späť na zoznam príznakov

Biely výtok z pošvy: Aké má príčiny, aké ťažkosti ho sprevádzajú?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Biely výtok z pošvy: Aké má príčiny, aké ťažkosti ho sprevádzajú?
Zdroj foto: Getty images

Výtok z pošvy má aj za normálnych okolností belavú farbu. Okrem toho, k belavému výtoku prispievajú hormonálne zmeny, ako napríklad počas tehotenstva. Avšak, ak sa k bielemu výtoku pridružia aj iné ťažkosti, treba myslieť na ochorenie. Ako napríklad infekciu.


Biely výtok z pošvy môže, ale aj nemusí byť príznakom ochorenia alebo ženského problému. Pokiaľ nie je biely výtok sprevádzaný inými príznakmi, ako je napríklad bolesť, svrbenie, pálenie, zápach alebo krv, nie je príznakom ochorenia.

Najčastejšie vás zaujíma (informácie sú uvedené v článku): 
Čo znamená hustý biely až žltý výtok? 
Môže ho sprevádzať bolesť v podbrušku či svrbenie v oblasti vagíny? 
Čo znamenajú hrudky? 
Ako je to pred menštruáciou a v tehotenstve? 

Vaginálny výtok bez známok ochorenia

Občasne zvýšený výtok z pošvy je celkom prirodzený, napríklad u dospievajúcich dievčat počas menštruačného cyklu.

Určitá zmena výtoku z pošvy je normálna aj v dospelosti.

Pošva je súčasťou, spolu s vonkajšími genitáliami, s maternicou a ostatnými vnútornými orgánmi, ženského reprodukčného systému. Na sliznici v pošve sa nachádza niekoľko druhov rôznych baktérií prípadne kvasiniek. Tie za bežných okolností žijú vo vzájomnej symbióze a vytvárajú prirodzené kyslé pH a prostredie pošvy.

Žena, tehotenstvo, ruky na bruchu, slnko
Pri hormonálnych zmenách, aj v tehotenstve. Zdroj foto: Getty images

Za normálnych okolností sekrét, teda výtok, ktorý pošva produkuje, nie je sám o sebe príznakom problému. Pričom, tento výtok produkujú žliazky v pošve a v krčku maternice.

Úlohou normálneho a bežného vaginálneho výtoku je čistenie pošvy, udržiavanie vlhkosti a tiež antibakteriálne pôsobenieSekrét, čiže výtok má teda ochranný význam.

Bežný výtok je hlienovitý, priezračný, môže byť jemne mliečny či naopak hustejší.

Zmenu pošvového výtoku môže spôsobiť jednak menštruácia, keď sa výtok z pošvy mení, a to podľa fáz menštruácie.

Normálny vaginálny výtok môže byť tiež hustejší, belavý, hrudkovitý, kyslý, s jemne kyslím zápachom, ale aj bez zápachu.

Jeho zmenu vyvolávajú tiež hormonálne zmeny, teda ovulácia, aj tehotenstvo. Dokonca, rôzne lieky, emočný stres,  a prirodzene, sexuálne vzrušenie. V období menštruácie sa jeho farba mení vzhľadom na prítomnosť krvi. Iné zafarbenie ako biele, a výkyv ostatných vlastností, môže indikovať problém.

Zmeny pošvového výtoku pre ochorenie

Abnormálny výtok z pošvy je charakteristický, napríklad zmenou farby na žltú či zelenú, ale aj zmenou množstva, konzistencie alebo zápachu. Ak je prítomné aj svrbenie, pálenie, rôzna bolestivosť, prípadne dokonca stopy krvi, je už nutné navštíviť odborného lekára, čiže gynekologickú ambulanciu.

Podobne vtedy, ak ide o tvarohový výtok z pošvy, alebo sa objaví, hlavne v okolí genitálií aj nejaká vyrážka. Aj pri bolestiach brucha či podbrušia sa odporúča nepodceniť stav a ísť na prehliadku.

Zmenený vaginálny výtok môže signalizovať napríklad bakteriálne, kvasinkové zápaly, rôzne vírusové ochorenia, prípadne trichomoniázu, teda parazitárne ochorenie. Ale aj iné vážnejšie choroby.

Vážnejším ochorením môže byť rakovina krčku maternice. Táto rakovina je pomerne vážna choroba, keď jeden zo symptómov je aj neprirodzený príliš biely výtok z pošvy a krvácanie aj mimo menštruačného cyklu.

Karcinóm krčka maternice je potrebné podchytiť čo najskôr. Dôležité sú pravidelné preventívne prehliadky a vhodná prevencia. Informácie o prevencii rakoviny krčka maternice uvádzame v článku Prevencia pred rakovinou krčka maternice

Vaginálna mykóza

Veľmi častá je kvasinková infekcia, teda vaginálna mykóza. Mykózy sú pomerne častým problémom a gynekologickým ochorením. Toto ochorenie spôsobuje kvasinka Candida albicans.

Ochorenie je veľmi nepríjemné, prejavuje sa:

 • silným svrbením, pálením
 • belavým výtokom z pošvy
 • páchnucim výtokom

Mykóza môže mať mnoho príčin najmä vo vonkajších faktoroch. Dôvodom môže byť nedostatočná hygiena, striedanie sexuálnych partnerov. Liečba je pomerne jednoduchá a úspešná. Trvá väčšinou okolo týždňa.

Žena má na dlani kondóm, v pozadí je muž ležiaci v posteli, striedanie sexuálnych partnerov ako riziko sexuálne prenosných ochorení, a teda aj mykózy
Striedanie sexuálnych partnerov je rizikovým faktorom pre mykózu. Zdroj foto: Getty images

Rizikové faktory, ktoré vplývajú na vznik kandidózy:

 • stres a psychické napätie, depresia
 • hormonálne zmeny, aj počas tehotenstva či pri menopauze
 • pri užívaní liekov, najmä antikoncepcie alebo antibiotík
 • časté striedanie sexuálnych partnerov
 • porucha imunita
 • cukrovka
 • Cushingov syndróm
 • obezita
 • endokrinologické ochorenia, ako je napríklad ochorenie štítnej žľazy
 • nádory v pošve, na krčku alebo v maternici
 • nedostatočná hygiena
 • cudzie teleso v pošve, ako je napríklad dlho ponechaný tampón
 • zmeny pH po výplachoch, spermicídy, chlórovaná voda
 • nevhodné oblečenie, neprievzdušná spodná bielizeň, tesné nohavice
 • alergická reakcia, a to kontaktná pre nevhodnú bielizeň či na hygienické prostriedky
 • kúpanie sa v prírodných vodných nádržiach

Mykóza môže mať rôzne názvy, a pritom ide o to isté ochorenie:

 • kvasinková infekcia
 • vaginálna kandidóza
 • vaginálna mykóza
 • mykotická vulvovaginitída
 • mykotická pošvová infekcia

Ostatné príčiny bieleho vaginálneho fluoru

Žena v čiernom čipkovanej spodnej bielizni, čipkované rukávníky, ruky na bruchu
Chlamýdiová infekcia je pohlavne prenosným ochorením. Zdroj foto: Getty images

Okrem kandidózy sa môžu týmto príznakom prejavovať aj iné ochorenia či problémy. Príkladom je ochorenie, ktoré vyvoláva Chlamydia trachomatis. Chlamýdie sú baktérie, vyvolávajú chlamýdiovú cervicitídu, teda zápal.

Typicky sa pri nich vyskytuje žltkasto - belavý výtok. Okrem neho je prítomné aj svrbenie pošvy, bolesť pri pohlavnom styku, bolesti v podbruší. Pridružiť sa môžu ťažkosti pri močení, teda bolestivé močenie, odborne aj dysúria.

Najčastejším spôsobom prenosu je pohlavný styk.

Zmeny vaginálneho výtoku spôsobujú aj premnožené laktobacile. Ako je to napríklad pri laktobacilóze. Laktobacilová vaginóza, ako sa inak označuje, sa prejavuje bielym hrudkovitým a hustým výtokom. Výtok môže mať kyslý zápach.

Podobne, aj pri cytolytickej vaginóze, je prítomný belavý výtok. Podobnosť môže byť s kandidózou, avšak, pri výtere sa nedokážu kvasinky, ale laktobacily.

Infografika porovnáva výtok z pošvy za normálnych okolností a v prípade ochorenia
Porovnanie vaginálneho výtoku

Čo je normálny a čo abnormálny vaginálny výtok

Čo je normálny a čo abnormálny vaginálny výtok

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • solen.sk - diagnostika vaginálneho výtoku, v pdf
 • v anglickom jazyku
  • healthline.com - Everything You Need to Know About Vaginal Discharge
  • nhs.uk - Vaginal discharge
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 2 skúsenosti užívateľov s bielym výtokom z pošvy

Biely výtok z pošvy: Aké má príčiny, aké ťažkosti ho sprevádzajú? patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: biely pošvový výtok, biely vaginálny výtok, biely vaginálny fluor
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť 13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť

Len nedávno ste sa dozvedeli, že ste tehotná a už ste v 13. týždni tehotenstva. U plodu začína obdobie rýchleho rastu a u vás začína vykúkať bruško, ktoré sa bude zaobľovať. 

16. týždeň tehotenstva TT: Čo ukáže ultrazvuk? Ako sa budúca mamička má? 16. týždeň tehotenstva TT: Čo ukáže ultrazvuk? Ako sa budúca mamička má?

V 16. týždni tehotenstva ste takmer v polovici cesty, zvanej tehotenstvo. Čakajú vás ďalšie vyšetrenia. Nastať môžu i určité ťažkosti, spôsobené tehotenstvom. Ktoré sú to?

20. (TT) týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni? 20. (TT) týždeň tehotenstva: Aké vyšetrenia vás čakajú v tomto týždni?

20. týždeň tehotenstva a ranné nevoľnosti vás už pravdepodobne netrápia a môžete si užívať príjemné obdobie tehotenstva s rastúcim bruškom, ktoré vás ešte neobmedzuje. 

23. týždeň tehotenstva: Nastáva rýchly rast plodu? (23. TT) 23. týždeň tehotenstva: Nastáva rýchly rast plodu? (23. TT)

Dieťatko rastie a vy stále viac cítite jeho pohyby. O pár týždňov sa vám bude pohybovať celé vaše bruško pri akrobatických kúskoch vášho dieťatka, ktoré si bude nacvičovať svoje pohyby a...

40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva

V 40. týždni ste na konci tehotenstva, prichádza deň pôrodu. Čochvíľa sa stretnete so svojim dieťatkom, i napriek ťažkej a niekedy náročnej ceste, to bude pre vás dobrodružstvo. Narodí...

Naposledy aktualizované 27.09.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
lenka 25.08.2021 12:21

mne pomohol wobenzym ked som si s mykozami nevedela dat rady odporucam ho urcite

JuliaW 18.12.2018 16:34

pálenie a biely výtok

Čo mi pomohlo

anionove vlozky zo zdraveho nakupu a antimykotika