späť na zoznam príznakov

Bolesť brucha pred jedlom

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "bolesť brucha pred jedlom"

Byliny používané na bolesť brucha pred jedlom

Bolesť brucha pred jedlom môže signalizovať problémy najmä zápalového a infekčného charakteru, prípadne v niektorých prípadoch aj vredového, napríklad u dvanástorníka. Na rozdiel od bolestí, ktoré sa dostavujú po jedle, teda veľakrát nezáleží na tom, čo práve človeka je, ale rozhodne môže existovať súvis medzi jeho dlhodobým životným štýlom a jedálnym lístkom a aktuálnym zdravotným stavom, takže určite netreba podceňovať tento symptóm.

Žalúdku vo všeobecnosti škodí jednak nepravidelné stravovanie, nezdravé potraviny, priveľa mastných potravín, ale aj priveľa korenistých alebo sladkých jedál. Problémy s trávením spôsobuje aj rýchle jedenie bez prežúvania a samozrejme ani alkohol a cigarety neprospievajú zdraviu. To všetko môže byť súčasťou vzniku rôznych tráviacich problémov, ochorení alebo chorôb tráviacej sústavy, ktoré môžu byť signalizovane chronickými bolesťami aj pred jedlom.

Veľakrát je bolesť brucha pred jedlom naviazaná na zápalové ochorenia a infekcie, či už v žalúdku, čreve alebo žlčníku. Pri týchto ochoreniach spôsobuje zápal nejaký vírus alebo baktéria a infekcia sa prejavuje najmä bolestivými symptómami, ktoré sú najviac prítomné práve pred jedlom. Okrem toho môže byť príčinou bolesti aj vred, napríklad pri vredovom ochorení dvanástorníka môže strava uľaviť od bolesti, v prípade vredov na žalúdku to platí len čiastočne.

Ak je v dvanástorníku vred, tak kyseliny zo žalúdka, ktoré sa sem dostanú, ho najviac dráždia a tie sa sem dostanú práve v neprítomnosti jedla, čiže napríklad aj pred jedlom. Dráždenie sa následne prejavuje bolesťou nalačno a v momente, ako príjmeme nejakú potravu, začnú kyseliny pôsobiť na ňu a dvanástorník sa upokojí. V prípade vredov v žalúdku nastáva upokojenie príjmom napríklad mliečnej potravy, avšak bolesti sa prejavujú aj na lačný žalúdok.

Príčinou vredov je práve bakteriálna infekcia v drvivej väčšine prípadov, ale niekedy sú vredy spôsobené aj stresovými faktormi, takže je namieste tiež aj otázka na zdravotný a životný štýl človeka. Okrem toho bolesti brucha môžu spôsobovať aj iné baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú zápalové ochorenia a infekcie v trakčníku a celej tráviacej sústave. Príkladom baktérie, ktorá spôsobuje bolesti a ide o symptóm vážnejšieho ochorenia, je napríklad Helicobacter pylori.

Veľakrát je však bolestivosť brucha pred požitím akejkoľvek potravy previazaná aj s inými príznakmi a problémami. Môže ísť črevnú neurózu, pálenie záhy, syndróm dráždivého čreva, žalúdočnú neurózu a prípadne stresové faktory. V tomto prípade je určite potrebné zmeniť nielen stravovanie, ale aj životný štýl. V tomto prípade je možné príznaky liečiť aj bez lekárskej pomoci, ale na druhú stranu, rady skúseného gastroenterológa môžu ukázať správnu cestu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť brucha pred jedlom patri medzi príznaky Bolestí
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára? Bolesť nie je choroba, ale chorobný prejav. Kedy ju zvládnete bez pomoci lekára?

Každý z nás sa už vo svojom živote stretol s bolesťou. A určite nie len raz. Nepríjemný pocit obmedzujúci naše denné fungovanie, pri ktorom sme začali čoraz častejšie siahať do domácej...

Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Rakovina hrubého čreva: Príčiny, štádiá, prejavy? Diéta a strava? Rakovina hrubého čreva: Príčiny, štádiá, prejavy? Diéta a strava?

Rakovina hrubého čreva a konečníka je veľmi závažné ochorenie so zdĺhavou a často neúspešnou liečbou. U viac ako polovice prípadov sa končí fatálne. Život s ňou tiež nie je...

Stolica - čo signalizuje jej konzistencia, farba či zápach? Stolica - čo signalizuje jej konzistencia, farba či zápach?

Stolica je výsledným produktom trávenia. To aká je, môže upozorniť na stav tráviaceho traktu a na vznikajúci alebo už prítomný problém, čiže aj ochorenie. Sledovanie vlastností stolice a...

Trápia vás žalúdočné vredy? Toto sú ich najčastejšie príčiny Trápia vás žalúdočné vredy? Toto sú ich najčastejšie príčiny

Vredové ochorenia žalúdka a dvanástnika patria k civilizačným ochoreniam. Postihujú približne 10 % populácie. Ich príčinou je nerovnováha medzi ochrannými faktormi a agresívnymi faktormi.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.