späť na zoznam príznakov

Vykašliavanie hlienu: Aké má príčiny? + Ranné vykašliavanie a farba

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Vykašliavanie hlienu: Aké má príčiny? + Ranné vykašliavanie a farba
Zdroj foto: Getty images

Hlien za normálnych okolností plní ochrannú funkciu. Jeho zvýšenú tvorbu zapríčiňujú niektoré ochorenia. Príkladom je aj infekcia vírusmi alebo baktériami. V tomto prípade je treba nadbytočný hlien z dýchacích ciest odstrániť. A na to slúži kašeľ.


Vykašliavanie hlienu je spojené s produktívnym, čiže vlhkým kašľom. Ten je typický pre ochorenia dýchacích ciest, napríklad infekcie. Hlien môže byť rôznych farieb, napríklad bielej, šedej, žltej, zelenej. Niekedy sa môže vyskytnúť aj prímes krvi.

Často sa pýtate
Čo je za ranným vykašliavaním hlienu z priedušiek? 
Ako pomôcť lepšiemu vykašliavaniu a rozpustenou hlienov? 
Pomôže domáca liečba a čaj, či je potrebný sirup? 
Čo značí farba hlienov, napríklad zelená či žltá, alebo belavá? 

Čo je hlien a aký má význam?

Hlien je výlučok sliznice dýchacích ciest. Jeho hlavná funkcia je ochranná. Chráni sliznicu dýchacích ciest pred vplyvom atmosferického vzduchu. Okrem toho obsahuje látky, ktoré spĺňajú imnitnú úlohu

Niektoré ochorenia majú za následok jeho zvýšenú produkciu. Pri nedostatočnom vykašliavaní hrozí jeho stagnácia (hromadenie) v dýchacích cestách. Ako dôsledok je opätovné premnoženie mikroorganizmov a aj upchávanie dýchacích ciest

V tom prípade spútum, ako sa hlienu odborne hovorí, treba dostať z dýchacích ciest preč. A to kašľom, čo je vlastne obranný reflexný mechanizmus a slúži na uvoľnenie dýchacích ciest. Vlhký produktívny kašeľ je treba podporiť. 

Na rozdiel od suchého kašľa, ktorý dýchacie cesty dráždi. Okrem ich dráždenia

lieky v ruke a aj v blistroch
Lieky na kašeľ sa rozdeľujú podľa účinku. Foto: Getty images

znepríjemňuje život človeka. Na druhú stranu značí ochorenie, ktoré treba odsledovať a liečiť. V tomto prípade treba zvoliť lieky na jeho potlačenie.

Lieky na ľahšie vykašliavanie a tým aj na lepšie odstránenie hlienu z dýchacích ciest sa volajú mukolytiká alebo expektoranciá

Tieto lieky, často i vo forme sirupov, majú efekt na lepšie "rozpustenie" hlienov, čím sa ich darí lepšie vykašlať, a to až z priedušiek. 
A hlavne u malých detí je veľmi často sa vyskytujúce zatekanie hlienov z horných dýchacích ciest a z nosohltanu do priedušiek. 
A v tomto prípade má význam podpora vykašliavania. 

Druhou skupinou sú lieky na potlačenie kašľu a tie sa nazývajú antitusiká.

Pri výbere liekov na kašeľ si treba nechať poradiť od lekára, v lekárni od skúseného pracovníka alebo je potrebné dôkladné prečítanie príbalového letáku k danému lieku. Aby ste sa vyhli použitiu nesprávneho lieku k danému typu kašľu. 

Pýtate sa i na to, či pomôže domáca liečba a čaj. Samozrejme, i v tomto prípade má svoje miesto a opodstatnenie. Avšak, nedokáže úplne zastať úlohu liekov.

Príkladom sú i známe rady, ako hlieny vykašlať o niečo ľahšie. Príkladom je citrónová voda, ktorá je najlepšia hneď ráno i med, i ich kombinácia. Čo podporí ranné vykašlanie a uvoľnenie dýchacích ciest.

Podobne, známe sú i tvrdenia na podporu pomocou zázvoru, cesnaku či cibule. Naviac, efekt majú rozličné bylinné čaje. V ich prípade je taktiež vhodné sa poradiť v lekárni alebo u lekára.

 

Čo spôsobí nadprodukciu hlienu?

Jednou z príčin sú ochorenia horných dýchacích ciest. Spôsobujú ich vírusy a ich priebeh je mierny. Vyznačujú sa nádchou, zvýšenou telesnou teplotou a aj kašľom. Liečba mukolytikami nie je nutná. Zbytočne podporujú tvorbu hlienu a tým pádom aj zhoršujú nádchu. 

Infekciu dýchacieho systému spôsobuje aj chrípka. Je to akútna infekcia spôsobená vírusom RNA. Ten sa rozmnožuje a preniká do slizníc dýchacích ciest. Vyvoláva únavu, zvýšenú teplotu, zahlienenie a kašeľ.

K zahlieneniu dochádza aj pri sínusitídach, teda zápaloch prínosových dutín. Majú ich za následok baktérie a aj vírusy. Okrem nádchy je prítomné aj zatekanie hlienov do nižších častí dýchacích ciest a kašeľ. Svoje o tom vedia mamičky keď ich deti vykašliavajú hlieny (hlavne počas nočných hodín).

Typickým je vykašliavanie hlienu z priedušiek pri ochoreniach dolných dýchacích ciest. Spadajú tam najmä zápalové choroby priedušiek a pľúc. Veľmi častým je napríklad akútny zápal priedušiek, odborne nazvaný bronchitída. Dochádza k zápalu výstelky dýchacích ciest a tým nadprodukcii hlienu.

ohorky z cigariet
Fajčenie je častou príčinou zápalu a vykašliavania. Foto: Getty images

Toto ochorenie môže mať akútny charakter, spôsobený vírusmi alebo baktériami, ale aj chronický.

Chronický zápal je dlhodobý a často sa vracia a dôvodom sú vplyvy prostredia, napríklad fajčenie, znečistenie prostredia, zlé pracovné prostredie.

Chronická bronchitída je najčastejšia u fajčiarov. Prejaví sa ako dlhotrvajúci hlavne ranný kašeľ i s ranným vykašliavaním hlienov krvi.

Veľmi dôležité je bronchitídu včas preliečiť, pretože z nej môže vzniknúť aj chronická obštrukčná choroba.

Je to názov pre súčasný výskyt chronickej bronchitídy a pľúcneho emfyzému.

Pričom ide tiež o ochorenie dolných dýchacích ciest, kedy dochádza k vytvoreniu prekážky v pľúcnom tkanive a problémom s dýchaním. Práve pre toto ochorenie je typický jednak vlhký kašeľ a tiež aj vykašliavanie hlienu.

Nebezpečný je zápal pľúc, ktorý sa odborne nazýva pneumónia. Hlien sa nachádza aj v pľúcach. Pri zápalových ochoreniach sa tvorí vo zvýšenej miere a jeho hromadenie prispieva k množeniu mikróbov. Preto je dôležité vykašliavane.

Najčastejšie je zápal pľúc spôsobený vírusmi či baktériami a ide teda o infekčnú formu, ktorá môže mať viaceré druhy. Neinfekčná forma môže vzniknúť tiež na základe faktorov externého prostredia. Najčastejšie sa pri liečbe volia antibiotiká, pri neinfekčnej forme kortikoidy.

Medzi infekčné ochorenia, ktoré sa prejavujú na pľúcach, patrí aj tuberkulóza. Okrem pľúc môže zasiahnuť aj obličky, mozog, kožu a kosti. Pri pľúcnej forme sa typicky prejavuje únavou, sťaženým dýchaním a produktívnym kašľom spolu s hlienom.

Vykašliavanie hlienu nastáva aj pri askaridóze, čo je pomerne časté ochorenie spôsobené hlístou. Je to červ, ktorý žije v tenkom čreve a pokiaľ sa jeho larvy dostanú do pľúc, nastáva vykašliavanie hlienu, niekedy aj s krvou.

Farby spúta

Hlien je za normálnych okolností bez sfarbenia. Pri jeho zvýšenej tvorbe je dôležití aby ste si všimli sfarbenie a aj zápach. Hnisavý zápach je prítomný pri hnisavých ochoreniach a pri rozpade pľúcneho tkaniva. Farba spúta môže byť:

  • biela, priehľadná
  • žltá
  • zelená
  • hnedá
  • ružová a spenená
  • tmavo červená - hlien s krvou
  • šafránová
  • čierna, čiernošedáinfografika o hliene jeho farbách a príčine sfarbenia

Ako ďalšiu príčinu vykašliavania hlienu treba spomenúť napríklad chlamýdiové infekcie, aspiráciu cudzieho telesa. Pri nádorových ochoreniach býva prítomné vykašliavanie krvavého spúta. Pri akomkoľvek zhoršení zdravotného stavu a pretrvávaní ťažkostí je odporúčané odborné vyšetrenie. Tak isto je to aj v prípade vykašliavania hlienov.

Zábavné, ale poučné video o hliene

Zábavné, ale poučné video o hliene

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Vykašliavanie hlienu: Aké má príčiny? + Ranné vykašliavanie a farba patri medzi príznaky Dýchacej sústavy
Ďalšie názvy: vykašliavanie spúta, vlhký produktívny kašeľ
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? + Choroby a nežiadúce účinky Ako vplýva klimatizácia na naše zdravie? + Choroby a nežiadúce účinky

Klimatizácia má slúžiť na zvýšenie komfortu v práci, doma či počas cestovania. Pri nesprávnom používaní a zanedbanej údržbe má negatívny vplyv na zdravie. Je pôvodcom chorôb dýchacieho,...

Púpavový med z domácej výroby? Tu je náš recept Púpavový med z domácej výroby? Tu je náš recept

Vedeli ste, že púpavový med si môžete ľahko vyrobiť aj doma? Prichádza sezóna kvitnutia týchto žltých kvietkov, neváhajte to vyskúšať.

Ako sa prejavuje zápal pľúc, a aká liečba je najefektívnejšia? Ako sa prejavuje zápal pľúc, a aká liečba je najefektívnejšia?

Keď povieme liečba zápalu pľúc, väčšina si predstaví antibiotiká, lieky uľahčujúce dýchanie a lieky proti teplote. Zápal pľúc sa týmito farmakami síce lieči, ale iba jeho časť. Dôvodom...

Čo je nový koronavírus a COVID-19? Ako sa prejavuje a šíri? Dá sa liečiť? Čo je nový koronavírus a COVID-19? Ako sa prejavuje a šíri? Dá sa liečiť?

Čo je to nový koronavírus? Ako sa dostal medzi ľudí a ako sa ďalej šíri? Aké má prejavy a komplikácie? Dá sa liečiť? Odpovede na otázky a iné informácie nájdete v článku.

Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc? Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc?

Zápal pľúc je závažné ochorenie bez ohľadu na príčinu jeho vzniku. Jeho liečba by sa nemala podceňovať. V rámci prevencie a doplnenia terapie sú vhodnou alternatívou byliny a bylinné...

Naposledy aktualizované 27.09.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.