späť na zoznam príznakov

Biely výtok z pošvy

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Biely výtok z pošvy
Zdroj foto: Getty images

Výtok z pošvy má aj za normálnych okolností belavú farbu. Okrem toho, k belavému výtoku prispievajú hormonálne zmeny, ako napríklad počas tehotenstva. Avšak, ak sa k bielemu výtoku pridružia aj iné ťažkosti, treba myslieť na ochorenie. Ako napríklad infekciu.


Choroby s príznakom "bieleho výtoku z pošvy"

Biely výtok z pošvy môže, ale aj nemusí byť príznakom ochorenia alebo ženského problému. Pokiaľ nie je biely výtok sprevádzaný inými príznakmi, ako je napríklad bolesť, svrbenie, pálenie, zápach alebo krv, nie je príznakom ochorenia.

Vaginálny výtok bez známok ochorenia

Občasne zvýšený výtok z pošvy je celkom prirodzený, napríklad u dospievajúcich dievčat počas menštruačného cyklu.

Určitá zmena výtoku z pošvy je normálna aj v dospelosti.

Pošva je súčasťou, spolu s vonkajšími genitáliami, s maternicou a ostatnými vnútornými orgánmi, ženského reprodukčného systému. Na sliznici v pošve sa nachádza niekoľko druhov rôznych baktérií prípadne kvasiniek. Tie za bežných okolností žijú vo vzájomnej symbióze a vytvárajú prirodzené kyslé pH a prostredie pošvy.

Žena, tehotenstvo, ruky na bruchu, slnko
Pri hormonálnych zmenách, aj v tehotenstve

Za normálnych okolností sekrét, teda výtok, ktorý pošva produkuje, nie je sám o sebe príznakom problému. Pričom, tento výtok produkujú žliazky v pošve a v krčku maternice.

Úlohou normálneho a bežného vaginálneho výtoku je čistenie pošvy, udržiavanie vlhkosti a tiež antibakteriálne pôsobenieSekrét, čiže výtok má teda ochranný význam.

Bežný výtok je hlienovitý, priezračný, môže byť jemne mliečny či naopak hustejší.

Zmenu pošvového výtoku môže spôsobiť jednak menštruácia, keď sa výtok z pošvy mení, a to podľa fáz menštruácie.

Normálny vaginálny výtok môže byť tiež hustejší, belavý, hrudkovitý, kyslý, s jemne kyslím zápachom, ale aj bez zápachu.

Jeho zmenu vyvolávajú tiež hormonálne zmeny, teda ovulácia, aj tehotenstvo. Dokonca, rôzne lieky, emočný stres,  a prirodzene, sexuálne vzrušenie. V období menštruácie sa jeho farba mení vzhľadom na prítomnosť krvi. Iné zafarbenie ako biele, a výkyv ostatných vlastností, môže indikovať problém.

Zmeny pošvového výtoku pre ochorenie

Abnormálny výtok z pošvy je charakteristický, napríklad zmenou farby na žltú či zelenú, ale aj zmenou množstva, konzistencie alebo zápachu. Ak je prítomné aj svrbenie, pálenie, rôzna bolestivosť, prípadne dokonca stopy krvi, je už nutné navštíviť odborného lekára, čiže gynekologickú ambulanciu.

Podobne vtedy, ak ide o tvarohový výtok z pošvy, alebo sa objaví, hlavne v okolí genitálií aj nejaká vyrážka. Aj pri bolestiach brucha či podbrušia sa odporúča nepodceniť stav a ísť na prehliadku.

Zmenený vaginálny výtok môže signalizovať napríklad bakteriálne, kvasinkové zápaly, rôzne vírusové ochorenia, prípadne trichomoniázu, teda parazitárne ochorenie. Ale aj iné vážnejšie choroby.

Vážnejším ochorením môže byť rakovina krčku maternice. Táto rakovina je pomerne vážna choroba, keď jeden zo symptómov je aj neprirodzený príliš biely výtok z pošvy a krvácanie aj mimo menštruačného cyklu.

Karcinóm krčka maternice je potrebné podchytiť čo najskôr. Dôležité sú pravidelné preventívne prehliadky a vhodná prevencia. Informácie o prevencii rakoviny krčka maternice uvádzame v článku Prevencia pred rakovinou krčka maternice

Vaginálna mykóza

Veľmi častá je kvasinková infekcia, teda vaginálna mykóza. Mykózy sú pomerne častým problémom a gynekologickým ochorením. Toto ochorenie spôsobuje kvasinka Candida albicans.

Ochorenie je veľmi nepríjemné, prejavuje sa:

 • silným svrbením, pálením
 • belavým výtokom z pošvy
 • páchnucim výtokom

Mykóza môže mať mnoho príčin najmä vo vonkajších faktoroch. Dôvodom môže byť nedostatočná hygiena, striedanie sexuálnych partnerov. Liečba je pomerne jednoduchá a úspešná. Trvá väčšinou okolo týždňa.

Žena má na dlani kondóm, v pozadí je muž ležiaci v posteli, striedanie sexuálnych partnerov ako riziko sexuálne prenosných ochorení, a teda aj mykózy
Striedanie sexuálnych partnerov je rizikovým faktorom pre mykózu

Rizikové faktory, ktoré vplývajú na vznik kandidózy:

 • stres a psychické napätie, depresia
 • hormonálne zmeny, aj počas tehotenstva či pri menopauze
 • pri užívaní liekov, najmä antikoncepcie alebo antibiotík
 • časté striedanie sexuálnych partnerov
 • porucha imunita
 • cukrovka
 • Cushingov syndróm
 • obezita
 • endokrinologické ochorenia, ako je napríklad ochorenie štítnej žľazy
 • nádory v pošve, na krčku alebo v maternici
 • nedostatočná hygiena
 • cudzie teleso v pošve, ako je napríklad dlho ponechaný tampón
 • zmeny pH po výplachoch, spermicídy, chlórovaná voda
 • nevhodné oblečenie, neprievzdušná spodná bielizeň, tesné nohavice
 • alergická reakcia, a to kontaktná pre nevhodnú bielizeň či na hygienické prostriedky
 • kúpanie sa v prírodných vodných nádržiach

Mykóza môže mať rôzne názvy, a pritom ide o to isté ochorenie:

 • kvasinková infekcia
 • vaginálna kandidóza
 • vaginálna mykóza
 • mykotická vulvovaginitída
 • mykotická pošvová infekcia

Ostatné príčiny bieleho vaginálneho fluoru

Žena v čiernom čipkovanej spodnej bielizni, čipkované rukávníky, ruky na bruchu
Chlamýdiová infekcia je pohlavne prenosným ochorením

Okrem kandidózy sa môžu týmto príznakom prejavovať aj iné ochorenia či problémy. Príkladom je ochorenie, ktoré vyvoláva Chlamydia trachomatis. Chlamýdie sú baktérie, vyvolávajú chlamýdiovú cervicitídu, teda zápal.

Typicky sa pri nich vyskytuje žltkasto - belavý výtok. Okrem neho je prítomné aj svrbenie pošvy, bolesť pri pohlavnom styku, bolesti v podbruší. Pridružiť sa môžu ťažkosti pri močení, teda bolestivé močenie, odborne aj dysúria.

Najčastejším spôsobom prenosu je pohlavný styk.

Zmeny vaginálneho výtoku spôsobujú aj premnožené laktobacile. Ako je to napríklad pri laktobacilóze. Laktobacilová vaginóza, ako sa inak označuje, sa prejavuje bielym hrudkovitým a hustým výtokom. Výtok môže mať kyslý zápach.

Podobne, aj pri cytolytickej vaginóze, je prítomný belavý výtok. Podobnosť môže byť s kandidózou, avšak, pri výtere sa nedokážu kvasinky, ale laktobacily.

Infografika porovnáva výtok z pošvy za normálnych okolností a v prípade ochorenia
Porovnanie vaginálneho výtoku

Čo je normálny a čo abnormálny vaginálny výtok

Čo je normálny a čo abnormálny vaginálny výtok

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s bielym výtokom z pošvy

Biely výtok z pošvy patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: biely pošvový výtok, biely vaginálny výtok, biely vaginálny fluor
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku 10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku

Bolesť v podbrušku je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí. Tento nešpecifický príznak v sebe skrýva rôzne príčiny. Od typicky ženských problémoch, cez tráviace ťažkosti, až po...

Ako sa prenáša kvapavka Ako sa prenáša kvapavka

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Čo môže spôsobiť zápal maternice?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém? Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnom prádle denne. 

Naposledy aktualizované 29.11.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
JuliaW 18.12.2018 16:34

pálenie a biely výtok

Čo mi pomohlo

anionove vlozky zo zdraveho nakupu a antimykotika