späť na zoznam príznakov

Časté smrkanie nosom


Choroby s príznakom "časté smrkanie nosom"

Časté smrkanie nosom sprevádza obvykle plný nos hlienu a tento príznak je spojený najmä s rôznymi zápalovými ochoreniami horných dýchacích ciest a celkovo s dýchacími problémami. Niekedy ide ale o symptóm alergických reakcií alebo o prvotný príznak osýpiek. V každom prípade, ak sa nevyskytujú žiadne ďalšie vážnejšie príznaky a symptómy, nemusí ešte smrkanie nosom znamenať žiadnu vážnejšiu chorobu alebo zdravotný problém a časom prejde.

Osýpky sú typické detské ochorenie, ktoré postihuje deti väčšinou vo veku 4 až 5 rokov, ale je možné, že ak dieťa neochorelo v tomto veku, môže ho samozrejme choroba postihnúť aj neskôr. Ide o infekčné ochorenie, ktoré je veľmi nákazlivé a sprevádzajú ho rôzne komplikácie ako zápal pľúc, zápal stredného ucha a niekedy aj zápal mozgu. Typické syndrómy sú najmä horúčka, zápal očných spojiviek, kašeľ, kožné vyrážky a tiež aj časté smrkanie a plný nos.

Plným nosom a z toho vyplývajúcim častým smrkaním sa prejavujú aj alergie. Alergia je v podstate imunitná reakcia, kedy reaguje imunitný systém aj na tie vonkajšie faktory, ktoré pre ľudský organizmus nie sú priamo nebezpečné. Ide o precitlivenosť a tá býva vždy na niečo konkrétne, čo sa označuje ako alergén. Niektoré alergie majú veľmi malé a skoro až nepostrehnuteľné prejavy, iné sa prejavia aj zvýšeným slzením a inými intenzívnejšími príznakmi.

Formou alergie je aj senná nádcha, kedy ide o prehnanú reakciu imunitného systému na peľové zrná, prach, roztoče, zvieraciu srsť alebo potraviny. Na rozdiel od bežnej alergii ide o súbor reakcií na viacero faktorov a tak je človek postihnutý sennou nádchou prakticky po celý rok vystavený alergénom. Vo väčšine prípadov sa ale časté smrkanie a plný nos hlienu objavujú v prípade dýchacích problémov a chorôb, napríklad pri bežnej nádche, čo je vírusové ochorenie.

Nádcha sa prejavuje častým smrkaním a plným nosom, taktiež bolesťami hlavy a únavou organizmu. Ide o zápal sliznice ústnej dutiny a väčšinou sa pridá aj zápal vedľajších dutín. Choroba sa prejavuje výtokom z nosu, ktorý môže aj páliť a byť celkovo podráždený. Veľmi podobne sa prejavuje aj sinusitída, čo je zápal vedľajších nosných dutín, pričom veľakrát sa k tomuto ochoreniu pridruží aj zápal sliznica nosa, pričom toto ochorenie je časté pre deti.

Suchým kašľom, plným nosom, častým smrkaním nosa a zvýšenou telesnou teplotou sa prejavuje aj ďalšie ochorenie respiračného charakteru a to zápal nosohltanu. Ide o vírusové ale aj bakteriálne ochorenie, ktoré je vyvolané viac ako 200 druhmi rôznych vírusov či baktérií, pričom liečba je symptomatická a veľmi podobná klasickej liečbe pri nádche. Časté smrkanie nosom je teda typické najmä pre rôzne druhy infekčných ochorení dýchacích ciest a sústavy horných dýchacích dutín.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je nový koronavírus? Ako sa prejavuje a šíri? Dá sa liečiť? Čo je nový koronavírus? Ako sa prejavuje a šíri? Dá sa liečiť?

Čo je to nový koronavírus? Ako sa dostal medzi ľudí a ako sa ďalej šíri? Aké má prejavy a komplikácie? Dá sa liečiť? Odpovede na otázky a iné informácie nájdete v článku.

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie...

Peľová sezóna útočí Peľová sezóna útočí

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Nepovinné očkovanie, kedy je vhodné Nepovinné očkovanie, kedy je vhodné

Povinné očkovanie majú preštudované hlavne matky malých detí. Existujú však aj vakcíny, očkovanie ktorými nevyplýva zo zákona a preto sú menej známe. 

Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.