späť na zoznam príznakov

Bolesť vystreľujúca do prstov

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť vystreľujúca do prstov patri medzi príznaky Bolestí
V obsahu nájdete:


Bolesť vystreľujúca do prstov môže byť príznakom buď svalových problémov, alebo častejšie je to symptóm pre rôzne ochorenia nervového systému a nervov, či už priamo v končatine, alebo môže ísť o nervy a nervové korene vystupujúce priamo z miechy. Podľa toho, či ide o bolesť prstov na nohe alebo na ruke, je možné identifikovať, či sa jedná o útlak nervov v dolnej alebo hornej časti miechy. Bolesť prstov môže súvisieť niekedy aj s bolesťou zápästia.

Práve bolesťou od zápästia až do prstov sa prejavujú niektoré ochorenia postihujúce aj nervový systém, napríklad cukrovka, ale tiež aj nadmerné užívanie alkoholu, toxických látok, alebo polyradikulone­uritída. Tieto ochorenia môžu byť neuropatické, kedy je postihnutý len niektorý jeden nerv na končatine, alebo polyneuropatické pri postihnutí viacerých nervov. Bolesť vystreľujúca do prstov na ruke alebo na nohe však môže mať nervový pôvod aj mimo nich.

Ak je totiž vyskočená platnička na chrbtici v oblasti krčnej chrbtice, môže sa prejavovať poškodenie a útlak nervových vlákien s bolesťou smerujúcou do prstov na ruke. Pri vyskočení medzistavcovej platničky v dolnej oblasti driekovej chrbtice sa prejavuje zas bolesť, ktorá vystreľuje až do prstov na nohách, čiže dolných končatinách. V tomto prípade je ale liečba náročná, pričom spočíva najprv v rehabilitáciach, ktoré môže zastaviť degeneratívne pokračovanie.

Ak chce človek získať trvalé napravenie zdravotného stavu, musí sa podrobiť neurochirurgickému zákroku a opraveniu poškodených nervov, čím sa zníži tlak na ne a môže to obnoviť bezbolestnosť končatín, no nie vždy sa to podarí. Bolesťami, ktoré môže človek cítiť až na prstoch, sa prejavujú aj niektoré srdcovo-cievne ochorenia, napríklad angina pectoris alebo infarkt myokardu. V tomto prípade bolesti začínajú pri hrudnej kosti a postupne vystreľujú ďalej.

Charakteristické je vyžarovanie bolesti do oblasti ľavého ramena, odkiaľ sa môže preniesť nervovými dráhami až ďalej do ruky, takže je možné ju v niektorých prípadoch pociťovať aj ako bolesť vyžarujúcu do prstov. Samozrejme sú prítomné aj iné symptómy a najmú kľúčová a najviac citeľná je bolesť na hrudi. Bolesťami aj pocitom mravčania sa prejavuje tiež syndróm karpálneho tunelu, čo je ochorenie, ktoré vzniká z útlaku a stlačenia nervov v oblasti zápästia.

Táto choroba postihuje najmä ľudí, ktorí sa venujú napríklad práci na počítači alebo inak preťažujú zápästia. Rovnako aj tzv. tenisový lakeť, ktorý vzniká tiež preťažovaním šliach a svalov lakťového kĺbu, sa môže prejavovať bolesťou a svalovou slabosťou, ktoré vyžarujú v končatine, či už smerom do ramena, predlaktia alebo aj do prstov. Čím skôr sa spomínané ochorenia diagnostikujú, tým skôr sa môže začať s liečbou a tým lepšie sú aj celkové prognózy vyliečenia.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

šéfredaktor portálu Zdravotéka

Šéfredaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice 3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice

Krčná chrbtica je dôležitá z viacerých dôvodov. Jej najdôležitejšia úloha je chrániť miechu, ktorá ňou prechádza. Jej druhá a nezanedbateľná úloha je zabezpečovať pohyb a oporu hlave....

Ako súvisí krčná chrbtica a točenie hlavy Ako súvisí krčná chrbtica a točenie hlavy

Vo veku 18 až 65 rokov trpí približne 15 - 20 % populácie na bolesti krčnej chrbtice. Bolesť je len jedným z príznakov, o ktorých sa dozviete v nasledovnom článku. Degeneratívne zmeny na...

Prvá pomoc pri infarkte myokardu Prvá pomoc pri infarkte myokardu

Tie ochorenia, ktoré sú najviac rozšírené medzi populáciou na celej zemi a sú častou príčinou úmrtí, nazývame civilizačné ochorenia. Medzi ne zaraďujeme aj ochorenia srdcovo - cievneho...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.