späť na zoznam článkov

Prvá menštruácia: Aké základné informácie by sme mali vedieť? Dieťa/dievča, žena, matka a ich spoločná príprava

Autor: Zdravotnícky pracovník Mgr. Kristína Kramárová
Prvá menštruácia: Aké základné informácie by sme mali vedieť? Dieťa/dievča, žena, matka a ich spoločná príprava
Zdroj foto: Getty images

Prvá menštruácia so sebou prináša zodpovednosť a určité otázky, na ktoré by dievčatá - ženy mali poznať odpovede. Spoznajte najdôležitejšie informácie o tomto významnom momente každého mladého dievčaťa (a ešte stále dieťaťa).


Menštruácia (menzes) je pravidelné fyziologické krvácanie z pohlavného orgánu ženy. Od menarché (prvej menštruácie) sa krvácanie cyklicky opakuje približne každých 28 dní. Ako menštruačný cyklus funguje a načo slúži?

Menštruácia = menzes. 
Menarché = prvá menštruácia. 

Ženské pohlavné orgány v skratke

Pohlavné orgány ženy sú delené na vonkajšie a vnútorné, nachádzajúce sa v oblasti malej panvy. K vnútorným orgánom patria vaječníky, vajcovody a maternica, ktoré ústia von prostredníctvom pošvovej trubice. K vonkajším orgánom patrí predsieň pošvy, malé a veľké pysky ohanbia a klitoris.

Reprodukčné ženské orgány zabezpečujú tvorbu vajíčok a vytvárajú vhodné prostredie pre oplodnenie a vývin nového človeka.

Anatómia ženských pohlavných orgánov
Anatómia ženských pohlavných orgánov (Ovary – vaječník, Uterine tube – vajcovod, Uterus – maternica, Endomentrium – sliznica maternice, Myometrium – svalovina maternice, Cervix – krček maternice, Vagina - pošva). Zdroj foto: Getty Images

Čo je to menštruácia?

Menštruačný cyklus primárne umožňuje žene otehotnieť.

Počas menštruačného cyklu vo vaječníkoch dozrieva vajíčko (ženská pohlavná bunka), ktoré je následne pomocou vajcovodu dopravené nižšie do maternice.

Pokiaľ nie je vajíčko počas jeho cesty do maternice oplodnené spermiou (mužskou pohlavnou bunkou), je z tela vylúčené von aj spolu s odlúpenou časťou sliznice maternice, a to vo forme menštruačnej krvi.

Menštruácia je krátka fáza menštruačného cyklu, ktorá vzniká po neoplodnení vajíčka (pohlavnej bunky ženy) resp. pri neotehotnení.

Počas menštruačných dní sa telo zbavuje nadbytočných častí sliznice maternice v podobe krvi. Z maternice sa krv cez úzky otvor krčka maternice dostane do pošvovej trubice a následne vychádza z tela von.

Počas a po menštruácii sa začína odlúpená sliznica maternice obnovovať a opäť pripravovať prostredie na ďalšie potencionálne tehotenstvo.

Menštruačný cyklus a jeho fázy

Menštruačný ženský cyklus slúži na prípravu potencionálneho tehotenstva a rozmnoženia sa. Dĺžka cyklu je počítaná na 28 dní, pričom začína prvým dňom menštruácie a končí prvým dňom nasledujúcej menštruácie.

Počas cyklu sa menia hladiny pohlavných hormónov (esrogén, progesterón) ktoré menia priebeh a jednotlivé fázy cyklu. Počas priebehu cyklu sú v dôsledku zmien hormónov prítomné rôzne fyzické i psychické prejavy ženy.

Fyziologická dĺžka cyklu je stanovená na 24 35 dní.

Počas prvých rokov menštruácie a obdobia dospievania sa dĺžka a pravidelnosť cyklu zvykne meniť a upravovať.

Taktiež sa vyrovnáva intenzita krvácania a zmierňujú prejavy PMS (predmenštruačného syndrómu).

Jednotlivé časti menštruačného cyklu delíme na 4 základné fázy:

 • Menštruačná fáza
 • Folikulárna fáza
 • Ovulačná fáza
 • Luteálna (luteinizačná) fáza

1. Menštruačná fáza (1. - 5. deň cyklu)

Táto fáza trvá zvyčajne 3 7 dní. Intenzita krvácania je individuálna. Počas týchto dní telo ženy vyplavuje v podobe krvi neoplodnené vajíčko a nadbytočnú sliznicu maternice.

Počas menštruácie žena fyziologicky stratí približne 50 80 mililitrov krvi.

Typickým prejavom je mierna bolesť v podbruší spôsobená kontrakciami maternice. Je možná prítomnosť zvýšenej únavy, náladovosti, zadržiavaniu vody a iných prejavov PMS predmenštruačného syndrómu.

Tento jav je dôsledkom poklesu hladiny pohlavných hormónov.

Predmenštruačný syndróm

Ako predmenštruačný syndróm sú označované fyzické a psychické prejavy, ktoré sa vyskytujú pred menštruáciou a v prvých dňoch menštruácie.

Príznaky PMS zažíva viac ako polovica žien. 

Viac informácií sa dočítate v článku: 
Čo je to predmenštruačný syndróm a ako sa prejavuje?

Určité príznaky k ženskému cyklu patria, no ak je ich intenzita príliš veľká, je potrebná konzultácia s gynekológom.

Najčastejšie prejavy predmenštruačného syndrómu:

2. Folikulárna fáza (5. – 13. deň cyklu)

Folikulárna fáza začína súbežne s menštruáciu, jej intenzita stúpa po menštruácii a trvá približne do 14.teho dňa cyklu. Počas tejto fázy sa obnovuje sliznica maternice. Stúpa hladina estrogénu, FSH (folikulo-stimulačného hormónu) a LH (luteinizačného hormónu).

V dôsledku vysokej hladiny FSH dochádza k dozrievaniu folikulu - vajíčka vo vaječníku. Folikul produkuje estrogény, vďaka ktorým hrubne maternicová sliznica a pripravuje sa tak znovu na prípadné tehotenstvo.

3. Ovulačná fáza (14. deň)

Ovulačná fáza sa začína objavovať v 12. deň cyklu. Je to krátke obdobie, keď zrelé vajíčko putuje vajcovodom do maternice. Počas tejto krátkej fázy je ženské telo najplodnejšie.

Hlien krčka maternice je najredší, aby sa spermie muža mohli jednoduchšie dostať do maternice.

Ovulácia (najplodnejší deň cyklu) sa udáva na 14.deň cyklu, no plodné okno (najplodnejšie dni) sú približne medzi 12. – 16. dňom cyklu.

Zaujímavé informácie v článku:
Ovulácia, výpočet plodných a neplodných dní. Ako plánovať tehotenstvo? 
Tehotenská kalkulačka a výpočet: Plodné a neplodné dni? Termín pôrodu 

Ovariálny (vaječníkový) resp. ovulačný cyklus je jav prebiehajúci striedavo v jednom z vaječníkov počas menštruačného cyklu.

Každý z vaječníkov obsahuje množstvo nezrelých vajíčok už pred narodením, ktoré postupne počas života ženy dozrievajú. Pri menštruácii vajíčko v jednom z vaječníkov dozreje a je pripravené na spojenie s mužskou spermiou.

Luteálna fáza (15. – 28. deň)

Luteálna alebo luteinizačná fáza nasleduje hneď po ovulácii. Z folikulu vajíčka sa stáva žlté teliesko. Žlté teliesko folikulu produkuje hormón estrogén i progesterón.

Sliznica maternice je vplyvom narastajúceho hormónu progesterónu pripravená na uhniezdenie oplodneného vajíčka v maternici.

Pokiaľ nedôjde k oplodneniu vajíčka, žlté teliesko zaniká a ženský cyklus sa uzatvára. Nasleduje teda opäť menštruačná fáza, kde dôjde k vylúčeniu neoplodneného vajíčka a sliznice von z tela ženy.

Jednotlivé fázy menštruačného cyklu ženy zobrazené v 28 dňoch
Jednotlivé fázy menštruačného cyklu ženy zobrazené v 28 dňoch (menštruácia, folikulárna fáza, ovulácia, luteálna fáza). Zdroj foto: Getty Images

Kedy dochádza k prvej menštruácii? / Kedy nastáva menarché?

Najčastejší vek ženy pri prvej menštruácii je 12 - 13 rokov.

To ale nie je pravidlom pre všetky dievčatá v rovnakom veku. Je možné dostať prvé menštruačné krvácanie o niekoľko rokov skôr i neskôr.

Zvyčajne však nastáva 2 roky po spozorovaní rozvoja pohlavných ženských znakov, ako je rast prsníkov, zväčšenie bokov a rast ochlpenia ohanbie.

Kedy je vhodné navštíviť lekára?

 • Ak dievča dostalo menštruáciu pred 8. rokom života
 • Ak dievča nedostalo menštruáciu po 15. roku života
 • Ak dievča nedostalo menštruáciu 3 roky po začatí rastu prsníkov
 • Pri nejasnostiach a neobvyklých príznakoch menštruačného cyklu

Dokedy menštruácia u ženy trvá?

Ženy majú aktívny menštruačný cyklus približne 40 rokov. Väčšina žien menštruuje až do obdobia klimaktéria (menopauzy), ľudovo nazývaného prechod.

Klimaktérium = menopauza = prechod.

Menopauza nastáva individuálne vo veku 45 55 rokov, pričom dochádza k vyhasnutiu funkcie tvoriť vajíčka a možnosti otehotnieť. Jedná sa o individuálny fyziologický proces v tele ženy v závislosti na veku.

Menštruačné pomôcky

Počas trvania menštruácie je vhodné používanie menštruačných hygienických pomôcok. V súčasnosti je na výber veľké množstvo intímnych pomôcok s dôrazom na komfort i ekológiu.

Na Slovensku sú využívané najmä menštruačné jednorazové i látkové vložky, tampóny, menštruačný kalíšok a menštruačné nohavičky.

Je vhodné vyberať hygienickú pomôcku vzhľadom na intenzitu krvácania, panenstvo, citlivosť, zdravotný stav, fyzickú aktivitu a životné prostredie. Je odporúčané využívať prírodné materiály bez parfumácie a chemikálii.

Medzi najdôležitejšie aspekty využívania menštruačných pomôcok je ich pravidelné vymieňanie. Je potrebné vymeniť menštruačnú pomôcku ideálne aspoň každé 4 hodiny, obzvlášť v prvých dňoch menštruácie, kde je intenzita krvácania vyššia.

Pravidelné vymieňanie hygienickej pomôcky je prevencia pred vznikom premnoženia baktérii a nerovnováhou hladiny Ph v pošve ženy.

Intímna hygiena

Počas menštruácie je zvýšené riziko vzniku infekcie a preto je odporúčané dbať na každodennú hygienu. Vhodné je sprchovanie vodou, prípadne so špeciálnymi intímnymi gélmi (mydlami) bez parfumácie, ktoré napomáhajú k rovnováhe hladiny Ph v pošve.

Počas menštruácie nie je odporúčané dlhé kúpanie, návšteva verejných kúpalísk, wellness a pohlavný styk.

Počas menštruačného cyklu sa hladina Ph v pošve prirodzene mení. Ochranu proti patogénnym mikroorganizmom tvorí kyslé prostredie Ph v pošve. Pri menštruácii sa táto hladina mení z kyslých hodnôt do neutrálnych až zásaditých.

Čítajte viac v článku: 
Menštruačná hygiena: Ako na voľbu menštruačnej pomôcky? Spoznaj riziká a zásady

Pozor na syndróm toxického šoku (TSS)

Syndróm toxického šoku je nebezpečná zdravotná situácia, ktorá vzniká premnožením baktérii v pošve ženy. Jedná sa o infekciu spôsobenú baktériou Staphylococcus aureus.

Riziko TSS môže spôsobiť nedostatočné nepravidelné vymieňanie menštruačných pomôcok, obzvlášť u vysoko-absorpčných tampónov, nakoľko sa aplikujú a zároveň absorbujú krv priamo vo vnútri pošvovej trubice ženy.

Medzi najčastejšie symptómy TSS je radená náhla vysoká teplota, horúčka, svalová bolesť, nevoľnosť, zvracanie, hnačka, kolapsové stavy, dezorientácia, vyrážka či začervenanie vonkajších pohlavných orgánov.

Výber menštruačných hygienických pomôcok
Výber menštruačných hygienických pomôcok. Zdroj foto: Getty Images

Menštruácia so sebou prináša zodpovednosť

Prítomnosťou prvej menštruácie je započatá plodnosť ženy – schopnosť otehotnieť a porodiť dieťa.

Je preto dôležité myslieť na možnosť otehotnenia, v prípade, že je žena sexuálne aktívna.

Sexuálna aktivita ženy a muža môže viesť k počatiu dieťaťa. Sexuálnou ochranou je bránené počatiu a v niektorých prípadoch i vzniku sexuálne prenosných chorôb (STI – sexual transmittes infections).

Medzi sexuálne prenosné choroby sú zaraďované všetky infekčné ochorenia, ktoré sa šíria pohlavným stykom – prenos sekrétu slizníc, krvi, slín alebo ejakulátu (spermii) muža.

Medzi najznámejšie choroby patrí:

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Vírus HPV

Vírus HPV je ľudský papilomavírus, ktorý sa prenáša priamym kontaktom a najčastejšie pohlavným stykom. Ide o najbežnejšiu sexuálne prenosnú chorobu celosvetovo.

Vírus môže v niektorých prípadoch sám vymiznúť či dlhodobo bezpríznakovo pretrvávať v tele. Pri neliečení môže vírus HPV prepuknúť do genitálnych bradavíc alebo v najhoršom prípade i do rakoviny pohlavných orgánov (rakovina krčka maternice).

Prevencia a ochrana

Základom prevencie STIprevencie pred otehotnením je kvalitná sexuálna výchova, informovanosť a využívanie dostupných moderných možností sexuálnej ochrany.

Medzi najjednoduchšiu bariérovú sexuálnu ochranu je zaraďovaný kondóm.

Hormonálna antikoncepcia chráni pred počatím dieťaťa, no nie pred samotným prenosom STI. Užívanie antikoncepčných tabletiek nesie so sebou množstvo zdravotných rizík, ktoré zhodnotí gynekológ vzhľadom na individuálny zdravotný stav ženy.

Hormonálna antikoncepcia nechráni pred prenosom pohlavne prenosného ochorenia.

Existujú i iné formy ochrany, a preto je dôležité konzultovať presný druh a výber sexuálnej ochrany s lekárom i partnerom.

Je dôležité si uvedomiť, že žiadna ochrana nie je 100-percentná, a preto je vhodné k prípadnému sexuálnemu životu pristupovať zodpovedne.

Žiadna ochrana neochráni na 100 %. 
Preto je nutné pri výbere sexuálneho partnera pristupovať zodpovedne = nestriedať sexuálnych partnerov.

Sexuálna ochrana. Kondóm a hormonálna antikoncepcia
Sexuálna ochrana. Kondóm a hormonálna antikoncepcia. Zdroj foto: Getty Images

 

Zdroje

 • literatúra: ROZTOČIL, Aleš a Pavel BARTOŠ. Moderní gynekologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2
 • mojamenstruacia.sk - Čo je prirodzená, normálna a zdravá menštruácia?
 • nature.com - Menstrual cycle rhythmicity: metabolic patterns in healthy women
 • ncbi.nlm.nih.gov - Physiology, Menstrual Cycle. Dhanalakshmi K. Thiyagarajan; Hajira Basit; Rebecca Jeanmonod

Naposledy aktualizované 21.01.2022

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Mgr. Kristína Kramárová

Zdravotnícky pracovník Mgr. Kristína Kramárová

Absolvovala som bakalárske štúdium fyzioterapie na fakulte biomedicínskeho inžinierstva ČVUT v Prahe. Nadviazala som a absolvovala magisterské štúdium fyzioterapie na fakulte zdravotníctva TnUAD. Aktuálne sa venujem PhDr. rigoróznemu konaniu na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Počas štúdií som pracovala na pozícii fyzioterapeuta v rehabilitačnej klinike spoločnosti Vamed Mediterra v Prahe a následne ako fyzioterapeut v Krajskej nemocnici v Liberci na oddelení neurológie. Počas výkonu zamestnania som bola súčasťou zdravotníckeho tímu na oddelení Covid19. Najviac sa zaujímam o pohybový aparát človeka, rehabilitáciu, fyzioterapiu v gynekológii a prírodnú medicínu. K mojim hobby patrí cvičenie, beh, písanie a spravovanie sociálnych sietí

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Domáca liečba kvasinkovej infekcie pošvy: Ako sa prírodne zbaviť mykóz? Domáca liečba kvasinkovej infekcie pošvy: Ako sa prírodne zbaviť mykóz?

Kvasinková infekcia pošvy, nazývaná aj vaginálnou mykózou je nepríjemná hubová infekcia postihujúca ženské pohlavné orgány. Prejavuje sa nepríjemným svrbením, pálením, opuchom a výtokom...

Menštruačná hygiena: Ako na voľbu menštruačnej pomôcky? Spoznaj riziká a zásady Menštruačná hygiena: Ako na voľbu menštruačnej pomôcky? Spoznaj riziká a zásady

Intímne pomôcky ženám uľahčujú život, pomáhajú udržovať hygienu a zdravotnú prevenciu. V minulosti bola téma menštruácie tabu. No dnes je to téma, o ktorej je potrebné hovoriť verejne. V...

Prevencia rakoviny prsníka: nárok na vyšetrenie, fakty a mýty o mamografii Prevencia rakoviny prsníka: nárok na vyšetrenie, fakty a mýty o mamografii

Karcinóm prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien. Jeho výskyt v populácii narastá. Pre prognózu liečby je dôležitá včasná diagnostika. Aká je prevencia rakoviny prsníka a...

Čo je to hormón Estrogén a ako vplýva na ženský organizmus? Čo je to hormón Estrogén a ako vplýva na ženský organizmus?

Estrogén je prezývaný ako „ženský hormón“, nakoľko významne vplýva na organizmus ženy po celý život. Predstavuje hlavný pohlavný hormón ženy, no v malej miere sa vyskytuje aj u mužov....

Prírodná pomoc proti bolestivej menštruácii. Poznáte ženské byliny? Prírodná pomoc proti bolestivej menštruácii. Poznáte ženské byliny?

S bolestivými prejavmi pri menštruácii sa počas života stretáva viac ako polovica žien. 


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.