späť na zoznam článkov

Trápia vás bolestivé a ťažké nohy, nielen po náročnom dni? Poradíme ako im uľaviť

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Trápia vás bolestivé a ťažké nohy, nielen po náročnom dni? Poradíme ako im uľaviť
Zdroj foto: Getty images

Pocit ťažkých nôh nie je problémom len starších ľudí. Čoraz častejšie trápi i mladšie ročníky. Dôvodov, prečo nám naše nohy pripadajú ako z olova, je mnoho. Uľavte vašim ťažkým nohám, kým je čas. 


Po dlhom a náročnom dni, nepríde nikomu zvláštne, že pociťuje ťažkéubolené nohy. Avšak prejavy, ako sú ťažké, opuchnuté či bolestivé nohy, môžu v sebe ukrývať omnoho viac.

Čo je príčinou ťažkých nôh?

Najčastejšou príčinou týchto ťažkostí je problém so žilovým systémom dolných končatín. V dnešnej dobe predstavuje chronické žilové ochoreniežilová nedostatočnosť novodobý civilizačný problém.

Určité skúsenosti s ňou má polovica až dve tretiny obyvateľstva. Súvis to má najmä so sedavým spôsobom života a nedostatkom pohybu, čím je dnešná doba charakteristická. 

Nepríjemné pocity ťažkých nôh, kŕče alebo opuchy môžu znamenať prvotné príznaky začínajúceho žilového ochorenia. Pri žilovom ochorení dochádza k oslabeniu a strate pružnosti žilovej steny. Krv sa v cievach hromadí a dochádza k poruche jej okysličenia.

Medzi príznaky, signalizujúce ochorenie žíl, patria i farebné zmeny na koži. Môžu to byť viditeľné kŕčové žily alebo takzvané metličky. Žiaľ v tomto štádiu veľa ľudí považuje podobne ťažkosti iba za dôsledok celodenného zaťaženia a kožné prejavy pokladajú iba za estetický problém.

Ťažkosti súvisia s hromadením krvi v žilách dolných končatín. Vzniká tak na základe niektorých vyvolávajúcich faktorov. Tie môžu byť ovplyvniteľné i neovplyvniteľné.

Medzi faktory, ktoré nie sú ovplyvniteľné, patrí:

 • pohlavie
 • hormonálne zmeny
 • tehotenstvo
 • rodinná predispozícia
 • vplyv liekov a niektorých ochorení

 

Faktory, ktoré ovplyvniť vieme sú:

 • sedavý spôsob života
 • málo pohybu
 • obezita a nadváha
 • strava
 • nevhodná obuv a oblečenie
 • stres
Ochorenia, týkajúce sa ciev, sa čoraz viac vyskytuje i u mladších ľudí. Preto akékoľvek zmeny na koži v oblasti dolných končatín netreba považovať len za estetický problém ale i zdravotný. Prečítajte si náš článok: Metličkové žilky: Tento estetický problém trápi najmä ženy

.

Ochorenie síce patrí medzi tie celoživotné, no pri skorom podchytení a liečbe sa však dá spomaliťudržať v určitej miere. Bez liečby sa ťažkosti veľmi rýchlo zhoršujú a rozvíjajú.

Zbystriť by ste mali najmä ak pociťujete:

 • ťažobu dolných končatín
 • opuch dolných končatín
 • mravčenie, pálenie či kŕče
 • na nohách sú viditeľné žily, metličky

Prečítajte si tiež článok o ateroskleróze a ischemickej chorobe dolných končatín.

 

Ženy a ťažkosti so žilami dolných končatín

S problémami so žilami dolných končatín sa stretávajú najmä ženy. Dôvodom sú hormonálne vplyvy, časté nosenie topánok na opätku ale i tehotenstvo.

V tehotenstve sa zvyšuje hmotnosť budúcej mamičky i objem cirkulujúcej krvi v cievach. Záťaž pre dolné končatiny predstavuje i tlak, ktorý je vyvíjaný plodom.

Opuchajú vám v tehotenstve nohy? Môže ísť o vážny problém.
Prečítajte si článok: Ako rozoznať preeklampsiu v tehotenstve.

 

Podporte krvný obeh a žilný návrat

V tele sa nachádzajú cievy, ktorými prúdi krv. Tepnami prechádza krv do celého tela. Žily ju naopak vedú späť do srdca.

Tento krvný návrat, najmä z oblasti dolných končatín, sťažuje gravitácia. Na to, aby krv bez problémov prúdila i z dolných končatín, potrebuje určité mechanizmy.

Jeden z nich tvoria žilové chlopne. Nachádzajú sa vnútri cievy a bránia spätnému prúdeniu krvi.

Ďalším mechanizmom sú svaly dolných končatín. Tie svojou prácou vyvíjajú určitý tlak na žily a tým posúvajú krv smerom k srdcu. Hovoríme o takzvanej svalovej pumpe.

K vytláčaniu krvi dopomáha i uloženie veľkých žíl. Nachádzajú sa totiž popri veľkých tepnách, ktoré sa rytmicky sťahujú a uvoľňujú, čo pôsobí podobne ako pumpa. 

Všetky tieto mechanizmy fungujú lepšie, keď máme dostatok pohybu. Pravidelný pohyb a šport podporuje svalovú pumpu a žilný návrat.

Aktívny životný štýl, tréning či aspoň občasné prechádzky sú účinnou prevenciou nielen voči ťažkým nohám.

Nie každá športová aktivita je však vhodná!

Chlopne v žilách môžu citlivo reagovať na zdvíhanie ťažkých bremien, či posilňovanie. Negatívny vplyv to môže mať najmä pri nesprávnej technike posilňovania.

Naopak vhodnejšie sú športy, pri ktorých sa rytmicky napínajú svaly dolných končatín. Je to napríklad plávanie, bicyklovanie, beh, tanec alebo chôdza.

Aktívnym životným štýlom a dostatkom pohybu nielen že pomôžete cievam lepšie fungovať, ale docielite i celkovú kondíciu, vitalitu i pozitívne myslenie.

Krvný obeh a žilný návrat podporíte i sprchovaním nôh, striedavo teploustudenou sprchou.

Pamätajte, že naše cievy majú radšej studenú než teplú vodu.

Chladná voda môže mať pre váš organizmus omnoho viac pozitív než si myslíte.
Prečítajte si náš magazínový článok: Otužovanie - začnite s ním v lete.

 

Nedovoľte vašim nohám oťažieť

Nechcete mať pocit, že sú vaše nohy ťažké, ubolené, či opuchnuté? Pokúste sa vyhnúť situáciám, ktoré sťažujú žilný návrat.

Určitými zásadamitrikmi sa nielen vyhnete nepríjemným pocitom, ale i predídete rôznym poruchám a chorobám žíl.

 

Dlhodobé státie a sedenie

Ak ste nútený stáť na jednom mieste dlhšie dobu, striedavo napínajte lýtkové svaly, alebo jednoducho prestupuje. Podporíte tým svalovú pumpu dolných končatín a zlepšíte krvný obeh. Pri podvihnutej nohe, s ňou môžete i krúžiť v členku.

Keď sedíte, tak si neprekladajte jednu nohu cez druhu. Sťažujete tým žilný návrat a prúdenie krvi.

Pri dlhom cestovaní autom si snažte robiť dostatočne časté prestávky. Tie môžete využiť na občerstvenie a malú prechádzku. Pri cestovaní vlakom či lietadlom sa taktiež občas postavte a v rámci možností rozhýbte svoje telo.

Nenechajte si znepríjemniť dovolenku ťažkosťami s bolestivými nohami.
Prečítajte si náš článok: Trombóza cestovateľov.

 

Cievam vyhovuje chlad

Preto sa vyhýbajte teplému prostrediu, dlhodobému opaľovaniu či saune.

Teplo cievy rozširuje. Prúdenie krvi sa spomaľuje, čím sa zhoršuje celý žilný návrat.

Na teplo reagujú naše cievy komplexne.
Prečítajte si i článok o kolapse, ktorý môže vzniknúť v horúcom prostredí.

 

Obuv, odev a naše boľavé nohy

Hovorí sa, že pre krásu sa trpí. Chápeme, že mnohé profesie i spoločenská etiketa si vyžadujú určitý štandard v obliekaní.

Treba však myslieť na to, že napríklad dlhodobé nosenie topánok na opätku vysokom 3 – 4 centimetre, je jedným z najvýraznejších faktorov vzniku kŕčových žíl.

Preto by mali dámy preferovať najmä pohodlnú obuv a dlhodobému noseniu vysokých lodičiek sa radšej vyhnúť.

Noste voľnejšiepohodlné oblečenie, ktoré nebude obmedzovať vás, ani prekážať vášmu cievnemu systému.

Príliš tesné oblečenie negatívne vplýva na cievny systém dolných končatín. Tesné džínsy, korzety či príliš obtiahnuté minisukne sťažujú žilný návrat. V nohách sa tak hromadí krv a tie sú potom ubolené a ťažké.

 

Pitný režim a strava

To, aké sú tekutiny pre organizmus nesmierne dôležité, počuť na každom kroku. I v tomto smere majú svoj význam. Pri nedostatku vody a tekutín v tele, sa naša krv stáva hustejšou. Jej prúdenie v cievach je tak sťažené, rovnako ako i práca chlopní.

Strava by mala obsahovať dostatok vlákniny a čo najmenej nasýtených tukov.

Možno vás zaujme i článok: Vláknina ako prevencia i liek. Koľko jej denne potrebujeme?

 

Uľavte uboleným nohám

Nielen po náročnom dni, či dlhšom státi si doprajte oddych s vyloženými nohami. Vo zvýšenej polohe sa tak dolné končatiny odkrvia a uľavíte si od bolesti i opuchu. 

Vhodná je i masáž. Podporíte tak krvný obeh a žilný návrat. Veľmi obľúbená je i lymfodrenáž. Ide i takzvanú lymfatickú masáž, pri ktorej sa podporuje žilový i lymfatický obeh.

Ako prevencia môže byť tiež účinné chodenie naboso. Chôdza po povrchu ako je piesok či trávnik je nielen príjemná, ale okrem iného tiež stimuluje nervové zakončenia na chodidle a dáva do pohybu celý obehový systém. 

 

Pomoc z lekárne pre ťažké nohy

Na trhu je viacero voľne dostupných liekov, ktoré podporujú pevnosťpružnosť ciev.

Niektoré maste, krémy či gély zas majú schopnosť podporovať prúdenie krvi, zmierňovať bolesťopuch.

Existujú i pomôcky, ako napríklad rôzne kompresívne pančuchy. Tie predstavujú účinnú prevenciuliečbu chronickej žilovej nedostatočnosti.

Stlčením povrchových žíl dochádza k zrýchleniu prúdu krvi v hlbokých žilách. Pri ich výbere sa však nechajte viesť vyškoleným personálom.

 

Kedy treba ísť k lekárovi?

Hoci sa zdá, že bolesť nôh, pocit opuchnutia, či občasné kŕče neznamenajú vážny problém, nemusí to byť tak. Tieto signály netreba ignorovať. 

Príznaky sa bez riešenia zvyčajne stupňujú a stav ľahko skĺzne do štádia, z ktorého už len veľmi ťažko vedie cesta späť.

Pokročilý stupeň žilovej nedostatočnosti môže viesť až k diagnózam ako: kŕčové žily, zápal žíl, žilová trombóza či Bércové vredy.

Preto sa neváhajte poradiť s vaším lekárom pri akýchkoľvek pochybnostiach.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 01.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Ideálne riešenie, ako sa zbaviť tukov, ak nemáte čas a priestor na cvičenie Ideálne riešenie, ako sa zbaviť tukov, ak nemáte čas a priestor na cvičenie

Ak vás zaujala titulka tohto článku, pravdepodobne ste sa rozhodli, že kilá navyše by mali ísť konečne dolu. Alebo vás zaujíma, ako si udržať ideálnu váhu bez starostí? V oboch...

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
lucia 07.08.2020 10:43

mavala som studene a blede nozky a skusala som to nejak poriesit ale najviac sa mi osvedcila tato orava. eu/cz/masazny-pristroj masazna masinka s infra ziarenim pre zlepsenie prietoku krvi