späť na zoznam článkov

Starostlivosť o obličky: Ako ich zregenerovať a posilniť?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško
Starostlivosť o obličky: Ako ich zregenerovať a posilniť?
Zdroj foto: Getty images

Ochorenia obličiek mnohokrát prinášajú so sebou riziká komplikácií. Tieto bývajú rovnako nebezpečné ako ochorenie samotné. Ako sa však vyhnúť ich možným ochoreniam? Na svoje obličky by sme mali myslieť neustále. Treba im dopriať náležitú starostlivosť. Sú pre nás a naše zdravie veľmi dôležité. 


Dajú sa obličky zregenerovať, prečistiť a posilniť? 
Ako sa správať, aby sme nezhoršili ich funkciu a neuškodili im?

Obličky sú párový orgán, ktoré slúžia na filtráciu krvi a tým vylučovanie odpadových látok z nášho organizmu. Preto si vyžadujú náležitú starostlivosť. Ak nám majú dobre slúžiť, nesmieme ich zanedbávať.

Komplikácie ochorenia obličiek

Ochoreniu obličiek by sa chcel každý radšej vyhnúť. Je to možné správnou starostlivosťou a dodržiavaním určitých zásad. Keď sa však už vyskytnú, prinášajú so sebou aj určité riziká a komplikácie.

Anémia

Inak nazývaná aj chudokrvnosť. Je to vlastne porucha prenosu kyslíka tkanivám v organizme. Deje sa to z dôvodu poklesu koncentrácie hemoglobínu. To je krvné farbivo, ktoré je súčasťou červených krviniek, takzvaných erytrocytov. Na hemoglobín sa pri dýchaní naväzuje kyslík. Presnejšie na molekuly železa, ktoré sa s ním spájajú. Ten je krvou, konkrétne červenými krvinkami prenášaný do ostatných častí nášho organizmu.

Anémia má viacero príčin vzniku:

 • objemné alebo dlhodobé skryté krvácanie
 • porucha krvotvorby
 • nedostatok železa, vitamínu B12, kyseliny listovej
 • zvýšený rozpad červených krviniek
 • ochorenia obličiek

V obličkách sa tvorí hormón erytropoetín. Ten stimuluje vznik červených krviniek v kostnej dreni. Ak sú obličky choré, jeho produkcia sa znižuje a tým klesá aj tvorba červených krviniek. Vzniká tak anémia, ako súčasť ochorenia obličiek.

Vysoké hodnoty draslíka v krvi

Organizmus sa ťažko vyrovnáva s jeho prebytkom aj poklesom. Je dôležitý pre jeho zdravý vývoj. Z tela sa vylučuje obličkami. Je veľmi náročné udržiavať jeho hladinu v normálnom stave.

Jeho zvýšená hladina sa začne prejavovať väčšinou až pri zlyhávaní obličiek.

Prejavuje sa rôznymi spôsobmi, ako sú napríklad:

 • svalová slabosť
 • tŕpnutie periférnych častí tela
 • poruchy srdcového rytmu

Vysoký krvný tlak

Inak nazývaný hypertenzia. Je úzko spätý s ochoreniami obličiek. Vo veľa prípadoch ho toto samotné ochorenie aj spôsobuje. V opačnom prípade je to rovnako. Vysoký krvný tlak, ak je neliečený, totiž spôsobuje ochorenie obličiek.

Vďaka nemu sa v obličkách poškodzujú jemné cievy, v ktorých sa filtruje krv. Tým sa znižuje ich správna funkcia. Krv sa nefiltruje dostatočne a nežiadúce odpadové látky zostávajú v organizme.

Prečítajte si tiež článok, ako sa stravovať pri vysokom krvnom tlaku?

Dyslipidémia

Je to súhrn metabolických ochorení pri ktorých dochádza k poruche hladiny tukov a cholesterolu v krvnej plazme. Jedná sa buď o ich zvýšenú hladinu alebo poruchu odbúravania z krvi.

Vyskytujú sa primárne, ako geneticky podmienené poruchy metabolizmu tukov. Avšak môžu byť aj sekundárne pri ochoreniach obličiek, cukrovke, obezite, hypotyreóze, alkoholizme alebo nezdravom životnom štýle.

Možno vás zaujme článok o tom, ako na odbúravanie tukov?

Zvyšuje sa pri nich hladina tukov a cholesterolu v krvi. Rovnako tak stúpa takzvaný "zlý" cholesterol LDL a klesá "dobrý"HDL. Symptómy sa zvyčajne začnú prejavovať až vtedy, keď je už organizmus ochorením značne poškodený.

Sú vysokým rizikovým faktorom pre vznik srdcovocievnych ochorení.

Srdcovocievne ochorenia

Ochorenia obličiek spôsobujú aterosklerózu, teda kôrnatenie tepien. Je to najmä vysokým krvným tlakom, ktorý pri nich často vzniká. Ateroskleróza je potom rizikovým faktorom na vznik srdcovocievnych ochorení.

Patria sem napríklad ischemická choroba srdca, infarkt myokardu alebo cievna mozgová príhoda.

Hyperurikémia

Je to zvýšená koncentrácia kyseliny močovej v krvi. Môže ju spôsobovať viacero faktorov:

 • zvýšený energetický príjem
 • zvýšená konzumácia najmä červeného mäsa
 • vysoká konzumácia rýb alebo plodov mora
 • zvýšená konzumácia fruktózy a iných cukrov
 • konzumácia piva a destilátov
 • nedostatočná telesná aktivita

Príčinou býva aj jej zvýšená tvorba a znížené vylučovanie z organizmu.

Až 70 % kyseliny močovej sa vylúči obličkami, zvyšok tráviacim traktom.

Môže spôsobiť tvorbu močových kameňov alebo ochorenie zvané dna. Je to ochorenie, pri ktorom sa kryštáliky kyseliny močovej ukladajú v kĺboch dolných končatín. Kryštáliky keďže sú ťažké, tak klesajú až do ciev najmä palcov na nohe. Tam spôsobujú značnú bolesť.

Prečítajte si tiež článok o ochoreniach obličiek.

Časté infekcie

Pri ochoreniach obličiek býva často oslabený imunitný systém. Postihnutý preto často trpia infekčnými ochoreniami alebo sa u nich ťažšie liečia.

Choroba kostí

Obličky regulujú hladinu minerálov v krvi. Medzi ne patrí aj vápnik a fosfor. Pri ochoreniach obličiek prichádza k nedostatočnému vstrebávaniu vápniku z potravy. Kosti tak začínajú rednúť a znižuje sa ich pevnosť.

Ako sa starať o svoje obličky?

Akú starostlivosť treba venovať svojim obličkám? Je lepšie sa venovať zdraviu ako chorobe. Nič sa nesmie podceňovať ani bagatelizovať. Človek nesmie byť sám voči sebe ľahostajný.

Čo teda treba robiť aby boli obličky zdravé alebo aby sme im pomohli vyzdravieť?

Prestať fajčiť

Nestačí chcieť a skúšať to niekoľko krát. Treba naozaj prestať a hneď. Navyše fajčenie spôsobuje aj iné ochorenia organizmu. V nemalej miere prispieva k vzniku srdcovocievnych ochorení.

Vyhýbať sa alkoholu

Alkohol ako spoločensky tolerovaná droga môže za veľa ochorení a ťažkostí. A netýka sa to len fyzického zdravia. Obličkám škodí hlavne vo forme piva a destilátov. Červené víno konzumované s mierou za určitých okolností zdraviu pomáha. Pri ochorení obličiek je však lepšie sa alkoholu vyhýbať úplne.

Udržiavať zdravý životný štýl

Venujte starostlivosť svojmu telu. Udržiavajte sa v pohybe a pokiaľ možno pravidelne športujte.

Prečítajte si článok o tom, ako si vytvoriť vlastný tréningový plán?

Znížte svoju telesnú hmotnosť

Ak je to treba a trpíte nadváhou, upravte svoj životný štýl a znížte svoju hmotnosť. Obezita môže za mnohé ochorenia a choroba obličiek patrí medzi tie vážnejšie.

V našom článku sa dočítate ako na odbúravanie tukov?

Správne sa stravujte

Je veľmi dôležité čo dodávame nášmu organizmu. Strava je to čo sa odzrkadlí na našom zdraví. Musí byť vyvážená a obsahovať všetky zložky v správnom pomere.

V tabuľke uvádzame odporúčaný denný príjem niektorých zložiek potravy

Zložka potravy Denný energetický príjem
nasýtené mastné kyseliny < 7 %
polynenasýtené mastné kyseliny > 10 %
mononenasýtené mastné kyseliny > 20 %
bielkoviny  asi 15 %
tuky  maximálne 30 %
sacharidy  maximálne 60 %
cholesterol < 300 mg za deň
vláknina  25 až 35 g za deň

Treba udržiavať vyváženú hladinu medzi príjmom a výdajom energie. Tak aby príjem neprevyšoval výdaj a neprichádzalo tak k zvyšovaniu hmotnosti.

V našom článku sa dočítate ako sa stravovať pri chudnutí.

Znížte spotrebu hlavne červeného mäsa

Červené mäso a živočíšne bielkoviny zvyšujú tvorbu kyseliny močovej v krvi. To potom spôsobuje zdravotné komplikácie.

Zaujímavý článok o stredomorskej diéte.

Dodržiavať pitný režim

Pre obličky je voda veľmi dôležitá. Treba sa vyhnúť dehydratácii. Tá spôsobuje zlyhanie obličiek, ktoré potom nie sú schopné filtrovať krv. Odpadové látky tak zostávajú v organizme a spôsobujú zdravotné komplikácie.

Lieky užívať len keď je to potrebné

Lieky pomáhajú, ale aj škodia. Hlavne ak sa užívajú vtedy, keď to nie je potrebné. Nebezpečné pre obličky sú hlavne lieky proti bolesti, takzvané analgetiká. Za ich nadmerné a hlavne zbytočné užívanie sa vám vaše obličky určite nepoďakujú.

Dobrať antibiotiká

Antibiotiká nie sú vitamíny. Hlavne si však treba uvedomiť, že nie sú na každé ochorenie. Reagujú len na bakteriálne ochorenia. Teda vírusy, medzi ktoré patrí aj chrípka na ne nereagujú. Nezmyselné užívanie antibiotík pri každom prechladnutí môže len znižovať prirodzenú imunitu organizmu.

Antibiotiká začínajú zaberať spravidla po troch dňoch od začiatku užívania. Keď už ich človek užíva, je potrebné dobrať celé balenie.

Spolu s nimi je dobre užívať aj probiotiká. Pretože antibiotiká zabíjajú aj dobré baktérie v črevnej mikroflóre.

Absolvovať preventívne vyšetrenia

Treba navštevovať svojho obvodného lekára z dôvodu preventívnej prehliadky. Odobrať krv na biochemické vyšetrenie a zmerať krvný tlak by malo byť samozrejmosťou. Treba sa zamerať na zistenie hladiny tukov a kyseliny močovej v krvi.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • wikiskripta.eu - článok o tom, ako prebieha filtrácia v obličkách
 • solen.sk - Definícia, hodnotenie a klasifikáciachronického ochorenia obličiek, prof. MUDr. Viera Spustová, DrSc., Oddelenie klinickej a experimentálnej farmakoterapie, Slovenská zdravotnícka univerzita, Bratislava
 • solen.sk - ADOLESCENTNÁ NEFROLÓGIA, Katarína Furková, Miroslav Šašinka, Katedra pediatrie SZU, Bratislava

Naposledy aktualizované 07.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško

Zdravotnícky pracovník Bc. Radoslav Pleško

Vyštudoval bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Od roku 2006 pracuje v záchrannej zdravotnej službe. Je kondičným trénerom 2. stupňa

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Ideálne riešenie, ako sa zbaviť tukov, ak nemáte čas a priestor na cvičenie Ideálne riešenie, ako sa zbaviť tukov, ak nemáte čas a priestor na cvičenie

Ak vás zaujala titulka tohto článku, pravdepodobne ste sa rozhodli, že kilá navyše by mali ísť konečne dolu. Alebo vás zaujíma, ako si udržať ideálnu váhu bez starostí? V oboch...

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.