späť na zoznam článkov

Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc?
Zdroj foto: Getty images

Zápal pľúc je závažné ochorenie bez ohľadu na príčinu jeho vzniku. Jeho liečba by sa nemala podceňovať. V rámci prevencie a doplnenia terapie sú vhodnou alternatívou byliny a bylinné produkty.


Zápal pľúc (pneumónia) je ochorenie dolných dýchacích ciest, konkrétne pľúcnych mechúrikov (alveolov), samotného pľúcneho tkaniva (pľúcny prenchým), priestoru medzi ním (interstícium) a priedušničiek (bronchiolov).

Zahŕňa viacero nozologických jednotiek (druhov zápalov pľúc), pretože existuje aj mnoho vyvolávajúcich príčin.

Poznáme infekčné zápaly pľúc, ktoré sú spôsobené mikroorganizmami (baktérie, vírusy, plesne).Menej časté sú neinfekčné zápaly pľúc vyvolané vdýchnutím (aspiráciou) rôznych látok, ktoré sú prevažne v inhalačnej forme (chemické látky, alergény), ale aj v iných formách (radiácia, tuhá potrava).

Podstata ochorenia bez ohľadu na vyvolávajúcu príčinu je rovnaká:

  1. nežiaduca látka/patogén sa dostane do dýchacích ciest, vyvolá zápal a opuch
  2. pľúcne mechúriky sú presiaknuté zápalovou tekutinou, čo poškodzuje pľúcne tkanivo a zhoršuje oxygenáciu

Ochorenie sa prejavuje dýchacími ťažkosťami, bolesťami na hrudníku stupňujúcimi sa pri nádychu alebo kašli, suchým dráždivým kašľom v úvode, neskôr môže byť kašeľ produktívny s vykašliavaním hlienu.

Objavujú sa aj celkové príznaky ako horúčka, triaška, zvýšené potenie, sucho v ústach, bolesti hlavy a kĺbov, slabosť, malátnosť, únava, nevoľnosť, zvracanie. Obvykle vplyvom dehydratácie klesá tlak krvi, zvyšuje sa srdcová činnosť.

 

Na zápal pľúc sa v minulosti zomieralo!

Zápal pľúc v minulosti pripravil o život mnoho ľudí.

Dôvodom bol nedostatok informácií vtedajších lekárov o ochorení ako takom, o jeho vyvolávajúcich faktoroch, a taktiež neexistovala adekvátna liečba stavu, ktorý poznali len na základe určitých prejavov.

Napriek tomu, že symptomatológia bola dobre známa, mohli sa tieto múdre hlavy len prizerať, a dúfať, že pacient, jeho imunita a prírodná liečba s ním dokážu bojovať.
Znalosť o liekoch na pneumóniu v tom čase ešte nebola známa.

Avšak!

V niektorých prípadoch sa za pomoci bylín podarilo zápal zmierniť, až úplne eliminovať, i keď priebeh bol zdĺhavejší ako v dnešnej dobe.

.

Prírodná liečba zápalu pľúc: Je vhodná?

Zápal pľúc je veľmi závažné ochorenie, ktoré sa v minulosti neraz končilo smrťou.

Jeho liečba patrí do rúk lekárom!
V komplikovanejších, alebo zle liečených prípadoch hrozí zlyhanie dýchania!

Terapia pneumónie musí byť špecifická, a to podľa vyvolávajúcej príčiny.
To znamená, že ak zápal vyvolali baktérie, je potrebné nasadenie antibiotík, pri zápale vyvolanom alergénom zase kortikoidy, atď.

Avšak ...

Existuje mnoho bylín a bylinných produktov, ktoré taktiež napomáhajú pri tlmení zápalu tým, že usmrcujú niektoré baktérie, vírusy aj plesne, uľahčujú dýchanie, podporujú vykašliavanie hlienu alebo zmierňujú bolesti pri kašli.

Sú vhodné, dokonca žiaduce, ako súčasť komplexnej terapie (farmaká, byliny, režim), kedy zmierňujú celkový priebeh ochorenia a urýchľujú vyzdravenie.

Niektoré bylinky sa odporúčajú ako prevencia, iné počas liečby, ďalšie tlmia príznaky, ostatné zase v čase rekonvalescencie, kedy podporujú imunitu a zabraňujú včasnej recidíve ochorenia.

Dôležité:
Niektoré účinné látky v bylinách sa po tepelnej úprave vytrácajú. Preto je vhodnejšia ich konzumácia v surovom stave.
Byliny je nutné správne spracovať a dávkovať ako lieky, zlá príprava a vysoké dávky môžu by pre človeka škodlivé.

Tabuľka porovnávajúca lieky s bylinami:

  Lieky Byliny
Výhody
  • vyššia koncentrácia účinnej látky
  • kratší priebeh ochorenia
  • nedráždia žalúdočnú sliznicu
  • niektoré byliny dokonca chránia sliznicu žalúdka a čriev
Nevýhody
  • dráždenie žalúdočnej sliznice (gastritída, erózie, vredy)
  • ďalšie nežiaduce účinky liekov
  • nižšia koncentrácia účinnej látky
  • zdĺhavejší priebeh ochorenia
Zaujímavé:
Zápaly pľúc patria dodnes medzi nebezpečné ochorenia.
Napriek identifikácii ochorenia a medicínskemu pokroku, naň neustále zomiera mnoho ľudí. 
Jeden z dôvodov vysokej úmrtnosti je variabilita príčin jeho vzniku.
Najnovšie je obávaným infekčným agens spôsobujúcim zápal pľúc - vírus COVID-19.
Sars-Cov-2 nie je posledným strašiakom, v Kazachstane sa šíri nový druh vírusovej pneumónie!
Čo bude ďalej?

Ktoré byliny sú vhodné v rámci preventívnych opatrení?

Byliny, ktoré sú vhodné v rámci prevencie, sú taktiež vhodné aj v priebehu ochorenia a rekonvalescencie.

Niektoré však majú viac účinných látok a slizov, ktoré doslova „obaľujú” sliznicu pľúc, a práve preto sa častejšie využívajú pri predchádzaní chorobe, a to hlavne v období jej zvýšeného výskytu.

Divozeľ veľkokvetý (Verbascum densiflorum) - je dvojmetrová rastlina so žltými kvetmi. Zber divozeľu je sťažený kvôli jej výskytu v horšie dostupných lokalitách. Obsahuje viacero účinných látok, ktoré chránia sliznicu pľúc, pomáha pri zápalovom procese, uľahčuje vykašliavania, a dokonca tlmí zápal a bolesti hrdla. Využiť sa dá pri rôznych ochoreniach dýchacích ciest (zápal hrdla, laryngitída, faryngitída, bronchitída, zápal pľúc, astma ...).

Podbeľ obecný (Tussilago farfara) - túto malú žltú rastlinku, ktorú pozná snáď každý. Svojím vzhľadom sa podobá púpave. Najviac účinných látok nájdeme v jeho listoch, avšak v menšej miere sú aj v kvetoch. Podbeľ chráni pľúcnu sliznicu, no tiež má antibakteriálne účinky, uľahčuje odkašliavanie a zmierňuje chrapoty pri dýchaní v akútnych fázach choroby. Veľmi dobre ho poznajú astmatici, pretože je považovaný za tzv. „prírodné antiastmatikum”.

Yzop lekársky (Hyssopus officinalis) - je menej známa bylina, o to známejšia trvalka. Mnohí ju možno máte na záhrade, či doma v kvetináči, a pritom ani netušíte akých zázrakov je schopná. Yzop je v podstate malý krík s malými modrými kvetmi. Látky v ňom obsiahnuté majú silné antibiotické účinky. Pôsobia preventívne proti vzniku zápalu, v akútnom štádiu zápal miernia.

Slez Maurský (Malva Mauritiana) - táto krásna bledomodrá až fialová rastlina nie je len okrasou záhrad. Slez obsahuje silice slizu, ktoré pri dlhšom užívaní byliny pôsobia blahodárne na všetky sliznice v tele. Chránia taktiež sliznicu pľúc, a tým pôsobia preventívne proti vzniku jej zápalov. Väčšie množstvo slizov sa dá využiť aj pri prebiehajúcom zápale priedušiek alebo pľúc, pretože uľahčuje vykašliavanie hlienu z dýchacích ciest.

 

Byliny, ktoré tlmia zápal

Napriek tomu, že pozitívne účinky väčšiny bylín neboli preukázané laboratórne, ako dnes EÚ vyžaduje, existujú milióny empírií a milióny ľudí, ktorí majú aj v dnešnej dobe s bylinkami pozitívne skúsenosti.

Dodnes sú aj v liekoch obsiahnuté látky práve z prírody. A nie len v liekoch, ale taktiež v čajoch, tinktúrach, či mastiach.

Bežne nájdete v obchodoch alebo v lekárňach produkty, ktoré obsahujú konkrétnu zmes bylín na konkrétne ochorenie.

Ktoré to sú pri zápale pľúc?

Aframóm Rajský (Aframomum melegueta) – je africká rastlina, ktorá dosahuje výšku až 1,5 metra. Využívajú sa prevažne zrná aframómu korenistej chuti a vône, ktorým sa hovorí aj tzv. „rajské zrná”. Obsahujú zlúčeniny aframómu, ktoré majú antimikrobiálne účinky, a to aj v boji s bakteriálnymi kmeňmi typu MRSA, kde bežne zlyháva väčšina antibiotík. Hovorí sa, že niekoľko násobne prevyšujú antibakteriálnu aktivitu niektorých liekov.

Aníz hviezdicový (Illicium verum) – je známy pod názvom bandián. Ide o koreninu hviezdicového tvaru. Používa sa hlavne do kompótov. Obsahuje aromatické oleje, oleje so sterolmi, flavonoidy, triesloviny, anetol a iné. Zmes týchto látok príjemne ohrieva dýchacie cesty, uvoľňuje hlien. Má aj antibakteriálne účinky, ktoré boli dokonca dokázané v laboratórnych podmienkach. Výrazne tlmí tiež aktivitu vírusov pri vírusových pneumóniách.

Cesnak cibuľový (Allium cepa L) – je v podstate obyčajná kuchynská cibuľa. Vyznačuje sa svojimi baktericídnymi účinkami prevažne na dýchacie cesty, ale aj na črevnú mikroflóru. Tieto vlastnosti má hlavne kvôli alicínu, ktorý ničí a usmrcuje niektoré baktérie a vírusy. Urýchľuje zápalový proces pri infekčných príčinách. Cibuľa, ako sa mu laicky hovorí, zároveň riedi hlien v dýchacích cestách, a tým napomáha pri jeho vykašliavaní.

Cesnak kuchynský (Allium sativum) – je rastlina často krát využívaná nie len v kuchyni ako výborné dochucovadlo, ale taktiež v ľudovom liečiteľstve. Cesnak má antiseptické a antimikrobiálne účinky, čiže pôsobí proti množstvu vírusov (rinovírusy, chrípkové vírusy), baktérií a čiastočne aj proti multirezistentným baktériám. Pred penicilínom to bolo jediné známe antibiotikum. Taktiež posilňuje imunitný systém vďaka vysokému obsahu vitamínov.

Ďumbier lekársky (Zingiber officinale) – je známy aj ako zázvor. Túto vynikajúcu koreninu z juhovýchodnej Ázie pozná snáď každý. Najčastejšie sa konzumuje pri prechladnutí a chrípke vo forme čajového odvaru, alebo ako čerstvý nastrúhaný koreň. Pre jeho antimikrobiálne účinky je vhodný aj pri zápale pľúc, pretože zlepšuje pľúcne funkcie.

Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) -  je krásna žlto oranžová rastlina, ktorá sa nepoužíva iba ako dekorácia záhrad a príbytkov.  Kapucínka obsahuje horčičné silice (glukozinoláty), flavonoidy, vitamín C, niacín, tiamín, riboflavín, minerálne a stopové látky, karotenoidy,  antokyanidíny a iné účinné látky. Má bakteriostatické, antivírusové a fungicídne účinky. Pomáha usmrcovať hlavne  stafylokoky, baktériu E.coli, streptokoky, a taktiež niektoré multirezistentné formy baktérií. Z vírusov je to H.influeanza a glukozinoláty bojujú proti najrozšírenejšej plesni C.albicans.

Šalvia lekárska (Salvia officinalis) - je dobre známa bylinka, ktorú ľudia v minulosti radi využívali pre jej antibakteriálne, antivirotické, a taktiež dezinfekčné účinky. Nie len že šalvia tlmí zápalový proces, ale dokonca pozitívne vplýva na sliznicu žalúdka a čriev, čím zmierňuje sprievodné príznaky ako sú nevoľnosť a zvracanie. Do istej miery bráni poteniu.

 

Byliny, ktoré zmierňujú prejavy zápalu pľúc

Mnohé byliny majú súčasne viacero pozitívnych účinkov. Pôsobia jednak proti aktuálnemu ochoreniu, a zároveň niektoré látky v nich obsiahnuté zmierňujú jeden, alebo viaceré prejavy ochorenia.

Alpínia liečivá (Alpinia officinarum) – známa aj ako podzemok, či galgán patrí podobne ako zázvor do čeľade ďumbierovitých. Alpínia obsahuje rôzne látky, ako sú silice, živice, škroby, triesloviny, vitamíny, minerály, flavonoidy ... Má nielen protizápalové účinky, ale taktiež mierni bolesti, spomaľuje rast plesní, , tlmia rast a množenie baktérií a vírusov. Urýchľuje priebeh chrípky a iných infekcií.

Čierna baza (Sambucus nigra) - je listnatý ker vyskytujúci sa takmer všade. Má biele až žlté kvety a tmavofialové plody. Kvety a plody sa využívajú dodnes na výrobu sirupu so špecifickou vôňou. Bazový sirup nie len dobre chutí, ale je aj zdravý. Okrem toho sa využíva bazová šťava a kôra. Známy je aj bazový ocot, či likér. Baza obsahuje vitamíny B a C, ovocné kyseliny, éterické oleje, flavonoidy a iné látky s blahodárnym účinkom. Baza je silný antioxidant, chráni sliznicu pľúc, bráni zápalu a výrazne uľahčuje odkašliavanie.

Ďumbier lekársky (Zingiber officinale) – zázvor okrem antimikrobiálnych účinkov pomáha aj symptomaticky. Zrieďuje hustý hlien, čím napomáha pri jeho vykašliavaní. Taktiež znižuje nevoľnosť a zvracanie, ktoré sa pri pneumóniách často vyskytuje. Stimuluje krvný obeh a zohrieva, čím mierni bolesti na hrudi a bolesť hlavy. Pre vysoký obsah vitamínov posilňuje imunitný systém, čo napomáha aj v rámci prevencie a rekonvalescencie ochorenia.

Majorán záhradný (Origanum majorana) - pozná každá dobrá gazdiná, pretože patrí medzi časté dochucovadlo pokrmov. Sušený majorán nájdeme v každom supermarkete, avšak v prírode sa nevyskytuje. Pestuje sa na záhradách. Pri zápale pľúc je vhodný čerstvý, pričom sa využíva jeho vysoký obsah silíc, ktorý chráni pľúca, riedi hlieny a uľahčuje vykašliavanie. Masť z majoránu sa za týmto účelom natiera priamo na okolie nosa a dutín. Majoránová kúpeĺ zase zbavuje únavy a malátnosti, má povzbudivé účinky.

Škorica (Cinnamomum) - je konečný produkt z kôry stromu škoricovníka. Predáva sa ako v celku alebo mletá. Je to silne aromatická korenina s rôznym využitím. Škorica má antibakteriálne účinky, preto je vhodná pri rôznych zápaloch. Pri pneumónii sa využívajú nie len jej protizápalové vlastnosti, ale taktiež tíši bolesti na hrudi, riedi hlieny, uľahčuje vykašliavanie, posilňuje imunitný systém.

Túžobník brestový (Filipendula ulmaria) - je zelená rastlina s belavými, až žltými kvetmi. Tiež sa mu hovorí aj serafín, alebo „prírodný aspirín”, pretože obsahuje salicilaldehyd, čo je látka veľmi podobná kyseline acetylsalicilovej, hlavnej účinnej zložke aspirínu, acylpirínu, medipirínu, a iných liekov proti horúčke. Logicky z toho plynie, že túžobník znižuje horúčku, taktiež mierni bolesti.

 

Ktoré byliny užívať v čase rekonvalescencie?

Po prekonaní zápalu pľúc nemá ešte pacient celkom vyhraté. Zápalom napadnuté pľúca sú náchylnejšie na recidívu ochorenia, a preto by sme mali dbať na ich regeneráciu.

Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) - je menšia rastlinka s ružovo - fialovými kvetmi v tvare kalíška. Už z jeho názvu je zrejmé, pre ktorý orgán je prínosom. Využíva sa preventívne, počas pľúcnych ochoreniach (hlavne dlhodobých s prolongovaným priebehom), no najčastejšie v dobe rekonvalescencie. Dôvodom je schopnosť pľúcnika regenerovať zápalom poškodené pľúca. Zlepšuje stav pľúc a pľúcnych funkcií.

Trapatka nachová (Echinacea purpuera) - je známa pod názvom Echinacea purpurová. Echinacea nerastie voľne v prírode, preto sa musí dopestovať. Názov purpurová dostala na základe výrazne purpurovej farby kvetov, preto ju môžeme vidieť ako ozdobu nejednej záhrady. V supermarketoch sa stále častejšie objavujú čaje s echinaceou, ktoré sa odporúčajú nie len pri zápale pľúc, no taktiež po jeho doliečení antibiotikami. Trapatka sa osvedčila v mnohých prípadoch u pacientov, kedy antibiotiká nezaberali.

 

Dôležitou súčasťou domácej liečby zápalu pľúc sú aj podporné opatrenia

Podporné opatrenia pri pneumónii sú tie, pri ktorých sa nie len urýchľuje uzdravenie chorého, ale taktiež ich nedodržiavaním hrozí zhoršenie stavu, dlhší a horší priebeh choroby, alebo vznik recidív.

Pokojový režim znamená telesné šetrenie sa, teda pokoj na lôžku. Už malé deti vedia, že chorý človek patrí do postele. Šetrenie sa je vhodné na to, aby sa zápal pomenšie šíril a postupne eliminoval. Zvýšená fyzická aktivita napomáha prolongovanému priebehu choroby a k častému vzniku znovuvzplanutí.

Správna poloha pacienta so zápalom pľúc je v sede, alebo v polosede. Pri ťažších zápaloch pľúc sa jedná o úľavovú polohu, ktorú chorý s dýchacími ťažkosťami zaujíma automaticky. V polosediacej polohe by sa malo aj spať. Pokiaľ spíme v ľahu, dýchavičnosť a zatekanie hlienov nás aj tak budia zo spánku a nútia nás sa posadiť.

Dychová gymnastika je vhodná hlavne u pacientov s chronickým zápalom pľúc a s častými recidívami. Správne dýchacie techniky zlepšujú dýchanie, zmierňujú kašeľ a redukujú počet akútnych záchvatov kašľa.

Dodržiavanie pitného režimu je pri chorobe obzvlášť dôležité. Pitný režim podporuje vylučovanie hlienu, a je dôležitý pri užívaní liekov a sirupov, ktoré podporujú jeho uvoľňovanie. Doplnenie tekutín je zároveň dôležité pre ich straty počas zvracania, prípadne zvýšeného potenia spôsobeného horúčkou.

Pestrá a vyvážená strava je dôležitá počas celého života, obzvlášť pri chorobe. Strava bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty v potrave a bioaktívne látky podporuje imunitný systém, a tým napmoáha k skorému uzdraveniu.

 

Právny dodatok:

Na základe aktuálne platného nariadenia Európskej únie, nie je možné uvádzať liečivé účinky bylín na ľudský organizmus.
Pokiaľ nie sú EÚ schválené ich diagnostické alebo liečivé účinky, nejedná sa o liek. 
Za liek sú považované iba farmaká a bylinné produkty schválené a registrované v štátoch EÚ.
Vyššie uvedené informácie sú získané z verejne dostupných zdrojov a herbárov.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 15.10.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako sa prejavuje zápal pľúc, a aká liečba je najefektívnejšia? Ako sa prejavuje zápal pľúc, a aká liečba je najefektívnejšia?

Keď povieme liečba zápalu pľúc, väčšina si predstaví antibiotiká, lieky uľahčujúce dýchanie a lieky proti teplote. Zápal pľúc sa týmito farmakami síce lieči, ale iba jeho časť. Dôvodom...

Ako dostať astmu pod kontrolu a zmierniť ju: V piatich bodoch? Ako dostať astmu pod kontrolu a zmierniť ju: V piatich bodoch?

Astma bronchiale je závažné ochorenie priedušiek, ktoré výrazne ovplyvňuje  kvalitu života pacienta . Ak chcete žiť plnohodnotnejšie, musíte ju mať pevne pod kontrolou . Ako na to?

Chronická obštrukčná choroba. Ako ovplyvňuje kvalitu života pacienta? Chronická obštrukčná choroba. Ako ovplyvňuje kvalitu života pacienta?

Chronická obštrukčná choroba pľúc sa vyskytuje prevažne v staršej populácii. Je následkom dlhodobého pôsobenia určitého inzultu (cigaretový dym,  chemické látky), ktorý vedie k...

Ako súvisí fajčenie a chronický zápal priedušiek? + Príznaky a riziká Ako súvisí fajčenie a chronický zápal priedušiek? + Príznaky a riziká

Chronická obštrukčná choroba pľúc je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtnosti vo svete a do roku 2020 sa presunie na tretiu priečku. Prečo je jej výskyt narastajúci je asi zrejmé....

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.