Vlhký kašeľ: Aké má príčiny hlienovitý kašeľ, a to i bez teploty?

Vlhký kašeľ: Aké má príčiny hlienovitý kašeľ, a to i bez teploty?
Zdroj foto: Getty images

Kašeľ je obranný mechanizmus organizmu, zabezpečuje priechodné dýchacie cesty. Tak isto hlien nimi tvorený plní obrannú funkciu. Ale pri niektorých ochoreniach sa tvorí vo zvýšenej miere a treba ho vykašlať. Ako príznak sa vyskytuje pri viacerých chorobách.

Vlhký kašeľ je kašeľ spojený s vykašliavaním a nazýva sa aj produktívny kašeľ.

Kašeľ ako taký je fyziologický ochranný mechanizmus. Pomocou neho sa telo snaží odstrániť nejakú prekážku z dýchacích ciest a zaistiť ich voľnú priechodnosť.

Vo väčšine prípadov je vlhký kašeľ spojený s vykašliavaním hlienu. Ten sa nahromadí v horných dýchacích cestách, ale je aj príznakom iných respiračných ochorení. Veľakrát suchý kašeľ prechádza práve do vlhkého.

Vlhký kašeľ pri ochoreniach ako

Najčastejšie sa spája produktívny kašeľ s respiračnými ochoreniami a chorobami dýchacej sústavy. Je súčasťou bakteriálnych aj vírusových infekcií, ktoré môžu dýchaciu sústavu napadnúť.

Vlhký kašeľ sa vyskytuje niekedy aj pri rôznych chorobách. Napríklad pri cystickej fibróze. Ide o vážne dedičné ochorenie spôsobené mutáciou génu, ktoré zasiahne aj pľúca a vykašliavanie hlienu je spojené so sťaženým dýchaním.

Vykašliavanie hlienu s prímesou krvi môže byť pri vlhkom kašli prítomné aj pri tuberkulóze či onkologickom ochorení dýchacích ciest alebo pľúc. Pľúcna forma tuberkulózy je vysoko infekčné ochorenie.

Pokiaľ sa infekcia rozšíri ďalej napríklad cez krvné riečište, môže postihovať aj iné časti organizmu napríklad obličky, mozog, kosti, kĺby, kožu alebo tráviacu sústavu. Niekedy sa pri tuberkulóze môže striedať s produktívnym kašľom aj suchý a dráždivý kašeľ.

Pleuritída sa tiež môže prejavovať vlhkým kašľom. Ide o zápal pleury, čo je tenká stielka hrudnej dutiny tvorená plochými bunkami. Pleura má dva listy, pričom prvý obaľuje pľúca a druhý prilieha na hrudník a tieto dva listy sa o seba obtierajú pri dýchaní.

Pleuritída môže byť formou suchého a vlhkého zápalu. Pričom pri suchej forme je typický dráždivý a suchý kašeľ. Pri vlhkej forme je typický vlhký kašeľ, niekedy aj horúčka a problémy s dýchaním.

Lieky na kašeľ

lieky, tabletky, sirup
Lieky na kašeľ sa delia podľa jeho typu. Foto: Thinkstock Photos

Kašeľ ako taký odznie až po vyliečení samotnej príčiny, čiže infekcie. Pri bakteriálnych sa používajú antibiotiká, pri vírusových je liečba symptomatická. Antivirotiká sa používajú len vo veľmi komplikovaných prípadoch.

Suchý kašeľ je dráždivý a nepríjemný. Užívajú sa pri ňom prostriedky na zmiernenie a potlačenie. Odborne sú zvané antitusiká. Produktívny kašeľ je za potreby podporiť a hlien z dýchacích ciest vykašlať.

Liečba vlhkého kašľa je za pomoci liekov, ktoré pomáhajú hlien zvlhčovať a podporujú jeho odtok z dýchacích ciest. Lieky na vykašliavanie sa nazývajú expektoranciá. A tie sa delia na mukolytiká (sekretolytiká) a sekretomotoriká.

Mukolytiká znižujú tuhosť hlienu a tým zlepšujú jeho vykašliavanie. Sekretomotoriká sú látky, ktoré podporujú pohyb riasiniek, ktoré sú na povrchu sliznice dýchacích ciest. Ich pohybom sa hlien hýbe smerom hore, z dýchacích ciest.

Horné dýchacie cesty

Najčastejšie sprevádza vlhký kašeľ ochorenia horných dýchacích ciest. Príkladom je aj zápal nosohltanu. Ide o infekciu, ktorá je pomerne častá a šíri sa vzduchom a priamym kontaktom s infikovaným človekom, pričom môže mať vírusový aj bakteriálny charakter.

Častými sprievodnými príznakmi sú aj bolesť v krku a problémy s prehĺtaním.

Podobne je to aj pri zápale prínosových dutín. Poznáte ho aj pod názvom sinusitída. Aj pri nádche je problém hlien, ktorý sa hromadí. U malých detí a bábätiek je komplikáciou zatekanie hlienov do nižších častí dýchacích ciest.

Vlhký kašeľ u detí v noci sa objavuje hlavne z toho dôvodu, že poloha dieťaťa podporuje tento odtok hlienov. Pritom tento druh vlhkého kašľa nemusí sprevádzať zvýšená teplota alebo horúčka.

muž so sprejom na astmu inhalátor
Kašeľ sprevádza atmatický záchvat. Foto: Thinkstock Photos

Kašeľ pri astme

Produktívny kašeľ sprevádza aj viacero prípadov astmy. Astma je v podstate ochorenie imunitného systému, ktoré postihuje dýchacie cesty. Typické sú astmatické záchvaty, pri ktorých príde k zúženiu priedušiek a priedušníc, zvýšenej tvorbe hlienu a človek má problémy s dýchaním.

Pri astme ale nastáva aj suchý kašeľ, najmä počas noci, kedy narušuje spánok. Astma ako taká je nevyliečiteľná choroba, ale jej prejavy sa dajú výrazne utlmiť a to najmä farmakologickou formou.

Dolné dýchacie cesty a vlhký kašeľ

Vlhký kašeľ je prítomný aj ako príznak ochorení dolných dýchacích ciest. Pri chronickej obštrukčnej pľúcnej chorobe, ide o stav, kedy sa vytvorí nejaká prekážka (hlienová) v cestách a človek tak nemôže plnohodnotné dýchať.

Typické je vykašliavanie hlienuproblémy s výdychom. Najčastejšie postihuje choroba jednak fajčiarov a tiež ľudí, ktorí profesionálne pracujú v prašnom prostredí. Hlavne vo výrobe a rôznom priemysle, baníctve.

Problémom je aj zápal priedušiek (bronchitída), kedy dochádza k akútnemu alebo chronickému zápalu vnútornej výstelky dolných dýchacích ciest. Pri akútnej bronchitíde ide najčastejšie o vírusové alebo bakteriálne ochorenie.

Pri chronickej môže byť za zápalom tiež vplyv okolitého prostredia. Fajčenie, prach alebo znečistené ovzdušie. Prítomná je typická únava, najprv suchý a neskôr vlhký kašeľ. Toto ochorenie je v spoločnosti veľmi časté.

Priedušky môže postihnúť aj patologické rozšírenie v dôsledku nejakej vrodenej anomálie alebo ochorenia a tento stav sa nazýva aj bronchiektázia. Rozšírenie je obvykle sprevádzané aj chronickým zápalom priedušiek.

choré dieťa kašle
Chronický kašeľ u detí treba dôkladne vyšetriť. Foto: Thinkstock Photos

Najčastejšie sa vyskytuje v predškolskom a školskom veku u detí. Často aj pre postobštrukčnú príčinu. To je stav po vdýchnutí cudzieho telesa do dolných dýchacích ciest. Iným typom sú vrodené. Ktoré vznikajú pre nedostatočne vyvinuté chrupavky dýchacích ciest.

Prítomný je dlhotrvajúci, čiže chronický produktívny kašeľ u detí, najmä ráno. Počas dňa sa zmierni, pričom dýchanie je namáhavé a medzi symptómami sú aj tzv. paličkové prsty.

Tradične sa suchý a neskôr vlhký kašeľ vyskytujú aj pri zápale pľúc, kedy dochádza k rôznym druhom zápalov pľúcneho tkaniva. Človek má aj zvýšenú teplotu, vykašliava hlien a má bolesti hlavy ako aj na hrudníku.

Zápal pľúc môže mať podobnú infekčnú aj neinfekčnú a najviac ohrozuje novorodencov a ľudí vo veku nad 60 rokov. U ťažších foriem je typická dýchavičnosť a problémy s dýchaním, pričom ak je pôvod vírusový, príznaky sú podobné chrípke.

Infografika o vlhkom kašli a jeho najčastejších príčinách
Infografika o vlhkom kašli a jeho najčastejších príčinách

Video o pretrvávajúcom vlhkom kašli

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané