späť na zoznam príznakov

Vykašliavanie hlienu

Vykašliavanie hlienu

Hlien za normálnych okolností plní ochrannú funkciu. Jeho zvýšenú tvorbu zapríčiňujú niektoré ochorenia. Príkladom je aj infekcia vírusmi alebo baktériami. V tomto prípade je treba nadbytočný hlien z dýchacích ciest odstrániť. A na to slúži kašeľ.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Vykašliavanie hlienu patri medzi príznaky Dýchacej sústavy
Ďalšie názvy: spútum
V obsahu nájdete:


Vykašliavanie hlienu je spojené s produktívnym, čiže vlhkým kašľom. Ten je typický pre ochorenia dýchacích ciest, napríklad infekcie. Hlien môže byť rôznych farieb, napríklad bielej, šedej, žltej, zelenej. Niekedy sa môže vyskytnúť aj prímes krvi.

Čo je hlien a aký má význam  

Hlien je výlučok sliznice dýchacích ciest. Jeho hlavná funkcia je ochranná. Chráni sliznicu dýchacích ciest pred vplyvom atmosferického vzduchu. Okrem toho obsahuje látky, ktoré spĺňajú imnitnú úlohu

Niektoré ochorenia majú za následok jeho zvýšenú produkciu. Pri nedostatočnom vykašliavaní hrozí jeho stagnácia (hromadenie) v dýchacích cestách. Ako dôsledok je opätovné premnoženie mikroorganizmov a aj upchávanie dýchacích ciest

V tom prípade spútum, ako sa hlienu odborne hovorí, treba dostať z dýchacích ciest preč. A to kašľom, čo je vlastne obranný reflexný mechanizmus a slúži na uvoľnenie dýchacích ciest. Vlhký produktívny kašeľ je treba podporiť. 

Na rozdiel od suchého kašľa, ktorý dýchacie cesty dráždi. Okrem ich dráždenia

lieky v ruke a aj v blistroch
Lieky na kašeľ sa rozdeľujú podľa účinku

znepríjemňuje život človeka. Na druhú stranu značí ochorenie, ktoré treba odsledovať a liečiť. V tomto prípade treba zvoliť lieky na jeho potlačenie.

Lieky na ľahšie vykašliavanie a tým aj na lepšie odstránenie hlienu z dýchacích ciest sa volajú mukolytiká alebo expektoranciá. Druhou skupinou sú lieky na potlačenie kašľu a tie sa nazývajú antitusiká.

Pri výbere liekov na kašeľ si treba nechať poradiť od lekára, v lekárni od skúseného pracovníka alebo je potrebné dôkladné prečítanie príbalového letáku k danému lieku. Aby ste sa vyhli použitiu nesprávneho lieku k danému typu kašľu. 

Čo spôsobí nadprodukciu hlienu?

Jednou z príčin sú ochorenia horných dýchacích ciest. Spôsobujú ich vírusy a ich priebeh je mierny. Vyznačujú sa nádchou, zvýšenou telesnou teplotou a aj kašľom. Liečba mukolytikami nie je nutná. Zbytočne podporujú tvorbu hlienu a tým pádom aj zhoršujú nádchu. 

Infekciu dýchacieho systému spôsobuje aj chrípka. Je to akútna infekcia spôsobená vírusom RNA. Ten sa rozmnožuje a preniká do slizníc dýchacích ciest. Vyvoláva únavu, zvýšenú teplotu, zahlienenie a kašeľ.

K zahlieneniu dochádza aj pri sínusitídach, teda zápaloch prínosových dutín. Majú ich za následok baktérie a aj vírusy. Okrem nádchy je prítomné aj zatekanie hlienov do nižších častí dýchacích ciest a kašeľ. Svoje o tom vedia mamičky keď ich deti vykašliavajú hlieny (hlavne počas nočných hodín).

Typickým je vykašliavanie hlienu z priedušiek pri ochoreniach dolných dýchacích ciest. Spadajú tam najmä zápalové choroby priedušiek a pľúc. Veľmi častým je napríklad akútny zápal priedušiek, odborne nazvaný bronchitída. Dochádza k zápalu výstelky dýchacích ciest a tým nadprodukcii hlienu.

ohorky z cigariet
Fajčenie je častou príčinou zápalu a vykašliavania

Toto ochorenie môže mať akútny charakter, spôsobený vírusmi alebo baktériami, ale aj chronický. Chronický zápal je dlhodobý a často sa vracia a dôvodom sú vplyvy prostredia, napríklad fajčenie, znečistenie prostredia, zlé pracovné prostredie.

Veľmi dôležité je bronchitídu včas preliečiť, pretože z nej môže vzniknúť aj chronická obštrukčná choroba. Je to názov pre súčasný výskyt chronickej bronchitídy a pľúcneho emfyzému.

Pričom ide tiež o ochorenie dolných dýchacích ciest, kedy dochádza k vytvoreniu prekážky v pľúcnom tkanive a problémom s dýchaním. Práve pre toto ochorenie je typický jednak vlhký kašeľ a tiež aj vykašliavanie hlienu.

Nebezpečný je zápal pľúc, ktorý sa odborne nazýva pneumónia. Hlien sa nachádza aj v pľúcach. Pri zápalových ochoreniach sa tvorí vo zvýšenej miere a jeho hromadenie prispieva k množeniu mikróbov. Preto je dôležité vykašliavane.

Najčastejšie je zápal pľúc spôsobený vírusmi či baktériami a ide teda o infekčnú formu, ktorá môže mať viaceré druhy. Neinfekčná forma môže vzniknúť tiež na základe faktorov externého prostredia. Najčastejšie sa pri liečbe volia antibiotiká, pri neinfekčnej forme kortikoidy.

Medzi infekčné ochorenia, ktoré sa prejavujú na pľúcach, patrí aj tuberkulóza. Okrem pľúc môže zasiahnuť aj obličky, mozog, kožu a kosti. Pri pľúcnej forme sa typicky prejavuje únavou, sťaženým dýchaním a produktívnym kašľom spolu s hlienom.

Vykašliavanie hlienu nastáva aj pri askaridóze, čo je pomerne časté ochorenie spôsobené hlístou. Je to červ, ktorý žije v tenkom čreve a pokiaľ sa jeho larvy dostanú do pľúc, nastáva vykašliavanie hlienu, niekedy aj s krvou.

Farby spúta

Hlien je za normálnych okolností bez sfarbenia. Pri jeho zvýšenej tvorbe je dôležití aby ste si všimli sfarbenie a aj zápach. Hnisavý zápach je prítomný pri hnisavých ochoreniach a pri rozpade pľúcneho tkaniva. Farba spúta môže byť:

  • biela, priehľadná
  • žltá
  • zelená
  • hnedá
  • ružová a spenená
  • tmavo červená - hlien s krvou
  • šafránová
  • čierna, čiernošedáinfografika o hliene jeho farbách a príčine sfarbenia

Ako ďalšiu príčinu vykašliavania hlienu treba spomenúť napríklad chlamýdiové infekcie, aspiráciu cudzieho telesa. Pri nádorových ochoreniach býva prítomné vykašliavanie krvavého spúta. Pri akomkoľvek zhoršení zdravotného stavu a pretrvávaní ťažkostí je odporúčané odborné vyšetrenie. Tak isto je to aj v prípade vykašliavania hlienov.

Zábavné, ale poučné video o hliene

Zábavné, ale poučné video o hliene

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako dostať astmu pod kontrolu v piatich bodoch Ako dostať astmu pod kontrolu v piatich bodoch

Astma bronchiale je závažné ochorenie priedušiek, ktoré výrazne ovplyvňuje  kvalitu života pacienta . Ak chcete žiť plnohodnotnejšie, musíte ju mať pevne pod kontrolou . Ako na to?

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Klimatizácia a jej vplyv na naše zdravie Klimatizácia a jej vplyv na naše zdravie

Klimatizácia má slúžiť na zvýšenie komfortu v práci, doma či počas cestovania. Pri nesprávnom používaní a zanedbanej údržbe má negatívny vplyv na zdravie. Je pôvodcom chorôb dýchacieho,...

Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami?

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Chronický zápal priedušiek a fajčenie v úzkej súvislosti Chronický zápal priedušiek a fajčenie v úzkej súvislosti

Chronická obštrukčná choroba pľúc je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtnosti vo svete a do roku 2020 sa presunie na tretiu priečku. Prečo je jej výskyt narastajúci je asi zrejmé....

Naposledy aktualizované 28.09.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.