späť na zoznam príznakov

Časté smrkanie nosom

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Časté smrkanie nosom sprevádza obvykle plný nos hlienu a tento príznak je spojený najmä s rôznymi zápalovými ochoreniami horných dýchacích ciest a celkovo s dýchacími problémami. Niekedy ide ale o symptóm alergických reakcií alebo o prvotný príznak osýpiek. V každom prípade, ak sa nevyskytujú žiadne ďalšie vážnejšie príznaky a symptómy, nemusí ešte smrkanie nosom znamenať žiadnu vážnejšiu chorobu alebo zdravotný problém a časom prejde.

Osýpky sú typické detské ochorenie, ktoré postihuje deti väčšinou vo veku 4 až 5 rokov, ale je možné, že ak dieťa neochorelo v tomto veku, môže ho samozrejme choroba postihnúť aj neskôr. Ide o infekčné ochorenie, ktoré je veľmi nákazlivé a sprevádzajú ho rôzne komplikácie ako zápal pľúc, zápal stredného ucha a niekedy aj zápal mozgu. Typické syndrómy sú najmä horúčka, zápal očných spojiviek, kašeľ, kožné vyrážky a tiež aj časté smrkanie a plný nos.

Plným nosom a z toho vyplývajúcim častým smrkaním sa prejavujú aj alergie. Alergia je v podstate imunitná reakcia, kedy reaguje imunitný systém aj na tie vonkajšie faktory, ktoré pre ľudský organizmus nie sú priamo nebezpečné. Ide o precitlivenosť a tá býva vždy na niečo konkrétne, čo sa označuje ako alergén. Niektoré alergie majú veľmi malé a skoro až nepostrehnuteľné prejavy, iné sa prejavia aj zvýšeným slzením a inými intenzívnejšími príznakmi.

Formou alergie je aj senná nádcha, kedy ide o prehnanú reakciu imunitného systému na peľové zrná, prach, roztoče, zvieraciu srsť alebo potraviny. Na rozdiel od bežnej alergii ide o súbor reakcií na viacero faktorov a tak je človek postihnutý sennou nádchou prakticky po celý rok vystavený alergénom. Vo väčšine prípadov sa ale časté smrkanie a plný nos hlienu objavujú v prípade dýchacích problémov a chorôb, napríklad pri bežnej nádche, čo je vírusové ochorenie.

Nádcha sa prejavuje častým smrkaním a plným nosom, taktiež bolesťami hlavy a únavou organizmu. Ide o zápal sliznice ústnej dutiny a väčšinou sa pridá aj zápal vedľajších dutín. Choroba sa prejavuje výtokom z nosu, ktorý môže aj páliť a byť celkovo podráždený. Veľmi podobne sa prejavuje aj sinusitída, čo je zápal vedľajších nosných dutín, pričom veľakrát sa k tomuto ochoreniu pridruží aj zápal sliznica nosa, pričom toto ochorenie je časté pre deti.

Suchým kašľom, plným nosom, častým smrkaním nosa a zvýšenou telesnou teplotou sa prejavuje aj ďalšie ochorenie respiračného charakteru a to zápal nosohltanu. Ide o vírusové ale aj bakteriálne ochorenie, ktoré je vyvolané viac ako 200 druhmi rôznych vírusov či baktérií, pričom liečba je symptomatická a veľmi podobná klasickej liečbe pri nádche. Časté smrkanie nosom je teda typické najmä pre rôzne druhy infekčných ochorení dýchacích ciest a sústavy horných dýchacích dutín.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus vs. chrípka: Čo nás  ohrozuje viac? Koronavírus vs. chrípka: Čo nás ohrozuje viac?

Ľudia sú vydesení z nového koronavírusu . Obávajú sa nakazenia ako nikdy predtým. Prečo sme sa doteraz žiadneho ochorenia toľko neobávali? Môže za to nie len samotné...

Koronavírus COVID-19: Kedy bude nová účinná vakcína? Aké lieky sa používajú teraz? Koronavírus COVID-19: Kedy bude nová účinná vakcína? Aké lieky sa používajú teraz?

O vytvorenie vakcíny účinnej proti novému koronavírusu COVID-19 sa snažili početné tímy vedcov a výskumníkov na celom svete. Cieľom bolo nie len vytvorenie očkovacej...

Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení Ako sa chrániť pred novým koronavírusom COVID-19? Prinášame 8 efektívnych zásad a opatrení

Koronavírus COVID-19 sa šíri „rýchlosťou svetla”. Vakcína zatiaľ neexistuje, a napriek opatreniam zo strany vlád jednotlivých štátov, zdravotníckych organizácií a...

Čo je nový koronavírus a COVID-19? Ako sa prejavuje a šíri? Dá sa liečiť? Čo je nový koronavírus a COVID-19? Ako sa prejavuje a šíri? Dá sa liečiť?

Čo je to nový koronavírus? Ako sa dostal medzi ľudí a ako sa ďalej šíri? Aké má prejavy a komplikácie? Dá sa liečiť? Odpovede na otázky a iné informácie nájdete v...

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.