej planéty.

Na spomalenie postupu chronického zlyhávania obličiek je potrebné dodržiavať diétu, správnu životosprávu a liečbu, ktorú naordinuje lekár. Pri zhoršovaní stavu až do krajného štádia je potrebná dialýzatransplantácia obličiek.

Hemodialýza

Je odstraňovanie nadmerného množstva vody, odpadových látok a minerálov z krvi postihnutého. Vykonáva sa filtráciou krvi cez polopriepustnú membránu v špeciálnom prístroji. Vykonáva sa akútne alebo pravidelne u pacientov s chronickým zlyhaním obličiek. Vykonáva sa v dialyzačnom centre.

V tabuľke uvádzame funkcie obličiek a rizikové faktory, ktoré majú vplyv na ich zlyhávanie

Funkcia obličiek Rizikové faktory
 • filtrácia krvi
 • regulácia vody a minerálov
 • riadenie krvného tlaku
 • vplyv na tvorbu červených krviniek
 • udržiavanie acidobázickej rovnováhy
 • udržiavanie hladiny vápnika v krvi a kostiach
 • nedostatočne liečený vysoký krvný tlak
 • cukrovka
 • nebakteriálny zápal obličiek, občas spôsobený nadmerným užívaním liekov proti bolesti
 • bakteriálny zápal obličiek, občas spôsobený obličkovými kameňmi
 • ateroskleróza, teda kôrnatenie tepien
 • dedičné ochorenia, napríklad polycystické obličky
 

Z pohľadu rizikových faktorov je potrebné sa zamerať na ich prevenciu. Tú môžeme rozdeliť na primárnu a sekundárnu. Pri primárnej prevencii ide o odstránenie alebo elimináciu rizík, ktoré môžu vyvolať ochorenie obličiek. Pri sekundárnej prevencii ide o pôsobenie na faktory, ktoré môžu už vzniknuté ochorenie obličiek zhoršovať.

Na zabezpečenie funkcií, ktoré plnia v organizme obličky, stačí v krajných prípadoch aj jedna oblička.

Ochorenia obličiek a ich vznik

Obličky bolia v oblasti drieku. Čiže ide o úsek nad krížovou kosťou a pod hrudným košom. Práve pre túto lokalitu môžu imitovať (predstierať) bolesť chrbta. 

Môžu bolieť obojstranne, ale tiež iba na jednej strane. Príkladom príčny bolesti obličky na jednej strane je zápal alebo obličkový kameň.

Príčin ťažkostí je mnoho...

Niektoré z nich, ako etnické zaradenie, vek, pohlavie alebo dedičnosť sa ovplyvniť nedajú. Ostatné, ako sú zlá životospráva, fajčenie, pitie alkoholu, nadváha sa však ovplyvniť dajú.

Ochorenia obličiek môžu byť zápalové alebo nezápalové.

Zápalové bývajú infekčné alebo neinfekčné. Infekčné sú spôsobené mikroorganizmami, ako sú vírusy, alebo baktérie. Neinfekčné sú spôsobené napríklad imunologicky, alebo chemikáliami, medzi ktoré patria aj lieky. Najmä nadmerné množstvá analgetík, čo sú lieky proti bolesti.

Nezápalové ochorenia sú spôsobené rôznymi následkami úrazov a vonkajších poškodení alebo tvorbou obličkových kameňov.  

Aj ochorenia obličiek sa delia na akútne a chronické.

Akútne vznikajú rýchlo. Spravidla sa jedná o niekoľko hodín až dní. Často bývajú spôsobené postupom ochorenia močových ciest, zápalom močového mechúra, prostaty a podobne. Alebo sa jedná o takzvané renálne koliky spôsobené obličkovými kameňmi.

Chronické sú tie, ktoré majú trvanie viac ako 3 mesiace. Môže sa jednať o predĺženie akútnych ochorení, alebo sú to ochorenia, ktoré sa javili ako chronické už od začiatku ich vzniku. Bývajú to napríklad chronické zápaly alebo metabolické choroby.

Obličkové kamene

Inak nazývané nefrolitiáza, je ochorenie, pri ktorom sa v močovodoch tvoria kryštalické zhluky (kamene) alebo sú do nich zaplavené z obličiek. Vznikajú z minerálov nachádzajúcich sa v moči. Môžu zostúpiť aj nižšie až do močového mechúra.

Obličkové kamene sú obvykle vyplavené z tela močom. Pritom nespôsobujú žiadne ťažkosti.

Renálna kolika

Je to viac či menej symptóm, ktorý upozorní na prítomnosť obličkových kameňov v močovode. Ak sa tie zväčšili natoľko, že nie sú schopné prejsť do močového mechúra a upchajú močovod.

Ten sa začne naťahovať a vzniknú kŕče močovodu a obličkovej panvičky. To je časť obličky, kde sa sústreďuje moč pred vstupom do močovodu. Pretože ten sa snaží pohnúť kameňom, vznikajú kŕče.

To spôsobuje bolesť lokalizovanú hlavne v boku, v podbruší a v oblasti triesla. Pridružiť sa môže pocit na zvracanie alebo samotné zvracanie. V niektorých prípadoch sa môže vyskytovať aj krv v moči z poškodenia močových ciest kameňom. Často však býva zistiteľná len mikroskopicky.

Obličkové kamene sa dajú potvrdiť rádiologickým vyšetrením, napríklad pomocou ultrasonografu.

Viac sa o liečbe obličkových kameňov dočítate v našom článku.

Glomerulonefritída

Je pomenovanie pre zápal glomerulov. Sú to hlavné formácie ciev v obličkách, sústredené do zhlukov, v ktorých prebieha filtrácia krvi a tvorba moču.

Zápaly glomerulov sú primárne alebo sekundárne. Primárne vznikajú priamym postihnutím glomerulov a sekundárne ako komplikácia iného ochorenia.

Príznaky bývajú rôzne:

 • subjektívne popisovaná tupá bolesť v krížovej oblasti
 • znížený objem moču, ktorý môže byť aj s obsahom krvi
 • slabosť a nechutenstvo
 • opuchy predkolení a tváre 

Spôsobovať ju môžu baktérie, vírusy alebo aj chemické látky a fyzikálne vplyvy.

Liečba trvá spravidla do troch týždňov. Je potrebný pokoj na lôžku a diéta. Príjem tekutín je závislí od vylúčeného množstva. Pri bakteriálnych zápaloch sa nasadzujú antibiotiká.

Pyelonefritída

Je zápal obličkovej panvičky alebo obličkového parenchýmu. Je to miesto kde sa spája oblička s močovodom. Parenchým je vlastne tkanivo samotnej obličky.

Väčšinou je sú spúšťačom baktérie, ktoré sa šíria krvnou cestou. Inokedy môže zápal vzniknúť sekundárne napríklad po zápale močového mechúra.

Klinické prejavy záležia od veku pacienta. Najmä pri mladších deťoch môžu menej charakteristické. Obvykle sa pyelonefritída prejavuje:

 • bolesťou v lumbálnej, teda bedrovej oblasti chrbta, obojstranne alebo jednostranne
 • bolesť prechádzajúca do podbruška alebo slabín
 • zvýšená telesná teplota
 • bolesti hlavy
 • zvracanie
 • zakalený moč
 • krv v moči

Na diagnostiku pyelonefritídy sa nemusia vyskytnúť všetky tieto príznaky.

Liečba prebieha pokojom na lôžku, užívaním antibiotík a dostatočnom príjme tekutín.

Polycystické obličky

Jedná sa o ochorenie keď sa v parenchýme obličky nachádzajú cysty. Ich výskytom v tkanive obličky, prichádza k úbytku funkčného parenchýmu. Tým dochádza k zníženiu jej funkcie až zlyhaniu.

Jedná sa o vrodené ochorenie, ktorého príznaky sa objavujú v podobe:

 • bolesti brucha
 • bolesti v bedrovej oblasti
 • krvou v moči
 • obličkovými kameňmi
 • vysokým krvným tlakom
 • infekcie močových ciest
 • postupným zhoršovaním funkcie obličiek

V podstate naň neexistuje liečba príčiny, ktorá ich spôsobuje. Prakticky sa liečia jej príznaky ako vysoký krvný tlak, infekcie močových ciest alebo zlyhávanie obličiek. Samotné ochorenie je indikáciou k transplantácii obličiek.

Ischemická nefropatia

Je to ochorenie obličiek, pri ktorom prichádza k zúženiu tepien obličky. Tým sa nedostáva do obličky dostatočné množstvo krvi a prichádza k nedokrveniu obličky, teda k jej ischemizácii = infarkt obličky.

Najčastejšie ju spôsobuje ateroskleróza. Prejavuje sa ťažko upraviteľným vysokým krvným tlakom. Postupne sa rozvíja zhoršená funkcia obličiek, ktorá vedie až k ich zlyhávaniu.

Zlyhávanie obličiek alebo ich nedostatočná funkcia na podklade tohto ochorenia je jedno z mála, ktoré sa dá zvrátiť. Vykonáva sa to zavedením takzvaného stentu. Ten nanovo rozšíri zúženú obličkovú tepnu a krv môže cez ňu znovu plnohodnotne pretekať.

A to ako sa o obličky starať a chrániť si ich sa dozviete v článku: 
Starostlivosť o obličky: Ako ich zregenerovať a posilniť?
 

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 22.04.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško

Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško

Vyštudoval bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Od roku 2006 pracuje v záchrannej zdravotnej službe. Je kondičným trénerom 2. stupňa

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 25. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 25. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 25. 10. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 25. 10. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 25. 10. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 25. 10. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 25. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 25. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 25. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 25. 10. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.